Okładka książki Bez parabenów. Jak bronić się przed kosmetycznymi oszustwami i mądrze dbać o urodę Beatrice Mautino
Beatrice Mautino Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
poradniki
Il trucco c'è e si vede: Inganni e bugie sui cosmetici. E i consigli per difendersi
Wydawnictwo Literackie
2019-07-03
2019-07-03
Hanna Szulczewska

Okładka książki Przeciw naturze. Prawdy i mity o GMO, żywności ekologicznej, glutenie i o tym, co się kryje w naszym jedzeniu Dario Bressanini, Beatrice Mautino
Przeciw naturz... Dario Bressanini, B...

Nie daj się nabić w kosmetyczną butelkę

Szczerze mówiąc, mam mieszane uczucia. Z jednej strony autorka rozprawia się z różnymi aktualnie dominującymi przekonaniami, twierdzeniami (choć w kwestii ochrony przeciwsłonecznej jej punkt widzenia można dość łatwo obalić i poprzeć różnymi badaniami nt. słońca). Z drugiej nie podpowiada jak mądrze dbać o urodę (co ma swoje plusy - nie lansuje konkretnych marek, składników, widać, że stara się być maksymalnie obiektywna w tej pracy). Największym plusem, dla mnie, jest analiza marketingowa produktów kosmetycznych, myślę, że będę o wiele bardziej uczulona na "zapewnienia" producentów.

Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę - zarówno bardzo ciekawą, jak i dającą rzetelny obraz rynku kosmetyków, marketingu i mitów, związanych z kosmetykami. Książka, czytając ją robi się coraz bardziej ciekawa, a podsumowanie jest praktyczną syntezą tego, co się w niej znalazło.

Książka w pigułce omawia największe mity dotyczące branży kosmetycznej. Od „strasznych” składników, przez mody na „bez” tych „strasznych” składników, po haczyki w spotkach reklamowych. Jest też naukowo, ale w prostych słowach, wytłumaczonych wiele bardzo ważnych aspektów, takich jak np. ochrona przeciwsłoneczna czy też to, jak powstaje cellulit (który branża, jak i, o zgrozo, nadal wiele kobiet, przedstawia i uznaje za defekt). Jeżeli dla kogoś zawarta tu wiedza to nic nowego – brawo! Dla mnie było tu trochę nowych rzeczy, zwłaszcza od strny historycznej, było kilka kwestii, o których wiem, jak i też wiele infromacji, które moją wiedzę ładnie uzupełniły. Na pewno warto się zapoznać, żeby przy następnych zakupach drogerii się zastanowić, czy cudowny opis i cudowne działanie mają jakieś podstawy, ale też po to, żeby dla siebie i swojego ciała przestać wreszcie być tak surowym, jak każe na świat.

Nie zachwyciła mnie ta książka, ale znalazło się kilka perełek, które sprawiły, że prościej mi wytłumaczyć komuś jakiś proces czy mechanizm dotyczący np. włosów czy działania np. szamponu, myślę, ze taka była idea tej książki. Plusem jest to, że jest przejrzyście napisana i do tego prostym językiem

Mam trochę problem z tą książką, bo owszem , dowiedziałam się fajnych ciekawostek ale bywały momenty i tematy z którymi się kompletnie nie zgadzałam i jestem żywym dowodem zaprzeczenia niektórych tez podanych przez autorkę. Mianowicie rozdział w którym badaniami udowadnia nam, że depilacja woskiem bądź żyletką „nie wpływa na prędkość z jaką włos odrasta”
Każdy albo 99% osób które choć raz depilowały włosy na swoim ciele widzą różnice, że odrastają one wolniej niż po zwykłym zgoleniu maszynką.
„Porównania ilościowe owłosienia odrastającego po zastosowaniu wosku i po zgoleniu włosków wykazały, że oba te sposoby dają identyczne rezultaty”
I tutaj ważne jest czy mówimy o depilacji jednorazowej czy kilkuletniej. Bo jeśli chodzi o pierwsza depilacje to włoski, owszem odrosną w takiej samej ilości jak po zgoleniu maszynką. Jeśli natomiast mówimy o depilacji kilkuletniej, jak w moim przypadku, włosków odrasta mniej. Ja sama posiadam obszary na nogach gdzie tych włosków już nie ma.

Chciałabym się odnieść także do sposobu w jaki autorka pisze. Podaje ona mniej nazw substancji chemicznych niż autorka książki „niebezpieczne kosmetyki”, co może być plusem bo lektura nie sprawia wrażenia zbyt trudnej jednak jest to także minus gdyż tak naprawdę czasem nie wiadomo czy opowiada ona o jednym konkretnym składniku czy mówi ogółem.
Tutaj posłużę się cytatem z książki :
„ Zwróćcie uwagę, że z trudem znajdziecie krem przeciwzmarszczkowy lub antycellulitowy b e z tego czy innego składnika chemicznego”
Moje pytanie brzmi „jakiego składnika”. Bo jestem ciekawa a autorka nie raczy podać nawet jednego z nich.

Czasami pojawiają się zawiłości i niedopowiedzenia co jest sprzeczne z ideą tej książki która ma być „przejrzystym” poradnikiem. Autorka piszę już pod sam koniec, że daje nam narzędzia, które mamy wykorzystywać. Poprzez „narzędzia” rozumiem „wiedzę” jednak tej wiedzy nie jest tutaj tak dużo jak się spodziewałam. Omawiając dany problem Mautino oscyluje niekiedy wokół jakiejś opinii,(na palcach jednej ręki mogę policzyć sytuacje w których rzeczywiście pisze „tak zgadzam się z tym, nie, nie zgadzam się z tym”) niby pcha nas w ta właściwa stronę ale pod koniec pozostawia wybór nam. Co jest dobre bo daje czytelnikowi możliwość wyboru, jednak osoba początkująca, dopiero zbierająca informacje o kosmetykach itp. może poczuć się nieco zagubiona. I tak było w przypadku mojej znajomej, która przyznała, że po przykładach jakie jej przytoczyłam z tej książki, ma mętlik w głowie i nie wie co myśleć.
Książkę poleciłabym osobom które chcą się dowiedzieć czegoś nowego, jest to fajne uzupełnienie i dodatek. Mniej jest tu konkretnych składników a więcej schematów działania reklamy i pułapek producentów. Nie polecam tej pozycji osobom chcącym jakoś ukierunkować swoje poglądy tworząc tym samym solidny fundament swojej wiedzy.

Każdy albo 99%...

Mautino demaskuje chwyty marketingowe stosowane przez firmy kosmetyczne. Zadaje pytania, których jako konsumenci zazwyczaj nie stawiamy a powinniśmy. Szkodliwość siarczanów i parabenów zostaje poddana pod wątpliwość. Podobnie rzecz się ma w przypadku skuteczności kuracji odżywiających włosy, nowinek do walki ze zmarszczkami i cellulitem. Slogany reklamowe zostają odarte z baśniowej otoczki, podobnie jak wyjątkowość drogeryjnej kolorówki i niektórych kremów. Okazuje się, że część produktów zostaje wytworzona przez gigantyczne firmy outsourcingowe, które sprzedają ten sam produkt różnorako opakowany. Ciekawy jest też aspekt stosowania filtrów przeciwsłonecznych i ich odniesienie do UVA i UVB. Wszystko wyjaśnione z punktu widzenia biotechnologa, potwierdzone przepisami europejskimi bądź badaniami naukowymi. Warto!

To taka popularno-naukowa książeczka rzucająca nieco światła na branżę kosmetyków, których używamy na co dzień, wierzymy w ich skuteczność, a całą wiedzę czerpiemy z kolorowych pism. Tymczasem rynek kosmetyczny walczy o klienta nie rzadko stosując fair play. Główną przyczyną jest rosnąca ilość wciąż powstających konkurencyjnych firm wprowadzających coraz to ‘lepsze’ produkty. I chyba właśnie to wciąż słyszane w reklamach hasło: „lepszy, bardziej skuteczny, z nową formułą…” popchnęło mnie do sięgnięcia po tę pozycję. Autorka przytacza wiele chemicznych nazw, podpiera się ogromną ilością naukowych stwierdzeń, ale lektura jest dość zrozumiała a przekaz jasny: nie dajmy się złapać w sidła potężnego marketingu sięgając po doskonale wypromowane kosmetyki, nie wierzmy bezkrytycznie w reklamy tylko dlatego, że produkt promuje nasza ulubiona aktorka, nie bądźmy naiwne czytając o kosmetykach usuwających zmarszczki, cellulit czy nadwagę!
Przyznam, że trochę mną wstrząsnęło po przeczytaniu tej książki i chociaż nie jestem osobą ulegającą reklamom wiem, że nie raz dałam się nabrać i skusiłam się na jakiś wyjątkowy kosmetyk. Dzięki tej książeczce stałam się mądrzejsza i bardziej świadoma tego, po co sięgam.

okazuje się , że dużo to oszustwa i walka między firmami. nie wszystko takie znowu szkodliwe, bo na wszystko są normy itd. warto przeczytac.

Całkiem fajna książka, można się dowiedzieć kilku nowych rzeczy, ale zasadniczo jeśli nie siedzicie w temacie kosmetyków i jesteście totalnymi laikami, to tylko wtedy wyciągniecie w tej książki sporo. W innym przypadku można się zawieść.

Dobra lektura i więcej o parabenach chyba nie da się napisać. Wyjaśnione czym są, mity o nich, inne.