rozwińzwiń

Imperium korupcji. Korupcja w Rosji i Królestwie Polskim w latach 1861-1917

Okładka książki Imperium korupcji. Korupcja w Rosji i Królestwie Polskim w latach 1861-1917 Andrzej Chwalba
Okładka książki Imperium korupcji. Korupcja w Rosji i Królestwie Polskim w latach 1861-1917
Andrzej Chwalba Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN historia
340 str. 5 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
340
Czas czytania
5 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
8372330654
Tagi:
korupcja historia Polski historia Rosji Rosja XIX wiek XX wiek Królestwo Polskie łapownictwo
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Cham i Pan. A nam, prostym, zewsząd nędza? Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Ocena 7,3
Cham i Pan. A ... Andrzej Chwalba, Wo...
Okładka książki Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 Andrzej Chwalba, Żanna Komar, Jacek Purchla, Monika Rydiger
Ocena 8,5
Niechciana sto... Andrzej Chwalba, Ża...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Łatwy do zapamiętania tytuł tej książki kojarzyłem dotychczas głównie ze spisów bibliograficznych w różnych opracowaniach dotyczących dziejów XIX stulecia. Trzeba przyznać, że chwytliwa jest również okładka, toteż gdy zobaczyłem w Księgarni Akademickiej, że "Imperium korupcji..." znajduje się w pudełku z towarem przecenionym, nie wahałem się ani chwili. Ewentualnych zainteresowanych od razu poinformuję, że wydałem na ten cel pięć złotych polskich, co więcej, był to ostatni egzemplarz. Karnawałowe polowanie na przeceny okazało się strzałem w dziesiątkę.

Tytuł tej publikacji znakomicie oddaje jej treść. Prof. Chwalba przeanalizował w oparciu o teksty naukowe, ale i gazety oraz literaturę piękną z epoki, problem korupcji w państwie carów. W istocie można tu mówić o imperium w imperium, bowiem skala tego zjawiska była wręcz niewyobrażalna. Autor ukazuje problem również z perspektywy antropologii historycznej, co dodatkowo pogłębia analizę. Omówione zostały następujące zagadnienia: rozmiary łapownictwa, jego przyczyny, rodzaje i próby walki z nimi. Autor rozbił problem korupcji na kilka podgałęzi i dokładnie je przeanalizował. Narracja ma niejednokrotnie charakter wręcz anegdotyczny, bowiem wyczyny co bardziej "zapobiegliwych" carskich urzędników pozostały w pamięci ówczesnych. Ciekawy jest zwłaszcza swego rodzaju "cennik" usług korupcyjnych, z którego można się dowiedzieć, ile kosztowała jaka funkcja: jak wiele trzeba było wyasygnować, by zostać ministrem, a ile, by zdobyć pytania do egzaminu maturalnego. Zakres korupcji był bowiem ogromny i na swoistym "rynku łapowniczym" znajdowało się bardzo wiele towarów i usług. Niektóre przypadki budzą wręcz śmiech współczesnego czytelnika, ale cóż, takie były wówczas realia. Całość uzupełniona jest o aneks autorstwa Józefa Smagi, w którym pokrótce omawia on problem korupcji w ZSRR. To też bardzo ciekawy tekst, bo pokazuje, że mimo zmiany ustroju w dziedzinie łapownictwa nic się w Rosji nie zmieniło. Z całą pewnością warto tę książkę polecić!

Tomasz Babnis

Łatwy do zapamiętania tytuł tej książki kojarzyłem dotychczas głównie ze spisów bibliograficznych w różnych opracowaniach dotyczących dziejów XIX stulecia. Trzeba przyznać, że chwytliwa jest również okładka, toteż gdy zobaczyłem w Księgarni Akademickiej, że "Imperium korupcji..." znajduje się w pudełku z towarem przecenionym, nie wahałem się ani chwili. Ewentualnych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    39
  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    5
  • Historia
    3
  • Rosja i Europa Wschodnia
    1
  • 7) Historia: 4) XIX wiek do 1918
    1
  • Akademicka
    1
  • Genealogia
    1
  • Polska
    1
  • Antropologia
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne