Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś

Okładka książki Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś Anna Bartosik, Asia Gwis
Okładka książki Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś
Anna BartosikAsia Gwis Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2021-06-16
2021-06-16
literatura polska człowiek budowa pacjent medycyna

Okładka książki Zagadka Łysej Góry Marta Guzowska, Asia Gwis
Zagadka Łysej ... Marta Guzowska, Asi...
Okładka książki Zagadka nawiedzonej kamienicy Marta Guzowska, Asia Gwis
Zagadka nawied... Marta Guzowska, Asi...
Okładka książki Zagadka czarnego psa Marta Guzowska, Asia Gwis
Zagadka czarne... Marta Guzowska, Asi...

Okładka książki Mały atlas kotów (i kociaków) Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Pawlak, Paweł Pawlak
Mały atlas kot... Ewa Pawlak, Paweł P...
Okładka książki W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu Madalena Matoso, Isabel Minhós Martins, Maria Manuel Pedrosa
W głowie. Wypr... Madalena Matoso, Is...
Okładka książki Preskot Katherine Alice Applegate, Sara Olszewska
Preskot Katherine Alice App...

Szczęśliwe zdrowie, niech każdy się dowie

Ta książka to Jürgen Thorwald dla dzieci! Treść i kolorowe ilustracje przybliżają historię medycyny i funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Czytałam z dużą uwagą przez kilka dni przypominając sobie lekcje biologii w szkole.

Po co człowiekowi trzustka? Jak działa tomograf, a jak rezonans magnetyczny? Co dla medycyny zrobił Leonardo da Vinci?

Szczególnie podoba mi się sposób rozrysowania grup krwi i zasad transfuzji.

Ta książka to petarda!

Bardzo pouczająca, nie tylko dla młodych czytelników

Szczególnie podoba mi się...

Bardzo ciekawa i ładnie wydana. Dla dzieci, które lubią historię i ciekawostki z dziedziny medycyny idealna.

"Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś" to kolejna fascynująca książka popularnonaukowa Wydawnictwa Nasza Księgarnia skierowana do młodszych czytelników. Jest pełna przepięknych ilustracji i wiedzy podanej w przystępny sposób. Anna Bartosik zabiera nas w swoistą podróż w dziejach medycyny. Pokazuje, jak przebiegał rozwój tej dziedziny nauk - a następuje to obecnie coraz szybciej. Dziś już nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez niektórych leków, szczepionek, zabiegów, a przecież jeszcze relatywnie niedawno, bo kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu, tego typu remedia na rozmaite dolegliwości nie były na porządku dziennym.

Czego mali czytelnicy mogą dowiedzieć się z tej książki? Ano na przykład tego, skąd medyk wie, co i dlaczego nas boli, kto odkrył pierwszy antybiotyk, w jaki sposób próbowano uśmierzać ból pacjenta w trakcie operacji przed wynalezieniem narkozy oraz czym zasłynął Hipokrates, którego przysięgę składają absolwenci kierunku lekarskiego. Autorka przedstawia sylwetki postaci ważnych dla rozwoju medycyny, począwszy od starożytnych uczonych po bardziej współczesnych bohaterów świata tej dziedziny nauk. Oczywiście dodam, że książka świetnie prezentuje się wizualnie. Za oprawę graficzną odpowiada Asia Gwizd. Ilustracje są pełne kolorów, a infografiki przemycają dodatkowe informacje.

Bardzo zachęcam Was do poznawania tego typu książek!

Przekrój medycyny przez każdy z wymiarów. Dla dzieci" to mój niedopracowany, roboczy tytuł na jaki zmieniłabym " Na ratunek czyli medycyna dawniej i dziś" Anny Bartosik

Dlaczego bym zmieniła? Bo to nie tylko opis rozwoju medycyny przez wieki. W książce są też wyjaśnione prawie wszystkie podstawowe kierunki medyczne. Jest układ krwionośny, oddechowy, odpornościowy. Jest cały rozdział o chorobach zakaźnych. Chirurgia. Pierwsza pomoc. I wiele innych

Słowem - kompendium podstawowej wiedzy o medycynie dla dziecka (6+ na moje oko bo wyjaśnienia są dość proste). Jestem zachwycona. Wspaniale uporządkowana wiedza. Coś idealnego dla dziecka, które lubi temat ciała człowieka ale chce się dowiedzieć czegoś więcej niż tylko o układach i budowie szkieletu (bo na tym zazwyczaj skupiają się pomoce dla maluchów, prawda?).

I poza tym myślę że świetnie sprawdziłaby się przy pierwszych lekcjach biologii w podstawówce. Serio, książka sztos.

A ilustracje Asi Gwis dodają klimatu. Znamy je z książki o małpach (kochamy ją. A dzięki niej nie kupujemy już nutelli bo "mama, ona niszczy domki orangutanów"). I z książki o kosmosie. Są niesamowite. Gdybym miała wybierać ulubionych ilustratorów to pani Asia stanęłaby na podium (obok Emilii Dziubak i J.M. Szancera)

Thornwald dla dzieci po prostu. Kupujcie i pożyczajcie, warto!

Przyswajanie wiedzy zależy od tego, w jaki sposób jest nam ona podana oraz tego, czy interesuje nas dany temat (czyli jednak od sposobu, w jaki inni wprowadzają nas w obszar wiedzy). Może to zabrzmi głupio, ale z biologii byłam kiepska, a z fizyką i chemią radziłam sobie świetnie. Później poszłam na studia i mogłam zgłębiać tajniki dziedzin, które mnie interesowały. Wtedy odkryłam jak bardzo powiązane są różnorodne nauki. Dostrzegłam wpływ nauk przyrodniczych na językoznawstwo i literaturę oraz systemy filozoficzne. To pozwoliło mi na otwarcie się na dyscypliny, które uważałam za zbyt trudne dla mnie. Szybko też odkryłam jak sporo wiedzy sobie przyswoiłam czytując artykuły z innych dziedzin w poszukiwaniu tego, co znam z własnych kierunków studiów.
Nasze dzieci nie muszą czekać tak długo z otwarciem się na wiedzę. Teraz mamy niesamowicie wiele mądrych i pięknych książek wprowadzających w świat nauki. Wydawcy prześcigają się w przybliżaniu dzieciom wiedzy o ciele, świecie, emocjach. Bardzo wiele wspaniałych publikacji znajdziemy w Wydawnictwie Nasza Księgarnia. Mamy tu książki zabierające w świat anatomii, układu trawienia, chemii, kosmosu, powstawanie życia. Tym razem polecam Wam publikację pt. „Na ratunek!, czyli medycyna dawniej i dziś” Anny Bartosik z ilustracjami Asi Gwis. Badaczka biologii molekularnej razem ze świetną ilustratorką zabierają nas w świat pełen ciekawostek, pojęć medycznych, sposobów leczenia, zawiłej historii, ważnych nazwiskach, mitach, kolejnych postępach medycyny, a wszystko to w przystępnej i przyjemnej formie. Odkryjemy jak niesamowicie bogata jest wiedza o naszym ciele oraz uzmysłowimy sobie jak długo trwa postęp t tej dziedzinie. Lektura pozwala nam uzmysłowić sobie, że ciągle jesteśmy w drodze do celu, jakim jest całkowita kontrola chorób (jeśli to w ogóle możliwe).
Powodzenie nawet najlepszej książki zależy od jej szaty graficznej i tu Asia Gwis sprawdziła się świetnie. Córka od razu z wielkim zainteresowaniem sięgnęła po publikację ilustrowaną przez autorkę ilustracji takich książek jak: ,,Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie świata”, ,,Niesamowity Wszechświat”, ,,W świecie małp” czy ,,Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych”.
Z książki poświęconej medycynie dowiedziałyśmy się wielu ciekawostek dotyczących rozwoju medycyny, początków diagnozowania chorób, sposobów leczenia z chorób. Wejdziemy w świat powiązania różnorodnych dziedzin nauki. Dowiedziałyśmy się w jaki sposób chemicy i fizycy pomagają oceniać, czy organizm jest zdrowy czy chory. Sporo miejsca poświęcono czynnikom chorobotwórczym, genetycznym uwarunkowaniom, zabiegom, dawnym sposobom leczenia, leczniczym roślinom. W książce znalazłyśmy informacje o Hildegardzie z Bingen i początkach farmacji, Paracelusie, Pasteurze. Po wstępie dotyczącym postępu w nauce przechodzimy do anatomii człowieka, czyli możemy dokładniej przyjrzeć się poszczególnym organom, poznać ich budowę i funkcje. Wszystko to poprzedzone historią postępów w określonej dziedzinie, informacjami na temat hamowania nauki przez fanatyków i postępowi dzięki dociekliwy, ciekawskim, a czasami takim, którzy zwyczajnie chcieli zarobić na sztuczkach pokazywanych zamożnym obserwatorom. Pojawiają się tu takie ważne nazwiska jak Hipokrates, Galen, Awicenna, Leonardo da Vinci, Wesaliusz, ale też Rembranta i jego słynnego obrazu. Od historii płynnie przechodzimy do budowy szkieletu, by później poznać usytuowanie poszczególnych organów, dowiedzieć się, dlaczego promienie X są tak niesamowicie ważne. Wchodzimy w świat skomplikowanych nazw badań diagnostycznych: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, ultrasonografia, morfologie krwi itd. Nie zabraknie też informacji o budowie skóry. W trzecim rozdziale udamy się w podróż po fizjologii, a tu dokładniej przyglądamy się mózgowi, dowiadujemy się czym są hormony, odkrywamy znaczenie wątroby, trzustki. Wejdziemy też w świat chirurgii z szeregiem skomplikowanych narzędzi, sposobami znieczulania. Czwarty rozdział poświęcono sercu, układowi krwionośnemu, chorobom z nim związanym (także zatruciom),sposobom badania i naprawiania zepsutych narządów. Najciekawszy dla nas był rozdział poświęcony wirusom, bakteriom i alergenom. Na końcu młodzi czytelnicy dowiedzą się, w jaki sposób w razie potrzeby mogą pomóc uratować komuś życie i jak pomóc chorym wrócić do formy.
W książce podobało mi się to, że autorka poza odkryciami naukowców przybliża też ich krótką charakterystykę, przez co nie są bezosobowi i łatwiej zapamiętać ich dokonania i poznać, w jaki sposób dokonał odkrycia.
,,Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś” to świetna publikacja wprowadzająca czytelników w świat wiedzy medycznej, oswajającej z tą dziedziną i pokazującą, że zdobywanie wiedzy o ludzkim ciele jest niesamowicie fascynujące.
Bardzo dobry papier, ciekawe ilustracje, dobrze zszyte strony i solidna okładka dopełniają całość. Zdecydowanie polecam.

• Do kupienia
  • Chcę przeczytać - DZIECI/KOMIKS/ALBUMY
  • Wypożyczona z biblioteki
  • Nauka
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś