Pierwszy człowiek. Historia Neila Armstronga

2018-01-01
2005-01-01
Andrzej Leszczyński, Patryk Gołębiowski
Patryk Gołębiowski Andrzej Leszczyński biografia historia księżyc Armstrong

Okładka książki Forever Young: A Life of Adventure in Air and Space James R. Hansen, John Watts Young
Forever Young:... James R. Hansen, Jo...

Krok w nieznane

Ta biografia koncentruje się na dokonaniach kosmicznych Neila Armstronga. Książka zawiera sporo szczegółów technicznych (chyba zbyt dużo),osobom bez wykształcenia technicznego może wydawać się "sucha" i mało zrozumiała. Autor koncentruje się za bardzo na technice, a zbyt mało na osobowości bohatera książki.

Życie astronauty było fascynujące, ale książka jest przeciętna. Nie ma tu wielu zabiegów literackich. Za to jest dużo faktów i szczegółów technicznych, więc może być przydatna zainteresowanym lotnictwem i kosmosem

Choć pierwszy kontakt zapowiada, że to pisana przez historyka biografia i mogłoby się wydawać, że wyjdzie z tego szczegółowo udokumentowana, ale sucha, historyczna pozycja, ta książka jest czymś więcej.

Czymś więcej, bo autor bardzo umiejętnie opisuje wiele wydarzeń z życia Neila Armstronga, naświetlając tło kluczowej części opowieści bardzo jaskrawym snopem światła. Dzięki temu, po typowym dla biografii wstępie opowiadającym historię przodków astronauty (i ten element może jest trochę niedzisiejszy, mało efekciarski),czytelnik uczestniczy w próbach rekrutacji Armstronga do programu kosmicznego, siada za sterami eksperymentalnych maszyn i obserwuje zmagania wyjątkowo zdeterminowanego człowieka, który nieprzypadkowo został dowódcą tej pionierskiej misji kosmicznej.

Autor przenosi nas w świat ciasnych kokpitów, wszędobylskiej prowizorki i przedstawia pojęcia z zakresu fizyki lotu z taką pasją, że trzeba nie lada siły woli, aby nie zacząć planować lotu w przestrzeń kosmiczną. Oczywiście, taka namiętność jest łatwa do osiągnięcia, gdy opowiadana historia należy do tych najbardziej spektakularnych, ale w mojej ocenie pracę prof. Hansena należy oceniać bardzo wysoko. Ewidentnie był on osobą o właściwej wiedzy i umiejętnościach, jeśli chodzi o tworzenie właśnie tej biografii.

Mimo to, autor robi w pewnych momentach wrażenie nieco zbyt zapatrzonego w Neila Armstronga. Wygląda na to, że nawet jemu nie udało się w pełni uodpornić na blask tego człowieka, co w niektórych momentach sieje niewielkie ziarna wątpliwości. W mojej ocenie, zarzut ten dotyczy jednak wyłącznie kwestii związanych z życiem prywatnym astronauty, dzięki czemu nie wpływa znacząco na odbiór całej historii. Dlatego też nie psuje to mojej oceny w żadnym większym stopniu. Tak, to błąd kardynalny biografii, ale już nie opowieści o wydarzeniu historycznym. A "Pierwszy człowiek" po prostu nie jest pozycją, która bez protestu leży w szufladzie z etykietą "biografie".

Poza tym, praca dokumentacyjno-historyczna, jaką wykonał prof. Hansen każe traktować tę książkę jako pancerny podręcznik historii opowiadający o jednym z największych osiągnięć ludzkości. Misja Apollo 11 została opisana na tyle dokładnie, że jej prawdziwość nie budzi żadnych zastrzeżeń, a dodatkowo autor słusznie i skutecznie rozprawia się ze znanymi wszystkim teoriami spiskowymi dot. lądowania.

Jest to zatem kapitalna pozycja dla osób choćby pobieżnie zainteresowanych tematem. Czytelnik musi być jednak gotowy na kontakt z książką historyczną, co prawda miejscami wyjątkowo plastycznie i dynamicznie napisaną, ale bez fajerwerków od samego autora. Wszystko to razem składa się na taką jej ocenę. Bo jeśli chodzi o historię, zasługuje ona wyłącznie na najwyższe możliwe noty, dumnie prezentując się w szeregu najwybitniejszych wydarzeń w ogóle. Przy okazji, jednym z nielicznych tak pozytywnych i unoszących się ponad podziałami.

I jeszcze jedna kwestia, ale godna zauważenia. Czasem, gdy coś mnie uwiera albo wyprowadza z równowagi, przypadkowo trafiam spojrzeniem na księżyc. Uświadamiam sobie, że ci ludzie naprawdę tam byli i na własne oczy widzieli podobny kształt, patrząc w moim kierunku. Wszystkie problemy znikają. Zostaje tylko moc tej historii. Warto!

Wydaje mi się, że Neil Armstrong zasługuje na lepszą biografię. Lepszą, w tym znaczeniu, że napisaną z większym obiektywizmem i lepszym stylem.

Ta biografia jest dość solidna - ma solidną konstrukcję - tj. przedstawia życie Armstronga od narodzin do śmierci. Ale jest miejscami nudna, zawiera bardzo dużo języka technicznego, i, co najgorsze, jest fałszywie laurkowa i cukierkowa.

Autor tak podkreślał swój obiektywizm, że nie zauważył, że przez to Neil Armstrong wyszedł mu jako mężczyzna, dowódca, pilot, astronauta, wyjątkowo mdło, żeby nie powiedzieć: "bez jaj":)

Przede wszystkim, zachwyt nad niektórymi wydarzeniami w historii ludzkości, jest naturalny i umniejszanie go - jest głupotą autora. Po drugie, z tego, co się czyta i słyszy o dokonaniach Armstronga, choćby słuchając jego wywiadów, i patrząc na życie Armstronga (żołnierza, pilota i astronauty),był on facetem wyjątkowo zdecydowanym, silnym, opanowanym, z natury przywódczym, przy tym odważnym do szaleństwa.

Autor czasami - chyba bezwiednie - jakby umniejszał żelazne zdecydowanie Neila i jego odwagę, nawet zdolności przywódcze - kosztem podkreślania - jaki to Neil był wyjątkowo skromny, bez własnego zdania, podległy rozkazom, nie przyjmujący zaszczytów, niemal naiwny jak dziecko! ble, ble ble.

Autor powinien być bardziej konsekwentny. Albo piszemy laurkę o idealnej osobie, co to niby nie chciała żadnych zaszczytów i charakterek miała "łagodny jak baranek" , albo obiektywnie patrzymy na tę samą osobę, która została z grupy wybrana, wyselekcjonowana - dzięki SWOJEJ WIEDZY, SWOJEJ ODWADZE, SWOIM ZDOLNOŚCIOM PRZYWÓDCZYM, SWOJEMU POŚWIĘCENIU dla pracy kosztem rodziny, WRESZCIE ZDROWEJ RYWALIZACJI!

Po prostu "ziewałam", kiedy autor ma kilkunastu stronach "znęcał się" nad Aldrinem, że ten chciał być "pierwszym na Księżycu", jakby nie rozumiejąc, że takie właśnie zachowanie czyni z Buzza Aldrina bardzo sympatyczną i zrozumiałą postać. On przynajmniej czegoś pragnął. W interpretacji autora, Neil niby nie chciał wyjść pierwszy na Księżyc, nawet o tym nie myślał, bo był taki skromny, że nawet się o tym nie zająknął:). Gdyby Neil rzeczywiście był taki skromny, gdyby mu nie zależało - to w module księżycowym, PO PROSTU!! przepuściłby Buzza pierwszego:). Ale nie!:) Bo nasz Neil miał charakter ze stali, był uparty, świadom swojej pozycji, siły, odwagi, przywództwa itp:) - i chyba rozumieją to wszyscy, z wyjątkiem autora tej książki.

"Pierwszy człowiek" jest jedyną akredytowaną biografią najsłynniejszego astronauty programów Apollo,jak również i całej amerykańskiej agencji kosmicznej, Neila Armstronga.

Postaci Armstronga nie trzeba nikomu przybliżać, bo fakt, iż był to "pierwszy człowiek" na Księżycu jest znany chyba wszystkim na świecie. Natomiast trzeba zwrócić uwagę na autora biografii Jamesa R. Hansena. Ten emerytowany profesor historii oraz autor dwunastu książek
o historii lotnictwa., stał się biografem jednego z najsłynniejszych ludzi wszech czasów. Wybór Armstronga, iż to Hansen ma być autorem jego historii nie był pewnie przypadkowy. Przede wszystkim Armstrongowi zależało, aby książka była prawdziwa, oparta na faktach, a nie zachwytach nad jego życiem. Nie zniósłby też aby kwestie techniczne związane z lotnictwem oraz astronautyką były opisywane przez kogoś kto nie miał z tą dziedziną żadnej styczności. Pomimo tego, iż wielu wybitnych biografów i autorów zgłaszało chęć spisania biografii Armstronga, ten się na to nie zgadzał. Jego akces na spisanie biografii został wydany dopiero w 2002 roku, czyli 33 lata po misji Apollo 11. Uważam, iż fakt ten jest godny podkreślenia z uwagi na to, iż aktualnie na rynku wydawniczym pojawia się lawina biografii lub autobiografii ludzi "anonimowych", ze względu na swoje osiągnięcia lub takich, którzy decydują się na spisanie swoich losów w bardzo młodym wieku. Nil Armstrong pomimo tego, iż w 1969 roku był najbardziej znaną osobą na świecie i człowiekiem, który w tamtym czasie osiągnął w swojej dziedzinie totalny szczyt nie zdecydował się wtedy na zgodę aby spisać historię jego życia. Myślę, że nie pozwalała mu na to jego wrodzona skromność jak również fakt, iż miał świadomość, że nie jest to jeszcze odpowiedni moment na pokazanie światu swojej historii.

Książka jest unikatowa, na co wpływa między innymi, fakt, iż jest bardzo rzetelną opowieścią traktującą o życiu prywatnym, jak również zawodowym Armstronga, a z uwagi na to,że był on osobą, która bardzo rzadko udzielała się medialnie w książce ujawniono wiele szczegółów z jego życia nieznanych do czasu jej wydania.

Pewną obawę może wzbudzić w czytelniku fakt, iż Hansen jest naukowcem na wskroś "technicznym" co w zestawieniu z tematyką poruszaną w książce może się sprowadzać do wielostronicowych, nudnych opisów technicznych. Nic takiego nie ma miejsca w tej pozycji
i pomimo, iż opisy techniczne są powszechne, to są one bardzo ciekawe i przekazane w sposób przystępny.

Największe wrażenie na czytelniku mogą jednak zrobić opisy misji realizowanych przez Neila Armstronga, tych wojskowych w czasie wojny koreańskiej, późniejszych jako pilota oblatywacza oraz chyba najistotniejszych czyli lotów kosmicznych. Opisy są tak rzeczywiste, że czujemy wręcz jakbyśmy siedzieli obok bohatera w kabinie samolotu, statku kosmicznego lub lądownika księżycowego.

Reasumując jest to bardzo dobrze napisana biografia, która jest lekturą obowiązkową dla wszystkich miłośników podboju kosmosu.

Miejscami trudna w odbiorze przez mnogość technicznych zagadnień, nie mniej bardzo ciekawa i interesująca biografia. Na pewno dla fanów tematu to nie lada gratka. Dla mnie jeszcze ciekawiej byłoby gdyby autor pokusił się o więcej szczegółów z życia prywatnego Neila, jego relacji z rodziną które po powrocie z księżyca na pewno nie były łatwe. Być może nie życzył sobie tego sam Armstrong i biografia jest głównie o nim i jego zawodowym życiu które co tu kryć było niezwykłe jak on sam.

Książka, nie należy do łatwych w czytaniu, bardzo dużo technicznego opisu, który ja kobieta, pomimo że wiem jak obsługiwać się wiertarką, to już tutaj nie ogarniałam sprzętu. Książka też nie jest łatwa w czytaniu, gdy łzy cisną się same do oczu, niektóre opisy utraty życia kolegów są bolesne..

cd. https://kobietywpewnywmieku.blogspot.com

cd. https://kobietywpewnywmieku.blogspot.com

Konkretna, bardzo dokładna w szczegóły i fachowe opisy techniczne biografia. Wyjątkowa dla pasjonatów tematu!

Książka jest rzeczywiście laurką dla Neila Armstronga, jednak uważam, że na nią zasługuje. Postawy takie jak jego powinny być promowane zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie miałkość charakteru nikomu nie przeszkadza a wręcz jest promowana.

Mankamentem jest faktycznie to, że jest to laurka, więc część faktów gdzieś zaginęła miedzy wierszami. Fragment o zakulisowych przepychankach astronautów, o to który ma zostać pierwszym pozostawiły we mnie pewne wątpliwości. Dodatkowo niewiele jest w książce o relacjach Neila Armstronga z żoną i dziećmi.

Na szczęści jest to o czym chciałem przeczytać czyli wiele szczegółów związanych z pracą pilota i astronauty. Szczegółowy opis lądowania na Księżycu trzyma w napięciu do końca, chociaż dobrze wiedziałem jak się skończy. Autor odwalił kawał dobrej roboty.

Jeżeli szukasz książki o skromnym człowieku, który stał się bohaterem, gorąco polecam Ci tą biografię.

Bardzo dobry początek i koniec. Połowa książki taka sobie. Jak ktoś przeczytał jakąkolwiek książkę o lądowaniu Apollo 11 - nie zdziwi się treścią. To co powinno zostać opisane, zostało opisane. Historii się nie zmieni. Książka zawiera ilustracje, ale nie jest ich zbyt dużo. Czy polecam? Tak, polecam. Jednak biorąc pod uwagę, że jest to biografia "zatwierdzona" przez N.A. - można uznać ją za autobiografię, a porównując tę książkę z książką "Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty" - opowieść Polaka jest lepsza. Oczywiście obie książki opowiadają dwie różne historie, więc porównanie można traktować z przymrużeniem oka.

• Biografie
  • Biografia