Robin. Biografia Robina Williamsa

2018-11-14
Data 1. wydania:
2018-05-15
Maciej Studencki
aktor biografia depresja film kariera kino literatura faktu Oscar relacje rodzinne samotność sława uzależnienie życie prywatne życie towarzyskie

Oficjalne recenzje i

Wielka improwizacja

Link do recenzji

261 0 108

Bardzo lubię tego aktora. Uwielbiam jego grę i większość filmów, które z nim widziałam. Bardzo fajnie było poznać go bliżej i zobaczyć, co w nim faktycznie siedziało.
Co mnie zdziwiło w tej książce to to, jak krytycy oceniali moje ulubione z nim filmy!
Robinie - miło było Cię poznać. Szkoda, że już Cię nie ma wśród nas...

Robinie - miło było Cię poznać. Szkoda, że już Cię nie ma wśród nas...

Poruszająca biografia człowieka, który kochał bawić ludzi. Sam zmagał się z demonami, które doprowadziły do tragedii.

Świetnie napisana biografia jednego z moich ulubionych aktorów. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Robina.

Trudno mi coś napisać o tej książce. Nie wciągnęła mnie, ale CZY to wina autora czy może raczej rozczarowanie życiorysem Robina? Jednak chyba zarzucę autorowi, że nie kupił mnie swoją historia o życiu Robina. Wszystko było jakoś pobieżnie, nieskładnie opisane. Przystankami były poszczególne rolę filmowe. Ogólnie dużą koncentracja na karierze, ale może nie da się inaczej pisać o takiej postaci?
Książkę czytało się ciężko i po lekturze niektórych komentarzy muszę się zgodzić, że polskie tłumaczenie jest kiepskie - czuć toporność w czytanym tekście.

Dobra biografia to taka biografia, podczas czytania której zaprzyjaźniasz się z opisywaną osobą....no chyba, że jest biografia Hitlera, w takim wypadku lepiej się nie zaprzyjaźniaj, proszę Cię bardzo ładnie.

Czy zaprzyjaźniłem się z Robinem? Muszę przyznać, że nie do końca. A powód jest dość dziwny.

Jest tam taka scena, w której Robin jest "przyłapany" na planie filmowym na momencie zadumy. Osoba, która jest tego świadkiem, od razu zadaje mu pytanie, czy wszystko z nim w porządku. Przecież to niemożliwe, żeby Robin Willimas był smutny....

Nie był to pierwszy raz kiedy w tym genialnym komiku ujrzałem zbyt dużo siebie. Bo choć nie jest geniuszem komediowym, to czytając życiorys Williamsa odkryłem w nim pokrewną duszę. Odkryłem podobieństwo zachowań, myśli, pragnień. Podobieństwo w tym, że tak jak i on, zawsze chciałem rozśmieszać wszystkich wokół.

Wow, to fajnie! Możesz się cieszyć, Konrad! Poczuć emocjonalne pokrewieństwo z tak wybitną osobą to świetna rzecz! Brawo, Ty! Tylko, że nie do końca. Każdy, kto przeczyta jego biografię i choć chwilę się nad nią zaduma. Dostrzeże, że wypełnione komizmem i dowcipem życie Robina, było wypełnione też smutkiem, lękiem i chyba nawet najbardziej - niezrozumieniem.

Bo tak to już chyba jest, że najlepszy komedia, jest podszyta tragizmem.

Jest tam taka scena, w której Robin jest "przyłapany" na planie filmowym...

"O kapitanie, mój kapitanie". Robin Williams dla wielu z Nas pozostanie ikoną radości. Jednak pod maską uśmiechu aktor skrywał wewnętrzną walkę z demonami depresji. Dave Itzkoff przedstawił portret człowieka, który bawił ludzi do łez, a sam walczył z depresją. Mimo bliskich, którzy go otaczali nie udało się wygrać tej walki. Dzień gdy Robin Williams zmarł na zakończył na zawszę pewną epokę. Robin Williams był aktorem unikatowym, a każda jego rola na zawsze zapisała się w ludzkiej pamięci. Dla mnie na przykład na zawsze zostanie Alanem Parishem czy Dżinem oraz oczywiście panem Johnem Keatingiem ze "Stowarzyszenia Umarłych Poetów".

Robin Williams odkąd pamiętam był postacią, która mnie intrygowała. Lubiłam go jako aktora, lubiłam filmy z nim. Wydawał mi się bliski. I może głupio to brzmi, bo nie znałam go tak naprawdę, a jak pokazuje ta biografia nie znało go też całkiem duże grono ludzi z jego otoczenia. Mimo to tak czuję - że był mi bliski.

Ta książka pokazała mi inny obraz Robina, o którym miałam swoje wyobrażenie. O bardzo wielu faktach z jego życia nie wiedziałam, a tak naprawdę to nie wiedziałam prawie o niczym. Dzięki tej lekturze przybliżył mi się wizerunek Robina Williamsa, ale pozostał za szklana ścianą. Czułam jakbym kroczyła w około jego osoby, cichutko na paluszkach, żeby go nie wystraszyć, a mimo to nie udało mi się zobaczyć tego co chciałam. A chciałam zrozumieć go jako człowieka. Chciałam zrozumieć czym się kierował, czemu tak postępował, co go doprowadziło do depresji i jak się w tym odnajdywał.
Hmmm... Może inaczej. W tej biografii to wszystko jest, ale gdyby porównać tę książkę do sceny to ja byłabym obserwatorem siedzącym na sali, a marzyło mi się, żeby wejść za kulisy. Robin Williams tak bardzo jak był dla ludzi, tak też był ukryty w sobie.

Dave Itzkoff stworzył pozycję, którą czyta się dobrze i szybko. Mało jest dłużyzn, dzięki czemu można przez te książkę przepłynąć. I tak sobie płynęłam z radością w sercu, gdy Robinowi się powodziło i melancholią, gdy nie wszystko szło po jego myśli. Gdy dotarłam do ostatnich rozdziałów opanował mnie smutek. Depresja i inne choroby, samotność, zagubienie, chaos i w końcu śmierć. To wszystko można wyczuć z postępowania Robina i jest to przykre. A ja jako wwo odczuwałam to dwa razy bardziej.

Polecam tę książkę. Uważam, że jest to naprawdę godna biografia, nawet jeżeli nie wpuszcza obserwatorów za kulisy...

Cały czas się zastanawiam. Jak można było być taką pozytywną postacią, w głębi umierając? Jak można było kochać ludzi, jednocześnie będąc introwertykiem? Jak można było mieć uśmiech na twarzy, kiedy serce w środku pękało? Jak można było być wspaniałym człowiekiem, dostarczającym uśmiechu milionom ludzi, będąc zarazem tak niepewnym siebie?

Ta książka pokazała mi inny obraz Robina, o którym miałam...

Minęło tyle lat a ja nadal nie mogę oglądać Robina na spokojnie, zawsze, gdy jest wspominany mam łzy w oczach.
Rzetelnie napisana książka - polecam!

Rzetelnie napisana książka - polecam!

Dobra, choć nie rewelacyjna. Kilka fragmentów było trudnych do przebrnięcia. Sporo wazelinki, ale też pojawia się krytyka jego nałogów i problemów. Ciekawa historia człowieka, który przez lata bawił innych, a skończył zagubiony w swoich problemach. Wiadomo, najczęściej ludzie z maską wesołka wewnątrz przeżywają piekło. Polecam, dużo mięsa.

Dlaczego ta książka jest dobra? Bo opowiada historię kogoś z krwi i kości. Williams był postacią niezwykle barwną, dynamiczną, ale i tajemniczą, nie dającą się zdefiniować do końca. Bo to ktoś genialny, a my lubimy ludzi ponadprzeciętnych, którzy jednocześnie poruszają nasze serca i umysły. Rozśmieszają i smucą jednocześnie.
Dlaczego ta książka jest niedoskonała? Bo chcemy czytać o Robinie Williamsie, a dostajemy dziesiątki informacji, nazw i nazwisk, które za chwile zapominamy. Ale tylko ten ogrom niepotrzebnych nam do niczego informacji daje obraz, jak złożone jest życie aktora, komika, stand-upera.
Dlaczego ta książka jest dla mnie nie-zwyczajna? To mój pierwszy w życiu do końca wysłuchany audiobook, którego słuchałam u początku lata, łażąc na spacery po pobliskich lasach... Dokładnie w momencie opisującym najsmutniejszy fragment biografii aktora przez ścieżkę przebiegły mi sarny... Może to banalne, ale byłam bliska płaczu. Ten smutny koniec uświadomił mi, że jesteśmy tylko "przechodniami"... Jednak nasza uważność może zamienić życie w prawdziwy CUD.

Dlaczego ta książka jest niedoskonała? Bo chcemy...

Dave Itzkoff Robin. Biografia Robina Williamsa Zobacz więcej
Dave Itzkoff Robin. Biografia Robina Williamsa Zobacz więcej