Zwiastun burzy

Tłumaczenie: Amanda Bełdowska
Cykl: Wojny Wikingów (tom 2)
Wydawnictwo: Erica
The Pale Horseman
historyczna
alith

Anglia, dziewiąty wiek. Wessex, ostatnie wolne państwo Anglosasów pod rządami pobożnego króla Alfreda, walczy o przetrwanie, odpierając kolejne najazdy duńskich wikingów. Uhtred z Bebbanburga, młody dziedzic ziem zajętej przez Skandynawów Northumbrii, nie wie, po której stronie walczyć. Z Duńczykami wiążą go przyjaźnie i pogańska religia. Z kolei saskiemu królowi Alfredowi przysiągł wierność…...

Uhtred z Bebbanburga, młody dziedzic ziem zajętej przez Skandynawów Northumbrii, nie wie, po której stronie walczyć. Z Duńczykami wiążą go przyjaźnie i pogańska religia. Z kolei saskiemu królowi Alfredowi przysiągł wierność… Od woli Uhtreda oraz jego poczucia lojalności będzie zależało, kto zwycięży w tej cały czas od nowa wybuchającej wojnie.
Losy Alfreda i Uhtreda ciągle się splatają, choć obaj nie są z tego powodu zadowoleni. Ale w ciężkich czasów sprzymierzeńców się nie wybiera. Czy jednak rozmodlony król jest w stanie zawierzyć jawnemu poganinowi? Tylko współdziałanie tych dwóch ludzi może zapewnić Anglii przetrwanie.
Pojedynki, wizje pogańskich wieszczek, bitwy, zdrady i pościgi – oto świat bohaterów Zwiastuna burzy.

Zwiastun burzy to druga część, po Ostatnim Królestwie, cyklu Wojny Wikingów.

“Cornwell to wirtuoz powieści historycznej!”
SUNDAY TELEGRAPH

źródło opisu: http://www.empik.com/zwiastun-burzy-cornwell-berna...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/zwiastun-burzy-cornwell-berna...»

Blasphemer | 2017-04-08
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Pierwsza książka cyklu ‘Wojny Wikingów’, czyli „Ostatnie królestwo” spodobała mi się, ale czegoś mi w niej zabrakło. Po lekturze miałem pewne uczucie niedosytu. Teraz po ukończeniu drugiego tomu stwierdzam, że jestem zadowolony już w pełni.
Świetna powieść, w której skrzy się od przygody, potyczek, najazdów, a której kulminacją jest bitwa pod Ethandun. Czyta się ją błyskawicznie, i mam tylko nadzieję że tendencja rosnąca będzie utrzymana w kolejnych odsłonach tej serii.
I jeszcze na koniec napiszę o pewnej refleksji, która sama mi się nasuwa po lekturze tej książki; opisuje ona wydarzenia, które miały miejsce w IX wieku, czyli masę czasu temu, ale jedna rzecz pozostała niezmienna do dziś – chciwość rzymskiego kościoła katolickiego! Tak, jak występowała podówczas, tak występuje po dziś dzień. I niestety tak już chyba będzie zawsze…

sola255 | 2015-11-06
Na półkach: Historyczne, Przeczytane

Książki potrafią we mnie wzbudzić wiele uczuć z różną intensywnością , ale chyba od dłuższego czasu żadna nie wzbudziła we mnie tyle wściekłości.
Dopiero przy końcu tomu zdałam sobie sprawę ,że to ... zasługa autora.
Sięgając po tego typu książkę godzę się z wizją pisarza i akceptuję jego wersję nawet jeżeli czasem mija się z faktami historycznymi, ale nie przypuszczałam ,że tak szybko "wskoczę" do fabuły , a autor będzie mnie hipnotyzować swoja wizją.
Potrafił sprawić ,że nienawidziłam króla Alfreda , którego hipokryzja i dewocja powodowała ,że krew ścinała mi się w żyłach.
Obłuda kleru i chciwość ( oczywiście nie we wszystkich przypadkach) wgniatała mnie w fotel.
Trzeba jednak "oddać królowi co królewskie" i zaznaczyć , że pod tą mizerną postacią ,krył się bardzo ambitny ( chciał zjednoczyć Anglię ) i dumny człowiek . Potrafił naginać ludzi do swojej woli , nawet tych najbardziej niepokornych , jak Uther. Król , którego zżerało poczucie winy ,że odebrał tron prawowitemu...

deskath | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

"Zwiastun burzy" okazał się bardzo dobrą kontynuacją dziejów Uhtreda. Po wygranej bitwie i rozgromieniu Duńczyków nasz bohater, pomimo męstwa i przechylenia szli zwycięstwa na stronę wojsk króla, popada w niełaskę u Alfreda. Rozgoryczony osiada na włościach swojej żony i wdaje się w większe lub mniejsze zatargi z okoliczną ludnością. Tymczasem Duńczycy nie mają zamiaru dotrzymać ustaleń pokojowych i atakują niczego nie spodziewających się Anglików. Na nowo wybucha wojna, a Uhtred będzie po raz kolejny potrzebny królowi w walce z najeźdźcą.
Podobnie jak "Ostatnie królestwo" książkę czyta się bardzo dobrze. Bohaterowie są świetnie stworzeni. Fabuła wciąga od pierwszej do ostatniej strony, a na końcu miałem żal do autora, że to już koniec. Przedstawienie bitew i potyczek, jak zawsze u tego Cornwell'a, to kolejny olbrzymi plus. Ich opisy są genialne. Mam nadzieję, że kolejne tomy będą trzymały ten sam poziom. Gorąco polecam.

wiejskifilozof | 2014-05-28

Jak tu opisać fabułę ? Tak najprościej ? Ano bierzemy Duńczyków (pogan) i mieszkańców Anglii(chrześcijan ) i karzemy im się naparzać.
W imię Boga dla jednych,a Odyna dla drugich.
Temat,dla mnie bardzo ciekawy.Bo klimaty Wikingów bardzo mi się podobają.Nasz bohater,to twardy czasem okrutny koleś.
Poganin,walczący z innymi wyznawcami Bogów Nordyków.
Książka,ta to świetna przygoda i historia w jednym.
Tu nie ma chwili na nudę,zewsząd dobiega nas chrzest oręża.
Autor opisuję czasy,takimi jakie one były.Bez koloryzowania.
Polecam tym co lubię klimaty wczesnego średniowiecza.

kasandra_85 | 2011-07-06
Przeczytana: lipiec 2011

Tathagatha | 2012-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Drugi tom sagi o Wikingach w moim odczuciu nieco słabszy od pierwszego. Początek i zakończenie bardzo wciągające, natomiast środek niestety nudny. Akcja mocno spowolniła, pomimo tego - całość oceniam bardzo wysoko!

Styl Cornwella jest rewelacyjny. Sam fakt, że tak dobrze potrafi odtworzyć klimat tamtych czasów... tak odległych i tak mało znanych nam.

Na szczególną uwagę zasługuje zakończenie - decydujące starcie, walka o Anglię. Sposób w jaki zostało opisane pole bitwy i sama walka to istny majstersztyk. Armia w tamtych czasach to nie rząd idealnie ustawionych wykwintnych wojów, dzielnych żołnierzy walczących do ostatniej kropli krwi. Nie. To głównie zwykli ludzie, często rolnicy, którzy z przemocą nie mieli nic wspólnego. To ludzie którzy przybywają głodni, źle ubrani, uciekają ze strachu, czy wymiotują na widok zwłok.
Sama walka to jeden wielki chaos, zewsząd dobiegają krzyki, wyzwiska i jęki konających. Nie odbywa się ona wśród promieni pięknie świecącego słońca, tylko w...

Justitia | 2016-03-11
Na półkach: Ulubione, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 11 marca 2016

Nie spodziewałam się tego, ale stęskniłam się za Uhtredem i jego przygodami mocniej niż mogłam przypuszczać po przeczytaniu tomu pierwszego. „Zwiastun burzy” podobał mi się chyba nawet bardziej od „Ostatniego królestwa” i jak raz zaczęłam czytać, prawie nie mogłam się oderwać, co dało mi mnóstwo frajdy.

Wszystko to wynika chyba z tego, że główny bohater zaczyna trochę lepiej rozumieć sam siebie, więc ja – czytelniczka też jestem w stanie lepiej go zrozumieć. Prawda, Uhtred nadal się miota, a niektóre jego decyzje mi się nie podobają, jednak mam wrażenie, że już wie, w którym mniej więcej kierunku powinno zmierzać jego życie.

Uhtred jest coraz lepiej wykreowany, za to król Alfred wiele traci w tym tomie i jego postać została trochę spłycona. To małe potknięcie autora czy celowy zabieg, który ma poprowadzić do jakiejś spektakularnej metamorfozy? Zaraz się przekonam, ponieważ już łapię za tom kolejny! Bo mam ochotę kontynuować znajomość z Uhtredem i Duńczykami :)

Na półkach: Przeczytane, Mam w domu
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Uprzedzam - moja opinia jest skrajnie subiektywna zabarwiona uwielbieniem i można spokojnie podzielić ją na pół, jeśli ktoś nie lubi powieści historycznych opartych na legendach, nie do końca udokumentowanych podaniach i nieścisłych źródłach historycznych. Bo ja takie powieści uwielbiam.
Tu autor, bazując na tym, co wyszpera w archiwach, musi stworzyć poniekąd fikcyjny świat, nadać ludzkie cechy legendarnym bohaterom, ubarwić suche kronikarskie przekazy, podlać to wszystko krwawymi opisami bitew i śmierdzącymi wyziewami ze średniowiecznych grodów i chat. I mamy gotowego "Cornwella".
Właściwie powinnam napisać tylko - kolejny rewelacyjny Cornwell, kto go lubi, ten pokiwa głową i poszuka, a kto nie... Cóż, może zachęcę jednak? Bo naprawdę warto.
Główny bohater to młody mężczyzna, Sas, w pierwszym tomie porwany przez wikingów i wychowywany przez nich do wieku dojrzałego. I tu autor z prawdziwą maestrią pokazał, jakie wątpliwości ogarniały Uhtreda z Bebbanburga. Sam nie wiedział, kim...

książek: 1903
foolosophy | 2012-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2012

Kiedy poszukiwałam inspiracji do rozpoczęcia tej recenzji wielokrotnie trafiałam na słowa potwierdzające, że Bernard Cornwell to pewnego rodzaju marka, która na wielu rynkach zakorzeniła się głęboko w odbiorcach i nie ma zmiłuj, żeby ktoś przeczytawszy jedną książkę nie sięgał dalej. I choć porównanie autora do marki może nie być zbyt delikatne to chyba dobrze oddaje fakt, że ten autor potrafi zachwycić wiele osób.

"Zwiastun burzy" to drugi tom pięciotomowego cyklu "Wojny wikingów". W IX wieku Wessex jest jednym z ostatnich państw, którego Duńczycy jeszcze nie opanowali. Niezwykle żądni nowych terenów krwawi przeciwnicy tylko czekają, żeby zaatakować Anglię i raz na zawsze podporządkować sobie jej tereny. Uhtred z Bebbanburga ponownie staje przed wyborem - czy dołączyć do Wikingów, wśród których dorastał, czy bronić ludzi pośród których się urodził. Od jego decyzji zależy los Wessexu oraz chrześcijańskiego króla Alfreda, którego Uhtred tak bardzo nie znosi.

Niezwykłe jest to, że...

Kasiulek | 2011-07-04
Przeczytana: lipiec 2011

"Zwiastun Burzy" to drugi tom cyklu WOJNY WIKINGÓW.

Uhtreda poznajemy w pierwszej części "Ostatnie Królestwo" jako małego 10 letniego chłopca porwanego prze Wikingów.

Tutaj już mamy do czynienia z 21 letnim młodzieńcem, który nadal jest rozdarty pomiędzy Duńczykami z którymi wiążą go przyjaźnie i pogańska religia, a Saskim królem Alfredem, któremu ponownie przysiągł wierność.

Poślubił Mildrith, która dała mu syna Uhtreda, który jednak zmarł, a Mildrith postanowiła wstąpić do zakonu.

Wydawałoby się, że większych wojen nie będzie a jednak.
W tej części akcja również bardzo szybko pędzi do przodu, zachowana jest chronologia wydarzeń. Poznajemy młodego dziedzica ziem Notrhumbrii, który wie jak walczyć, jak podejść wroga, tylko nadal nie potrafi się postawić po jednej stronie. Nie wie z kim chce być, gdy jest z Alfredem myśli jak on, tym bardziej, że usłyszał gdzieś, że jego brat Ragnar nie żyje. Jednak jak się okazuje, że Ragnar żyje ma ochotę do niego dołączyć, ale przecież wiąże...