Zwiastun burzy

Tłumaczenie: Amanda Bełdowska
Cykl: Wojny Wikingów (tom 2)
Wydawnictwo: Otwarte
The Pale Horseman
historyczna

Drugi tom bestsellerowej serii Bernarda Cornwella o losach bohaterskiego Uhtreda z Bebbanburga. Na jej podstawie BBC realizuje serial "Upadek królestwa". Mimo pokonania Duńczyków pod Cynuit i przechylenia szali zwycięstwa na stronę wojsk angielskich Uhtred popada w niełaskę u króla Alfreda. Rozgoryczony wyrusza na łupieżcze wyprawy, by zdobyć skarby i spłacić Kościołowi dług, jaki przeszedł...

Mimo pokonania Duńczyków pod Cynuit i przechylenia szali zwycięstwa na stronę wojsk angielskich Uhtred popada w niełaskę u króla Alfreda. Rozgoryczony wyrusza na łupieżcze wyprawy, by zdobyć skarby i spłacić Kościołowi dług, jaki przeszedł na niego, gdy ożenił się z Mildrith. Tymczasem Duńczycy łamią zawarty z Alfredem rozejm i podbijają niemal cały Wessex. Uhtred znów będzie musiał stanąć do walki z najeźdźcą...

źródło opisu: http://www.otwarte.eu/book/zwiastun-burzy

źródło okładki: http://www.otwarte.eu/book/zwiastun-burzy

Fragment książki

Heisenberg | 2017-04-08

Pierwsza książka cyklu ‘Wojny Wikingów’, czyli „Ostatnie królestwo” spodobała mi się, ale czegoś mi w niej zabrakło. Po lekturze miałem pewne uczucie niedosytu. Teraz po ukończeniu drugiego tomu stwierdzam, że jestem zadowolony już w pełni.
Świetna powieść, w której skrzy się od przygody, potyczek, najazdów, a której kulminacją jest bitwa pod Ethandun. Czyta się ją błyskawicznie, i mam tylko nadzieję że tendencja rosnąca będzie utrzymana w kolejnych odsłonach tej serii.
I jeszcze na koniec napiszę o pewnej refleksji, która sama mi się nasuwa po lekturze tej książki; opisuje ona wydarzenia, które miały miejsce w IX wieku, czyli masę czasu temu, ale jedna rzecz pozostała niezmienna do dziś – chciwość rzymskiego kościoła katolickiego! Tak, jak występowała podówczas, tak występuje po dziś dzień. I niestety tak już chyba będzie zawsze…

sola255 | 2015-11-06
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

Książki potrafią we mnie wzbudzić wiele uczuć z różną intensywnością , ale chyba od dłuższego czasu żadna nie wzbudziła we mnie tyle wściekłości.
Dopiero przy końcu tomu zdałam sobie sprawę ,że to ... zasługa autora.
Sięgając po tego typu książkę godzę się z wizją pisarza i akceptuję jego wersję nawet jeżeli czasem mija się z faktami historycznymi, ale nie przypuszczałam ,że tak szybko "wskoczę" do fabuły , a autor będzie mnie hipnotyzować swoja wizją.
Potrafił sprawić ,że nienawidziłam króla Alfreda , którego hipokryzja i dewocja powodowała ,że krew ścinała mi się w żyłach.
Obłuda kleru i chciwość ( oczywiście nie we wszystkich przypadkach) wgniatała mnie w fotel.
Trzeba jednak "oddać królowi co królewskie" i zaznaczyć , że pod tą mizerną postacią ,krył się bardzo ambitny ( chciał zjednoczyć Anglię ) i dumny człowiek . Potrafił naginać ludzi do swojej woli , nawet tych najbardziej niepokornych , jak Uther. Król , którego zżerało poczucie winy ,że odebrał tron prawowitemu...

WielkaRecka | 2019-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2019

Drugi tom o naszym bohaterze pół Wikingu, pół Sasie, był przeze mnie bardzo wyczekiwany. Z niecierpliwością i zaciekawieniem czekałam, kiedy wpadnie w moje ręce ? I muszę Ci powiedzieć, że kiedy już go dzierżyłam w dłoni, przyszła obawa. Obawa, czy klątwa pechowego 2 tomu zadziała ? Czy może Uhtred pokona i tę przeszkodę ? Jeśli jesteś ciekaw(a) odpowiedzi, to zapraszam, do dalszego czytania.

O ile w pierwszym tomie Ostatnie królestwo było bardzo dużo bohaterów nagromadzonych w bardzo krótkim czasie, że jak pamiętasz nie o wszystkich się rozpisywałam, tak tu znamy ich już prawie wszystkich. Oczywiście pojawiają się nowe postaci ale są one wprowadzane z pewnym odstępem, co bardzo przypadło mi do gustu. Nie będę ponownie Ci ich przybliżać, bo nie chcę się powtarzać, a przy okazji nie chcę zdradzić przypadkiem czegoś z fabuły.

Bardzo spodobało mi się, że nawet jeśli 1 tom czytałaś/ eś w dużym odstępie czasowym to nie musisz się martwić, że np. zapomniałaś/eś fabuły, nie wiesz...

deskath | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

"Zwiastun burzy" okazał się bardzo dobrą kontynuacją dziejów Uhtreda. Po wygranej bitwie i rozgromieniu Duńczyków nasz bohater, pomimo męstwa i przechylenia szli zwycięstwa na stronę wojsk króla, popada w niełaskę u Alfreda. Rozgoryczony osiada na włościach swojej żony i wdaje się w większe lub mniejsze zatargi z okoliczną ludnością. Tymczasem Duńczycy nie mają zamiaru dotrzymać ustaleń pokojowych i atakują niczego nie spodziewających się Anglików. Na nowo wybucha wojna, a Uhtred będzie po raz kolejny potrzebny królowi w walce z najeźdźcą.
Podobnie jak "Ostatnie królestwo" książkę czyta się bardzo dobrze. Bohaterowie są świetnie stworzeni. Fabuła wciąga od pierwszej do ostatniej strony, a na końcu miałem żal do autora, że to już koniec. Przedstawienie bitew i potyczek, jak zawsze u Cornwell'a, to kolejny olbrzymi plus. Ich opisy są genialne. Mam nadzieję, że kolejne tomy będą trzymały ten sam poziom. Gorąco polecam.

Fidel-F2 | 2018-12-31

Tom pierwszy spodobał mi się, więc poszedłem za ciosem i po jego zakończeniu sięgnąłem od razu po kolejny. I to był chyba błąd. Zwiastun burzy już mnie tak nie wciągnął, częściej się nudziłem, miałem ochotę przeskakiwać niektóre fragmenty. Fabuła rzetelnie oparta na przekazach historycznych, z wkomponowanymi legendami i mitami, jednak często meandruje mieliznami. Niektóre koncepcje wydały mi się doszyte nazbyt grubym ściegiem, niektóre reakcje ludzi zbyt nienaturalne. Wydaje się jakby autor miał chwilami problem z logicznym poukładaniem danych historycznych i własnych pomysłów. Wyraźnie irytująca stał się maniera powtarzania przez autora wybranych informacji. Np. o tym, że w armii duńskiej każdy człowiek to wojownik, a u Anglosasów co najwyżej co czwarty, a reszta to rolnicy z sierpami, kosami, itp, słyszymy co najmniej kilkanaście razy jeśli nie więcej. Podobnie charakterystyka Alfreda Wielkiego, jako naiwnie zaślepionego, fanatycznego chrześcijanina, powtarzana jest nieustannie....

Ciacho | 2019-03-15
Przeczytana: 13 marca 2019

"Losu nie można odwrócić"

Niewiele upłynęło wody od czasu, gdy po raz kolejny sięgnąłem i zachwyciłem się pierwszym tomem "Wojen wikingów", i porwałem się na tom drugi. Jak już informowałem, wydawnictwo Otwarte postanowiło wznowić całą serię od początku, więc systematycznie zamierzam czytać, zachwycać się i pisać na temat każdego z tomu serii Nie będę więc dłużej przeciągał i owijał w bawełnę: "Zwiastun burz" zachwycił po raz drugi!

Część druga rozpoczyna się od tego, na czym zakończyła się część pierwsza. Po wygraniu z Duńczykami, król Alfred zawiera rozejm z duńskim wodzem Guthrumem, mając w nadziei, że tenże będzie jego mocnym sprzymierzeńcem i nastanie pokój, a z groźnego poganina uda się jeszcze może uczynić przykładnym chrześcijaninem. Tak się jednak nie dzieje. Pokój nie trwa zbyt długo. Guthrum ze swoją silną armią zebraną w czasie rozejmu niespodziewanie uderza w ostatnie i zarazem najmocniejsze wolne państwo Anglosasów, czyli Wessex. Chaos spowodowany tym...

filozof | 2014-05-28

Jak tu opisać fabułę ? Tak najprościej ? Ano bierzemy Duńczyków (pogan) i mieszkańców Anglii(chrześcijan ) i karzemy im się naparzać.
W imię Boga dla jednych,a Odyna dla drugich.
Temat,dla mnie bardzo ciekawy.Bo klimaty Wikingów bardzo mi się podobają.Nasz bohater,to twardy czasem okrutny koleś.
Poganin,walczący z innymi wyznawcami Bogów Nordyków.
Książka,ta to świetna przygoda i historia w jednym.
Tu nie ma chwili na nudę,zewsząd dobiega nas chrzest oręża.
Autor opisuję czasy,takimi jakie one były.Bez koloryzowania.
Polecam tym co lubię klimaty wczesnego średniowiecza.

Justitia | 2016-03-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 11 marca 2016

Nie spodziewałam się tego, ale stęskniłam się za Uhtredem i jego przygodami mocniej niż mogłam przypuszczać po przeczytaniu tomu pierwszego. „Zwiastun burzy” podobał mi się chyba nawet bardziej od „Ostatniego królestwa” i jak raz zaczęłam czytać, prawie nie mogłam się oderwać, co dało mi mnóstwo frajdy.

Wszystko to wynika chyba z tego, że główny bohater zaczyna trochę lepiej rozumieć sam siebie, więc ja – czytelniczka też jestem w stanie lepiej go zrozumieć. Prawda, Uhtred nadal się miota, a niektóre jego decyzje mi się nie podobają, jednak mam wrażenie, że już wie, w którym mniej więcej kierunku powinno zmierzać jego życie.

Uhtred jest coraz lepiej wykreowany, za to król Alfred wiele traci w tym tomie i jego postać została trochę spłycona. To małe potknięcie autora czy celowy zabieg, który ma poprowadzić do jakiejś spektakularnej metamorfozy? Zaraz się przekonam, ponieważ już łapię za tom kolejny! Bo mam ochotę kontynuować znajomość z Uhtredem i Duńczykami :)

Tathagatha | 2012-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Drugi tom sagi o Wikingach w moim odczuciu nieco słabszy od pierwszego. Początek i zakończenie bardzo wciągające, natomiast środek niestety nudny. Akcja mocno spowolniła, pomimo tego - całość oceniam bardzo wysoko!

Styl Cornwella jest rewelacyjny. Sam fakt, że tak dobrze potrafi odtworzyć klimat tamtych czasów... tak odległych i tak mało znanych nam.

Na szczególną uwagę zasługuje zakończenie - decydujące starcie, walka o Anglię. Sposób w jaki zostało opisane pole bitwy i sama walka to istny majstersztyk. Armia w tamtych czasach to nie rząd idealnie ustawionych wykwintnych wojów, dzielnych żołnierzy walczących do ostatniej kropli krwi. Nie. To głównie zwykli ludzie, często rolnicy, którzy z przemocą nie mieli nic wspólnego. To ludzie którzy przybywają głodni, źle ubrani, uciekają ze strachu, czy wymiotują na widok zwłok.
Sama walka to jeden wielki chaos, zewsząd dobiegają krzyki, wyzwiska i jęki konających. Nie odbywa się ona wśród promieni pięknie świecącego słońca, tylko w...

kasandra_85 | 2011-07-06
Przeczytana: lipiec 2011