Cudowny chłopiec. Mój uzależniony syn

Wydawnictwo: Media Rodzina
Beautiful Boy. A Father's Journey Through His Son's Meth Addiction
978-83-7278-503-9
Bellatrix

Zanim Nic Sheff uzależnił się od krystalicznej amfetaminy, był wspaniałym chłopakiem, wesołym, dowcipnym, wybitnie uzdolnionym uczniem, sportowcem grającym w szkolnej reprezentacji i największym autorytetem dla mlodszego rodzeństwa. Kiedy wpadł w nałóg, stał się cieniem dawnego siebie, wstrząsanym tikiem nerwowym notorycznym kłamcą, który zdolny był okraść swojego ośmioletniego brata i wybrać życie na ulicy.
David Sheff szuka pierwszych oznak ostrzegających o uzależnieniu, opisuje mechanizm wyparcia świadomości, że Nic jest narkomanem, telefony o trzeciej w nocy (czy to dzwoni Nic? czy policja? lekarz dyżurny oddziału intensywnej terapii?), kolejne terapie odwykowe. Jego ciągły niepokój o Nica staje się jego własnym uzależnieniem; za graniczącą z obsesją troskę o syna i życie w nieustannym stresie musi zapłacić bardzo wysoką cenę. Jednocześnie jako rasowy dziennikarz David Sheff sprawdza wszystkie możliwości leczenia, jakie mogłyby ocalic życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2011

źródło okładki: http://shop.mediarodzina.com.pl/catalogue/book/id/...»

Muminka | 2016-09-09
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 08 września 2016

Przejmująca, gorzka jak samo życie opowieść ojca o uzależnionym synu z pierwszego małżeństwa. Oczywiście chłopak umiejętnie manipulował poczuciem winy u ojca. Nic był fajnym chłopakiem, ale gdy odwiedził nową rodzinę ojca mając naście lat, okazało sie, że bierze jakieś świństwa, pali i nadużywa alkoholu.
jako dziewięciolatek przeżył rozstanie rodziców, a obecnie ojciec z nową rodziną przebywa na innym kontynencie. Przyrodnie rodzeństwo jest bardzo z nim zżyte i go podziwia, tylko że Nic porzuca myśli o studiach opanowany przez nałóg. Całymi latami przymuszają go do odwyków, różnych terapii, oo chwila ucieka z poszczególnych placówek i szpitali po detoksykacjach i znów kłamie i oszukuje najbliższych.
Z bolesną drobiazgowością autor opisuje durną młodość syna, gdy sięgnął po raz pierwszy po metaamfetaminę. Aby uzmysłowić innym rodzicom jak te substancje wpływają na układ nerwowy i mózg, używa bardzo obrazowych porównań. Codzienny koszmar i lęki o syna, by sobie czegoś nie zrobił, by...

ailuj | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Dobra książka, ale i trudna. Polecam każdemu.
Czytałam dużo opini na jej temat - wiele osób zrezygnowało z przeczytania tej lektury. Faktycznie - historia kołem się toczy, wciąż opisywane są: cierpienie, ból, odwyk, nadzieja i znów cierpienie i znów odwyk... Ale taka właśnie jest rzeczywistość. Ta książka opisuje PRAWDZIWĄ historię rodziny dotkniętej przez bezlitosną narkomanię. Pochłonęłam ją w dwa dni i teraz siadam do autobiografii samego Nic'a, czyli bohatera książki "Cudowny chłopiec".

anna_anna | 2014-08-20

Bardzo ciekawe spojrzenie na problem narkomanii.

Brakowało mi nieco tego typowego dla 'My, dzieci z dworca Zoo' czy 'Pamiętnika narkomanki' poczucia spójności grupy osób, które zażywają narkotyki, opisania ich więzi, intencji i przeżyć oraz psychiki. Ale nigdy wcześniej nie spotkałam się z opisem tego zjawiska z punktu widzenia rodzica.

Narrator nakreśla wydarzenia prostym, miłym do czytania stylem. Mimo tego, że Nic wraca na odwyk kilka razy i zachowuje się tak a nie inaczej, to akcja nie dłużyła mi się. Czasem miałam tylko ochotę nakrzyczeć na narratora za to, co zrobił i jak reaguje na kolejne trudności.

Polecam, szczególnie jeśli ktoś interesuje się tym tematem.

Alicja | 2012-02-01
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Niby ciekawa tematyka, przedstawiony od strony ojca narkomana problem jakim jest narkomania jego syna.
Niestety, książka jak niewiele innych całkowicie mnie nie wciągnęła, powiedziałabym nawet znudziła na tyle, że musiałam ją odłożyć nie dokańczając, co zdarza się w moim przypadku nie często.

NutkaCiszy | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Niestety nie dotrwałam do końca książki. Tematyka ciekawa, ale w kółko jedno i do samo.

Katarzyna | 2014-11-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Wspaniała książka, bardzo mądra i poruszająca. Jej jedyny minus, to niekończące się opisy Ojca (narratora), nieco zbyt długie i czasami powtarzające się. Ale ogólnie, bardzo polecam!

DreamFly | 2015-03-03
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Czytanie tej książki nie należy do łatwych, miłych i przyjemnych, lecz ukazuje prawdziwy obraz tego, jak wygląda rzeczywistość funkcjonowania rodziny, w której występuje uzależniona osoba.

PerfectYellow | 2013-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2013

To książka, która nie tylko pomaga lepiej zrozumieć problem uzależnienia, ale to również książka która potrafi poruszyć do łez...

Kasia | 2013-03-22
Przeczytana: marzec 2013

Książka którą niestety nie udało mi się przeczytać.

cnxos | 2016-10-09