Kwiatkowska. Żarty się skończyły

Wydawnictwo: Znak
6,24 (29 ocen i 16 opinii) Zobacz oceny
10
5
9
2
8
0
7
3
6
9
5
5
4
2
3
1
2
0
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324055661
język
polski
dodała
Beata

Intymny portret kobiety pracującej. W wieku siedemnastu lat zdecydowała, że nigdy nie będzie mieć dzieci. Nie chciała sławy, ale sława ją pociągała. Nawet, kiedy opiekowała się chorym mężem, w pokoju obok odbywały się próby. Przyrzekła sobie, że jeśli nie zostanie artystką, to pójdzie do klasztoru. Solidna, punktualna i niebywale pracowita. Legenda polskiego radia i telewizji. Imponowała...

Intymny portret kobiety pracującej.

W wieku siedemnastu lat zdecydowała, że nigdy nie będzie mieć dzieci. Nie chciała sławy, ale sława ją pociągała. Nawet, kiedy opiekowała się chorym mężem, w pokoju obok odbywały się próby. Przyrzekła sobie, że jeśli nie zostanie artystką, to pójdzie do klasztoru. Solidna, punktualna i niebywale pracowita. Legenda polskiego radia i telewizji. Imponowała mistrzostwem w teatrze i na estradzie. To dla niej teksty pisał Gałczyński. Rozśmieszała do łez. Prywatnie – pełna sprzeczności. Manewrowała między domem a pracą, luksusem a skromnością, skupieniem a przygnębieniem. W wywiadach oszczędna, tajemnicza, skłonna do konfabulacji. Jaka naprawdę była Irena Kwiatkowska?

Marcin Wilk jako pierwszy dotarł do nie publikowanych dotąd pamiętników artystki, dokumentów, listów oraz fotografii. Rozmawiał z osobami, które Irenę znały najlepiej – z bratanicą Krystyną, czy z wieloletnią gosposią Zofią. To pierwsza pełna biografia artystki.

Bo z Ireną Kwiatkowską żartów nie ma. Irena Kwiatkowska żarty zostawia na scenie.

 

źródło opisu: https://www.empik.com/kwiatkowska-zarty-sie-skoncz...(?)

źródło okładki: https://www.empik.com/kwiatkowska-zarty-sie-skoncz...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (112)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 739

Bardzo byłam ciekawa biografii Ireny Kwiatkowskiej
Bardzo jestem tą biografią rozczarowana.

Niestety ani jej forma nie porywa (nudna!), ani obietnice zawarte na okładce nie są spełnione.
Paradoksalnie, o tak bogatym przecież życiu zawodowym Ireny Kwiatkowskiej, dowiadujemy się niewiele (a najwięcej dowiadujemy się o tym, o czym i tak wszyscy wiemy- kobieta pracująca, matka Kasi w Zmiennikach, matka Pawła w Wojnie domowej, praca w Kabarecie Starszych Panów). Teatr jakby nie istniał w życiu Kwiatkowskiej. Zapowiadany w opisie pamiętnik, do którego dotarł autor owszem jest. Ale...to pamiętnik dziewczynki i bardzo młodej kobiety. Aktorka zaczęła go prowadzić gdy miała niespełna 12 lat i pisała go przez 10 lat zaledwie!
No i najważniejsze. Nie wiem czy taki był zamysł autora, ale...trudno polubić taką Irenę Kwiatkowską, jaką przedstawia nam pan Marcin Wilk.
Podsumowując. Jak chcecie, czytajcie. Ja o książce zapominam. Chcę pamiętać Irenę Kwiatkowską tylko przez pryzmat jej...

książek: 125
Elżbieta2019 | 2019-03-19
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2019

O Irenie Kwiatkowskiej prywatnie niewiele dotąd pisano, dlatego po książce zapowiadanej jako pierwsza pełna biografia artystki wiele sobie obiecywałam. Czy nie zbyt wiele?
W pierwszej części opracowania życie bohaterki poznajemy głównie z kart jej młodzieńczego pamiętnika. Zaczęła go pisać w wieku 13 lat, od stycznia 1925 roku i kontynuowała przez 10 lat. Niestety, ta część książki jest słaba. Zbyt długie i częste cytaty poprzedzają opowiesć autora, co po prostu nuży. Druga część książki, od czasu okupacji, skonstruowana jest trochę lepiej. Opowiesć o życiu scenicznym i prywatnym toczy się bardziej wartko. Choć budowa całości rozdziałów, z krótkich segmentów nie zawsze chronologicznych, trochę utrudnia i zaburza odbiór.
Sama biografia, nieoczekiwanie dla mnie, zaskoczyła podwójną liczbą bohaterów. W książce poznajemy Irenę Kwiatkowską i jej męża Bolesława Kielskiego. Tworzyli parę tajemniczą, skrytą, osobną. Chyba byli udanym małżeństwem, gdyż przeżyli razem 35 lat, do śmierci...

książek: 4281
eR_ | 2019-06-06
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 03 czerwca 2019

Irena Kwiatkowska to jedna z najlepszych aktorek komediowych w naszym kraju. Znana przede wszystkim z ról komediowych jak zaznaczyłem wcześniej. Jak napisał Artur Andrus - Kwiatkowska była Fryderykiem Szopenem polskiego kabaretu. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Przeglądając różne publikacje na temat tej artystki trafiłem na nowość na naszym rynku wydawniczym „Kwiatkowska. Żarty się skończyły”.

O książce możemy dowiedzieć się że:
W wieku siedemnastu lat zdecydowała, że nigdy nie będzie mieć dzieci. Nie chciała sławy, ale sława ją pociągała. Nawet, kiedy opiekowała się chorym mężem, w pokoju obok odbywały się próby. Przyrzekła sobie, że jeśli nie zostanie artystką, to pójdzie do klasztoru. Solidna, punktualna i niebywale pracowita. Legenda polskiego radia i telewizji. Imponowała mistrzostwem w teatrze i na estradzie. To dla niej teksty pisał Gałczyński. Rozśmieszała do łez. Prywatnie – pełna sprzeczności. Manewrowała między domem a pracą, luksusem a skromnością, skupieniem a...

książek: 376
Jędrek | 2019-04-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 kwietnia 2019

Długo czekałem na książkę o Kwiatkowskiej. Lubię tę artystkę nie tylko za popularne seriale "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek" ale też czytanie na antenie radiowej powieści Marka Twaina "Przygód Tomka Sawyera".
Tymczasem jej najnowsza biografia pokazuje, że robiła sporo więcej. Niezliczone występy estradowe w Polsce powiatowej do tekstów Gałczyńskiego, Przybory i wielu innych. Odsłania też nieco jaką była perfekcjonistką ku uciesze tłumów wielbicieli i nie zawsze akceptacji przez współpracowników.
Biografia pokazuje jak do tego wszystkiego stopniowo dochodziła. Jak przez lata się zmieniała. Książka odsłoniła mi też jej życie prywatne, a zwłaszcza mnie nieznanego męża.
Wyjątkową cechą tej publikacji jest szerokie czerpanie z dopiero niedawno ujawnionych pamiętników artystki z wczesnej młodości (całej dekady od ukończenia dwunastu lat). Dało to wgląd w wiele skrywanych przez artystkę tajemnic prywatnego życia.
Ta biografia niewątpliwie zaspokoiła moją ciekawość, ale nie wydaje mi...

książek: 1054
Lucida | 2019-03-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2019

Momentami nudna- zwłaszcza pierwsza część książki. Lubię biografie, a na tej kilkakrotnie zdarzyło mi się usnąć...
Sam portret artystki - niekiedy tak zostały ukazane różne fakty z życia, dziwactwa czy cechy charakteru, że trudno ją taką polubić. Duży plus- wiele zdjęć prywatnych i z pracy zawodowej. Autor wykonał sporo pracy, efekt natomiast tego jest średni. Na plus- druga połowa książki, zdecydowanie lepiej strawna. Brakuje mi informacji z lat młodości artystki- może to brak źródeł, może skrytość aktorki, nawet w prowadzonym wtedy dzienniku dużo „zaszyfrowanych” informacji, wtdarte kartki z brulionu... Czekam na naprawdę dobrą biografię pani Ireny.

książek: 6
Zenon | 2019-02-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2019

Świetna, kompetentna biografia. Artystka pokazana jako człowiek - kobieta wprawdzie głównie pracująca, ale też kobieta po prostu – z uczuciami, słabościami, wadami. Książka jest przy okazji bardzo dobrze napisana, chwilami zabawnie, czasem przejmująco, ani przez chwilę nie nuży.

książek: 3
Pajapor | 2019-03-04
Na półkach: Przeczytane

Świetna biografia, napisana z nerwem i skrupulatnością. Dbałość o szczegóły i niuanse w pokazaniu prywatności aktorki tej klasy, to spora umiejętność, która sprawia, że Kwiatkowska ożywa na nowo. Dla mnie to swoiste studium narodzin gwiazdy, Wilk po mistrzowsku wykorzystał materiał wspomnieniowy, dotarł do pamiętnika Kwiatkowskiej, materiałów IPN, archiwów, wspomnień znajomych, wykonał mrówczą pracę. Po przeczytaniu tej nietuzinkowej biografii, przychodzi refleksja: jak mało wiemy o tym, co wydaje się nam oczywiste. W tym kontekście słowa noblistki "tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono" brzmią dobitniej. Lubię styl autora i czekam na następne jego publikacje!

książek: 929
czytankianki | 2019-06-13
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 21 maja 2019

Całkiem niezły reportaż biograficzny o jednej z najbardziej charakterystycznych aktorek polskich. Szczególnie interesujące wypadają rozdziały dot. okresu przedwojennego, kiedy Kwiatkowska dopiero wchodziła w życie i aktorstwo (zapiski z pamiętnika pokazują IK w mało znanej odsłonie).
Na pewno nie zaszkodziłoby dokonać pewnych skrótów, bo autor chwilami się powtarza albo rozwija mało istotne watki.

książek: 204
isztarr | 2019-05-31
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 28 maja 2019

Irena Kwiatkowska jaką znamy, w młodości trzpiotka i podlotka, aparatka jakich mało. Biografia ciekawa. Autor przedstawia główne wydarzenia w życiu artystki z osobistymi przemyśleniami z pamiętnika.

książek: 200
KuLtUrAlNiE | 2019-04-17
Na półkach: Przeczytane

siążka o Irenie Kwiatkowskiej autorstwa M.Wilka to obszerne i dokładne źródło wiedzy na temat życia artystki. Narracja w czasie teraźniejszym sprawia wrażenie, jakbyśmy czytali reportaż. Jest tu mnóstwo fotografii, które zdecydowanie pomagają odnaleźć się czytelnikowi w bogatej treści. Ta natomiast rozpoczyna się opisem domu rodzinnego aktorki, jej rodzeństwa i rodziny. Opisane także zostały relacje jakie łączyły aktorkę z jej matką, a jakie z ojcem. Nie sposób obok nich przejść bez emocji - dlaczego? Przeczytajcie.
Z niniejszej publikacji dowiecie się jaka była mała Irenka, jakie miała dzieciństwo. Bardzo skrupulatnie zostały też potraktowane czasy szkolne Irenki Kwiatkowskiej, a potem zmagania miłosne starszej już nieco Ireny:)
Zaznaczyć należy, że artystka bardzo lubiła czytać książki. To zamiłowanie zaszczepił w niej Kryspin Kwiatkowski - ojciec. To on zawsze dbał, by w domu były książki. Mało tego. Ogromną wagę przywiązywał do przechowywania dzieł literatury....

zobacz kolejne z 102 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd