Robin. Biografia Robina Williamsa

Tłumaczenie: Maciej Studencki
Wydawnictwo: Agora SA
8 (10 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
blackwater

Reporter New York Times, Dave Itzkoff, stworzył fascynujący portret Robina Williamsa - jednego z najbardziej uwielbianych i jak się okazało, niezrozumianych artystów amerykańskich. Robin Williams był wyjątkowo utalentowanym aktorem filmowym, teatralnym i dubingowym. Znany i podziwiany za występy zarówno w komediowych stand upach, jak i w bijących rekordy popularności na całym świecie filmach...

Robin Williams był wyjątkowo utalentowanym aktorem filmowym, teatralnym i dubingowym. Znany i podziwiany za występy zarówno w komediowych stand upach, jak i w bijących rekordy popularności na całym świecie filmach fabularnych. Jego kariera zaczęła się przełomową rolą w serialu “Mork & Mindy”. Serca widzów na całym świecie skradł występami w takich produkcjach, jak chociażby “Stowarzyszenie umarłych poetów”, “Pani Dubtfire”, czy “Good Morning Vietnam”. Rola w “Buntowniku z Wyboru” przyniosła mu Oscara. Choć był postrzegany przez kinomanów jako jeden z bardziej radosnych ludzi świata, popełnił samobójstwo.
Dave Itzkoff w rewelacyjnej biografii, pokazuje zarówno komiczny blask Williamsa, jak i skrzętnie zamaskowaną głęboką studnię sprzecznych emocji i zwątpienia. Kreśli pełnokrwisty portret człowieka, który silnie walczył z uzależnieniem i depresją, odkrywając nieznane dotąd fakty z jego życia. Aktor, poza depresją i uzależnieniem alkoholowym, zmagał się także z postępującymi parkinsonem, czy demencją. Ze swoich problemów często robił tematy występów tragikomicznych.
Autor książki czerpiąc z ponad setki oryginalnych wywiadów z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami Williamsa, a także z obszernych badań archiwalnych, stworzył biografię będącą świeżym i oryginalnym spojrzeniem na człowieka, którego twórczość poruszała miliony ludzi na całym świecie.

źródło opisu: http://wydawnictwoagora.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

megi2307 | 2018-12-03
Na półkach: Biografia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 grudnia 2018

W całości to książka bardziej dla fanatyków Robina Williamsa niż dla fanów. Ja należę do tych drugich i szczególnie początek bardzo mnie zmęczył - bardzo dużo tam szczegółów z drzewa genealogicznego i wczesnej młodości aktora, dużo nazwisk ciotków i pociotków, nauczycieli, trenerów etc. Wiadomo, że to czym człowiek nasiąka za młodu ma wpływ na jego dalsze życie ale tutaj detale, które aż tak bardzo mnie nie interesowały okazały się dla mnie przytłaczające.
Potem jednak kiedy przechodzimy do bardziej znanego szerokiej rzeszy okresu w życiu artysty fabuła jest już bardziej interesująca. Nadal dostajemy masę informacji (widać, że David Itzkoff przyłożył się sumiennie do napisania tej biografii) ale że rozpoznaje się większość tytułów filmów to i czyta się znacznie łatwiej.
Z kart książki wyłania się człowiek bardzo niespójny wewnetrznie, rozdarty między wiecznym śmieszkowaniem a niepewnością wynikającą z potrzeby ciągłej akceptacji . Kiedy wiemy jak zakończyło się jego życie to...

Book-mi-swiadkiem | 2018-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kto z nas nie zna chociaż jednego filmu z Robinem Williamsem? Chyba nie ma takich osób, to znaczy mam nadzieję, że takich nie ma. Robin Williams dawał nam uśmiech, radość, sprawiał, że śmialiśmy się lub płakaliśmy. Dawał nam satysfakcje, że oglądamy takiego Robina jakiego chcemy widzieć. Nie bez powodu napisałam wstęp w ten sposób. Jest wielu aktorów, których lubię, ale mają lepsze i gorsze role. Z Williamsem jest ten problem, że każda rola była zagrana tak jak oczekiwaliśmy od niego. Napisałam o tym, bo po przeczytaniu książki mam wrażenie, że Robin Williams w całym swoim życiu nigdy nie był sobą. Zawsze był tym kimś, kim miał być w danej chwili. Starał się dopasować za wszelką cenę nawet tą najwyższą, czyli utraty samego siebie na rzecz postaci jakimi bywał. A gdy przyszła choroba, wyrok, parkinson, Robin zdał sobie sprawę, że lada moment utraci wszystkie odgrywane przez siebie osobowości. Wizja zderzenia się z rzeczywistością której tak unikał, czyli siebie prawdziwego, stała...

Arachner | 2018-12-11

...ani fanem a już tym bardziej fanatykiem Robina nigdy nie byłem, bardziej ceniłem tego człowieka za jego skromność, niz za jego twórczość jako komika czy aktora. Skromność to jedna z najbardziej cenionych cech charakteru. Ludzie skromni cieszą się szacunkiem i sympatią otoczenia i taki właśnie był Robin. Ludzie go kochali i szanowali, tyle, że ta skromność miała tez swoje drugie oblicze, czyli niskie poczucie własnej wartości, z którym Robin nie był w stanie sobie poradzić a swoje smutki topił w alkoholu czy narkotykach. Bardzo przeżył rozstanie ze swoją drugą żoną ( Marsha Garces), która wpierała go we wszystkim. Był to dla niego największy cios, po którym się już nie podniósł :( Polecam każdemu te wspaniałą autobiografię Robina Williamsa

książek: 1979
Henrietta_Weissmann | 2018-12-11