Niesamowity wszechświat

Okładka książki Niesamowity wszechświat Karolina Bąkowska, Asia Gwis
Okładka książki Niesamowity wszechświat
Karolina BąkowskaAsia Gwis Wydawnictwo: Nasza Księgarnia interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Nasza Księgarnia
2019-04-03
2019-04-03
literatura polska kosmos nauka wszechświat Ziemia planeta
Inne

Okładka książki Zagadka Łysej Góry Marta Guzowska, Asia Gwis
Zagadka Łysej ... Marta Guzowska, Asi...
Okładka książki Zagadka nawiedzonej kamienicy Marta Guzowska, Asia Gwis
Zagadka nawied... Marta Guzowska, Asi...
Okładka książki Zagadka czarnego psa Marta Guzowska, Asia Gwis
Zagadka czarne... Marta Guzowska, Asi...
Okładka książki Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś Anna Bartosik, Asia Gwis
Na ratunek! cz... Anna Bartosik, Asia...

Skarb młodego astronoma

Książka dla dzieci, ale starszych, które już coś rozumieją. Pięknie napisana, pięknie wydana i super ilustracje. Język w książce momentami fachowy więc dla dzieci starszych jak 4 klasa. Chyba, że dziecko lubi astronomię. Polecam bardzo dużo się dowiemy o planetach, ciałach niebieskich, drodze mlecznej. Polecam !

„Niesamowity Wszechświat” to książka, która rozbudza w dziecku naturalną ciekawość świata, przemyca mnóstwo konkretnej wiedzy i udowadnia młodym czytelnikom, że nie tylko zawód youtubera jest fajny, bo bycie naukowcem może być równie fantastycznym zajęciem. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy lubią patrzeć w niebo i wyciągać z tego jakieś wnioski.

Dla mnie ta książka to po prostu majstersztyk. Treść idealnie współgra z rysunkami. Jestem zachwycona pracą ilustratorki Asi Gwis i zostałam już jej dozgonną fanką. Już sama okładka jest przepiękna. Stanowi pewnego rodzaju zapowiedź tego co kryje się w środku. Wnętrze jest kosmiczne :) Nie mogło być inaczej :) A do tego magiczne ! To co jest najpiękniejsze w tej pozycji, to pobudzanie wyobraźni dziecka. Zresztą na moją również bardzo podziałała. :)

Uczmy dzieci patrzeć w niebo... Tam kryje się coś niesamowitego... Zainteresujmy je kosmosem, bo tam ukryta jest prawda o naszym istnieniu. Tam dzieje się magia, której każde dziecko tak bardzo potrzebuje. „Niesamowity Wszechświat” może być dla nich pierwszym poważnym drogowskazem. Dzięki tej książce rodzic już nie będzie z zakłopotaniem szukał gorączkowo odpowiedzi na pytania dziecka typu: Mamusiu, dlaczego niebo jest niebieskie ? Tatusiu, dlaczego księżyc świeci ? A co to jest kometa ? Dlaczego ta gwiazda spadła ? Nie o to chodzi, że dorośli nie znają odpowiedzi , choć i tak się zdarza i nie ma się co wstydzić. Ta książka pomoże im po prostu w zrozumiały sposób wytłumaczyć dzieciom dane zagadnienia, a jeśli sami przy okazji nauczą się czegoś nowego, ciekawego, to jeszcze lepiej. :)

Bardzo się cieszę, że dzięki Dianie z bloga Bardziej lubię książki sięgnęłam po pozycję Karoliny Bąkowskiej i Asi Gwis. Miałam ogromną frajdę podczas czytania i wręcz „miziania” ilustracji. „Niesamowity Wszechświat” kryje w sobie magię połączoną z ogromną wiedzą, a to jest idealne zestawienie. Zarówno dzieci jak i dorośli mogą wyruszyć z tą książką w kosmiczną podróż i wszyscy będą nią oczarowani i zachwyceni. Ja miałam wielką frajdę i chcę więcej, i więcej... Kto z Was chciałby wybrać się na taką kosmiczną wycieczkę z pozycją "Niesamowity Wszechświat"?

Niebo fascynuje. Ma w sobie moc przyciągania. Wychodzę na dwór i zawsze głowa choć na chwilę musi być skierowana ku górze. W dzień niekiedy razi Słonce. Wieczorem to jest już mus. Taaaaaak. Niebo gwiaździste nade mną….. Dzieci też ulegają magii nieba. Co ja piszę? Zwłaszcza one. A może przede wszystkim one. Chcąc nie chcąc rodzic też zadziera głowę. I musi odpowiadać na te wszystkie pytania, które rodzą się w małych głowach. Książka Karoliny Bąkowskiej próbuje okiełznać niebo, wszechświat, przybliżyć je, choć są one tak daleko od nas. Bo jeśli po tej lekturze my, nasze dzieci chętniej będziemy zadzierać głowę, chętniej będziemy się gapić na to, co nad nami, cel został osiągnięty. Książka dotyka wielu aspektów obserwacji nieba w dzień, zimą (przyda się termos z gorącą czekoladą na rozgrzewkę),latem (konieczny płyn na komary). Przybliża planety Układu Słonecznego. Autorka robi to w sposób niekonwencjonalny. Szkoła uczy tak: Mars to Mars, a Wenus to Wenus. Tymczasem Karolina Bąkowska pisze intrygująco, niekiedy zadaje prowokacyjne pytania: o zmarszczki Merkurego, gościnność Wenus, czerwień Marsa, rolę odkurzacza Jowisza, Władcy Pierścieni Saturna, zimno Neptuna. Niebo to nie tylko planety. Jest mnóstwo innych ciał niebieskich, które można obserwować – gołym okiem lub za pomocą przyrządów astronomicznych. Gwiazdy, również te spadające, komety, Księżyc, Słońce, różne zjawiska związane z nimi. Są też planetoidy, o których autorka pisze „kosmiczne ziemniaki”. Zostaje wyjaśniona zagadka Plutona, który kiedyś był uważany za planetę, a teraz już nie. Poczytać można o wielkich uczonych, którzy życie spędzali na obserwacji nieba właśnie: o Mikołaju Koperniku, Ptolemeuszu, Galileuszu, Janie Heweliuszu, Annie Jump Cannon, Cecili Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell.
Książka dla tych, którzy patrzą nie pod nogi, ale w górę. Mały astronom znajdzie tu mnóstwo informacji i ciekawostek, które pomogą mu poznać lepiej niebo. Autorka, znawczyni tematu, wyjaśnia wiele kwestii w sposób jasny i zrozumiały. Nawet będąc już w starszych klasach będzie można wrócić do lektury z dzieciństwa, by poczytać choćby o pryzmacie, czasie we wszechświecie, zmianach pór roku. Karolina Bąkowska zrobiła to o niebo lepiej niż autorzy zwykłych podręczników dla dzieci. Do tych pochwał dochodzą jeszcze niesamowite ilustracje Asi Gwis. A może książka rozbudzi, rozwinie zainteresowania? Kto to wie? Fajnie by było.

“Niesamowity Wszechświat” jest książką, która trafi do serc miłośników tematyki dotyczącej szeroko pojętego kosmosu. Omawianych zagadnień jest tu mnóstwo i trudno mi wymienić wszystkie. Mogę się jednak postarać, by przybliżyć Wam te, które są niewątpliwą zaletą tej książki.

Ponieważ Wszechświat uważany jest za nieskończony i powstaje na jego temat mnóstwo teorii, autorka książki miała duże pole do popisu, by wybrać to, co jest najbardziej fascynujące. Nie brakuje informacji, które można potraktować jako metodyczne wprowadzenie do bardziej skomplikowanych tematów. Młodzi czytelnicy (książka dedykowana jest dla przedziału wiekowego 6-14 lat) dowiadują się na początek, czym właściwie jest obserwacja nieba, jak poprawnie ją przeprowadzić, kim jest astronom, astronauta i astrolog. Opisano gwiazdozbiory i wyjaśniono pochodzenie ich nazw – to akurat niezwykle zafascynowało moje dziecko. Przedstawiono planety Układu Słonecznego – w tym “pokrzywdzony” Pluton – księżyc, planetoidy i komety. Wyjaśniono na czym polega upływ czasu nie tylko w odniesieniu do dnia i nocy, ale także pór roku. (...)

Cała recenzja w naszym serwisie W Roli Mamy ttps://wrolimamy.pl/recenzja/niesamowity-wszechswiat-dla-milosnikow-kosmosu/

Książka Karoliny Bąkowskiej z ilustracjami Asi Gwis to kompendium wiedzy dla małych pasjonatów wszystkiego co wiąże się ze wszechświatem. Wyjaśnione są tutaj w przystępny i ciekawy sposób wszelkie ważne kwestie związane z kosmosem. Praktycznie na każdej stronie można odczuć wyraźnie to, że dla autorki książki wszechświat jest czymś wyjątkowym i potrafi o nim opowiadać z prawdziwą pasją, co istotne, w sposób dostosowany dla dzieci. Książka wyjaśnia wiele rzeczy, ale także rozbudza ciekawość do dalszych poszukiwań.

Książka "Niesamowity wszechświat" to naprawdę niesamowita książka, tak jak podpowiada tytuł.
Oprócz zadziwiającej szaty graficznej napotykamy bardzo bogatą treść, przedstawioną w taki sposób, że każdy jest w stanie ją zrozumieć, nawet najmłodszy czytelnik.

W skład książki wchodzą m.in. takie tematy, jak: w jaki sposób poprawnie wykonywać obserwacje astronomiczne, jakie są planety Układu Słonecznego, jakie są rodzaje zaćmień Słońca czy czym są planetoidy. Oczywiście nie wymieniłam całego zakresu wiedzy, aby pozostawić nutę tajemnicy. Oprócz kompendium wiedzy doszukamy się tutaj też ciekawostek typu: dlaczego niebo jest niebieskie, a wschód i zachód Słońca są czerwone? Jak wabił się pies, który był pierwszym żywym stworzeniem w kosmosie? Czym jest solarigrafia? Czym jest analemma?

Jest to książka idealna dla dzieci, które nieustannie chcą poznawać świat i lubią zadawać szereg pytań. Sądzę, że na choć część z nich odpowie ta interesująca książka. Co więcej, uważam, że ta książka przysłuży się też dorosłym. Może stanowić zachętę do zgłębienia tematu astronomii, uzyskania odpowiedzi na zadawane przez pociechę pytania, stanowić ciekawe urozmaicenie czasu wolnego albo też przypomnienie zagadnień poznanych we wcześniejszych latach życia.

Zachęcam do przeczytania i życzę miłej lektury.

Wszechświat kusi nas niezmierzoną przestrzenią, niewyjaśnionymi zjawiskami i niezwykłymi rzeczami dziejącymi się na niebie. Wielowiekowe obserwacje, ciągłe badania sprawiają, że coraz więcej rzeczy dziejących się w kosmosie jest nam znane. I właśnie po znanych nam obszarach oprowadza nas Karolina Bąkowska w książce „Niesamowity Wszechświat” ilustrowanej przez Asię Gwis.
Ilustratorkę na pewno pamiętacie z książki o grzybach czy pięknego świata małp. Autorka natomiast jest badaczką zajmującą się astronomią. Od wielu lat rozwija swoje zainteresowanie obiektami i zjawiskami zachodzącymi na niebie. Obecnie w swojej pracy skupia się na gwiazdach pulsujących. Dzięki jej wiedzy i doświadczeniu wiemy, że w nasze ręce trafia rzetelna praca. Liczne spotkania popularnonaukowe oraz rozmowy z nastoletnią córką nauczyły ją mówić o skomplikowanych sprawach w łatwy sposób. Można powiedzieć, że jej książka jest podsumowaniem jej pracy, ale takim podsumowaniem dla dzieci i laików, ponieważ wszystko opisano bardzo prostym językiem, a jednocześnie dość obszernie. Mimo rozmiarów publikacji na pewno się nie znudzicie.
W siedmiu obszernych rozdziałach Karolina Bąkowska prowadzi nas przez kolejne etapy poznawania Wszechświata. Dowiemy się, w jaki sposób obserwować niebie, poznamy planety Układu Słonecznego i ich znaczenie do istnienia życia na naszej planecie, odkryjemy czym jest czas i dlaczego w różnych częściach wszechświata dni i lata bywają krótsze lub dłuższe od naszych ziemskich oraz co sprawia, że kolor nieba się zmienia. Do tego zdobędziemy wiedzę na temat najważniejszych gwiazd oraz ich układów, Drogi Mlecznej oraz innych galaktyk. Na koniec poznamy najważniejszych odkrywców nieba. Znajdzie się wśród nich sporo kobiet. Taki podział rozdziałów pozwala łatwo wchodzić w tematykę, odnajdować się w kolejnych zagadnieniach, czerpać wiedzę z poprzednich rozdziałów, ponieważ stopień trudności jest tu stopniowalny. Podział rozdziałów na niedługie podrozdziały sprawia, że młody czytelnik bez problemu może sam czytać książkę i poszerzać wiedzę. Do tego każdy z nich poświęcony jest wyjaśnieniu jednego zagadnienia pozwalającego dokładniej pokazać w jaki sposób zmieniała się nasza wiedza o ciałach niebieskich i zjawiskach zachodzących we wszechświecie. Dowiemy się, dlaczego czasami niektóre planety przestają być nazywane planetami, dlaczego gwiazdy znikają, jak powstają czarne dziury, dlaczego łyżka materii może ważyć bardzo dużo, dlaczego niebo czasami jest niebieskie, z czasami czerwone, co dzieje się z Księżycem, kiedy znika, skąd pochodzą sygnały docierające do nas z Kosmosu, jak starzeją się gwiazdy, dlaczego nie da się chodzić po niektórych planetach i jaka pogoda panuje na poszczególnych ciałach niebieskich znajdujących się w naszym układzie. Do tego młodzi czytelnicy dowiedzą się jaka jest różnica między astronomem a astronautą, w jaki sposób powstały gwiazdy i jak tworzono nazwy gwiazdozbiorów, dlaczego na Słońcu i gazowych planetach powstają plamy, czym inspirowano się nadając nazwy poszczególnym planetom. Poznają też planetoidy, pulsary, spadające gwiazdy,
Jeśli macie bardzo ciekawskiego i cierpliwego przedszkolaka możecie po tę książkę sięgnąć razem z nim, ale jest to lektura zdecydowanie dla uczniów szkoły podstawowej. Najlepiej w czasie czytania uzbroić się w globus lub po prostu różnej wielkości piłki, owoce i latarki, przy pomocy których będziecie mogli zobrazować dzieciom omawiane zagadnienia. Ważniejsze sprawy oczywiście wytłuszczono, aby łatwiej było je wyłapać w tekście.
Liczącą 144 strony lekturę wzbogacono bardzo dobrze wkomponowanych w treść i obrazującymi trudniejsze zagadnienia ilustracjami Asi Gwis. Bardzo dobrze zszyte strony oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu książka jest trwała. Zdecydowanie polecam.

Książek dla dzieci, poruszających zagadnienia astronomii jest na rynku bardzo dużo. Gdy biorę do rąk następne, zawsze staram się doszukać w nim takich informacji, jakich nie znalazłam gdzie indziej. Przyznam się, że na tę książkę na początku zwróciłam uwagę głównie z powodu ilustratora. Prace Asi Gwis przyciągnęły już moje oko dużo wcześniej. Zdarzyło się jednak tak, że i to jak podeszła autorka do zagadnienia bardzo mnie zainteresowało. Akurat w tym roku syn przerabiał w szkole temat zmian pór roku jak i stref klimatycznych. Ogromnie żałowałam, że akurat to opracowanie nie zostało wydane dwa miesiące wcześniej. Świetnie są w nim wytłumaczone zarówno te zagadnienia jak i dotyczące prac badawczych dotyczących wszechświata. Autorka proponuje obserwować niebo w różnych porach roku i oczywiście odpowiednio do tego się przygotować. Dokładnie omawia zawody astronoma, astrologa i astronauty, wskazując konkretne różnice jak i pewne podobieństwa. Zaprasza dzieci do skrupulatnego, systematycznego zgłębiania wiedzy o planetach oraz rozwiewa niektóre o nich plotki. Treść dotyczy zarówno samej budowy Układu Słonecznego jak i prowadzących cały czas badań.
„Niesamowity Wszechświat” to książka zarówno dla początkujących jak i tych, którzy już mają pewną wiedzę na ten temat. Kosmos, gwiazdy, przyciągają uwagę dzieci chociażby z powodu pewnej otoczki tajemniczości. Coś co niezwykłe, nie do końca zbadane, jawi się jako baśniowe, nie do końca prawdziwe. Przyciąga uwagę, intryguje ale równocześnie ukazuje zupełnie nieznany świat. Dlatego tak chętnie młodzi czytelnicy sięgają po tego typu literaturę, a ta, jeśli jest ciekawie skonstruowana może wpłynąć zarówno na późniejsze zainteresowania jak i wybór zawodu. Popatrzmy razem w niebo, daję słowo, że każdy zobaczy co innego.

Niniejsza publikacja dostarcza odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących Wszechświata. Jest to książka bardzo czytelna, a każda ciekawostka sklasyfikowana jest w odpowiednim rozdziale, których jest siedem. Zatytułowane są następująco:

1. Obserwacja nieba
2. Planety Układu Słonecznego
3. Układ Słoneczny to nie tylko planety
4. Czas
5. Gwiazdy
6. Droga Mleczna i inne galaktyki
7. Sławne postacie

Oprócz sporej dawki przystępnej w odbiorze teorii książkę zdobi kosmiczna wręcz szata graficzna Asi Gwis. 😉 A wszystko to umiejętnie rozplanowane na kredowym papierze. Jest czym się zachwycać. Osobiście jestem tym tytułem oczarowana. Dzięki niej odświeżyłam swoją wiedzę z lekcji geografii, ale dowiedziałam się też zupełnie nowych rzeczy, o których w szkolnym podręczniku nie przeczytałam.

W środku na czytelnika czeka wiele interesujących opisów i zagadnień:

Jaka jest różnica między astronomem i astronautą? Skąd wzięły się nazwy gwiazd i gwiazdozbiorów oraz jak znaleźć je na niebie? Co to są plamy słoneczne? Jak różni się widok nocnego nieba w zimę, a jak w lecie? Jaka jest różnica między gwiazdami a planetami? Skąd wzięły się nazwy poszczególnych planet? Dlaczego astronauci nie mogliby spacerować po Jowiszu, Saturnie, Uranie i Neptunie? Ile księżyców liczy Neptun? Jaka jest odległość Księżyca od Ziemi? Czym są planetoidy? Dlaczego Pluton przestał być planetą? Czy spadające gwiazdy spełniają życzenia? Dlaczego niebo jest niebieskie, a wschód i zachód Słońca są czerwone? Jak astronomowie badają gwiazdy? Jak wygląda cykl życia gwiazdy? Czym zasłynęli Galileusz, Heweliusz, Kopernik, Gagarin i czy kobiety zajmowały się astronomią?
To tylko garstka tego, co czeka na czytelnika w tej niezwykłej książce. To pięknie wydane i opracowane dzieło, które warto mieć w domowej biblioteczce. Naładowana cudownymi ilustracjami książka, od których nie można oderwać wzroku i które działają na naszą wyobraźnię. Każdy obrazek wzbogacony jest o krótką notatkę lub opis. W teście, ważne informacje zaznaczono pogrubioną czcionką, dzięki temu, bardzo łatwo "wyłapać" je w tekście.

Mam nadzieję, że publikacja ta w przyszłości spełni swoje zadanie jako pomoc naukowa moich dzieci, kiedy będą już chodziły do szkoły. "Niesamowity Wszechświat" trafia na naszą półkę książek wyjątkowych. Wam również serdecznie ją polecam! Zapewniam, że warto się z nią zapoznać. 😉

1. Obserwacja nieba

• Dla dzieci
  • Książki dla dzieci
  • Szymuś
  • Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj cytat z książki Niesamowity wszechświat