Kurier z Warszawy

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Kasia

Inne wydania

WIELKI PATRIOTA, NIEZŁOMNY ŻOŁNIERZ, CICHOCIEMNY. TAJNY KURIER ARMII KRAJOWEJ. CZŁOWIEK LEGENDA, KTÓREGO NAWET PREZYDENCI WITALI NA STOJĄCO. Jego historia nie zaczyna się i nie kończy w czasie II wojny światowej. Jest 1920 rok. Mały chłopiec siedzi na kolanach ojca. Huk sowieckich dział przeplata się z błagalnymi modlitwami uczestników procesji. Żeby tylko bolszewicy nie zdobyli...

Jego historia nie zaczyna się i nie kończy w czasie II wojny światowej. Jest 1920 rok. Mały chłopiec siedzi na kolanach ojca. Huk sowieckich dział przeplata się z błagalnymi modlitwami uczestników procesji. Żeby tylko bolszewicy nie zdobyli Warszawy...

A potem służba w polskiej armii. Wojna i niemiecka niewola. Ucieczka z transportu i powrót do okupowanej stolicy. Jan Nowak (właśc. Zdzisław Jeziorański) wie, czym ryzykuje. Wie też, o co walczy. Aktywnie działa w podziemiu. Zostaje tajnym emisariuszem AK. Groźba śmierci towarzyszy mu stale w jego misjach w okupowanej Europie.

W Londynie rozmawia z Winstonem Churchillem. Jako ostatni emisariusz dociera do Warszawy tuż przed wybuchem Powstania. W przeddzień kapitulacji ratuje z płonącej stolicy bezcenne dokumenty.

„Kuriera z Warszawy” czyta się z zapartym tchem! To nie tylko wielka opowieść o Polskim Państwie Podziemnym. To fascynująca, świetnie napisana książka. Zanim oficjalnie trafiła do naszego kraju, była najczęściej przemycanym przez Polaków tytułem. Teraz każdy z nas może ją mieć na półce. I powinien!

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,5434,Kuri...(?)

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,5434,Kuri...»

Witold Lisek | 2014-01-11
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Te części książki dotyczące działalności Jeziorańskiego w konspiracji są fascynujące żeby nie powiedzieć wprost rewelacyjne.
Słucha się-w moim wypadku (a pewnie też i czyta) z wielką przyjemnością,jak jakąś sensacyjną czy szpiegowską powieść pełną dramatyzmu i nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Jedynie części dotyczące jego pierwszego pobytu w Anglii,rozmowy i spotkania z politykami polskimi i angielskimi trochę gorsze-rozwlekłe i czasami nudnawe.
Niemniej pięknie i prawdziwie opisany jest w nim klimat polityczny i stosunek społeczeństwa angielskiego do kwestii powojennych losów Polski i jej granic.
Ogół społeczeństwa brytyjskiego i zdecydowana większość polityków kierująca się opiniami prasy(w ogromnej części lewicującej a i często i komunizującej), prasy angielskiej (będącej niewątpliwie pod przemożnym wpływem agentów i propagandy sowieckiej)-podchodziła z wielką aprobatą do Układu...

Justyna | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

Rok 2014 jest ogłoszony m.in. rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego -wielkiego,wybitnego człowieka. Biorąc do ręki "Kuriera z Warszawy" miałam przyjemność przeczytać równie wybitne dzieło jak jego autor.

Falko | 2015-01-13

Jeżeli miałbyś przeczytać jedną, jedyną książkę o Polskim Państwie Podziemnym - niech to będzie właśnie "Kurier". Pozycja to niezwykła, bo miejscami tak sensacyjna, że nierzeczywista (fragment o powrocie Jeziorańskiego z pierwszej emisaryjnej wyprawy do Szwecji). Z drugiej jednak strony rzeczywista bardzo, bo traktująca o wojennej, konspiracyjnej codzienności (opis podróżowania pociągami po polskich ziemiach czy życia w Powstaniu Warszawskim).

Co więcej, jest to świadectwo szczere i 'nieprzegięte' - Jeziorański nie boi się postawić kogoś na piedestale, ale też z niego strącić. Także siebie nie wybiela, przyznając się wprost chociażby do blamażu podczas rozmowy twarzą w twarz z Churchillem.

Nie chciałbym nazwać "Kuriera" podręcznikiem, stąd spuentuję w ten sposób: najlepsze źródło wiedzy o Polsce w czasie II Wojnie Światowej.

jerrymarch | 2014-12-13

Książka opisująca niesamowite przeżycia autora nie tylko z czasów wojennych, ale i z ponurej powojennej polskiej rzeczywistości, w której patrioci walczący o wolność Polski byli wtrącani do więzień jak pospolici przestępcy a często mordowani po sfingowanych procesach. Doświadczenia JNJ, który wielokrotnie otarł się o śmierć i kilka razy uniknął jej wyłącznie z uwagi na "szczęśliwy zbieg okoliczności" są dla osoby żyjącej kilkadziesiąt lat po wojnie czymś niewyobrażalnym.
Autor znakomicie oddaje też nastroje panujące w społeczeństwie Warszawy przed wybuchem powstania oraz "światek" polskiej emigracji i rządu na uchodźctwie pozbawionego jakiegokolwiek wpływu na powojenne losy Polski poświęconej przez sojuszników w imię wyższego celu - zwycięstwa na hitlerowskimi Niemcami. Polecam

Erast | 2013-07-24

W zasadzie długo broniłem się przed napisaniem opinii na temat tej książki, bez wątpienia jednej z najważniejszych które ukształtowały moje spojrzenie na historię. Bo żeby nie wyszło zbyt patetycznie, zbyt tkliwie, a może politycznie... Ale coś mnie zmuszało do napisania kilku zwierzeń.
Nie będę oceniał samej książki, bo tak na prawdę trzeba by oceniać życie tego wielkiego człowieka. Napiszę kilka słów moich osobistych odczuć.
Już sam początek książki przyprawił mnie o dreszcze. Opis chwili gdy mały Zdzisio (prawdziwe imię autora) siedzi na kolanach ojca, w ich warszawskim mieszkaniu w 1920 r., w oddali słychać kanonadę sowieckich dział wokół niedalekiego Radzymina , a na ulicach pod domem przechodzą procesje w intencji obrony Warszawy przed bolszewikami. Od tej sceny wiadomo było że pisze tą książkę człowiek który stał się żywym świadectwem polskiej historii i ma na ten temat coś do powiedzenia. Przez karty tej opowieści przewijają się najważniejsi giganci światowej i polskiej...

Elevander | 2013-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2013

Słusznie napisał w przedmowie do "Kuriera z Warszawy" Edward Raczyński, że ten pamiętnik "należy bezwzględnie do tych, których przeoczyć nie wolno". Autor świetnie połączył swoje indywidualne losy z szerokim tokiem dziejów powszechnych. Czytelnik ma więc do czynienia jednocześnie z wielką historią II wojny światowej, a zarazem z opowieścią o życiu prostych ludzi w okupowanej Polsce. Książka rzuca światło na losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz na skomplikowane meandry polityki wielkiej koalicji. Z pewnością wielki podziw budzą opisy działań podejmowanych przez konspiratorów, ich szalone niemal wyczyny, ucieczki i akcje. Z drugiej zaś strony czytelnik polski sine dubio zwróci uwagę na zakłamanie i perfidię rządów sojuszniczych: Francji, Anglii i USA, które poświęciły Polskę wielkim totalitaryzmom, najpierw hitleryzmowi, a potem radzieckiemu komunizmowi. Sam nie wiem, czy wydźwięk tego pamiętnika jest bardziej pozytywny czy pesymistyczny. Z pewnością jednak należy się z...

jakubski | 2013-12-22
Przeczytana: 2006 rok

Po przeczytaniu opisu na okładce z tylu książki może wydawać się, że będzie to zlepek relacji kilku przygód tytułowego kuriera z Warszaway, bez zachowania ciągłości między nimi. Zanim sięgnąłem do lektury obawiałem się, że jak przypadku niektórych książek opartych na faktach - trudno będzie się odnaleźć wśród zbyt wielu wątków, wydarzeń, dat, postaci, etc. Po przeczytaniu całości mogę rozwiać te wątpliwości i polecić tę pozycję innym czytelnikom. Wojenne przeżycia Jan Nowak Jeziorański opisuje bardzo ciekawie. Otwarzając swoją historię czytelnikowi pragnie go zaciekawić - czasem z dystansem lub odrobiną poczucia humoru, niż uświadomić.
Książka jest napisana w sposób zręczny, akcja toczy się szybko i wydarzenia są przedstawione z zachowaniem porządku i chronologii, tak że nie trzeba czytać ich po kilka razy, żeby się odnaleźć. Dobry przykład na to jak opisać prawdziwe wydarzenia w trochę fabularnej wersji.

karolina1 | 2013-08-26

świetna!!prawdziwa lekcja historii która pomimo że spisana,wiele więcej uczy niż nie jeden podręcznik..pomimo różnych opinii nt autora uważam że każdy powinien prZeczytać żeby choć trochę zrozumieć co się działo,co przeżywali ludzie i jak tal naprawdę oceniano nas za granicą.jednocZeśnie książka pozostawia wiele otwartych pytań zachęcając do Poznania dalszych losów Polski o którą tacy bohaterowie jak pan Zdzisław walczyli. przy okazji naprawdę dobrze książkę się czyta.polecam

Anaesz | 2015-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Jestem pod ogromnym wrażeniem książki, a właściwie życia i historii Zdzisława Jeziorańskiego. Książka jest bogatym źródłem wiedzy o AK, Polsce Podziemnej,sytuacji wojennej Polski. Polecam wszystkim a zwłaszcza tym którzy dywagują czy Powstanie Warszawskie "miało sens".

Kasia | 2012-08-20
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

Autor stopniowo wprowadza nas w swoje życie. Poznajemy go jako małego Zdzisława Jeziorańskiego, jako "Janka", "Zycha" i wreszcie jako Jana Nowaka, kuriera z Warszawy, emisariusza Polski Walczącej w Londynie. Wchodzimy do jego mieszkania, do kwater, posterunków i tzw. skrzynek przerzucających kurierów na kolejne punkty. Żyjemy wśród jego przyjaciół, rodziny, przeżywamy te same wydarzenia. Te, które znamy z lekcji historii, te, o których czytaliśmy gdzieś, kiedyś i te, o istnieniu których nie mieliśmy pojęcia.