Panowie Północy

Okładka książki Panowie Północy Bernard Cornwell
Okładka książki Panowie Północy
Bernard Cornwell Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Wojny Wikingów (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
2012-06-05
2007-02-05
Mateusz Pyziak
Wikingowie wojowie Brytania upadek królestwa Uthred Alfred anglosasi

"Przeznaczenie jest wszystkim". To niejako motto całego tego cyklu. Cytatowi temu przyporządkowane są kolejne przygody Uthreda, który tym razem trafił do ciężkiej niewoli. Czy uda mu się odzyskać wolność i dokonać zemsty?...
Trzeci tom trzyma poziom, jak dwa poprzednie. Autor z niezwykłą łatwością wplata fikcyjne wątki w historyczne fakty, a jeśli popuszcza wodze fantazji to tylko dla dobra i większej dramaturgii swoich powieści. Co prawda minęło kilka miesięcy od przeczytania poprzedniego tomu, ale z pewnością będę kontynuował czytanie tego cyklu. Postać Uthreda jest niezwykle ciekawa, a jego niesamowite przygody trzymają w napięciu. Dokąd zaprowadzi go przeznaczenie? Jeszcze sporo tomów przede mną...
Polecam gorąco!

Świetne. To już trzeci tom serii „Wojny wikingów” i Autorowi udało się utrzymać poziom z dwóch poprzednich części. „Panowie Północy” nie są co prawda tak bardzo krwawi, sceny batalistyczne pojawiają się dopiero pod koniec, ale moim zdaniem co innego świadczy o wysokiej wartości tej książki. Co zatem? Ciekawie przedstawiony świat, frapująco opisane rozgrywki polityczne, wyraziści bohaterowie, zapadające w pamięć sceny (nie tylko batalistyczne) i mógłbym tu jeszcze długo wymieniać. Główny bohater imieniem Uhtred będzie niestrudzenie tropił swych wrogów a także zostanie sprzedany w niewolę. Jak wyjdzie z tych potyczek? Czy będzie mu dane pomścić śmierć najbliższych?
„Panowie Północy” to ze wszech miar udana powieść. Losy Uhtreda nie pozostawiają obojętnym więc możemy albo go znienawidzić, albo mu kibicować. Jak już pisałem ten tom jest dość nietypowy, mamy mniej walki a więcej polityki i przygody. To jednak mi się podoba, bo stanowi miłą odmianę od poprzednich, wypełnionych walką po brzegi tomów. Nie napiszę już nic oryginalnego za to pragnę polecić PP. Siedem gwiazdek (bardzo dobra).

Coraz lepiej.

Coraz lepiej.

Dalsze losy bohaterów Cornwellowskiej sagi...to sama przyjemność zatracić się w świecie opisanym przez Autora, Czytelnicy którzy przeczytali pierwszy tom przepadli z kretesem:)Czyta się wspaniale, polecam.

Muszę trochę odpocząć od losów Sasów i Duńczyków..

Muszę trochę odpocząć od losów Sasów i Duńczyków..

Świetna. Po prostu świetna. Oczywiście trzeba polubić ten świat Wikingów, pełen brutalnych walk, rozlewu krwi, bo inaczej może nas trochę odrzucać i się nie podobać. Natomiast jak już się w ten świat wejdzie to ciężko wyjść. Jestem zauroczony. 10tkę zostawię na kolejne tomy.

Jak cała ta seria, po prostu genialna.

Jak cała ta seria, po prostu genialna.

Książka napisana bardzo przyjemnym w odbiorze językiem - ukłony dla autora oraz dla polskiego tłumacza. Fabuła okazała się być interesująca na tyle, bym postanowił sięgnąć po kolejną część. Zdanie z okładki "Jak Gra o Tron, ale prawdziwa" jest tylko lekko przesadzone.

Trzyma poziom, może troszeńkę słabsza od dwóch poprzednich tomów.

Trzyma poziom, może troszeńkę słabsza od dwóch poprzednich tomów.

Tak samo irytująca momentami i wybitna jak poprzednie części :D. Polecam

Tak samo irytująca momentami i wybitna jak poprzednie części :D. Polecam