Szlif

Tłumaczenie: Łukasz Praski
Cykl: Lincoln Rhyme (tom 14)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Cutting Edge
Łukasz Praski
Ag2S

W sobotnie południe w salonie jubilera i szlifierza diamentów na Manhattanie zostaje dokonane potrójne morderstwo, którego ofiarami padają właściciel i jego dwoje klientów. Sprawca z niewiadomego powodu zostawia na miejscu zdarzenia kamienie warte pół miliona dolarów. Pozostawia przy życiu świadka - młodego, utalentowanego szlifierza diamentów, Vimala Lahoriego, który zawiadamia policję o zbrodni, po czym znika. Śledztwo przejmują Lincoln Rhyme i Amelia Sachs, którzy muszą odnaleźć Vimala, zanim sprawca zdąży naprawić swój błąd. Kiedy dochodzi do następnych przestępstw, staje się jasne, że zabójcy nie chodzi o diamenty, ale o narzeczonych, którzy giną z jego ręki w radosnych dla siebie chwilach - podczas zakupu pierścionka zaręczynowego, planowania wesela, po przymiarce sukni ślubnej. "Przyrzeczennik", jak przedstawia się morderca, pojawia się niespodziewanie, uzbrojony w pistolet lub nóż, błyskawicznie zmieniając szczęście dwojga ludzi w tragedię.
Nagle w mieście dochodzi do serii tajemniczych katastrof. Czy to nieszczęśliwy splot okoliczności, czy starannie zaplanowana intryga, która ma pomóc szaleńcowi zmylić tropy i umknąć przed policją?

źródło opisu: https://www.proszynski.pl

źródło okładki: https://www.proszynski.pl

Izabela Pycio | 2019-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2019

"W każdej bryle kamienia kryje się posąg, a zadaniem rzeźbiarza jest go odsłonić." Michał Anioł

I kolejne spotkanie z serią o Lincolnie Rhyme za mną, nie było aż tak wciągająco, jak zazwyczaj, a i tak przyjemnie zrelaksowałam się w fascynujących rytmach kryminalistyki. Śledztwo posuwa się w powolnych rytmach, analizowane są najdrobniejsze szczegóły, skrupulatnie wychwytywane najmniejsze anomalie, świadectwa i dowody rozkładane na czynniki pierwsze. I w tej odsłonie cyklu detektywi muszą zmierzyć się z fałszywymi tropami, niecodziennymi motywami zbrodni, oraz presją czasu. Jeffery Deaver atrakcyjnie podgrzewa atmosferę, zgrabnie miksuje wątki, pozwala przekonująco wybrzmieć mrocznej naturze czarnych postaci. Intryga zagęszcza się, do głosu dochodzą szemrane interesy i partykularne cele. Przyglądamy się zgłębianiu psychologicznych motywów sprawcy przestępstw, odkrywaniu krok za krokiem prawdy, a także pracy w terenie, w której intensyfikują się elementy sensacji. Lincoln Rhyme to...

woldop | 2019-05-08
Przeczytana: 12 grudnia 2018