Dzieło przypadku

Wydawnictwo: Rebis
Tell Tale: Short Stories
Maja Justyna, opowiadania
Marczewek

Oto piętnaście emocjonujących i niesamowitych opowiadań – formy, której Archer jest prawdziwym mistrzem! Wśród ich bohaterów cała galeria postaci: nieco zgorzkniały, młody detektyw z Neapolu, który przybywa do włoskiego miasteczka położonego na wzgórzu, by rozwiązać zagadkę morderstwa; zarozumiały uczeń, który odkrywszy źródło zamożności ojca, całkowicie zmienia swoje życie; kobieta, która ośmiela się rzucić wyzwanie mężczyznom na jednym z elitarnych amerykańskich uniwersytetów; sprytne małżeństwo, które na emeryturze odkryło znakomity sposób na dostatnie życie; i wielu innych. Ich błyskotliwie opowiedziane historie wprawiają w dobry humor, przestraszają, pobudzają do refleksji, są esencją gawędziarskiego talentu autora.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

chimera | 2019-05-26
Na półkach: Przeczytane, Nagrody
Przeczytana: 26 maja 2019

Wspaniały zbiór opowiadań idealny na długą podróż, właściwie nie ma w nim żadnego słabego punktu, każde z opowiadań jest interesujące i wciągające.Jeffrey Archer znany bardziej z powieści obyczajowo-sensacyjnych ( zwłaszcza cykl "Kane i Abel") ma niesamowity talent do pisania krótkich form- w których mimo paradoksalnie niewielkiej objętości odbiorca może znaleźć wszystkie elementy dobrej literatury.
Niektóre opowiadania z "Dzieło przypadku" skłaniają do głębszych przemyśleń ("Spowiedź")
Część powoduje uśmiech ( "kierownik parkingu", "Rogacz", 'Wakacje życia" )
Przyznam, że przy dwóch niesamowicie się wzruszyłam ( "Droga do Damaszku", "Gra warta przegranej")
Podsumowując, gorąco polecam! Starzy fani Archera się nie zawiodą,a dla nowych będzie to rozpoczęcie przygody z twórczością tego angielskiego pisarza.

Joanna | 2019-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Zbiór opowiadań, które łączy motyw tytułowego przypadku. Zdecydowana ich część była inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. Na deser autor dodaje zajawkę do swojej nowej powieści (w Polsce książka została wydana przed "Dziełem przypadku").

Opowiadania mają ten walor, że są niezobowiązujące. A jeśli lubi się takie krótkie formy, czyta się je jednym tchem. Choć można by pomyśleć inaczej, motyw okładkowy - włoski - przydaża się tutaj raz, pod koniec tomu. Znajdzie się tutaj za to cały przekrój społeczny, terytorialny i... czasowy. Jest troszkę historii, machlojek, spotkań zmieniających bieg wydarzeń.

Książkę wprost połknęłam. Światy są różne, ale każdy niezwykle szybko wciąga, dzięki gawędziarskiemu stylowi autora. To moje pierwsze z nim spotkanie, ale dość udane.

recenzja pod linkiem

Smuggler | 2019-05-17
Przeczytana: 17 maja 2019

Tytuł dobrze oddaje zawartość tego zbiorku opowiadań. To faktycznie wygląda na dość przypadkowy zlepek wszystkiego, co Archer miał akurat w szufladzie. Łącznie z trzema rozdziałami jego najnowszej powieści, bo inaczej książka miałaby śmiesznie małą objętość. Nie powiem, raz i drugi się uśmiechnąłem, bo autor mnie zaskoczył w finale jakiejś opowieści, ale...

...opowiadania bazujące na prawdziwych zdarzeniach są raczej nudnawe, a to które najbardziej mi się spodobało "Dozorca parkingu" miałem zepsute przez to, że podobnie jak Archer przeczytałem kiedyś zaskakującą historię gościa, który zrobił majątek w dziwny sposób. Zatem wiedziałem jak potoczy się akcja.

...te samodzielnie wymyślone przez autora są niekiedy mocno wydumane, a czasem niezamierzenie groteskowe (Spowiedź - poczytajcie by zobaczyć jak "strasznie" wyglądało życie Francuzów pod niemiecką okupacją...)

I jeszcze ta powieść, w klimatach "jak Angol z wyższej klasy średniej wyobraża sobie życie w ZSRR w czasach...

sylwiawa | 2019-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2019

„Dzieło przypadku”, czyli opowiadania arystokraty, który stał się oskarżonym.

Rzadko się zdarza, by biografia autora bardziej interesowała niż napisane przez niego książki. Jeffrery Archer - bo o niego tutaj chodzi - na stałe wpisał się w krajobraz angielskiej literatury. Świadczy o tym nie tylko ciekawa biografia, ale też łączny nakład 100 milionów egzemplarzy, które ukazały się w 61 krajach, przetłumaczone na 21 języków. Jednak najbardziej frapujące jest to, jak dżentelmen, arystokrata i potomek wpływowego rodu staje się oskarżonym a później skazańcem? Czy również przypadkiem skłamał jako świadek w procesie pod przysięgą? Biografia Jeffreya Archera z pewnością zasługuje na osobną powieść.

Zbiór opowiadań wygląda jak zlepek krótkich form, które autor odłożył na później. Pierwsze z nich jest efektem wyzwania, jakie rzucił Archerowi redaktor „Reader's Digest”. Opowiadanie miało zawierać sto słów. „Ani mniej ani więcej”. Czytelnik zazwyczaj nie zastanawia się nad liczbami. Dla...

Bella | 2019-06-23
Przeczytana: 06 czerwca 2019