Wyzwanie czytelnicze LC

Obudziłem się trochę podły

Wydawnictwo: Chatulim
8 (4 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Fetysz

Osiemnaście obrazoburczych felietonów dotykających różnorodnych tematów: seksu, rasy, sławy, bogactwa. "Pisząc tę książkę nie miałem zamiaru wzbudzać kontrowersji ani skandali i nie wiedzieć czemu, przyszyto mi do cycka taką własnie łatkę. Od kiedy myślenie i jasne opowiadanie się po jakiejś stronie jest kontrowersją? Nie odkrywam tu nowych lądów, nie wymyślam nowego języka ani nawet...

"Pisząc tę książkę nie miałem zamiaru wzbudzać kontrowersji ani skandali i nie wiedzieć czemu, przyszyto mi do cycka taką własnie łatkę. Od kiedy myślenie i jasne opowiadanie się po jakiejś stronie jest kontrowersją? Nie odkrywam tu nowych lądów, nie wymyślam nowego języka ani nawet dialektu, posługuję się językiem polskim, którym codziennie na ulicy komunikuje się 90% Polaków. Nie próbuję uprawiać słownego rimmingu, nie zawijam w sreberka, żeby piękniej wyglądało i kusiło wzrok fałszywym blaskiem. Ta książka pozbawiona jest Instagramowych filtrów. Pewnie kilka osób obrażę, ale żyjemy w czasach w których głupotę, brak talentu i zwolenników łamania prawa powinno się piętnować, a nie usprawiedliwiać "takimi czasami" albo "statusem gwiazdy", zapraszać na ścianki i namaszczać jako nowych idoli dzisiejszej generacji, bo zamiast kwiatu narodu wyhodujemy sobie jakis pierdolony chwast, którego trudno będzie się pozbyć. Pustostan z boazerią myśli zamiast mózgu. Doczekaliśmy spełnienia się przepowiedni Warhola o pięciominutowej sławie, której on sam nie dożył. Tyle gwiazd dokoła, że ino se kupić lunetę i patrzeć w Niebo - co chwila się rozmnażają, albo spadają w celebrycką czeluść. To nie jest jednak książka o celebrytach - to książka obnażająca dzisiejszy świat, podwójne standardy w mediach, kościele i życiu codziennym. Opowiadam o rasizmie, homofobii, emigracji, modzie i o Polsce. Podszyłem wszystko typowym dla siebie żartem, rzuciłem mięsem, bo weganizm w tym roku mi nie wyszedł. Wyżyłowałem się, obrałem z płatów mięśni i opowiedziałem również swoją historię. Szczerze, od serca. Bo pewnego dnia obudziłem się po prostu trochę podły i pomyślałem, a chuj, najwyższy czas powiedzieć to głośno - Bartek Fetysz".

Rekomendacje:

„Czytajcie Fetysza, czasem jedzie po bandzie, ale takie bandyckie czasy” Manuela Gretkowska

„Mocne, błyskotliwe, wulgarne” Małgorzata Domagalik

„Przygotujcie się na to, że powie wam to, o czym baliście się nawet myśleć” Magdalena Parys

„Jak ja bym chciała mieć takie pióro i tyle odwagi” Ilona Łepkowska

Książka dostępna na: www.sklep.chatulim.pl

Tekst "Przeminęło z wiatrem" czyta Michał Wiśniewski:

źródło opisu: www.sklep.chatulim.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Zadna_Milostka | 2018-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2018

DZIWKA
Jako kobieta i feministka (heheszki) dziękuję jemu - mężczyźnie, dziennikarzowi - szczególnie za ten rozdział.

Zaczyna rozdział jak bajkę "Dawno, dawno temu był taki program Wielki Brat i tam Frytka przespała się z Kenem. A może raczej popłynęła z bąbelkami w jacuzzi. I została naczelną kuwą Polski. Szmatą. Dostała od show-biznesu mocno po mordzie".
A co z Kenem? Nic, cisza. Ulotnił się wraz z rą wodą, która spłynęła w słynnym jacuzzi.
Ponieważ o tym, że Frytka po dzień dzisiejszy nosi szkarłatną literę, wiemy bardzo dobrze. Ba! Nawet pani z klasą, która broni zwierząt, w telewizji śniadaniowej nie ma nad nią litości i obśmiewa ją na żywo w telewizji, gdy Fytka chce zapomnieć o tym, co się stało, ale inni wiecznie jej przypominają. Bo taka nie ma już życia. Nie normalne. Nie w Polsce.

Dziękuję Fetyszowi za ten feministyczny wydźwięk; za to, że on jako mężczyzna punktuje, że współcześnie kobiety wciąż...

Anna108 | 2018-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Świetna książka - zbiór felietonów obdzierający z blasku i cekinów cały świat mody, ale przede wszystkim celebryctwa. Fetysz piszę ciętym, ostrym językiem, czasem przekracza tabu, ale daje do myślenia. Dlafanów krótkich, a treściwych form w sam raz!

Fetysz | 2018-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Książka dostępna jest tylko i wyłącznie na www.sklep.chatulim.pl

goha | 2019-01-17
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam