Tylko niewinni

Okładka książki Tylko niewinni
Rachel Abbott Wydawnictwo: Filia Cykl: Tom Douglas (tom 1) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2019-02-13
Data 1. wydania:
2012-11-15
Joanna Dziubińska
śmierć zabójstwo egzekucja ofiara detektyw śledztwo presja sekret morderstwo winny

Świetny kryminał. Niezwykły talent autorki do pisania tak, by czytelnik nie mógł się oderwać od książki. Akcja wartka i intrygująca. Polecam

Doskonały kryminał wciągający do ostatniej strony. Powolne odkrywanie tajemnic wzbudza w czytelniku głód kontynuacji. Doskonała historia ze zwrotami w akcji.

Pierwszy tom o komisarzu Tomas Douglas.
Jest to typowy kryminał z wątkiem romansu.
Książkę się szybko czyta.
Fabuła jest tak wciągająca że masz ochotę czytać dalej.
Na pewno Zajarze do kolejnych tomów o Tomasie.
Polecam wam tą książkę jeśli jeszcze jej nie czytaliście.

Pierwszy tom o komisarzu Tomas Douglas.
Jest to typowy kryminał z wątkiem romansu.
Książkę się szybko czyta.
Fabuła jest tak wciągająca że masz ochotę czytać dalej.
Na pewno Zajarze do kolejnych tomów o Tomasie.
Polecam wam tą książkę jeśli jeszcze jej nie czytaliście.

Kilka tygodni temu czytałam książkę "Zamknij drzwi" autorstwa Rachel Abbott,jak się później okazało książka należy do dość obszernej serii kryminalnej rozpoczynającą się tytułem "Tylko niewinni". Jako że chciałam poznać wcześniejsze losy detektywa Duglasa,który jest głównym bohaterem serii, sięgnęłam do jego początków .
Detektywa poznajemy przy okazji zabójstwa znanego brytyjskiego filantropa,cenionego za pomoc prostytutkom przemycanym z Europy wschodniej .Mężczyzna zostaje odnaleziony martwy w jednej ze swych rezydencji. Ofiara została przywiązana do łóżka ,by tam dokonać ostatecznie żywota.
Nagie ciało denata skrępowane jedwabnymi opaskami świadczą o wcześniejszej dobrej zabawie z podtekstem erotycznym.Badania szybko wykluczają naturalne przyczyny śmierci w chwili wspaniałych uniesień. Podejrzenia kierują się na tajemniczą,piękną kobietę ,która była widziana w okolicy, w chwili zdarzenia. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi wśród licznych kobiet powiązanych z zamordowanym. Każda mogłaby okazać się potencjalnym mordercą. Na światło dzienne zaczynają wychodzić pewne tajemnice ,które mogą wskazywać ,że to zabójstwo było zaplanowaną z najwyższą precyzją egzekucją.
Książka ta z pewnością była dobrą i wciągającą lekturą chociaż styl autorki nieco odbiega od kryminałów ,które zazwyczaj czytam .Tu fabuła jest niezwykle rozbudowana , wielowątkowa,autorka nie skupia uwagi czytelnika wokół działań policyjnych czy samych detektywów którzy właściwie przewijają się gdzieś przez treść książki mało zauważalnie. Czytelnik sam analizuje tropy,docieka prawdy bazując na bardzo wnikliwych opisach bohaterów i ich doznań.Przyznam ,że były momenty kiedy książka mnie nużyła,część fabuły to listy,powrót do przeszłości , spowiedź bohaterki. Z drugiej strony jednak byłam ciekawa jak skończy się ta historia i co z niej wyniknie, a głównie jaki był motyw działań bohaterów. A zakończenie wbija w fotel.
Jak wiele złego może dokonać jedna toksyczna osoba i czy słowem można unicestwić ? Abbott wplotła w tej powieści bardzo trudny temat dotyczący przemocy domowej i to nawet nie fizycznej ale psychicznej ,tym trudniejszej do zauważenia bo nie zostawiającej demaskujących oprawcę śladów.

Złość i strach, bezradność i wstyd ile można udźwignąć tych emocji? Ta powieść aż krzyczy o sprawiedliwość !
"Ciche i nieuniknione niszczenie czyjegoś poczucia własnej wartości jest dużo bardziej trujace-to gwalt na duszy ."
~Fragment książki~

Detektywa poznajemy przy okazji zabójstwa znanego...

„Tylko niewinni” to pierwsza książki od Rachel Abbot, którą ostatnio miałam przyjemność przeczytać. Jest to także pierwsza książka z serii o Tomie Dauglasie.

Znany biznesmen zajmujący się charytatywną pracą na rzecz przemycanych prostytutek zostaje zamordowany w tajemniczych okolicznościach. Wszelkie wskazówki prowadzą na jeden trop-mordercą jest kobieta. Sposób pozbawienia życia i miejsce znalezienia zwłok wykluczają inne możliwości. Wszystko wskazuje na to, że zbrodnia została zaplanowana. Zabójczyni dokonała samosądu i egzekucji. Mniej więcej w tym samym czasie znika jedna z prostytutek, której pomagał zamordowany. Tom Douglas-detektyw przydzielony do sprawy jest pewny, że oba te wątki łączą się ze sobą. Niestety próby szybkiego rozwiązania prowadzonego śledztwa nie dają żadnych konkretnych rezultatów. Same poszlaki nie wystarczą, aby złapać winnego. Dopiero kiedy sekret żony zamordowanego wychodzi na jaw, detektyw musi zmierzyć się z trudnym dylematem-ukarać winnego, czy chronić niewinnych?

Kryminał ten wciągną mnie bardzo szybko, mimo że początek był powolny. Powieść cechuje się wielowątkowością, która przeplatana jest ze sobą w taki sposób, że nie ma możliwości się pogubić. Wyraziste są tu także głębokie emocje i realni bohaterowie. Autorka przez całą książkę bardzo intuicyjnie buduje napięcie.
Z każdą kolejną stroną akcja nabierała tempa. Wykreowana przez nią historia i losy bohaterów, stworzyły pełną intryg i tajemnic powieść. Zakończenie można przewidzieć, jednak poznanie motywu zabójcy wiele wyjaśniło. Pokazało ono, że to, co na pierwszy rzut oka wygląda normalnie, w rzeczywistości skrywa mrok i cierpienie.

Niektóre wątki są bardzo typowe dla tego gatunku - toksyczny związek, zagadkowe morderstwo z pozoru idealnego męża. Jednak pani Abbott rekompensuje to wielowątkowością i rozwijaniem tych z pozoru wtórnych wątków w nietypowy sposób. W książkach tej autorki lubię to, że nie wszystko jest oczywiste i jednoznaczne już od początku. Granice między tym co słuszne i złe się zacierają i człowiek zaczyna sobie myśleć, że morderca wyświadczył światu przysługę (zwłaszcza znając już całą książkę). Zakończenie nieco mnie zaskoczyło, ale nie ze względu na sprawcę. No i uwielbiam postać Becky. Oby nie zabrakło jej w kolejnych książkach.

Kolejna świetna książka autorki - jak zawsze wciągająca i niezwykle intrygująca.

Namotane tak zręcznie, że do końca trzymało w napięciu i niewiedzy. Dobra lektura.

Książkę czyta się dobrze i dość szybko :)

Książkę czyta się dobrze i dość szybko :)

Książka totalnie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się kolejnego thrillera z policjantem w roli głównej, czyli typową serię kryminalną. Jednak tytuł ten przewyższył moje oczekiwania pod każdym względem. Oczywiście czytanie o seryjnych mordercach jest fascynujące, ale to właśnie morderstwa popełnione w ramach zemsty czy umotywowane własnym przekonaniem są najciekawsze i na właśnie taką historię w tym przypadku otrzymujemy. Głębokie emocje, realni bohaterowie oraz do bólu prawdziwy motyw to cechuje powieść autorki. Niby nic się nie dzieje, ale przez całą lekturę towarzyszy ogromne napięcie. Fabuła jest sprawnie poprowadzona z licznymi wątkami, które autorka przeplata ze sobą tak sprawnie, że w żadnym momencie nie czułam się zagubiona. Jednocześnie Abbott udaje się utrzymać w niewiedzy czytelnika do samego końca. Gdy już myślałam, że wszystko jest jasne, całość znowu się komplikuje, by na zakończenie zaserwować spiralę uczuć. Autorce udało się uniknąć przesady, poruszyć trudne tematy, a zarazem stworzyć tak gęstą atmosferę, że ciarki przechodzą same po plecach. Ja jestem po prostu zachwycona.