Substancja czynna

Thomas Arnold Wydawnictwo: Wydawnictwo Vectra kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Vectra
2020-03-06
2020-03-06

Zbiór pięciu opowiadań autorstwa polskiego pisarza thrillerów, ukrywającego się pod obco brzmiącym pseudonimem, Arnold Thomas. Pan autor zwinnie porusza się nie tylko po gatunku thriller i bardzo lubi osadzać akcje swoich powieści poza naszym pięknym krajem i z bohaterami o obco brzmiących nazwiskach.

Tym razem jednak jesteśmy z całą pewnością w Polsce, a ściślej w polskich aptekach i obserwujemy poczynania pięciu pracowników. Pięć opowiadań, z których każde nosi tytuł jednego z pracowników niewielkiej apteki i tak kolejno:

01.Stażysta
02.Techniczka
03.Magister
04.Kierownik
05.Pomoc apteczna

Autor wie, o czym pisze, wszak z zawodu jest farmaceutą i jeszcze do niedawna czynnie w tym zawodzie pracował, mimo to bardzo się odżegnuje od wątków, powiedzmy, "nielegalnych", w swoich opowiadaniach słowami:

"Z wątkami kryminalnymi oraz przekrętami przedstawionymi w opowiadaniach nigdy nie miałem do czynienia. Mimo że przerażająco prawdziwe [...] są one wymysłem mojej wyobraźni, gdyż jako osoba związana z branżą, wiem, do czego można by doprowadzić w sprzyjających okolicznościach."

Bardzo fajnie mi się tę książkę czytało, prosty język, rodzime realia i swojskie nazwy i nazwiska też zrobiły swoją dobrą robotę. Prawdę mówiąc, nie przypuszczałam, że praca w aptece może być taka...trudna??.

Tym razem jednak jesteśmy z całą pewnością w Polsce, a ściślej w...

W wersji audio do przyjęcia. Niestety, ludzie są podli, zakłamani i egoistyczni i ta książka temu dowodzi.

Nie, nie i jeszcze raz nie. Chyba fatalnie trafiłam, sięgając po tę książkę jako pierwszą na spotkanie z tym autorem. Słyszałam i czytałam wiele świetnych, entuzjastycznych opinii o T.A., ale ten zbiór opowiadań to jakaś tragedia. Po pierwsze - styl pisania jak wypracowania u piętnastolatka, po drugie - niby każda historia inna, a jednak wrażenie, że ciągle czytam to samo. Trzecie - zgrzyt w mózgu, gdy czytam o kobiecie z tytułem magistra farmacji... magisterka. Tragedia

Książkę „Substancja czynna” przeczytałam w ramach maratonu #zaczytajsiewArnoldzie, który prowadzę wraz z @zakreconaa_19 📚 Będzie on trwał jeszcze tylko przez weekend także, jeśli chcecie dołączyć, to zapraszamy.😉

Co do samej lektury, to mamy tutaj do czynienia z krótkimi opowiadaniami kryminalno - obyczajowymi, których akcja dzieje się w świecie polskiej farmacji. W książce znajdziemy pięć historii, a ich bohaterami jest stażysta, techniczka, magister, kierownik oraz pomoc apteczna. 🤭 Ogólnie tę antologię czytało się szybko, były momenty, w których się śmiałam, ale pojawiły się również takie, gdzie szeroko otwierałam oczy i kręciłam głową z niedowierzaniem. 🙈 Natomiast jeśli chodzi o fabule to, nie mamy tutaj, nie wiadomo jakich zwrotów akcji tak, jak w innych książkach autora tylko jest ona wyważona i spokojna oraz napisana lekkim językiem. Nie mniej jednak wciągająca, tym bardziej ze @thomasarnold.pisarz_official pisał ją na podstawie własnych doświadczeń, gdyż nie wiem, czy wiecie, lecz pisarz z wykształcenia jest farmaceutą. 😉

I chociaż książka nie zostanie moim ulubieńcem, to fajnie było poczytać o tym, jak wygląda praca w aptekach, jakie przekręty są robione, byleby kasa się zgadzała. Autor pokazuje nam w ten sposób najciemniejsze strony i ludzkie błędy farmaceutycznego świata, które czasami mogą mieć tragiczne konsekwencje. 🥺

[ książka przeczytana na Legimi @czytamzlegimi ]

Odkąd tylko pamiętam czytam polskich autorów i to na nich decyduję się najczęściej, to ich książki podświadomie oceniam wyżej.

Thomas Arnold jest jednym z tych Pisarzy, których chcę przeczytać w całości. To także Autor, który nigdy mnie nie zawiódł i oby tak już pozostało.
"Substancja czynna" może nie jest książką, którą oceniam na maksymalną ilość punktów ale ma swój klimat i dobrze się ją czytało. To zbiór opowiadań utrzymanych w farmaceutycznym klimacie z lekko kryminalnym oddechem i nutką warstwy obyczajowej. Najbardziej zachwyciło mnie pierwsze opowiadanie pt. "Stażysta" - przeczytałam je na jednym oddechu, bo nie dało się od niego oderwać - takie napięcie Pan Thomas nam w nim zaserwował. Poziom pozostałych jest bardzo wyrównany. Wyraziści bohaterowie, bardzo fajnie poprowadzona fabuła, która dość mocno odkrywa przed nami, to co może się dziać za zamkniętymi drzwiami apteki.

Tym oto sposobem zostały mi do przeczytania już tylko 3 książki Autora, chyba że niedługo zaskoczy jakąś nowością.

Kilka opowiadań, bardzo na czasie bo o aptekach i przekrętach i bardziej kryminalnych akcentach.
Wiem, że już nie raz mówiłam o tym, że tego autora mam zamiar przeczytać wszystko co napisał, bo wiem że wszystko po co tylko sięgnę będzie dobre jak miodzio.
W przypadku tej książki, to jest wznowienie kiedyś napisanych opowiadań. Bardzo udane te opowiadania. Chętnie przeczytałabym jeszcze kilka takich a najlepiej całą powieść z podobnymi wątkami.
Podobało mi się, że w tych opowiadaniach stykamy się z rzeczywistością zza ściany, z polskich aptek. A wiadomo w aptekach są leki, które nieodpowiednio zastosowane mogą być groźne. Nie zawsze tylko dla pacjenta.
Weźcie i czytajcie, nie musicie konsultować się z lekarzem, ta substancja czynna to rewelacyjna lektura na jesienne wieczory

Po przeczytaniu wszystkich kryminałów autora, grzechem by było, nie sięgnąć po tę antologię. Muszę przyznać, że okazała się bardzo wciągająca. Przyzwyczaiłam się już, że opowiadania w zbiorach czasem są nierówne, ale tutaj raczej nie ma tego problemu. Każde jest inne, przez co interesujące. No i dodatkowy plus za polskie realia.

Moje pierwsze spotkanie z prozą tego autora, którego pamiętam jako młodego chłopca i mam okazję znać jego mamę. Bardzo pozytywne odczucia po wysłuchaniu audiobooka. CHyba nigdy nie chciałabym pracować w aptece ;)

Słaba na tle innych tego autora

Słaba na tle innych tego autora

Książka dostarcza wiedzy na temat układów aptekarsko-lekarskich i możliwości z tym związanych. Poza tym słaba, autor ma lepsze pozycje na koncie.

• Przeczytane 2020
  • Kryminał, sensacja, thriller

Dodaj cytat z książki Substancja czynna