Niebiańska plaża

83-7227-436-3
Tajlandia, ekranizacje kinowe
literatura piękna
Aneta

Bangkok pierwszy przystanek na wędrownym szlaku. Richard, spragniony przygód obieżyświat, zatrzymuje się na noc w podrzędnym pensjonacie. Spotyka tam pewnego Szkota, który w narkotycznym transie bredzi o jakiejś niebiańskiej plaży. Następnego dnia podcina sobie żyły, zostawiając Richardowi mapę z zaznaczoną drogą do plaży. Krążą o niej legendy wśród ludzi podróżujących po południowej i wschodniej Azji. Wyprawa w nieznane rejony Tajlandii jest dla wychowanego na filmach o Wietnamie Richarda pokusą i wyzwaniem. Szukał przygody, ale ta, którą znalazł, przerosła jego wyobrażenia.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2000

Nika | 2019-05-03
Przeczytana: 03 maja 2019

Wciągająca, poruszająca. Przede wszystkim duży plus dla ciekawie prowadzonej narracji.
Teraz czas na film :).

Alina | 2019-03-20
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe, 2019
Przeczytana: 20 marca 2019

Wstrząsająca, a w końcowych rozdziałach ziejąca grozą opowieść o ludzkiej naturze. A miało być tak pięknie… sielanka i raj na ziemi.

PrzeCzytana | 2019-03-17
Na półkach: Przeczytane, Akcja, Obyczajowe
Przeczytana: 17 marca 2019

Film "Niebiańska plaża" spodobał mi się na tyle, że sięgnęłam po książkę, na podstawie której został nakręcony. Film był bardzo dobry i miałam nadzieję, że wersja pisana będzie jeszcze lepsza. Niestety, to jest jeden z tych bardzo niewielu wyjątków, kiedy film jest tak samo dobry, lub nawet lepszy niż książka, bo pozbawiony dłużyzn obecnych w wersji pisanej.

Alex Garland, czyli autor powieści miał tendencje do odpływania w dość daleko idące dygresje, a do tego lubił to robić w momentach akcji, jakby celowo osłabiając napięcie przed jakimś emocjonującym wydarzeniem.

Poza tym to właściwie i książka i film są bardzo podobne. Różnią się tylko kilkoma scenami i innymi nie wpływającymi na ogólną fabułę szczegółami. O ile dobrze pamiętam, największe różnice są na końcu. W książce jest trochę bardziej hardkorowo, ale nie będę tu spoilować.

Znaleźć raj na ziemi

Historia nie jest bardzo skomplikowana. Bohaterem jest młody chłopak, Richard, podróżnik, niebieski ptak, trochę...

ozziris | 2018-09-27
Przeczytana: 23 września 2018

Szczerze mówiąc to mam problem z oceną tej książki. Z tego co widzę, większość opinii odnosi się również do ekranizacji, której nie widziałem. Z jednej strony mówi się: "Nie oceniaj książki po okładce", z drugiej - umieszczenie młodego DiCaprio przywołuje we mnie wspomnienia stylu rodem z czasopisma Bravo z lat 90tych. Jeśli chodzi o samą treść, początek nie zapowiadał się ciekawie. Bałem się, że ta płycizna będzie męczyć mnie przez resztę książki. Jednak w miarę upływu czasu, stron i rodziałów, zacząłem się zagłębiać z coraz większą ciekawością w akcję. Może nie tak wartką, jak lubię ale coś tam się zaczęło dziać. Ktoś na wyspie chciał zrobić komunę w stylu hipisów-pacyfistów rodem z czasów wojny w Wietnamie, jednak coś poszło nie tak. Wkradły się zachowania i mechanizmy rodem z kapitalistycznych korporacji i zaczęło się robić się ciekawie.

Ghostwriter | 2018-09-17
Przeczytana: 16 września 2018

Od dawna chciałem przeczytać książkę, na podstawie której Danny Boyle, jeden z moich ulubionych reżyserów, nakręcił dość przeciętny (jak na jego możliwości) film. I mimo, że jakoś szczególnie nie przepadam za Di Caprio, a obraz Boyle'a był nierówny, to zawsze uważałem, że w tej historii był potencjał. Może wynikało to z tego, że jednym z moich marzeń, odkąd pamiętam, było beztroskie życie na wyspie, wśród dziewiczej przyrody, a tematyka związana z szukaniem raju na ziemi, próbami stworzenia idealnego społeczeństwa, mnie pociągała (i zresztą nadal pociąga). Gdy więc dowiedziałem się, że film powstał na podstawie książki, która - rzecz jasna - jest lepsza, pełniejsza, to stwierdziłem "Cholera, muszę to przeczytać". Wrażenia? Oczywiście, pewne wątki znane z filmu tutaj przedstawiono albo zupełnie inaczej albo tylko nieco inaczej. Przykładowo: głównemu bohaterowi raczej daleko do amanta jakiego stworzył w filmie Boyle'a Di Caprio, wątek romansowy jest zaledwie zaznaczony, ale...

Maxine | 2018-08-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Choć książkę czytałam dawno, to pamiętam, że podobała mi się wizja niesamowitego "raju" w jakim znalazł się główny bohater oraz opisu jego przeżyć i powolnego zatapiania się w odrealnionym i odizolowanym świecie znajdującym się w obrębie jednej wyspy. Dobrze napisana, warta przeczytania, ale bez rewelacji.

Odi13 | 2018-08-13
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Niestety czytałem dużo lepsze powieści mimo nieoczywistego zakończenia nie jest to porywająca pozycja. Faktycznie dzięki pierwszoosobowej narracji pochłania ją się w przyzwoitym tempie. Akcja rozwija się w dobrym tempie ale na koniec następuje kulminacja wydarzeń przez co momentami miałem wrażenie, że czytam coś zupełnie innego. Najwięcej sprzeciwu budzi sama historia, która nie porwała mnie na tyle by oceniać ją wyżej. Książka o której szybko zapomnę.

ACu | 2016-08-22

Książka jak najbardziej godna polecenia!
Klimat rajskiej plaży udzielił mi się podczas czytania, przeżywałam wszystko razem z Richardem, który jest niesamowitym narratorem. Denerwowałam się z nim, wspólnie paliliśmy trawkę, razem biegaliśmy po dżungli i razem łowiliśmy ryby. Ale cieszę się, że ja byłam tylko czytelniczką, bo bywały momenty naprawdę groźne.
A co do filmu... można sobie darować. Zmieniono w nim tyle istotnych szczegółów, że oglądając go miałam wrażenie jakbym oglądała nie tylko wybrakowany obraz, ale puszczony na dodatek w przyspieszonym tempie.

reniami | 2016-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2016

lubię zabierać w podróż ksiażki opowiadające o miejscu które zwiedzam. Dlatego do Tajlandii zabrałam ze sobą Niebiańską plażę i nie zawiodłam się. Książka świetna, idealna na letni czas.

szaranna | 2016-06-09
Na półkach: Przeczytane, Po angielsku
Przeczytana: 01 czerwca 2016

The concept of the book itself has appealed to me from the very beginning. I believe, every traveller finds an idea of an alternative society, fascinating. Especially a society that includes exotic beauty of Thailand, young and independent adventurers and a cloud of mystery.

At first, the beach seems to fulfil all the desires of people who despise the rat race of the modern world. Time, your past and background don't have any significance. There is nature in the first place, followed by peaceful coexistence of a small group of people and joy of life in its simplicity. The paradise eradicates "time limits on everything you enjoy". The beach gives you the comfort of infinite peace, a world without stress and sorrows.

As the life on the beach consists of repetitive, day-to-day activities, it may seem that the story doesn't move forward. But it's Richard whose thoughts and shrewd comments provide us with the plot's evolution. I like how a typical, adventure story changes direction...