Jak zerwać z plastikiem. Zmień świat na lepsze, rezygnując z plastiku krok po kroku

Tłumaczenie: Katarzyna Dudzik
Wydawnictwo: Insignis
How to Give Up Plastic: A Guide to Changing the World, One Plastic Bottle at a Time
poradniki
Bezimienna

"Ponosimy za to odpowiedzialność, każdy z nas…" David Attenborough Każdego roku do oceanów trafia niemal 13 milionów ton plastiku. Umiera z tego powodu milion ptaków morskich i sto tysięcy żyjących w wodzie ssaków. W 2050 roku w ocenach może znaleźć się więcej plastiku niż ryb. Ten przystępny poradnik napisany przez czołowego działacza ruchu na rzecz walki z plastikiem pomoże ci wprowadzić...

"Ponosimy za to odpowiedzialność, każdy z nas…"

David Attenborough

Ten przystępny poradnik napisany przez czołowego działacza ruchu na rzecz walki z plastikiem pomoże ci wprowadzić do codziennego życia drobne zmiany (kupno kubka termicznego, porządki w parku lub na plaży w twojej okolicy itp.), które przyniosą dalekosiężne skutki. Z tej książki dowiesz się między innymi:

że warto prać ubrania w worku, ponieważ wyłapuje on mikrowłókna tworzyw sztucznych (aż 30% plastikowych odpadów trafiających do oceanów to właśnie mikrowłókna uwalniające się w trakcie prania)
dlaczego warto zastąpić zwykły szampon szamponem w kostce
co zrobić, żeby twój supermarket ograniczył ilość plastikowych woreczków dostępnych dla klientów
jak urządzić urodzinowe przyjęcie bez plastikowych słomek, kubków i ozdób
jak przekonać znajomych do rezygnacji z plastiku.
Plastik nie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Przygotujcie się do walki. Musimy stworzyć ruch, do którego dołączą miliardy ludzi z różnych kultur i środowisk. Działania tych osób będą odczuwalne na całym świecie – od małych wiosek po pełne wieżowców metropolie. To, co czytacie, to wezwanie do broni – przystąpcie do nas, wspólnie poradzimy sobie z naszym uzależnieniem od plastiku.

źródło opisu: http://www.insignis.pl/ksiazki/jak-zerwac-z-plastikiem/

źródło okładki: http://www.insignis.pl/ksiazki/jak-zerwac-z-plastikiem/

Tytuł: "Jak zerwać z plastikiem?"

Autor: Will McCallum

Liczba stron: 256

Wydawnictwo: Insignis

Nasza planeta jest zalewana przez śmieci. Sami powiedzcie: ile odpadków ląduje do kosza co dnia? Nie można się dziwić, że przy drogach, w lasach, na chodnikach, na skwerach, w parkach, dosłownie wszędzie - można znaleźć przeróżne śmieci. Począwszy od plastikowych butelek po napojach, przez torebki po kanapkach, cukierkach, po opakowania z fast foodów, a nawet opony samochodowe czy całe worki z czymkolwiek chcesz...

To człowiek, i tylko on zaśmieca od pokoleń ziemię. Will McCallum przybliża nam szokujące dane jak niepozorny plastik potrafi niszczyć przyrodę. Został on wynaleziony w latach 50. XX wieku i od tej pory świat ogarnął prawdziwy szał na jego punkcie. Jest on dosłownie wszędzie! Przypatrz się uważnie ile rzeczy w Twoim otoczeniu jest zrobionych z tego tworzywa. Co najmniej 80 procent... Owszem, nie można się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że wynalazki ułatwiły człowiekowi...

Kawazliterami | 2018-09-22
Na półkach: Recenzenckie, 2018, Przeczytane, Mam!
Przeczytana: 22 września 2018

Chyba każdy wie, że plastiku na świecie jest za dużo, prawda? Ale czy każdy z Was wie, że
90 procent morskich ptaków ma plastik w swoich wnętrznościach? Że bluza z polaru może być źródłem 250 tysięcy (!) mikrowłokien? Jaka jest wielka czwórka plastikowych "zanieczyszczaczy" oceanów? (butelki, reklamówki, słomki i kubki).

Te i wiele więcej informacji jest zawarte w małej, niebieskiej książeczce Willa McCalluma "Jak zerwać z plastikiem". Will McCallum to dyrektor ds. oceanów w Greenpeace (UK). Poza ogromem wiedzy i faktów, Will proponuje też skuteczne sposoby na ograniczenie zaśmiecania plastikiem świata. Kilka z nich chciałabym wymienić, bo są naprawdę proste (a wiele dają!):

zamień reklamówki na torby bawełniane/plecak/duże wielorazowe torby (nie pakuj owoców i warzyw w osobne "zrywki")
kup wielorazowy kubek i słomkę. Polecam kubek (na kawę) od KeepCup, butelkę (na wodę, filtruje kranówkę) od Dafi i rurki metalowe/bambusowe (w ofercie ma je np. CoffeeDesk)
Segreguj. Po...

Crimelpoint | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

Temat plastiku jest teraz popularny, dlatego naprawdę chciałam się zapoznać z tą pozycją.

Przede wszystkim mamy tutaj mnóstwo wiedzy. Możemy dowiedzieć się, że tak naprawdę praktycznie wszystko zawiera plastik. Pozycja ta zawiera mnóstwo ciekawostek.

Autor rozumie, że nie każdy jest w stanie zrezygnować s plastiku od razu i to jest duży plus. Naprawdę polecam każdemu, kto chociaż trochę chce zmienić swoje życie.

Krainaksiążek | 2018-09-23

„Jak zerwać z plastikiem” porusza w moim odczuciu dość ważny problem dwudziestego pierwszego wieku. W tych czasach naszym wrogiem stał się plastik, jest on wszędzie i sprawnie ułatwia nam życie, jednak my, użytkownicy tego materiału ile o nim wiemy? Jakie niebezpieczeństwa może wywołać w naturze? To właśnie nam przedstawia książka Willa McCalluma, w dość interesujący i intrygujący sposób potrafi poruszyć temat obecnego świata. Ja sama polubiłam to, w jaki sposób pisze i wypowiada sie, widać dzięki temu, że wie, co chciał napisać i nam czytelnikom przekazać. Gdyż pomimo że porusza ona temat zagrożenia, daje nam możliwość wprowadzenia w życie kilku rzeczy, które przyczynią się do osiągnięcia efektu na dłuższą skalę. Niby tylko małych zmian, jednak gdy każdy się do nich dostosuje, wiele byśmy mogli na tym zyskać, a nie tylko my, cały świat! Fauna i flora morska na pewno wiele by zyskała, mogła sie odbudować a wiele ryb, ssaków czy chociażby ptaków nie musiałoby ginąć w tak okrutny...

Zuzanna | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

Dla wszystkich, którym nie obca jest nasza planeta i nie tylko dla nich...

wposzukiwaniuidealow | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

"Jak zerwać z plastikiem" to przystępny poradnik dla osób, które mają świadomość swojego wpływu na środowisko i chcą, aby ten wpływ był jak najmniej szkodliwy. Nikt nie wymaga, że z dnia na dzień wyeliminujecie wszystkie sztuczne tworzywa, bo życiu jest to niemożliwe, ale wystarczy, że tych sztucznych tworzyw będzie używało się mniej. To już zrobi pozytywną różnicę.

Autor podsuwa kilka prostych sposobów, które nie wymagają wielkich poświęceń, a jednak pomagają w walce z plastikiem. Nie trzeba wcale wydawać masy pieniędzy, aby pomagać środowisku, wystarczy, że na zakupy zabierzecie ze sobą płócienne torby, zamiast tych plastikowych, w kawiarni nie skorzystacie z jednorazowych kubków, a zamiast tego skorzystacie z np. kubka termicznego lub innego naczynia wielorazowego użytku. Cały sekret polega właśnie na tym, aby korzystać z produktów wielokrotnego użytku. Zamiast jednorazowych siatek, słomek, kubków, butelek należy sięgać po te, których nie należy wyrzucać po jednym użyciu. Nie...

my_fluffiness | 2018-09-24

Pierwsze co przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o tym wpisie to odpowiedzialność. Niezależnie od tego kim jesteśmy, gdzie i jak żyjemy to właśnie odpowiedzialność i konieczność walki z zalewającym świat problemem nas łączy.”Jak zerwać z plastikiem?” autorstwa Willa McCallum jest pewnego rodzaju poradnikiem, który odpowiada na pytanie “Co mogę zrobić, żeby pomóc?”. Dostarcza on wystarczającą ilość wiedzy, dzięki której będziemy w stanie dokonywać świadomych wyborów dotyczących obecności plastiku w naszym życiu. Co jest jednak najważniejsze, książka ta uświadamia, a uświadomienie sobie skali problemu wzmaga chęć działania.

Kilka faktów dotyczących plastiku:

- z powodu plastiku umiera milion ptaków morskich i sto tysięcy żyjących w wodzie ssaków. Ponad 90 % ptaków morskich ma we wnętrznościach właśnie plastik, a ich populacja zmniejszyła się o 70 %. W popularnej serii filmów dokumentalnych Davida Attenborougha Blue Planet II możemy obserwować scenę, w której albatros, myląc...

ZaczytanaOlaa | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

"W 2015 roku wyprodukowano 320 milionów ton plastiku; to więcej niż ważą wszyscy ludzie żyjący obecnie na Ziemi".

"Jak zerwać z plastikiem" to naprawdę bardzo dobry,ciekawy i warty przeczytania poradnik. Każdy człowiek powinien w końcu zrozumieć jakie negatywne skutki dla całego świata, naszej planety, zwierząt i ludzi przynosi produkcja tak dużej ilości plastikowych rzeczy, które niestety zazwyczaj używamy przez kilka minut jeden raz i wyrzucamy. Powinniśmy zmieniać świat na lepsze i stopniowo rezygnować z plastiku.

Poradnik ten naprawdę pokaże nam jak rezygnować krok po kroku z plastiku, najpierw od porządków w łazience, w szafie z ubraniami, kuchni, plecaku i torebce, pokoju dziecięcym i w miejscu pracy.

Ja bardzo cieszę się, że przeczytałam ten poradnik, naprawdę bardzo dużo ciekawych rzeczy się z niego dowiedziałam i z pewnością spróbuję ograniczyć plastik w moim życiu!

Polecam! Bo warto poznać sposoby jak uratować naszą planetę przed plastikiem.

mpw | 2018-11-09
Przeczytana: 01 listopada 2018

Książka, która powinna być lekturą szkolną! Czemu tylko język polski ma swoją listę lektur? To jeden z absurdów polskiej edukacji. Ale nie o tym… „Jak…” jest: przystępna, konkretna, praktyczna (czyli wiadomo czemu nie znajdzie się na liście lekturek;). Kładzie nacisk na ograniczanie, nie tylko na segregację odpadów. Przedstawia, niestety bardzo smutną, sytuację eko na Świecie. Ale pokazuje co możemy zrobić. Will McCalum daje nam lekcję uważności, lekcję świadomości. Fakty przeplecione wywiadami ze specjalistami. To wstęp doskonały do zainteresowania się ideą zero waste. I nie chodzi tu o fundamentalizm, ale o codzienne wybory, o myślenie głębsze, szerokokątną optykę - w granicach możliwości każdego z nas. Zrób ile możesz!

Chcesz pomóc środowisku? Nie? A wiesz, że rok w rok do oceanów trafia prawie 13 milionów ton plastiku i przez zaniedbania ludzi ponad 90% morskich ptaków ma go w swoich wnętrznościach, a jeśli nic z tym plastikiem nie zrobimy to do 2050 roku w oceanach będzie go więcej niż ryb? Chyba już chcesz coś zrobić, nie pozostawać biernym, prawda? Jeśli tak lub jeśli Twoja odpowiedź już na pierwsze pytanie była twierdząca, to nic prostszego - wystarczy poznać książkę McCalluma.

Na początku warto zaznaczyć, że nic nie zmienia się ot tak. Każda zmiana wymaga czasu, ale najczęściej zasada małych kroczków okazuje się wielkim sukcesem, który prowadzi do zmiany nawyków. Will McCallum nie pisze o tym, że mamy wyławiać plastik z wód czy przykuwać się do drzew w ramach protestu przed działaniem innych, o nie! Autor poradnika Jak zerwać z plastikiem pokazuje nam jak powoli możemy zacząć zmieniać swoje życie, np. poprzez zamianę reklamówek plastikowych na wielorazowe, które przy okazji są bardzo modne...