Niewyjaśnione tajemnice

2019-01-01
9788370207403
Jerzy J. Malinowski
Tajemnice historia zagadki

W książce tej zebranych i opisanych zostało wiele spośród zagadkowych zdarzeń/przedmiotów, których współczesna nauka nie potrafi wyjaśnić. Każda tajemnica opisana została na kilku stronach. Książka ta nie przypadła mi do gustu, ponieważ znałam już wcześniej wiele z opisywanych tajemnic i uważam, że autor streścił je za bardzo powierzchownie, w wielu przypadkach nie przytoczył istotnych informacji na temat danego zdarzenia/obiektu, co wypacza zupełnie odbiór, jeżeli ktoś czyta o danym zjawisku po raz pierwszy. W kilku przypadkach autor stwierdził wręcz, że jakieś teorie są błędne, podczas gdy z mojej wiedzy wynika, że do tej pory nie została ona stanowczo odrzucona, ponieważ mamy zbyt mało informacji na jej temat. Ponadto nie wydaje mi się właściwe używanie przez autora określeń "alternatywna historia/archeologia" lub słów "dziwaczne teorie", kiedy przytacza proponowane wyjaśnienia, które uważa za błędne - jak na przykład teorie pana Ericha von Danikena lub innych osób, które wierzą na przykład w istoty pozaziemskie. Można się z tym nie zgadzać, ale jeżeli nie znamy wyjaśnienia danego zjawiska, to chyba nie powinniśmy pisać, że pewne teorie są "bardziej poważne" a inne "dziwaczne", czyż nie? Nauka powinna być obiektywna. Zwłaszcza, jeżeli piszemy książkę, która w zasadzie nie zagłębia się specjalnie w żadne z opisywanych zdarzeń/artefaktów. Książka ma jedynie 224 strony (z czego dużą część zajmują zdjęcia) i uważam, że wystarczyło to jedynie, aby "napomknąć", że istnieją pewne niewyjaśnione tajemnice.
Jedynym plusem dla mnie jest ładne wydanie książki.
Polecam sięgnąć po jakąś inną lekturę, na przykład taką, która bardziej szczegółowo opisuje interesującą nas tajemnicę, ponieważ na temat wielu z nich rozpisano się znacznie obszerniej i ciekawiej.

Niewyjaśnione nadal pozostaje tajemnicą. To nie jest książka o wyjaśnieniu, to pozycja do głębszego przemyślenia. Inspiruje do poszukiwania dalszych inspiracji. Choć w niektórych przypadkach autor narzuca logiczne wyjaśnienie tajemnicy to nie jest ono przedstawienie w nachalny sposób. Przyjmuje do wiadomości że takie może byc wyjaśnienie jednak.... Czegoś mi brakuje, jakiegoś brakującego elementu ukladanki, więc siadam do Internetu i poszukuje, zgłębiam, próbuje wyjaśnić niewyjaśnione. Książka warta przeczytania.

Świetna i wciągająca, ładnie wydana. Kiedy już wziąłem ją do ręki nie mogłem się oderwać. Cieszę się, że autor stroni od pseudonaukowych teorii skupiając się na tym co wiemy na pewno. Oczywiście nie sposób uniknąć całej gamy domysłów, gdyż właśnie tym cechują się tajemnice. Tytuł zawiera najważniejsze zagadki jakie każdy amator niewyjaśnionego powinien znać. Polecam

Świat kryje bardzo wiele tajemnic, zagadek i niewyjaśnionych zjawisk. Niektóre z nich przybliża nam książka autorstwa Joela Lave Niewyjaśnione tajemnice.
Książka ta podzielona jest na cztery części. Każda z nich dotyczy innej tematyki od tajemniczych miejsc i zdarzeń, przez tajemnicze doniesienia, aż do zagadkowych arterfaktów.
Mnie z racji wykonywanego zawodu i zainteresowań najbardziej ciekawiły zagadki dotyczące np. Trójkąta Bermudzkiego, Wyspy Wielkanocnej, Atlantydy, ale także popularne swego czasu - kręgi w zbożu.
Podczas lektury niekoniecznie poznamy rozwiązanie danej zagadki czy tajemnicy, ale z pewnością dowiemy się o niej całkiem sporo. Każdy przypadek opatrzony jest "odlotowymi teoriami", mapkami, zdjęciami, co tylko wzbogaca odbiór i sprawia, że czyta się jeszcze przyjemnej. Autor przedstawił każdą tajemnicę rzetelnie, konkretnie bez zbędnych opisów. Całość czyta się lekko i przyjemnie, ale ......
Niestety korekta pozostawia wiele do życzenia. Rażą literówki, niewyjustowany tekst (chyba, że tak miało być?) i błąd - dobrze, że nie na okładce, ale prawie, w tytule książki. Wielka szkoda, bo ja nie kupiłabym tej pozycji z takimi błędami za kwotę, którą proponuje wydawnictwo.
Pomijając te fakty korektorskie, książka jest ciekawą pozycją dla poszukiwaczy wyjaśnień nietypowych zjawisk oraz ogólnie dla ciekawych świata.

Mnie z racji wykonywanego zawodu i...

Niewyjaśnione tajemnice" to nic innego jak zbiór wszystkich tajemniczych wydarzeń, opisy miejsc, których jak dotąd nie udało się racjonalnie wyjaśnić. Spotykamy się zatem z tym bardziej znanymi i nagłaśnianymi jak Stonehenge, Trójkąt Bermudzki, Kręgi w zbożu, UFO czy Eldorado, po te, które znamy mniej lub wcale: Sprawa Tam Shud, Manuskrypt Wojnicza czy Zaginiona Kolonia Roanoke. Przedstawione zostały fakty, historia, najbardziej absurdalne hipotezy, a wszystko ubarwiono kolorowymi zdjęciami, mapami i portretami. Robi wrażenie.
🗿 Na świecie do dzisiaj istnieje wiele miejsc, których znaczenia człowiek nie zna. Jest wiele wydarzeń, których nie potrafimy wytłumaczyć. Chociaż postęp i technika bardzo się rozwinęły nasz umysł nie tyle nie może tego ogranąć, co nie jest wstanie cofnąć czasu, by odtworzyć zatarte fakty i wydarzenia.
🗿 Tajemnice zawsze fascynowały ludzkość. Wiek z nich zostało rozwiązanych. Na wszystko potrzebowaliśmy czasu. Kiedyś nie było to możliwe. Bano się zaćmienia słońca tylko dlatego, że nie znano wielu zjawisk, które w nas we współczesnym świecie nie budzą lęku, ze względu na powszechność nauki.
Tym bardziej ciekawie jest czytać o czymś, co mimo takiego rozwoju cywilizacyjnego nadal jest niewyjaśnione i niezbadane. Ba! Śmiem przypuszczać, że w tej kwestii owe pytania będą dręczyć naukowców jeszcze przez długie wieki.

"Ludzie w procesie ewolucji nauczyli się opowiadać historie, szukać wzorców, rozwiązywać problemy. Nasza psychika, działanie naszego mózgu jest ukierunkowane na budowanie narracji i szukanie wyjaśnień. To dlatego ciekawość kieruje nami wszystkimi, od bawiącego się dziecka po uczonego odkrywającego tajemnice wszechświata. Rozwiązywanie zagadek daje satysfakcję, czy będzie to poranna krzyżówka, czy działanie fundamentalnych sił natury. A mimo to wciąż fascynują nas tajemnice: szukamy ich, mamy na ich punkcie obsesję i często wolimy, żeby pozostały nierozwiązane."
"Niewyjaśnione tajemnice" to zbiór 39 tajemnic, podzielonych na cztery kategorie: tajemnicze miejsca i zdarzenia, dziwne doniesienia i zagadkowe artefakty. Autor skupił się więc nie tylko na tajemniczych miejscach i tajemniczych sytuacjach związanych z ludźmi, ale także z rzeczami i towarzyszącymi im dziwnymi i jednocześnie intrygującymi zjawiskami. W książce możemy przeczytać między innymi o Wyspach wielkanocnych, Trujkącie Bermudzkim i zniknięciu lotu nr 19, odciskach stóp diabła czy Całunie Turyńskim. Mnie najbardziej zaciekawiły dwie historie. Pierwszą była opowieść o człowieku, który nazywał się Kaspar Hauser i jak głosi epifatium na jego nagrobku: "Kaspar Hauser, zagadka swoich czasów. Narodził się w nieznanych okolicznościach, jego śmierć owiana jest tajemnicą." Mówił o sobie, że dorastał w ciemnej celi, gdzie żywił się chlebem i wodą, podczas gdy wyglądał na zdrowego i silnego, jak na człowieka, który miał się wychowywać w tak złych warunkach. Podobno napisano na jego temat co najmniej 3 000 książek i ponad 14 000 artykułów prasowych. Drugą historią jest "sprawa Tamam Shud". W tym wypadku znowu mamy do czynienia z zagadkową śmiercią nieznanego mężczyzny, którego przyczyny śmierci nie potrafił ustalić nawet koroner, badający jego ciało. Nie był nawet w stanie ustalić czy było to zabójstwo, samobójstwo czy może nieszczęśliwy wypadek. Dopiero później na podstawie szwów marynarki i kierunku prążków na krawacie udało się ustalić skąd pochodził ów mężczyzna ale nadal pozostaje nieznanym z imienia i nazwiska.
Książka jest zbiorem tajemnic, które dopełniają zdjęcia, rysunki i mapy. Do tego każda tajemnica kończy się "odlotowymi teoriami", w których można wyczytać wiele zaskakujących i szalonych teorii, jak np to, że William Shakespeare wcale nie był autorem swoich dzieł. Jeżeli lubicie czytać o tajemniczych historiach, lub po prostu lubicie wiedzieć więcej to zdecydowanie pozycja dla Was.

Każdy z nas słyszał kiedyś o tajemniczej strefie 51, Trójkącie Bermudzkim, Wyspie Wielkanocnej i wielu innych, popularnych teoriach, które nigdy nie zostały wyjaśnione. Nie każdy jednak wnikał w te tematy bardziej, a ta książka daje nam do tego świetną możliwość. Joel Levy daje nam na tacy historię, które zna cały świat, ale także te, które mogą dla wielu z nas być nowe. Dzisiaj właśnie chciałabym Wam troszeczkę opowiedzieć o tej książce.
Przede wszystkim jest ona dla każdego czytelnika, można dać ją młodszemu rodzeństwu, dzieciom czy osobom starszym, a dla każdego będzie przejrzysta i przyjemna w czytaniu. Aktor nie rzuca nam żadnymi trudnymi hasłami, do których byłyby długie przypisy. Wszystko świetnie wytłumaczone na kilku stronach w bardzo prosty sposób. Dodatkową robotę robią tutaj oczywiście ilustracje, zdjęcia czy szkice, które skradły moje serce. To naprawdę świetne przedstawienie, możemy zobaczyć to miejsce lub rzecz, o której wspomina autor, a nie mamy tylko suchego tekstu, do którego trzeba by było wyszukać ilustracji w internecie. Mamy też podział na cztery rozdziały, w których znajdują się te wszelakie anomalie. Najpierw skupiamy się na tajemniczych miejscach, później na tajemniczych zdarzeniach, dziwnych doniesieniach i zagadkowych artefaktach.
Jeśli wcześniej nie miało się do czynienia z taką lekturą to ta książka na pewno wzbogaci Waszą wiedzę, ale dla osób, które od lat poruszają się po tych tematach nie będzie prawdopodobnie nic nowego i odkrywczego. Wiele z tych historii to mity, które żyją do dzisiaj; jak Atlantyda, o której już dowiadujemy się na samym początku, a niektóre rzeczy są wprost nie do uwierzenia. Mnie najbardziej zaskoczyła Rezydencja pani Winchester, która ma aż 160 pokoi i była budowana przez wiele lat, a dodatkowo ciągle modyfikowana. Ten dom mieści się w Kalifornii, a jakiś czas temu do kin nawet trafił film (horror) oparty na tych wydarzeniach.
Niektóre wydarzenia wydają się nieprawdopodobne, jak istnienie kosmitów, wiele osób w nich nie wierzy, jednak jest mnóstwo rzeczy, które zostały przez ludzi odkryte z wykopalisk i nie da się ich podrobić, a jednak nikt jeszcze nie rozszyfrował czym właściwie są. W rozdziale zagadkowe artefakty autor właśnie skupia się na tajemniczych pismach, które ludzie próbują rozszyfrować, choć przez tyle lat się im nie udało.

Jakiś czas temu w moje ręce wpadła książka ‘’Niewyjaśnione tajemnice’’. Osobą, która jako pierwsza po nią sięgnęła był mój mąż, który jest ogromnym fantem tego typu lektur. Jak wiadomo w obecnych czasach tematy dziwnych, niewyjaśnionych zjawisk są szeroko przedstawiane w programach telewizyjnych, między innymi na Discovery Channel . Osobiście lubię je oglądać, jednak forma pisana zdecydowanie lepiej mi się przyswaja.
W książce ‘’Niewyjaśnione tajemnice’’ znajdziemy opisy ponad 40 zagadkowych zdarzeń . Do każdego przedstawionego zagadnienia mamy dołączone masę ciekawych zdjęć oraz map. Zagadki znajdujące się w książce pochodzą z różnych epok i podzielone są na cztery rozdziały : Tajemnicze miasta, Tajemnicze zdarzenia, Dziwne doniesienia oraz Zagadkowe artefakty. Przyznaję, że tematy które najbardziej mnie zainteresowały w książce to Ufo i strefa 51, Atlantyda oraz Odciski stóp diabła. Język jakim napisana jest książka odznacza się niezwykle czytelnie i zrozumiale, książkę czyta się lekko, a co za tym idzie łatwo przyswaja się wiedzę w niej zawartą. Uważam, że ‘’Niewyjaśnione tajemnice’’ to idealna pozycja na prezent dla osób interesujących się dziwnymi i enigmatycznymi historiami, ucieszy zarówno młodszych jak i starszych czytelników. Dodatkowym atutem jest fakt, że książka jest wydana naprawdę przejrzyście i komunikatywnie , a poruszane w niej tematy niekiedy wywołują ciarki!

Do "Niewyjaśnionych tajemnic" podszedłem bardzo ostrożnie. Jako dziecko przeczytałem wiele tego typu książek, które miały na celu przedstawienie lub wyjaśnienie zagadek przeszłości. O dziwo, tutaj nie jest tak źle jak się wydawać mogło.

Zacznijmy od autora. Joel Levy to dziennikarz, a więc nie ma żadnego przygotowanie metodologicznego w zakresie historii, archeologii oraz teologii. Spoglądając na jego dorobek książkowy można się doszukać jeszcze kilku pozycji poświęconych "tajemnicom" - to chyba jego specjalizacja.

Książka podzielona jest na cztery sekcje - miejsca, wydarzenia, osoby oraz artefakty archeologiczne. Podział taki wydaje się trafny, ale nie zawsze spełnia swoje role - pokazuje to rozdział "zdarzenia". Zaprezentowanych zostało ponad 30 różnych zagadnień - każde z nich zostało opisane bardzo pobieżnie. Są to wręcz zarysy tematyki. Autor przedstawia zarówno historię lub przebieg danej "tajemnicy" oraz badania nad jej rozwiązaniem. Niestety zdarzają się pominięcia niektórych istotnych kwestii, jak na przykład powiązania posągów Moai z hydrografią Wysp Wielkanocnych. Dziennikarz także usilnie forsuje, praktycznie w każdym rozdziale, teorie o wpływie kosmitów na dane wydarzenie, mimo, że sam wcześniej je negował.

W książce znajdziemy mnóstwo zdjęć, map oraz ilustracji. W zasadzie wypełniają one większość kart - można to uznać zarówna za zaletę, jak i wadę. Niedopuszczalne są także błędy redakcyjne. Mam tu na myśli ucięcia zdań, czy wręcz pominięcia stron.

W tekście pojawiają się takie kwiatki jak "fakty autentyczne", błędne mapy z przeklejonymi wyspami oraz urwane zdania. W życiu czegoś takiego nie widziałem. Redakcja i korekta nie istnieją.

• Recenzenckie
  • Przeczytane w 2019
  • Przeczytam 52 książki w 2019 r.
  • Kwiecien 2019
  • Na faktach

Dodaj cytat z książki Niewyjaśnione tajemnice