Triumf ciemności

Cykl: Czarne Słońce (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Le Soleil Noir. Le triomphe des tenèbres
Ag2S

Rok 1938. Europa stoi nad przepaścią, nad światem wisi widmo wojny. Ahnenerbe, tajemnicza instytucja nazistowska utworzona przez samego Himmlera, przemierza kontynenty, poszukując mitycznych artefaktów wszelakich kultur i religii. Jej członkowie, wiedzeni obsesyjnym pragnieniem zapewnienia Trzeciej Rzeszy wiecznego panowania, usiłują zdobyć skarby słynące z mrocznych mocy, które mogłyby ugruntować pozycję Führera.
Himmler wysyła esesmanów do tybetańskiego sanktuarium w zapomnianej himalajskiej dolinie, sam zaś wyrusza do Hiszpanii, by szukać w jednym z katalońskich klasztorów tajemniczej tablicy. Wierzy, że jego ludzie zdobędą klucz do wielkiej potęgi, ale o jaką moc tak zaciekle zabiegają?
Wkrótce Zachód z Winstonem Churchillem na czele odkryje, że wojna z Niemcami będzie nie tylko militarną potyczką, lecz także spirytualnym starciem światła z mrokiem. Do tej walki mogą nie wystarczyć doskonale uzbrojone oddziały wojsk…
Triumf ciemności to pierwszy tom sagi, na kartach której spotykają się najważniejsze postaci drugiej wojny światowej i fikcyjni bohaterowie, których losy potoczyły się w niezwykły sposób: Tristan, przemytnik dzieł sztuki, Erika, niemiecka archeolog, Malorley, brytyjski agent opętany żądzą zemsty i Laure, dziedziczka Katarów.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Wojtek książek: 123

Gra o panowanie nad światem

Pułkownik z blizną pochylił się nad Neumannem.

– Żegnaj, profesorze. Dzięki panu, dzięki tej księdze Dobro w końcu zwycięży.

Esesmani wyszli, zostawiając księgarza. Za oknem ciężkie chmury czerwieniały w poświacie bijącej od ulicy. Jakby zbierało się na krwawy deszcz.

Otto Neumann na swym fotelu zapadał się w mroczną otchłań. Synagoga za oknem przemieniła się w pochodnię. Teraz wiedział już, że pożar, który szaleje na jego oczach, to tylko preludium. Tej nocy ogień ogarnął Niemcy. Jutro ogarnie świat. Z powodu jednej księgi. Przeklętej księgi.

Z zapartym tchem oglądamy filmy z serii o Indianie Jonesie, czytamy książki Dana Browna. Jest coś, co sprawia, że lubimy skomplikowane zagadki, tajemne stowarzyszenia, przepowiednie z przeszłości. Nic więc dziwnego, że dzieła poruszające takie tematy cieszą się niesłabnącą popularnością.

Właśnie w ten nurt wpisuje się książka pod tytułem „Triumf ciemności”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Sonia Draga i jest pierwszym tomem sagi Czarne Słońce. Wydawca informuje nas na okładce, że jest to saga „obnażająca tajemnice II wojny światowej”.

Książkę napisał duet francuskich pisarzy. Éric Giacometti i Jacques Ravenne są przyjaciółmi i autorami cyklu o masońskim inspektorze policji, który przyniósł im prawdziwy międzynarodowy sukces.

Pułkownik z blizną pochylił się nad Neumannem.

– Żegnaj, profesorze. Dzięki panu, dzięki tej księdze Dobro w końcu zwycięży.

Swoją nową powieść osadzają w realiach II wojny światowej. W tym miejscu pozwolę sobie na krótką uwagę: uważnie przeczytajcie wstęp do książki. Autorzy piszą tam o okolicznościach jej powstania, podają jednak również pewne istotne fakty.

Wiadomo, że wielu prominentnych nazistów interesowało się czarną magią, okultyzmem. Prym wiódł w tym sam Himmler. To właśnie on stworzył organizację, która miała odnaleźć starodawne artefakty zapewniające nieograniczoną władzę. Właśnie to wypełnia treść książki.

Jednak nie obawiajcie się, że dostaniecie nieskładny zbiór mitów i niesamowitych historii. Nic bardziej mylnego. Autorzy napisali bardzo dobry thriller. Fikcja miesza się tu z historią, a gra toczy się o najwyższą stawkę: panowanie nad światem.

Dlaczego Niemcy wysyłają ekspedycję do Tybetu? Czego poszukują w pewnym klasztorze w Hiszpanii i we francuskim zamku?

Jak się okazuje, nie tylko naziści szukają tajemniczych magicznych przedmiotów. Do gry włącza się brytyjski wywiad. Kto wygra ten wyścig? Komu uda się rozwikłać zagadki z przeszłości?

„Triumf ciemności” to naprawdę zgrabnie napisany i trzymający w napięciu thriller. Na jego kartach odnajdujemy wiele postaci historycznych – prominentni naziści na czele z Hitlerem, Winston Churchill. Okazuje się, że walka, jaką ze sobą toczą, rozgrywa się nie tylko na polu militarnym.

Plusem książki jest dobre oddanie realiów nazistowskich Niemiec i ich przywódców. Oczywiście jest to powieść, niemniej jednak uważny czytelnik może przyswoić sobie wiele informacji.

Książkę czyta się bardzo szybko. Dzieje się tak za sprawą wartkiej akcji i wyrazistych – choć nieprzerysowanych – bohaterów. Wiemy z historii, jak potoczyły się losy świata i jak zakończyła się II wojna światowa. Niemniej chętnie sięgnąłbym po kolejne tomy sagi i poznał dalsze losy jej bohaterów.

Myślę, że wszyscy wielbiciele gatunku będą usatysfakcjonowani. Starodawne przepowiednie, tajemnicze organizacje, magiczne przedmioty – wszystko to w mrocznych latach II wojny światowej.

„Triumf ciemności” to po prostu dobra rozrywka. Autorzy już zapowiadają, że nadchodzi „Noc zła”.

Wojciech Sobański

Mecha_Kulturacja | 2019-05-29

Autorzy kreślą tajemniczą, opartą na teorii spiskowej historię z okresu drugiej wojny światowej, w której autentyczne postacie mieszają się z fikcyjnymi. Wartka, przesiąknięta wieloma zwrotami akcja i wiele mistycznych tajemnic sprawiają, że ciężko oderwać się od tej historii. A to dopiero początek, bo autorzy mają dla nas dalszy ciąg tej historii. Miejmy nadzieje, że jeszcze bardziej emocjonujący.

mjgrygiel | 2019-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2019

Niestety nie dostawałam do końca.
Przygodę z triumfem ciemności zakończyłam na 220 stronie. Totalnie mnie nie porwała ta historia. Nie lubię odczuwać znużenia czytając książki, dlatego odkładam na półkę i z przykrością stwierdzam, że raczej do niej nie wrócę.