50 typów broni, które zmieniły bieg historii

2016-09-01
9788370206291
Jerzy J. Malinowski
broń historia militaria

Książka Joela Levyego to bez wątpienia ciekawa i kusząca propozycja dla wielbicieli broni, pozwalająca na spojrzenie na kwestię „osobistej i nie zawsze spójnej interpretacji” słowa broń przez autora. Przedstawione w przeglądzie 50 rodzajów broni to moim zdaniem logiczna i trafiona lista prezentująca towarzyszące i wpływające na kształt cywilizacji konflikty – opisy nie nudzą, wręcz przeciwnie pobudzają ciekawość. Ciekawym aspektem tej lektury było przyporządkowanie przez autora każdemu z opisywanych rodzajów broni kategorii określających ich zastosowanie – od społecznego po taktyczne. Kolejnym plusem jest naprawdę bogata oprawa graficzna – w książce zajdziemy zarówno zdjęcia jak i rysunki, oraz specyfikacje techniczne.

Na książkę składa się zbiór syntetycznych, zwięzłych opisów historii powstania, zastosowania i właściwości 50 typów broni, które w ujęciu autora wpłynęły istotnie na sposób prowadzenia walki. Czasami wynikało to ze znaczącego polepszenia parametrów broni, które istotnie zwiększały przewagę na polu bitwy – czasami dodatkowym, ale równie ważnym czynnikiem był spadek kosztów wytwarzania, co prowadziło do demokratyzacji dostępu do broni i złamania monopolu zamożnych warstw wyższych na możliwości prowadzenia działań militarnych.

Książkę czyta się przyjemnie – styl autora jest przejrzysty, a wydanie ma ładną szatę graficzną. Dodano wiele zdjęć i grafik z różnych okresów historycznych, a papier ma elegancki, szarawy odcień. Poszczególne rozdziały czyta się szybko i łatwo wpada się w syndrom „jeszcze jednego rozdziału”, co jest chyba najlepszą rekomendacją. Książka stanowi idealną pozycję wprowadzającą dla tych, którzy chcieliby zacząć wgryzać się w tematykę historii militariów.

Dodaj cytat z książki 50 typów broni, które zmieniły bieg historii