Triumf ciemności

Okładka książki Triumf ciemności
Éric GiacomettiJacques Ravenne Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Czarne Słońce (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
2019-04-17
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak

Okładka książki Relikwia chaosu Éric Giacometti, Jacques Ravenne
Ocena 8,0
Relikwia chaosu Éric Giacometti, Ja...
Okładka książki Largo Winch. Tom 9 Philippe Francq, Éric Giacometti
Ocena 7,4
Largo Winch. T... Philippe Francq, Ér...
Okładka książki Noc zła Éric Giacometti, Jacques Ravenne
Ocena 7,5
Noc zła Éric Giacometti, Ja...
Okładka książki Rytuał ciemności Éric Giacometti, Jacques Ravenne
Ocena 5,6
Rytuał ciemności Éric Giacometti, Ja...

Oficjalne recenzje i

Gra o panowanie nad światem

Link do recenzji

498 70 388

Mieszanka fikcji i historii. Czyta się całkiem dobrze. Czysta rozrywka.

Mieszanka fikcji i historii. Czyta się całkiem dobrze. Czysta rozrywka.

Podczas kręcenia dokumentu dla telewizji "France 5" dwóch dziennikarzy dokonuje wielkiego odkrycia - zaginionego traktatu alchemicznego pochodzenia francuskiego. To staje się dla nich inspiracją do napisania Trylogii osadzonej w okresie II wojny światowej.

Wątki historyczne przeplatają się z wątkami fikcyjnymi podobnie jak postaci pojawiające się w książce. W tle tragiczne i mroczne wydarzenia II wojny Światowej a pomiędzy nimi wątek archeologii, okultyzmu i znaczenia symboliki. Hitler, Himmler oraz Churchill oraz inni...
Triumf ciemności to część I. ...

Jest rok 1938, już mało kto wierzy, że Europa może uniknąć wojny i każde państwo chce się do niej przygotować jak najlepiej. Jednakże, nie każda pomoc musi pochodzić z naszego świata, a naziści nie cofną się przed niczym, żeby osiągnąć swój cel i przejąć panowanie nad światem. „Triumf ciemności” to pierwsza część cyklu Czarne Słońce autorstwa: Eric'a Giacometti oraz Jacques'a Ravenne. Obsadzona jest w czasach poprzedzających drugą wojnę światową oraz w pierwszych latach jej trwania. Nie jest to jednak książka typowo militarna, skupia się ona na agencji Ahnenerbe, która została stworzona przez Himmlera w celu znalezienia starożytnych artefaktów. Napisana jest w bardzo ciekawy sposób, chociaż fabuła w niektórych miejscach nie jest do końca spójna. Jednak w niewielkim stopniu wpływa to na jej ocenę. Osobiście przypadła mi ona do gustu. Polecam ją zatem każdemu miłośnikowi historii.

Nie wciągnęła mnie. Akcja przeskakuje z miejsca na miejsce, od postaci do postaci. Brakuje napięcia.

Chętnie sięgam po książki związane z tematyką II wojny światowej, zawsze po lekturze targają mną silne emocje, niedowierzanie, że ludzie mogli okazać się bestiami bez serca, wyrzutów sumienia i zgotować bliźnim taki los. Dlatego bez wahania sięgnęłam po "Triumf ciemności", czyli I tom sagi "Czarne słońce", napisany przez francuski duet: Erica Giacometti i Jacquesa Ravenne. Spod takiego pióra musiało wyjść coś wyjątkowego.
Fabuła powieści przenosi nas do 1938 roku, kiedy to na horyzoncie majaczyło widmo wojny. Jednak autorzy nie skupiają się na czysto militarnych przygotowaniach i działaniach, lecz bardziej na kwestiach spirytualnych. Tajemnicza organizacja Ahnenerbe, stworzona przez Himmlera, przeczesuje świat w poszukiwaniu 4 insygniów. Zebranie ich wszystkich ma podobno zapewnić III Rzeszy wieczne panowanie, a Hitlerowi władzę absolutną. Czy im się to uda?
"Triumf ciemności" to powieść fikcyjna, jednak oparta na wielu faktach historycznych. Autorzy z wielkim wyczuciem przeplatają wątki wymyślone z autentycznymi, podobnie jak i bohaterów. Na kartach powieści spotkamy się z Churchillem, Hitlerem i całą jego świtą. Widać ogrom pracy, jaki został włożony w research i merytoryczne przygotowanie się do napisania tej książki. Pokusiłam się nawet o sprawdzenie wiarygodności kilku informacji, co wynikło z chęci zgłębienia szerzej tematu. Uważam, że w tej kwestii obu Panom należy się wielkie uznanie. W trakcie lektury jesteśmy świadkami obsesji i fanatyzmu, jakie przepełniały wszystkich członków organizacji SS. Możemy natknąć się na liczne nawiązania do fascynacji nazistów ezoteryką, okultyzmem, astrologią i zjawiskami nadprzyrodzonymi. Ludzie ci byli wręcz opętani mistyczną wizją świata, rządzącego się zasadą wyższości krwi i rasy aryjskiej, co z resztą stanowiło credo zakonu.
Moje spotkanie z "Triumfem ciemności" było solidną i ciekawą lekcją historii, która pozwoliła mi spojrzeć na naród niemiecki trochę od innej strony, tej bardziej naukowej, nie do końca mi znanej. Styl i język sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem, polecam wszystkim, którzy lubią historie w stylu Dana Browna czy Indiany Jonesa - myślę, że to porównanie, umieszczone na okładce jest jak najbardziej zasadne.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Sonia Draga.

Niezła, dobrze się czyta. Polecam.

Niezła, dobrze się czyta. Polecam.

Całkiem przyjemnie się czyta, ale na pewno brakuje zawrotnego tempa akcji.
Historia dobrze przemyślana, ale czegoś mi brakuje, miał być drugi Dan Brown a wyszło po prostu ok.

Całkiem przyjemnie się czyta, ale na pewno brakuje zawrotnego tempa akcji.

Ciekawa powieść przygodowa osadzona w realiach IIWŚ

Ciekawa powieść przygodowa osadzona w realiach IIWŚ

Fajna, sprawnie opisana historia poszukiwania starożytnych artefaktów przez nazistów. Bardzo mi się podobała. Czekam na kolejną część. W kategorii książek przygodowo-historycznych bardzo dobra.

Autorzy kreślą tajemniczą, opartą na teorii spiskowej historię z okresu drugiej wojny światowej, w której autentyczne postacie mieszają się z fikcyjnymi. Wartka, przesiąknięta wieloma zwrotami akcja i wiele mistycznych tajemnic sprawiają, że ciężko oderwać się od tej historii. A to dopiero początek, bo autorzy mają dla nas dalszy ciąg tej historii. Miejmy nadzieje, że jeszcze bardziej emocjonujący.

Dodaj cytat z książki Triumf ciemności