Kondor

83-7120-661-5
Małgorzata Cendrowska-Saganowska
samolot choroba śmierć

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Muszę przyznać, iż pierwsze sto stron czytało się ciężko. Co rusz nowy bohater pierwszo, drugo i trzecioplanowy, do tego trzy miejsca akcji. Każda z postaci musiała mieć nakreślony chociażby pobieżnie rys psychologiczny. No i do tego te dialogi polityczne- myślałem, że umrę z nudów. Na szczęście po około setnej stronie nastąpiło pstryk i autor zaczął panować nad stworzonym chaosem, pojawiły się zależności pomiędzy bohaterami, a z chwilą gdy polityczne gierki zostały zepchnięte na daleki margines na rzecz fiolek z wirusem historia stała się naprawdę ciekawa. No i właśnie epidemia "super polio" podniosła znacznie ocenę. Na pewno jest to lepszy thriller niż nieszczęsna "Ofiara" ale to i tak średniak. Autor w dziedzinie thrillera ma znacznie więcej ciekawszych i pomysłowych tytułów.

Mocna, ciekawa, dobrze napisana

Mocna, ciekawa, dobrze napisana

Świetna książka, gdyby nie niezwykły zbieg okoliczności, że po 40 latach w tym samy momencie dwa powiązane ze sobą wątki zaczynają mieć miejsce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytałem wiele książek Mastertona, ale tą znów mnie zaskoczył . Nie postawiłbym na tego autora nie znając nazwiska twórcy tej książki . Kondor to thriller polityczny nawiązujący do czasów drugiej wojny światowej. W USA wybucha epidemia , której korzenie sięgają właśnie drugiej wojny światowej. Muszę przyznać , że czytałem z wypiekami .

Na pocżątek kilka wątków nie związanych ze sobą ale interesujących. Akcja stopniowo się rozwija i wydarzenia zaczynają wciągać czytelnika. Książka napisana kilkadziesiąt lat temu a jakże jest na czasie. Pandemia i brudna polityka. !!!POLECAM!!!

Zupelnie inny masterton. Ciekawy thriller polityczny z wplatanym elementem 2 wojny swiatowej. Polecam zarowno fanom autora jak rownie jego przeciwnikom
Historia wciaga i daje do myslenia zwlaszcza w dobie pandemii

Historia wciaga i daje do myslenia zwlaszcza w dobie pandemii

Mały chłopiec bawiąc się w lesie wpada do wielkiego dołu. W dole znajduje się samolot niemiecki z czasów drugiej wojny światowej. Koledzy jednak mu nie uwierzą znaleziska, o ile nie zabierze czegoś ze sobą. Przez wybitą szybę wyciąga pudełko z buteleczkami zaklejonymi woskiem. Po otwarciu jednej z nich chłopak stwierdza, że płyn jest bezwonny i bezsmakowy. Kilka godzin później umiera.

Edmond Chandler - lekarz - zostaje wezwany przez znajomego patologa do oględzin zwłok chłopca. Rozpoznanie jest proste - chłopak udusił się w ramach super agresywnego polio.

Kto stoi za stworzeniem wirusa? Co na amerykańskiej ziemi robi niemiecki bombowiec z fiolkami z wirusem? Czy uda się zahamować tempo wzrostu ilości ofiar?

Kryminały/thrillery wojenne Grahama Mastertona straszni mi się podobają. Od "Ofiary", poprzez "Ikona", stąd pospiesznie chwyciłem za "Kondora". Nie zawiodłem się - mistrzostwo w każdym calu. Dużo się dzieje, wątki prowadzone w przemyślany sposób, spiski i potajemne zlecenia śmierci, no bajka. Polecam każdemu :)

Takie tam "czytadło" z dennymi dialogami i przewidywalną fabułą. Plus za klimat polityczny a la ""House of Cards"

Powieść sensacyjna. Ciekawie się zaczyna, wieloma wątkami jednocześnie. W jednym mały chłopiec odkrywa wrak starego samolotu, w innym pewien brytyjski emerytowany oficer wywiadu rozpoznaje na ulicy nazistowskiego zbrodniarza wojennego, w kolejnym pewien senator ma zamiar ubiegać się o urząd prezydenta USA. Wszystkie te, pozornie nie związane ze sobą wątki, są jednak ze sobą ściśle splecione, co czytelnik odkrywa dopiero po pewnym czasie.
Powieść napisana w typowy dla tego autora sposób, z pewnym średnio wyrafinowanym okrucieństwem. U niego straszna śmierć nie oszczędza nikogo, również postaci, z którymi czytelnik zdążył się zaprzyjaźnić, również dzieci. Cóż, ja nie mam tak krwawych upodobań i gdybym był obywatelem Imperium Romanum, zapewne nie bywałbym na igrzyskach. Choć doceniam intencje autora, nadającego opowieści pozory autentyczności, trudno bym odczuwał przyjemność podczas lektury.
Zakończenie było dużo poniżej moich oczekiwań. Zwłaszcza po rozbudzeniu apetytu czytelnika na jakiś błyskotliwy pomysł. Odniosłem wrażenie, że wydawca zagroził wstrzymaniem edycji, jeśli nie dostanie gotowego tekstu na jutro rano – i autor po prostu szybko i mało oryginalnie powieść zakończył.
W sumie, uważam ją za przeciętnie wykorzystany pomysł na dobrą powieść.

Lubię tego autora od dawna sięgając po jego książki, ale tym razem pierwszy raz zdecydowałem się na inny gatunek niż horror. Nie wiem czy dobrze ocenię ale chyba najlepiej by pasowało określenie thriller polityczny:) choć fabuła ciekawa to jednak nie ma w książce zbyt wielu niespodziewanych zdarzeń, jest dość przewidywalna. Podczas wyścigu na fotel prezydenta wychodzi na jaw tajemnica z przeszłości, której konsekwencją jest rozszerzająca się w szybkim tempie epidemia nieznanego nikomu wirusa. Mnożą się przypadki śmiertelne, pozostaje do odpowiedzi pytanie co wygra, chęć zdobycia politycznego Graala czy próba ratowania przed eksterminacją na światową skalę. Paradoksalnie tajemnica uratowania ludzkości jest w rękach człowieka, który ma już na swoim koncie tysiące istnień…

• Graham Masterton
  • Audiobooki