W krainie cedrów

Okładka książki W krainie cedrów Pierre Jarawan
Okładka książki W krainie cedrów
Pierre Jarawan Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
Am Ende bleiben die Zedern
Sonia Draga
2018-09-12
2018-09-12
Barbara Niedźwiecka
Barbara Niedźwiecka

Nie wiem dlaczego, ale wszystkie powieści o tematyce "arabskiej" uważam za magiczne a jednocześnie dziwne jakieś..... tez tak macie?

Powieść bardzo wciągająca, interesująca,zaskakująca,a jednocześnie trochę męcząca,musiałam sobie robić przerwy na coś innego do czytania.
Jednak polecam, przeczytajcie, poznajcie historię rodziny Samira oraz troszkę z historii Libanu.
M:o)

Samir miał osiem lat, kiedy jego ojciec wyszedł z domu i nie wrócił. Chłopak, emocjonalnie bardzo mocno z nim związany, nigdy się z tym nie pogodził. Przez całe dzieciństwo i okres dojrzewania zmagał się z samotnością i poczuciem odrzucenia, a jego myśli bezustannie krążyły wokół ojca. Całymi latami celebrował jego pamięć, nigdy też nie stracił wiary w to, że kiedyś pozna przyczynę tego zniknięcia. Ale z biegiem lat wiara ta coraz bardziej zmieniała się w obsesję, która ostatecznie całkowicie zawładnęła jego życiem. Dla dorosłego Samira ważne jest tylko jedno - poznanie prawdy. Dlaczego przed laty ojciec nie wrócił do domu? Porzucił rodzinę i wyjechał? Czy może coś mu się stało? Żyje? Czy nie żyje? W końcu, mając dosyć miotania się i stania w miejscu, Samir podejmuje decyzję - wyjeżdża do Libanu (ukochanej ojczyzny jego rodziców),mając słuszne przeczucie, że to właśnie tam powinien rozpocząć swe poszukiwania.

„W krainie cedrów” to piękna, chwytająca za serce historia, opowiadająca o ogromnej tęsknocie za ojczystym krajem, o poszukiwaniu prawdy na temat przeszłości swoich rodziców oraz o poszukiwaniu prawdy na temat swego pochodzenia. Książka jest bardzo ładnie napisana, barwnie, klimatycznie, nostalgicznie, w dużym stopniu oddziałuje na wyobraźnię czytelnika. Ma ona w sobie swego rodzaju ciepło – myślę, że to za sprawą pogodnego i przyjaznego usposobienia bohaterów, co jest szczególnie widoczne w początkowych rozdziałach, opisujących wspomnienia z dzieciństwa Samira. Ale warto wiedzieć, że autor przedstawił również wojenną rzeczywistość krajów arabskich, więc i trochę przemocy znalazło tutaj miejsce.

Na koniec, powiem jeszcze jedną rzecz – nigdy nie przepadałam za książkami o tematyce związanej z krajami arabskimi, ich kulturą, religią, polityką, a jednak mimo tego, dzieło to nadzwyczaj mocno mnie wciągnęło. Autor ma tak lekkie pióro i taką zdolność wzbudzania zainteresowania, że niesamowicie żal było mi się żegnać z bohaterami i ich przeżyciami.

Polecam!

Wyjątkowo długo czasu zajęło mi przeczytanie tej książki, po kilka rozdziałów , kilka dni przerwy. Odkladalam ja myśląc, że jednak nie przeczytam, po czym znowu po nią sięgnęłam. Zalicza się ona do specyficznych powieści, bo czytanie nie szło mi gładko A jednak nie mogłam sobie darować, żeby nie skończyć. Finalnie mogę napisać,że jest to niezwykła opowieść o poszukiwaniu swojej tożsamości, ogromnej miłości do bliskich , samotności i smutku. Jest to również historia o niezwykłej tęsknocie za swoim krajem i obsesyjnej potrzebie poznania go. Nie jest to lektura dla każdego, ja bardzo polecam.

Piękna historia o miłości, szukaniu swoich tożsamości, dochodzeniu do prawdy a także traum, które przeżywa Samir wraz ze zniknięciem ojca. W tle wojna domowa w Libanie oraz życie codzienne uchodźców. Polecam przeczytać

W krainie cedrów to powieść wyjątkowa, klimatyczna. To także cudownie i magicznie opowiedziana historia Samira, jego zaginionego ojca, całej rodziny i tego, jak wielki wpływ na teraźniejszość, na nas samych mają nasze pochodzenie i tajemnice z przeszłości.
Samir urodził się w Niemczech, jakiś czas po tym, gdy jego rodzina uciekła z ogarniętego niepokojami Libanu. Gdy chłopiec ma 8 lat jego ojciec zaczyna się bardzo dziwnie zachowywać, znika na całe dnie, noce, wraca pobity, milczący. Pewnego dnia głowa rodziny po prostu zostawia swoich bliskich, znika, opuszcza ich. 20 lat póżniej Samir postanawia odnaleźć ojca, wyjaśnić jego tajemnicę. W tym celu udaje się do Libanu. To podróż trudna logistycznie, ale także emocjonalnie. Pierwsza wizyta Samira w kraju jego przodków, pierwsze spotkanie z nieznaną codziennością, natłok myśli, niezwykle trudne (o ile nie niemożliwe) zadanie do wykonania. Co z tego wyniknie?
Pierre Jarawan napisał niezwykłą, intrygującą i wciągającą od pierwszej strony powieść. Czyta się ją niczym jakąś magiczną opowieść, która hipnotyzuje. To jedna z tych książek, której nie możemy odłożyć dopóki nie skończymy czytać.
Opisywane w książce losy Samira i jego najbliższych są ciekawe, intrygujące, niepokoją, sprawiają, iż część książki jawi się nam jako opowieść magiczna, a część wydaje się wręcz nieprawdopodobna.
Dramaty polityczne, trudne podziały, tragiczne historie, tragedie będące udziałem zwykłych ludzi, niezwykła historia Libanu i Bliskiego Wschodu, przeplatają się z pozytywnymi okruchami historii miłosnych, dot. przyjaźni, międzyludzkiej pomocy i wsparcia.
Autor porusza w książce wiele ważnych problemów, które są ponadczasowe i mogą mieć zastosowanie niezależnie od tego, gdzie i kiedy żyjemy.
Książka wciąga, porusza, ale i zmusza do myślenia. Dodatkowo rodzinna opowieść o Samirze, jego bliskich i zawirowaniach Bliskiego Wschodu sprawia, iż na kilka rzeczy, zagadnień spojrzymy zupełnie inaczej. Gorąco zachęcam do lektury.

Choć nie jestem zwolenniczką ckliwych historii to jak najbardziej uwielbiam opowieści o poszukiwaniu korzeni i rodzinnych sekretach. Urzekły mnie takie powieści jak Trzynasta Opowieść, Zapomniany Ogród, czy Siedem Sióstr naturalną więc koleją rzeczy zapragnęłam poznać historię rodziny Samira Al-Hourani.
Co więcej, uwielbiam czytać o krajach nietypowych. Wśród autorów, których dzieła dane mi było czytać przewijają się te same państwa - Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Niemcy, Polska. Co prawda część akcji tej powieści dzieje się w Niemczech, ale autor nie pożałował nam fantastycznych opisów Libanu.

Zanim zaczęłam czytać W Krainie Cedrów miałam pewne obawy, co do formy w jakiej została napisana. Po przeczytaniu informacji, że powieść jest inspirowana prawdziwymi przeżyciami rodziny autora, obawiałam się, że tak cudownie zapowiadająca się powieść okaże się żałosnym gniotem na miarę Elegii dla bidoków.

Cd. -> https://pannajagiellonka.blogspot.com/2018/09/pierre-jarawan-w-krainie-cedrow.html

Co więcej, uwielbiam czytać o krajach nietypowych. Wśród autorów,...

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA - książka ukaże się 12 września 2018 roku nakładem wydawnictwa SONIA DRAGA

„W krainie cedrów” to fascynująca opowieść o szukaniu swoich korzeni, o wojnie, rodzinie, przyjaźni i miłości. A także o zderzeniu zachodniej i wschodniej kultury oraz ponadczasowych problemach uchodźców politycznych.

Głównym bohaterem i narratorem powieści jest Samir, urodzony w Niemczech syn libańskiego małżeństwa, które w dramatycznych okolicznościach uciekło ze swojego rodzinnego kraju na początku lat 80. minionego wieku.
Gdy Samir kończy osiem lat, jego ukochany ojciec zaczyna się dziwnie zachowywać. Znika na całe dnie z domu, wraca zbolały i znużony, aż któregoś dnia opuszcza nagle swoją rodzinę, by już nigdy się nie pojawić.
Chłopiec czuje się zdradzony i nie rozumie, jak to możliwe, że ukochany tata, który opowiadał mu zajmujące, tajemnicze, niesamowite historie, nagle rozwiał się jak wiatr.

Po latach, jako dorosły człowiek, Samir udaje się do Libanu, by odszukać ojca. Czy mu się to uda? I czy w ogóle taka podróż na sens? Czy poznani w ojczyźnie rodziców ludzie okażą się przyjaciółmi, czy wrogami?
To pytania, które towarzyszą czytelnikowi przez wiele stron. Znalezienie jednoznacznej odpowiedzi na nie nie jest łatwe. Odbiorca musi uzbroić się w cierpliwość, by poznać prawdziwą przeszłość ojca Samira, by zrozumieć w pełni motywację jego ucieczki i by wraz z narratorem odnaleźć sens niebezpiecznej podróży do kraju od kilku dziesięcioleci targanego wyniszczającą wojną domową.

Powieść Pierre'a Jarawana, zainspirowana historią jego rodziny, trzyma w napięciu od początku do końca. Czyta się ją jednym tchem, z wielkimi emocjami i refleksjami, które niezmiennie towarzyszą lekturze, gdyż nie da się obok tej książki przejść obojętnie.

Autor umiejętnie wzbudza niepokój, sprawiając, że śledzi się losy Samira i jego bliskich z zaangażowaniem.
Wciąż aktualny w Europie problem uchodźców robi naprawdę ogromne wrażenie, podobnie jak opisy targanego wojennymi działaniami Libanu. Polityczne rozgrywki i religijne waśnie to jedno, jednak największe wrażenie robi tragedia cywilnej ludności, która nie ma wpływu na coraz bardziej szalone pomysły decydentów. Ofiarami wojny padają wszyscy, i chrześcijanie, i muzułmanie, kobiety, mężczyźni, dzieci, starcy...
Bezsens wojny i jej destrukcyjna siła to motyw przewijający się przez całą fabułę.

Na tle tych dramatycznych wydarzeń rozgrywają się rodzinne dramaty, ale poznajemy też historie przyjaźni i miłości, które potrafią wznieść się ponad podziały. I to wydaje się budujące.

Całość napisana jest literackim stylem, w sposób plastyczny i przekonujący. Duże wrażenie robią dialogi między bohaterami oraz refleksje i opisy przeżyć wewnętrznych głównego bohatera.
„W krainie cedrów” to opowieść niebanalna, literatura z wyższej półki, zmuszająca do myślenia i niedająca o sobie zapomnieć. Właśnie dlatego warto po nią sięgnąć.

Głównym bohaterem i narratorem powieści jest Samir,...

• Na czytniku
  • Samodzielne