Wyzwanie czytelnicze LC

Chłopiec z burzy i inne opowiadania

Wydawnictwo: Albatros
Storm Boy
Ag2S

Przyjaciele, którzy wiele mogą sobie dać i wiele mogą się od siebie nauczyć. Ukochana opowieść milionów dzieci w Australii i na całym świecie po raz pierwszy wydana w Polsce. Ekranizacja z Geoffreyem Rushem w kinach już w styczniu 2019 roku! Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży ratuje życie trzem osieroconym pelikanom....

Przyjaciele, którzy wiele mogą sobie dać i wiele mogą się od siebie nauczyć.
Ekranizacja z Geoffreyem Rushem w kinach już w styczniu 2019 roku!

Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży ratuje życie trzem osieroconym pelikanom. Pisklęta, znalezione w gnieździe na wydmach, pod jego opieką wyrastają na piękne, silne ptaki. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o szczególnej więzi łączącej Chłopca z Burzy i Pana Parsifala – pelikana, który rezygnuje z wolności i wybiera przyjaźń z chłopcem.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1808,42...»

czytanienaplatanie | 2019-01-17
Przeczytana: 12 stycznia 2019

„Chłopiec z burzy" i inne opowiadania, to cudownie klimatyczne historie z Australią w tle, przekazujące ponadczasowe wartości jakimi są przyjaźń, respekt przed siłami natury i determinacja w starciu z nimi. Niektóre wzruszają do łez, jak choćby tytułowy "Chłopiec z burzy", mówiący o prawdziwej przyjaźni dziesięcioletniego Michaela z osieroconym pelikanem Panem Parsifalem, czy "Muszelka", w której człowiek nie docenia sił władających naturą. Inne bawią, jak "Wolna chata", gdzie na młodego Jima spada cały pech piątku trzynastego, czy "Złowiony" o komicznej walce człowieka z rybą.

Opowiadania są dedykowane dzieciom i właśnie one są w przewadze ich bohaterami, jednak moim zdaniem wzruszą każdego. Mądre, proste i z przesłaniem.

Moje serce skradła też okładka. Wystarczy na nią spojrzeć i od razu robi się cieplej na duszy.

Przede wszystkim Australia <3 Uwielbiam ten klimat, tę swoistą dzikość natury, nieokiełznaną, kapryśną pogodę pełną niebezpieczeństw zaklęte w słowach i oddane na kartach powieści.

"Chłopiec z burzy" to zbiór szczęściu opowiadań, w których trzonem pozostaje przyjaźń i natura właśnie oraz konfrontacja praw natury z człowiekiem. Największe wrażenie zrobiło na mnie opowiadanie tytułowe oraz bardzo emocjonujące "Dwie beczki wody". Siła i determinacja ludzka w konfrontacji z nieprzewidywalną przyrodą. Pięknie zobrazowano dziecięcy upór oraz hart ducha. I przyjaźń.

Tylko dziecko tak pięknie potrafi pokazać, jak wiele dobra tkwi w człowieku i jak wiele dobrego dostaje człowiek od przyrody.

Z wielką przyjemnością obejrzę ekranizację historia wielkiej przyjaźni ekscentrycznego chłopca i dzielnego, bohaterskiego pelikana.

Aniaczyanka | 2019-01-08
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Zbiór opowiadań, których akcja toczy się w Australii. Piękne, wzruszające, czasem zabawne, ale wszystkie z morałem. Historie, w których przyroda, siła natury odgrywają dużą rolę, a ich młodzi bohaterowie swoją postawą zawstydzili by niejednego dorosłego (może oprócz Jima, "Wolna chata", którego zaatakował pech piątku trzynastego :). Warto było przeczytać te opowiadania, mają w sobie spokój i magię, charakterystyczne dla najpiękniejszych filmów dla dzieci i młodzieży.

Amarisa | 2019-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2019

"„Ukochane opowieści milionów dzieci w Australii i na całym świecie po raz pierwszy wydane w Polsce.”

Nie wiem, jak odebrałabym te historie, gdybym czytała je będąc dzieckiem. Wiem za to, że jako osobie dorosłej wszystkie one naprawdę mi się podobały."

A dlaczego? O tym piszę na moim blogu. Zapraszam :)

Maminylife | 2019-01-16

Kilkuletni Michael mieszka wraz z ojcem nad brzegiem oceanu w Australii. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży ratuje on trzy osierocone pelikany. Ptaki znalezione w gnieździe, pod opieką chłopca wyrastają na przepiękne i silne stworzenia. Tak właśnie rozpoczyna się historia przyjaźni pomiędzy chłopcem a pelikanem.

"Chłopiec z burzy" to zbiór sześciu opowiadań w których głównym wątkiem jest przyjaźń. Historie momentami są bardzo zabawne, jednak są przede wszystkim źródłem wiedzy- każde opowiadanie kończy się pięknym morałem. Wszystkie opowieści łączą się ze sobą w magiczny sposób.

Książka jest niesamowita, każdy powinien ją przeczytać. Nie mogę w to uwierzyć, że "Chłopiec z burzy" to bestseller w Australii od kilku pokoleń a ja dopiero się o niej dowiedziałam. Moim skromnym zdaniem wszystkie te opowiadania powinny zasilić listę lektur szkolnych w naszym kraju. Jeśli jednak to się nie stanie- będę czytała je swoim dzieciom, kiedy będą starsze. Historie są mądre, proste,...

Po pierwsze, przyznam że okładka tej książki mnie urzekła. To zdecydowanie jedna z najładniejszych książek w 2018 roku. Choć przyznam szczerze, że tytuł nie ma wiele wspólnego z okładką.
Ta książka zawiera w sobie niesamowite i piękne opowiadania. Na początku myślałam, że ich dobór jest przypadkowy, ale z czasem kiedy zaczęłam je czytać, zauważyłam, że jednak te opowiadania pasują w pewien sposób do siebie. Są niezwykle oryginalne, bardzo mądre, dopracowane. Każde z tych historii uczy nas czegoś nowego, to na pewno. Od razu należy zwrócić uwagę na to, że są to bardzo krótkie historyjki, ponieważ na całość składa się dwieście piętnaście stron. Wśród nich możecie przeczytać takie opowiadania jak: Dwie beczki wody, Chłopiec z burzy, Wolna chata, O tym jak tata hodował drób, Muszelka, Złowiony.
Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że opowiadania te dotyczą głównie historii związanych z małymi chłopcami. W każdym z tych opowiadań występuje chłopiec. Bardzo ważne są relacje bohaterów...

jakprzezokno | 2019-01-14

Cudowne opowiadania o przeróżnych, czasem niekoniecznie pozytywnych zakończeniach, które uczą pokory, miłości i rozsądku. Moralizatorskie, ciekawe, momentami przejmujące, gdzie do głosu przede wszystkim dochodzą dzieci. Tytułowy Chłopiec z Burzy to drugie z kolei opowiadanie, na podstawie którego nakręcono film. Wszystkie historie chwytają za serce, pomagają zrozumieć trudy życia i niekoniecznie pozytywne jego aspekty. Chociaż nie przepadam za opowiadaniami te przeczytałam z niemałą przyjemnością.
Do tego należy dodać piękny język, przejmujące, łamiące momentami serce wydarzenia omamy gotowe cudowne opowiadania.

ambros | 2018-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2018

„Przyjaźń uskrzydla”
Zerknęłam na okładkę otrzymanej książki i zastanawiałam się, co mnie czeka przy jej lekturze. Widok smutnego chłopca tulącego do siebie pelikana skłaniał mnie ku temu, aby tę książkę przekazać komuś młodemu do przeczytania. Ale chwila refleksji i zastanowienia. Dlaczego najpierw nie przeczytać jej samemu? Przecież książki adresowane do młodzieży często zawierają życiowe mądrości i są bogate w wartości godne pielęgnowania.
„Chłopiec z burzy i inne opowiadania” Colin Thiele stanowi zbiór staranne wyselekcjonowanych i dobranych według tajemniczego klucza opowiadań. Akcja w nich toczy się z wielkim stoickim spokojem i to nie ona jest w nich najważniejsza. Najważniejsi są młodzi bohaterowie, ich przeżycia, stosunek do otaczającego świata, a zwłaszcza zwierząt. To jest takie delikatne i piękne, niesamowicie czyste i nieskazitelne. Ci młodzi bohaterowie swoim postępowaniem i podejściem do życia zawstydziliby niejednego dorosłego. To od nich powinniśmy się uczyć...

czytajaca_Sandra | 2019-01-11
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Chłopiec z burzy to zbiorek opowiadań. Sześciu opowiadań, których rzecz wspólną stanowi szeroko pojęta natura. Większość z Was powie, że są to bajkowe opowiadania. Owszem. Myślę, że tytuły opowiadań są w stanie same obronić się.

-Dwie beczki wody;
-Chłopiec z burzy;
-Wolna chata;
-O tym, jak tata hodował drób;
-Muszelka;
-Złowiony.
Naturalnie i bajkowo. W wypadku opowiadań nie chcę zdradzać w jakikolwiek sposób treści, zwłaszcza, kiedy książka nie jest książką długą. Większość aspektów z opowiadań można potraktować jako metaforę do dzisiejszego życia, dlatego myślę, że warto. Jednak sama czuję niedosyt. Być może kwestia moich preferencji książkowych.
Jednak myślę, że warto.
Warto.

biblioteczka_justyny | 2018-12-30
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Książka "Chłopiec z burzy" to 6 różnych opowiadań, które dzieją się w Australii. Każde z tych opowiadań przekazuje nam prawdę o naturze i prawdę o człowieku. O uporze i dumie człowieka, które mogą pomagać, ale i zaprowadzić do zatracenia, nawet, gdy cel jest szczytny, bo w życiu trzeba wiedzieć, kiedy odpuścić ("Dwie beczki"). O tym, że natura daje nam potrzebne, jak również piękne rzeczy, jednak potrafi być też okrutna i zabrać nam coś/kogoś cennego ("Muszelka"). O przyjaźni i więzi między zwierzętami i ludźmi, o wzajemnej pomocy i wsparciu w wymiarze praktycznym, ale i emocjonalnym oraz niewymownej głupocie, szczególnie ze strony kłusowników ("Chłopiec z burzy"). O tym, że natura potrafi walczyć o życie i przetrwanie, a duma i pycha ludzka niejednokrotnie może doprowadzić do zguby. Czasem warto schować dumę do kieszeni i poprosić o pomoc.
"Pycha zawsze poprzedza upadek!" ("Złowiony"). O tym, że nie wystarczy tylko chcieć zarobić na naturze i to po najmniejszej linii oporu, ale z...