Zwiastun burzy

Okładka książki Zwiastun burzy
Bernard Cornwell Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Wojny Wikingów (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Amanda Bełdowska
Wikingowie wojowie Brytania upadek królestwa Amanda Bełdowska

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Jak cała ta seria, po prostu genialna.

Jak cała ta seria, po prostu genialna.

Pierwszy tom był bardzo dobry, ale jednak był takim wprowadzeniem w świat bitew, walk, intryg, był raczej skupiony na przedstawieniu postaci, opisie poszczególnych krain Anglii.
Drugi natomiast z pełną mocą pokazuje walkę rożnych religii, różnych sposobów zwalczania nieprzyjaciela, różnorodność charakterów ludzkich.
Do tego wszystkiego dokłada się bardzo lekkie i przyjazne pióra autora, naprawdę dobrze się czyta.

Do tego wszystkiego dokłada się bardzo lekkie i przyjazne...

Wspaniała kontynuacja tomu pierwszego. Wszystko jest przeznaczeniem!

Wspaniała kontynuacja tomu pierwszego. Wszystko jest przeznaczeniem!

Druga część Wojen Wikingów, zdecydowanie jest ciekawsza od pierwszej. Dzieje się sporo, są niuanse z kategorii polityki, a nawet geopolityki, Uhtred jak zwykle ma trochę szczęścia, a trochę pecha. Trochę jest nieokrzesanym młodym człowiekiem, a czasem wykazuje się wyjątkowo dorosłą oceną sytuacji. Cornwell świetnie wplata swoją zmyśloną historię w prawdziwe wydarzenia. Nie męczy też czytelnika zbyt długimi opisami np. przyrody czy też nie rozckliwia się nad romantycznymi historiami. Dobra męska przygoda :)

Świetna powieść historyczna. Ciekawe połączenie literackiej fikcji i niemalże prawdziwej historii. Wciągające sceny batalistyczne i dający się lubić główny bohater.

Zwiastun burzy to jedna z tych książek, która nie chcesz aby się skończyła, której czytania nie chciałbyś przerywać, tak mocno jej historia pochłania czytelnika. Jak dla mnie mistrzostwo, jeśli idzie o powieść historyczną. Główny bohater może momentami irytuje, bo nie może się na nic zdecydować, a niektóre jego decyzje niekoniecznie sa takimi, jakie czytelnik chciałby, aby podjął. Ale to jeden z głównych atutów tej sagi - jej nieprzewidywalność i zwroty akcji.
Oczywiście Zwiastun burzy to dopiero tom drugi, wcale nie najlepszy, przed czytelnikiem jeszcze mnóstwo przygód... i fantastycznie. Niekoniecznie jestem wielkim fanem tak rozwlekłych historii, ale są wyjątki od reguły - a dzieło Cornwella do nich się zalicza. Polecam mocno.

Nie wiem czy pisałam to przy poprzedniej ocenie Ostatniego Królestwa czy nie, ale ja właściwie nie lubię ani historii, jako takiej, ani opowieści o bitwach. Kiedy czytam jednak Cornwella to nie mogę się oderwać! Kolejna znakomita powieść!!!

Nie jestem zbytnio fanką powieści historycznych. "Zwiastun burzy" jest poprostu kolejną książką z półki, które miałam do przeczytania. Nie wiedziałam zbytnio czego się spodziewać. Dostałam historię osadzoną w głębokim średniowieczu. Rzecz dzieje się na anglosaskiej ziemi i toczy się w czasach najazdów duńskich. Historia opowiedziana jest z punktu widzenia młodego saskiego wojownika. Chociaż nie uważa się on za Sasa. Bo były to czasy, kiedy ludzie nie odczuwali przynależności narodowej. Mieli swojego pana, któremu składali przysięgę wierności. Tak też było w przypadku Uhtred. Związany jest przysięgą z królem ale jego serce jest po stronie Duńczyków. Nie mogę powiedzieć żeby był sympatyczną postacią. Jest młody a do tego niesamowicie ambitny. Śledzimy jego rozterki po której stronie ma się opowiedzieć w wypadku wojny. Równie trudne są jego relacje z nielubianym przez niego królem. Nie wszystkie jego decyzje są dobre. Zresztą potrafi przyznać się do tego.

Książka jest ciekawa, dobrze się ją czyta. Sama historia jest fikcją literacką ale realia tamtych czasów są tak dobrze oddane, że ma się wrażenie, że to wszystko fakty historyczne.

Ta sama ocena co dla poprzedniej części gdyż nadal zapewnia tak samo dobrą rozrywkę. Lecz podobnie jak w poprzedniej recenzji mam ale... mianowicie (przynajmniej ja tak to odczuwam) mam wrażenie, że czytelnik nie ma okazji się zrzyć z towarzyszami Uthreda przez sposób narracji autora. Efekt jest taki, że w momencie śmierci takowej postaci nieszczególnie się tym przejmujemy. Choć w gruncie rzeczy to nie mam pewności czy to nie jest celowy zabieg autora który chcę nas przygotować na obfite ścielenie się trupów w kolejnych częściach :). Pozdrawiam i polecam

Bernard Cornwell Zwiastun burzy Zobacz więcej