Lubimyczytać.pl to:

Tajlandia, ekranizacje kinowe
typ
papier
Aneta
6.81 (244 ocen i 23 opinie)

Opis książki

Bangkok pierwszy przystanek na wędrownym szlaku. Richard, spragniony przygód obieżyświat, zatrzymuje się na noc w podrzędnym pensjonacie. Spotyka tam pewnego Szkota, który w narkotycznym transie bredzi o jakiejś niebiańskiej plaży. Następnego dnia podcina sobie żyły, zostawiając Richardowi mapę z zaznaczoną drogą do plaży. Krążą o niej legendy wśród ludzi podróżujących po południowej i wschodniej Azji. Wyprawa w nieznane rejony Tajlandii jest dla wychowanego na filmach o Wietnamie Richarda pokusą i wyzwaniem. Szukał przygody, ale ta, którą znalazł, przerosła jego wyobrażenia.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2000

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
MountainTobacco | 2014-03-30

Ktoś mi kiedyś powiedział, że obejrzał ekranizację tej powieści po to żeby zrozumieć film... cóż ja zrobiłam dokładnie na odwrót:) Przyznam, że przy całej sympatii dla kunsztu aktorskiego Leonardo DiCaprio nie znoszę wprost okładek książek naznaczonych tak wyraźnym piętnem filmu. Mam wrażenie wtedy, że mam przed oczami jakiś straszny twór napisany po powstaniu filmu, którego nie wiadomo kto napisał. Nic bardziej mylnego, bo książka jest wyśmienita! To piękna i jednocześnie pełna okrucieństwa, niezwykła historia... o ludzkich pragnieniach i ich realizacji o znaczeniu bycia człowiekiem i wywieraniu wpływu przez otaczające nas społeczeństwo... o granicach, które nazbyt łatwo się zacierają... i tęsknocie za tym, czy innym rajem. Przyznam szczerze, że po obejrzeniu ekranizacji niezwykle rzadko udaje mi się przeczytać potem cały pierwowzór. Tym razem było inaczej. Serdecznie polecam...

Agnieszka | 2013-12-19

Niezwykła opowieść o miejscu w które chyba każdy z nas kiedyś, pod wpływem chwili, sytuacji, zdarzeń jakie mają miejsce w naszym życiu chciał by się udać. Niestety i Utopijny wyidealizowany świat czasami zaczyna mieć pewne zarysowania. Książka wciągająca od stóp po czubek głowy, znacznie ciekawsza niż chyba każdemu znana ekranizacja filmowa.

Katarzyna | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Monotonne uderzenia wioseł nagle cichną. Wszystko zastyga w niemym zachwycie. Jak okiem sięgnąć rozciąga się lustrzana tafla lazurowej wody. Promienie słońca ozłacają rysującą się na horyzoncie samotną wyspę. Raj na ziemi.

Któż nie widział "Niebiańskiej plaży"? I nie mam na myśli tylko filmu z boskim Leo. Chyba każdy podróżował tam w swoich snach. Jako dziecko uwielbiałam historie o bezludnej wyspie, o odkrywaniu nieodkrytego, o życiu w zgodzie z samym sobą i w zgodzie z naturą. Tutaj każdy jest sobie sterem i okrętem. "Niebiańską plażę" po prostu musiałam przeczytać. Nie zawiodłam się - znalazłam tu wszystko, czego szukałam. Rajski klimat, cudowna flora i fauna, leniwie płynący czas i pozostawienie wszystkiego poza sobą oraz...szczypta niepokoju. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy, zatem każda sielanka jest z automatu skazana na (bolesną) śmierć. Tak też jest i tym razem.

Wyspa, na którą trafiają książkowi bohaterowie bynajmniej nie jest bezludna. Żyje tam grupa ludzi z...

fibronektyna | 2011-07-17

Książka jest świetna, prawie genialna. Tym bardziej nie rozumiem jak na podstawie czegoś tak prawie doskonałego, można było stworzyć gniot, jakim jest film z di Caprio, z tyloma zmianami i przekłamaniami i rażącymi przeinaczeniami w porównaniu z oryginałem, że aż żal oglądać.

Książkę zaś polecam naprawdę gorąco. Dobre, bardzo dobre czytadło.
Czytałam ją po raz pierwszy całe lata temu, ale do dziś do niej wracam w prawie każde wakacje.

naomi | 2012-03-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

nie wiem cóż powiedzieć - "wciągnęła mnie jak bagno"
i chyba długo nie będę mogła się po niej doczyścić.

bardzo polecam, każdemu!

ultimate | 2013-01-24
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Książkę przeczytałem niedawno, będąc już po seansie filmowym. Muszę przyznać, że bardzo mi się spodobała, a fakt, że widziałem ekranizację nie wpłynął na jej odbiór. Wiele wątków zostało w filmie spłyconych i zmienionych. Dlatego warto sięgnąć po dzieło Garlanda. Czyta się je bardzo przyjemnie, za sprawą dobrze prowadzonej narracji i ciekawej historii o poszukiwaniu raju i sensu życia na ziemi. Wszystko zaserwowane z perspektywy młodego, inteligentnego chłopaka, który szuka i znajduje wymarzony raj. Tylko czy aby na pewno o taki raj mu chodziło? :) Bardzo dobra, wakacyjna lektura. Na pewno jeszcze do niej wrócę. Polecam.

patrycja | 2014-02-08
Na półkach: Zekranizowane, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2014

Druga, po "Ruinach" Scotta Smitha książka, która wywarła na mnie duże wrażenie i była samą przyjemnością. Znakomita pierwszoosobowa narracja, mnóstwo zabawnych tekstów, a historia spięta w klarowną całość.
Zakończenie zaskakujące, akcja w końcowych rozdziałach rozpędza się na tyle, że budząc dziwne uczucie przerażenia i strachu przed tym, co może się wydarzyć.
Eskapizm w czystej postaci.

Kinoko | 2011-10-17
Przeczytana: 10 października 2011

Utopia. Raj. Idealny świat. Eden. Plaża. Wyspa.

Chyba każdy z nas myślał kiedyś o znalezieniu się w utopii. Miejscu bez wojen, zmartwień i niedostatku. Chyba każdy z nas myślał o przeżyciu niezapomnianej przygody. O podróży nieodkrytego przez nikogo miejsca, o poszukiwaniu skarbu. Chyba każdy z nas marzył kiedyś o porzuceniu wszystkiego - pracy, rodziny i znajomych dla wyruszenia w nieznane. O tym myślał też Richard, angielski młodzieniec, gdy udawał się na wycieczkę do Bangkoku, stolicy Tajlandii. Na ulicy Khao San Road, za namową pewnego małomównego Tajlandczyka wynajmuje pokój. W nocy spotyka w pensjonacie Daffiego, agresywnego i naćpanego Szkota, który majaczy o tajemniczej plaży. Na drugi dzień Richard znajduje mapę z drogą do wspomnianego wcześniej miejsca i Szkota z podciętymi żyłami. W tym samym pensjonacie poznaje Françoise i Étiennea - parę francuzów pragnących przygody równie mocno, co on.

Książkę pożyczyła mi moja nauczycielka angielskiego (która uczy polskiego w gimnaz...

mosquitokiller | 2010-08-25
Przeczytana: 2005 rok

Czy da się powiedzieć coś złego o książce z Leonardo na okładce? ;-) Przeczytałam ją daaaawno temu, jedna z moich wakacyjnych lektur, którą czytałam z otwartymi ustami. Nie wiem, co tak naprawdę mi się w niej podobało... Chyba po prostu ta egzotyczna przygoda.

agathe | 2011-11-19
Przeczytana: 07 listopada 2011

Na początku zapowiadała się świetna powieść: tajemnicza, mroczna, z zaskakująym zakończeniem. Jednak im więcej czytałam, tym lektura coraz bardziej się ciągnęła, dłużyła. Liczyłam, że przynajmniej na końcu autor wynagrodzi mi to super zakończeniem wbijającym w fotel, ale niestety nic takiego nie nastąpiło.
Plus za kreację głównego bohatera i jego przyjaciół - polubiłam ich i zżyłam się z nimi, dlatego ogólnie książka nie należała moim zdaniem do najgorszych. Podobał mi się także język powieści.

Załóż konto za darmo!

218. rocznica
  • Jana Frey
    45. rocznica
    urodzin
    Pragnąłem mieć siłę,aby wdeptać ich w ziemię i zadać im wielki ból...
  • Karen Blixen
    129. rocznica
    urodzin
    Chodźmy (...) zaryzykujmy niepotrzebnie życie. Bo jeżeli życie ma jakąś wartość, to polega ona na tym, że jej nie ma. Frei lebt wer sterben kann. Wolny żyje ten, kto umie umrzeć.
  • Nick Hornby
    57. rocznica
    urodzin
    Kibice piłki nożnej rozumują w taki sposób: nasze lata, nasze jednostki czasu, zaczynają się w sierpniu i kończą w maju

Znajdź nas na Facebooku