Okładka książki Niebiańska plaża

Tajlandia, ekranizacje kinowe
typ
papier
Aneta
6.83 (272 ocen i 27 opinii)

Opis książki

Bangkok pierwszy przystanek na wędrownym szlaku. Richard, spragniony przygód obieżyświat, zatrzymuje się na noc w podrzędnym pensjonacie. Spotyka tam pewnego Szkota, który w narkotycznym transie bredzi o jakiejś niebiańskiej plaży. Następnego dnia podcina sobie żyły, zostawiając Richardowi mapę z zaznaczoną drogą do plaży. Krążą o niej legendy wśród ludzi podróżujących po południowej i wschodniej Azji. Wyprawa w nieznane rejony Tajlandii jest dla wychowanego na filmach o Wietnamie Richarda pokusą i wyzwaniem. Szukał przygody, ale ta, którą znalazł, przerosła jego wyobrażenia.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2000

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
MountainTobacco | 2014-03-30

Ktoś mi kiedyś powiedział, że obejrzał ekranizację tej powieści po to żeby zrozumieć film... cóż ja zrobiłam dokładnie na odwrót:) Przyznam, że przy całej sympatii dla kunsztu aktorskiego Leonardo DiCaprio nie znoszę wprost okładek książek naznaczonych tak wyraźnym piętnem filmu. Mam wrażenie wtedy, że mam przed oczami jakiś straszny twór napisany po powstaniu filmu, którego nie wiadomo kto napisał. Nic bardziej mylnego, bo książka jest wyśmienita! To piękna i jednocześnie pełna okrucieństwa, niezwykła historia... o ludzkich pragnieniach i ich realizacji o znaczeniu bycia człowiekiem i wywieraniu wpływu przez otaczające nas społeczeństwo... o granicach, które nazbyt łatwo się zacierają... i tęsknocie za tym, czy innym rajem. Przyznam szczerze, że po obejrzeniu ekranizacji niezwykle rzadko udaje mi się przeczytać potem cały pierwowzór. Tym razem było inaczej. Serdecznie polecam...

Agnieszka | 2013-12-19

Niezwykła opowieść o miejscu w które chyba każdy z nas kiedyś, pod wpływem chwili, sytuacji, zdarzeń jakie mają miejsce w naszym życiu chciał by się udać. Niestety i Utopijny wyidealizowany świat czasami zaczyna mieć pewne zarysowania. Książka wciągająca od stóp po czubek głowy, znacznie ciekawsza niż chyba każdemu znana ekranizacja filmowa.

Katarzyna | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Monotonne uderzenia wioseł nagle cichną. Wszystko zastyga w niemym zachwycie. Jak okiem sięgnąć rozciąga się lustrzana tafla lazurowej wody. Promienie słońca ozłacają rysującą się na horyzoncie samotną wyspę. Raj na ziemi.

Któż nie widział "Niebiańskiej plaży"? I nie mam na myśli tylko filmu z boskim Leo. Chyba każdy podróżował tam w swoich snach. Jako dziecko uwielbiałam historie o bezludnej wyspie, o odkrywaniu nieodkrytego, o życiu w zgodzie z samym sobą i w zgodzie z naturą. Tutaj każdy jest sobie sterem i okrętem. "Niebiańską plażę" po prostu musiałam przeczytać. Nie zawiodłam się - znalazłam tu wszystko, czego szukałam. Rajski klimat, cudowna flora i fauna, leniwie płynący czas i pozostawienie wszystkiego poza sobą oraz...szczypta niepokoju. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy, zatem każda sielanka jest z automatu skazana na (bolesną) śmierć. Tak też jest i tym razem.

Wyspa, na którą trafiają książkowi bohaterowie bynajmniej nie jest bezludna. Żyje tam grupa ludzi z...

flameleaf | 2014-02-08
Na półkach: Zekranizowane, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2014

Druga, po "Ruinach" Scotta Smitha książka, która wywarła na mnie duże wrażenie i była samą przyjemnością. Znakomita pierwszoosobowa narracja, mnóstwo zabawnych tekstów, a historia spięta w klarowną całość.
Zakończenie zaskakujące, akcja w końcowych rozdziałach rozpędza się na tyle, że budząc dziwne uczucie przerażenia i strachu przed tym, co może się wydarzyć.
Eskapizm w czystej postaci.

ultimate | 2013-01-24
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Książkę przeczytałem niedawno, będąc już po seansie filmowym. Muszę przyznać, że bardzo mi się spodobała, a fakt, że widziałem ekranizację nie wpłynął na jej odbiór. Wiele wątków zostało w filmie spłyconych i zmienionych. Dlatego warto sięgnąć po dzieło Garlanda. Czyta się je bardzo przyjemnie, za sprawą dobrze prowadzonej narracji i ciekawej historii o poszukiwaniu raju i sensu życia na ziemi. Wszystko zaserwowane z perspektywy młodego, inteligentnego chłopaka, który szuka i znajduje wymarzony raj. Tylko czy aby na pewno o taki raj mu chodziło? :) Bardzo dobra, wakacyjna lektura. Na pewno jeszcze do niej wrócę. Polecam.

fibronektyna | 2011-07-17

Książka jest świetna, prawie genialna. Tym bardziej nie rozumiem jak na podstawie czegoś tak prawie doskonałego, można było stworzyć gniot, jakim jest film z di Caprio, z tyloma zmianami i przekłamaniami i rażącymi przeinaczeniami w porównaniu z oryginałem, że aż żal oglądać.

Książkę zaś polecam naprawdę gorąco. Dobre, bardzo dobre czytadło.
Czytałam ją po raz pierwszy całe lata temu, ale do dziś do niej wracam w prawie każde wakacje.

naomi | 2012-03-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

nie wiem cóż powiedzieć - "wciągnęła mnie jak bagno"
i chyba długo nie będę mogła się po niej doczyścić.

bardzo polecam, każdemu!

Kinoko | 2011-10-17
Przeczytana: 10 października 2011

Utopia. Raj. Idealny świat. Eden. Plaża. Wyspa.

Chyba każdy z nas myślał kiedyś o znalezieniu się w utopii. Miejscu bez wojen, zmartwień i niedostatku. Chyba każdy z nas myślał o przeżyciu niezapomnianej przygody. O podróży nieodkrytego przez nikogo miejsca, o poszukiwaniu skarbu. Chyba każdy z nas marzył kiedyś o porzuceniu wszystkiego - pracy, rodziny i znajomych dla wyruszenia w nieznane. O tym myślał też Richard, angielski młodzieniec, gdy udawał się na wycieczkę do Bangkoku, stolicy Tajlandii. Na ulicy Khao San Road, za namową pewnego małomównego Tajlandczyka wynajmuje pokój. W nocy spotyka w pensjonacie Daffiego, agresywnego i naćpanego Szkota, który majaczy o tajemniczej plaży. Na drugi dzień Richard znajduje mapę z drogą do wspomnianego wcześniej miejsca i Szkota z podciętymi żyłami. W tym samym pensjonacie poznaje Françoise i Étiennea - parę francuzów pragnących przygody równie mocno, co on.

Książkę pożyczyła mi moja nauczycielka angielskiego (która uczy polskiego w gimnaz...

Apikati | 2014-09-13

Niebiańska plaża opowiada historię Anglika - Richarda, podróżnika. Przebywając w Bangkoku, znajduje w sąsiadującym go pokoju hotelowym zwłoki mężczyzny. Wcześniej zdążył zamienić z samobójcą kilka zdań, który to najwyraźniej uznał rozmówcę za pokrewną duszę i tym samym Rich na drzwiach swojego pokoju odnajduje mapę, prowadzącą na niedostępną wyspę. Będąca oficjalnie parkiem pod ochroną, staje się najbardziej pożądanym miejscem docelowym dla głównego bohatera i jego nowopoznanych przyjaciół - pary Francuzów. Pragnący przygody wyruszają w podróż. Richardowi jako "wsparcie" służy Daffy, samobójca. Będący wyimaginowanym przyjacielem czy jak dla niego duchem okazuje się finalnie powiązany z "rajem", który zastają na miejscu. Idealne miejsce wraz z równie idealnymi warunkami życia i idealnie zorganizowanym systemem funkcjonowania życia wyspowiczów.. ma swoje "drobne" wady. Tylko czy ta perfekcyjna wyspa jest tym czego oczekiwali nowoprzybyli? Kogo poznają na wys...

mosquitokiller | 2010-08-25
Przeczytana: 2005 rok

Czy da się powiedzieć coś złego o książce z Leonardo na okładce? ;-) Przeczytałam ją daaaawno temu, jedna z moich wakacyjnych lektur, którą czytałam z otwartymi ustami. Nie wiem, co tak naprawdę mi się w niej podobało... Chyba po prostu ta egzotyczna przygoda.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Waleria Komarowa
    29. rocznica
    urodzin
    Jestem Księżniczką. Zabiję, jeśli trzeba zabić. Ułaskawię, jeśli przekonasz, że warto.
  • Oksana Zabużko
    54. rocznica
    urodzin
    a to wszystko to kłamstwo, bo tak naprawdę nic nie mija - choćbyś nie wiem jak bardzo starała się zamaskować przeszłość, zawsze będzie ciemnieć od spodu, przez skórę lat, jak siny wylew...
  • Thomas H. Cook
    67. rocznica
    urodzin
    Jej usta pozostały zamknięte, jednak z jakiegoś powodu byłem pewien, że w ciszy słyszę jej głośny krzyk.
  • Grażyna Szapołowska
    61. rocznica
  • Mika Waltari
    106. rocznica
    urodzin
    I nie jest winą kobiety, gdy zwraca się ona ku innemu mężczyźnie, lecz jest to wina mężczyzny ponieważ nie potrafi dać jej tego czego potrzebuje.
  • William Golding
    103. rocznica
    urodzin
    Jak człowiek się kogoś boi, to go nienawidzi, ale nie może przestać o nim myśleć.
  • Tanith Lee
    67. rocznica
    urodzin
    Dobrze ułożona dama nigdy z niczego nie spada.
  • Wil Haygood
    60. rocznica
  • Italo Calvino
    29. rocznica
    śmierci
    ...kimże jest każdy z nas, jeśli nie wypadkową nabytych doświadczeń, informacji, lektur, wyobrażeń? Życie każdego człowieka jest encyklopedią, biblioteką, inwentarzem przedmiotów, zbiorem rozmaitych stylistyk, gdzie wszystko nieustannie może podlegać przemieszaniu i porządkowaniu na wszelkie możliwe... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku