Kurier z Warszawy

Okładka książki Kurier z Warszawy
Jan Nowak-Jeziorański Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
672 str. 11 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2019-02-27
Data 1. wyd. pol.:
1978-01-01
Liczba stron:
672
Czas czytania
11 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324057283
Tagi:
literatura polska historia Polskie Państwo Podziemne pamiętnik listy Jan Nowak-Jeziorański dziennik wspomnienia
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Korespondencja z lat 1952 – 1975 Jan Nowak-Jeziorański, Edward Raczyński
Ocena 10,0
Korespondencja... Jan Nowak-Jeziorańs...
Okładka książki Korespondencja z lat 1952–1975 Aleksander Bregman, Adam Ciołkosz, Jan Nowak-Jeziorański
Ocena 0,0
Korespondencja... Aleksander Bregman,...
Okładka książki Jan Nowak Jeziorański, Zbigniew Brzeziński. Listy 1959-2003 Zbigniew Brzeziński, Jan Nowak-Jeziorański
Ocena 0,0
Jan Nowak Jezi... Zbigniew Brzeziński...
Okładka książki Korespondencja 1955-1989 Jan Nowak-Jeziorański, Maria Winowska
Ocena 0,0
Korespondencja... Jan Nowak-Jeziorańs...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
323 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
650
645

Na półkach: ,

To jest rewelacyjna książka! Nawet gdyby nie wiedzieć, że to są autentyczne przeżycia autora to i tak warstwa fabularna byłaby niezwykle wciągająca. Świetny materiał na kilka scenariuszy filmowych. Do filmów pełnych napięcia, wzruszeń i patriotyzmu. A także pełnych intryg politycznych i nie pozbawionych scen przezabawnych! No bo wyobraźmy sobie naszego odważnego kuriera, którego w noc Bożego Narodzenia 1944 prowadzą do granicy szwajcarskiej (wraz z żoną Nowaka) dwaj przekupieni działacze niemieckiego podziemia komunistycznego. Dochodzą do ukrytych w lesie czterech rowerów - do granicy jest jeszcze ze 30 kilometrów szosą, I tu okazuje się, że nasz super agent... nie umie jeździć na rowerze! :-D

Do tego jakoś tak wyszło, że Jan Nowak stał się bardzo ważnym świadkiem tego co się działo zarówno w Polsce jak i w rządzie w Londynie a także - a może szczególnie - Powstania Warszawskiego.

Już wtedy, nawet jeszcze przed wybuchem Powstania, trwały dyskusja nad jego celowością i skutkami. Autor prezentuje nam swój pogląd w Epilogu (książkę wydano w roku 1978) choć nie ukrywa, że był i jest pełen rozterek w tym względzie. W skrócie: Nowak-Jeziorański porównuje losy Polski z tym co się działo po wojnie w Czechosłowacji i dochodzi do wniosku, że polityka ugodowa z ZSRR prowadzona przez Benesza poniosła klęskę (tak jak i polityka Mikołajczyka). Podkreśla, że dzięki Powstaniu, Polacy uniknęli "przekreślenia całego wysiłku poprzednich lat, zamienienia tych pięciu lat nieustannej walki i przygotowań w tragiczny niewypał". A potem pisze: "Zwycięstwa w tej walce rozpoczętej w chwili zamiany jednej okupacji na drugą, nie mógł odnieść naród, który wyszedłby z ostatniej wojny z przetrąconym kręgosłupem, upokorzony, wewnętrznie rozbity, pozbawiony wiary w siebie. Podbój duchowy rozbił się o opór społeczeństwa, ponieważ wyszło ono z wojny zjednoczone, z podniesionym czołem i poczuciem obowiązku spełnionego do końca". W połączeniu z resztą Epilogu wychodzi na to, że według Nowaka, Powstanie Warszawskie pozwoliło Polakom oprzeć się sowietyzacji.

I tu muszę z Nowakiem przeprowadzić krótki spór. Ja jestem od Nowaka mądrzejszy o tyle, że wiem co było po wydaniu książki. Faktycznie, z perspektywy 1978 roku można było odnieść wrażenie, że Polacy nie ulegli sowietyzacji a Czesi jej się poddali. Haseł w stylu "Se Sovětským Svazem na věčné časy" nie było w Polsce od lat 50-tych a w Czechosłowacji były wszędzie - to był zawsze mój wielki szok, kiedy w latach 80-tych tam jeździłem. Istnienie w Polsce coraz silniejszej opozycji również by za tym świadczyło.

Ale skończyły się lata osiemdziesiąte i nastąpiła wielka zmiana. I okazało się, że że Czesi wcale nie byli tacy zsowietyzowani jak się wydawało. Znalazłbym co najmniej kilka bardzo poważnych potwierdzeń tezy, że byli o wiele mniej zsowietyzowani w duszach niż Polacy. Nie udało się u nich zaszczepić nienawiści do bogacących się rodaków. Nie udało się także u nich zaszczepić poczucia, że "co wspólne to niczyje". Jest to kwestia dyskusyjna, kto bardziej a kto mniej poddał się wpływom i nie będę się upierał. Można więc się zgodzić, że Benesz przegrał (bo przegrał), ale Czesi nie przegrali - a przecież to jest w tym najważniejsze, żeby naród wygrał a nie konkretny polityk czy ugrupowanie.

Tak więc wnioski Nowaka-Jeziorańskiego mnie nie przekonują. Ale książka jest bardzo bogatym źródłem wiedzy i jest konieczna.

[Uwaga techniczna: ja czytałem drugie wydanie "Odnowy" z Londynu, wydane koło w 1981 roku chyba specjalnie w takim formacie, żeby książkę było łatwo przemycać do Polski. Jest to książka w formacie mniej więcej A6 (pół zeszytu), na 450 stronach z cieniutkiego papieru i do tego najmniejszą możliwą czcionką! Tylko dla ludzi o świetnym wzroku albo wyposażonych w lupę. Proponuję poszukać wydania mniej "podziemnego".]

To jest rewelacyjna książka! Nawet gdyby nie wiedzieć, że to są autentyczne przeżycia autora to i tak warstwa fabularna byłaby niezwykle wciągająca. Świetny materiał na kilka scenariuszy filmowych. Do filmów pełnych napięcia, wzruszeń i patriotyzmu. A także pełnych intryg politycznych i nie pozbawionych scen przezabawnych! No bo wyobraźmy sobie naszego odważnego kuriera,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    471
  • Przeczytane
    403
  • Posiadam
    152
  • Teraz czytam
    26
  • Ulubione
    25
  • Historia
    19
  • Chcę w prezencie
    15
  • historia
    6
  • II wojna światowa
    5
  • Wspomnienia
    3

Cytaty

Więcej
Jan Nowak-Jeziorański Kurier z Warszawy Zobacz więcej
Jan Nowak-Jeziorański Kurier z Warszawy Zobacz więcej
Jan Nowak-Jeziorański Kurier z Warszawy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także