Rój

Wydawnictwo: Amber
Prey
Crichton
Marcin

Nevada. Ośrodek badawczy w sercu pustyni, w którym uwięzieni zostali ludzie - naukowcy, którzy stworzyli rój drapieżnych pszczół, czekających na zewnątrz. Jednak prawdziwe niebezpieczeństwo czai się wewnątrz laboratorium...

mariusz | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

To moja pierwsza pozycja Michaela Crichtona, czyta się super na pewno sięgnę po inne książki tego autora.

Guinevere7 | 2015-03-28
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2015

Uwielbiam thrillery medyczne i technothrillery – a ten jest jednym z nich.
Główny bohater -Jack Forman- bardzo zdolny informatyk, od kilku miesięcy jest bezrobotny, aktualnie pełni rolę pana domu: zajmuje się dziećmi, przygotowuje posiłki, robi zakupy. Jego żona – Julia robi zawrotną karierę naukową w Ośrodku Badań Xymos Technologi.
Od pewnego czasu Jack przeżywa frustracje z powodu braku zatrudnienia, roli gosposi domowej a na dodatek podejrzewa o romans swoją żonę.
W życiu rodziny Formanów zaczyna dziać się coś niepokojącego: żona dziwnie się zachowuje, coraz później wraca z pracy lub nie wraca przez kilka dni, najmłodsza córeczka choruje na dziwną chorobę a w domu zaczynają dziać się niezrozumiałe rzeczy ze sprzętami elektronicznymi….
Czy ma to związek z tajemniczą pracą Julii?
Czy prośba skierowana do Jacka od byłych pracodawców o pomoc jest przypadkowa?
Co odkryje Jack po przyjeździe do laboratorium?
Szczerze przyznam, że dawno już nie czytałam tak wciągającej książki. Do...

Buffy1977 | 2015-03-10

Informatyk, Jack Forman, od miesięcy boryka się z brakiem zatrudnienia. Cały swój czas spędza z trójką dzieci, przyjmując rolę gospodyni domowej. Tymczasem jego żona, Julia, wiceprezes Xymos Technology: dużej firmy, zajmującej się nanotechnologią, jest bliska wiekopomnego odkrycia, nad którym naukowcy pracują w ośrodku badawczym na pustyni w Nevadzie. Gdy Jack zostaje zatrudniony, jako konsultant w owej bazie, z przerażeniem odkrywa, że Xymos zdołał wyprodukować miliony nanocząstek, które wydostały się z bazy i przyjmując formę roju przystąpiły do zabijania wszystkiego w zasięgu ich wzroku. Co gorsza wykształciły w sobie zdolność rozmnażania i współdziałania. Jack będzie zmuszony zniszczyć rój, zanim dowie się o nim ktoś z zewnątrz lub co gorsza, uda mu się wydostać z terenu odludnej pustyni.

Michael Crichton, bestsellerowy pisarz, scenarzysta, reżyser i producent, twórca nowego gatunku literackiego zwanego technothrillerem, zapoczątkowanego powieścią „Andromeda znaczy śmierć”....

fik | 2015-09-25
Przeczytana: 24 września 2015

Jak zwykle Crichton zaskoczył mnie swoją pomysłowością co do tematu na książkę oraz swoim przygotowaniem aby ten temat urealnić. Jest tutaj zawarta przerażająca wizja jak ze zwykłego rodzinnego człowieka można stać się nieodpowiedzialnym naukowcem, w paru miejscach powieść ta ociera się wręcz o horror i choć znajdują się tutaj może przydługie opisy problemu to jednak nie zmniejszają one napięcia i grozy. Polecam.

Ciacho | 2012-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2012

Do tej pory najsłabsza książka Crichtona, spośród wszystkich, jakie miałem możliwość przeczytać.

Sztuczna inteligencja i tajny projekt oparty na nanotechnologii nie zrobił na mnie wrażenia. Postaci co prawda na plus, styl Crichtona zachowany, bo jest technicznie dopracowana książka dobrze i widać, że autor czytał sporo i wie o czym pisze (co jest akurat w jego przypadku normalne), ale książka od pewnego momentu z ciekawego science fiction przemienia się w thriller i to średniego formatu. Nie dość, że czytelnik nie bardzo wierzy i czuje to co się dzieje w książce, to jeszcze na dodatek wieje nudą i wypatruje z utęsknieniem na końcówkę, która bądź co bądź była nawet dobra. Ale żeby dać dobrą ocenę, to niestety jest to trochę za mało.

Jeśli ktoś jest ciekaw nanotechnologii może się wciągnąć, ale jeśli chcę się zapoznać z Crichtonem, to tej książki na początek nie polecam. ;)

Kasiag | 2013-12-28

Do szybkiego przeczytania, na jeden raz. Wciągająca, jednak na pewno nie jest to najlepsza książka Crichtona.

ChanLee | 2014-12-27
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Podziwiam wiedzę Crichtona na temat nanotechnologii. Autor po prostu wie o czym pisze, zanim napisał tę książkę zyskał odpowiednią wiedzę i to jest na plus. W tych czasach dużo autorów woli pisać bzdury niż się dokształcać. Opisy fachowe i konkretne, bez zbędnego lania wody. Książka traci na bohaterach, bo przez szybką akcję nie możemy się zgłębić w ich portretach psychologicznych. Mimo wszystko idealna lektura na raz i na jeden wieczór. Rozejrzę się za innymi książkami tego autora.

rAum | 2013-12-26

Nie wiem czy to dlatego, że tematyka sztucznej inteligencji, w tym algorytmy opartych o rój jest mi bliska (rezonans taki?), czy fakt, że się zidentyfikowałem mocniej z głównym bohaterem spowodowało, że książkę bardzo przyjemnie mi się chłonęło i wyzwoliła we mnie emocje. Nawet pomimo kilku drobiazgów, które mi się w niej niezbyt podobały, dla mnie ta książka jest rewelacyjna ;)

Opowiadanie Pana chrichtona osadzone jest w niedalekiej przyszosci a może nawet teraźniejszości i mimo, że mozemy mieć co do naukowych podstaw fabuły pewne wątpliwości to na pewno znikna one gdy się wczujemy w klimat opowiadania.
Warto poświęcić chwilę by móc razem z bohaterami ochronić siebie i w konsekwencji resztę swiata przed tytułowym rojem. Świetna wartka akcja i ciekawa wizja przyszłości tworza tę sprawnie napisaną książkę.
Polecam nawet jesli ktoś nei lubi sci-fi.

Przemek | 2013-12-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Crichton niespecjalnie popisał się tą książką.Mimo wyśmienitego wprowadzenia,łącznie z głównym bohaterem potrfiącym wzbudzić sympatię czytelnika,wraz z przerzucaniem dalszych stron ,nie sposób oprzeć się wrażeniu że powieść wymknęła się w dziwnym kierunku.Tytułowy rój najpierw ciekawi,ale wraz z dalszym rozwojem akcji zaczyna irytować.Intryga też jest niestety słabiutka.Cóż,wniosek może być tylko taki że Crichton mógł sobie darować napisanie tej książki...