Pamiętam...

Okładka książki Pamiętam... Kamila Drecka, Szewach Weiss
Okładka książki Pamiętam...
Kamila DreckaSzewach Weiss Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2018-11-14
2018-11-14
biografia dzienniki listy wspomnienia rozmowa

Okładka książki Do Rzeczy nr 34/2013 Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gursztyn, Andrzej Horubała, Jacek Komuda, Marek Magierowski, Jacek Przybylski, Piotr Semka, Tomasz P. Terlikowski, Szewach Weiss, Bronisław Wildstein, Andrzej Zybertowicz, Piotr Zychowicz
Do Rzeczy nr 3... Sławomir Cenckiewic...
Okładka książki Takie buty z cholewami Anna Jarmusiewicz, Szewach Weiss
Takie buty z c... Anna Jarmusiewicz, ...

Ciekawa rozmowa z mądrym człowiekiem oddanym sprawom żydowskim i tworzącej się państwowości w Izraelu po II wojnie światowej. Empatyczny, szczery, myślący poza stereotypami, pełen wyrozumiałości i sympatii dla ludzi. Na szacunek zasługuje również jego postawa, która zakłada niekrytykowanie o nieocenianie innych rządów.

Bardzo ciekawe

Bardzo ciekawe

Mądrość. Umysłu, ducha mądrość. Doświadczenie. Rozwaga i wieloaspektowość myślenia. Wyjście poza i do… Poza schematy myślenia, odbierania, opowiadania Historii. Wyjście do Ludzi – Polaków, Żydów, Niemców… Pamięć, która nie odchodzi. Śni się. I Polska – kraj utraconego dzieciństwa. Trudna rozmowa. Niezwykle ciekawa i warta przeczytania. Subiektywna narracja, jednak mocno nastawiona na obiektywizm-to Wartość. „Szmalcownicy” – słowo klucz w „Pamiętam…” – wypowiedziane wielokrotnie, wybrzmiało zbyt… zbyt bardzo… to mnie ukłuło, może niepotrzebnie. Warto przeczytać. Wzbudza uczucia, myśli, emocje… Przenikliwy, mądry Człowiek.

Niezwykle wartościowa pozycja pod względem merytorycznym, a dla mnie również sentymentalnym, jako że miałam zaszczyt uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez prof. Weissa.
Niestety, odbiór psuje bardzo niedbała korekta. Aż dziw, że tego typu błędy pojawiają się w książce Wydawnictwa Literackiego.

Na półkach: , , , , , , ,

Wywiad-rzeka, jaki z Szewachem Weissem przeprowadziła Kamila Drecka, jest książką mądrą, pełną refleksji i wzbudzającą wiele emocji. Wykształconego, doświadczonego i inteligentnego człowieka zawsze warto i miło posłuchać – taka myśl wciąż towarzyszyła mi podczas lektury.

Szewacha Weissa nie trzeba Polakom przedstawiać. Ambasador Izraela zapisał się trwale w pamięci mieszkańców kraju nad Wisłą. I wciąż przypomina się swoimi publikacjami, komentarzami na temat historii oraz teraźniejszości, wciąż wykłada, naucza, dyskutuje, podróżuje po całym świecie, zmuszając do myślenia i określania swoich poglądów.
Jednych intryguje, innych wkurza albo prowokuje, a nawet wzbudza najbardziej skrajne odczucia. Ma też jednak wielu zwolenników, jest szanowany, podziwiany i uznawany za autorytet.

Nie ukrywam, że znajduję się w tej ostatniej grupie odbiorców. Dlatego po książkę „Pamiętam...” sięgnęłam z wielkim zainteresowaniem oraz nadzieją na ucztę duchową
I nie zawiodłam się. Pochłonęłam całość jednym tchem, mimo iż obiecywałam sobie dozować lekturę, by móc cieszyć się nią jak najdłużej. Teraz wracam do poszczególnych fragmentów i jestem pewna, że w przyszłości zrobię to niejednokrotnie.

W wywiadzie z ambitną i wszechstronną dziennikarką, Kamilą Drecką, Szewach Weiss opowiada o swojej przeszłości, o dzieciństwie spędzonym w Polsce, o ukrywaniu się podczas drugiej wojny światowej... O ludziach dobrej woli, którzy z narażaniem własnego życia uratowali część jego rodziny, i o szmalcownikach, którzy innych Żydów wydawali na pewną śmierć, w dodatku w koszmarnych męczarniach i upodleniu.

Temat wojny i Holokaustu powraca w książce niezmiennie i nie jest to niczym dziwnym z przypadku jego ofiary. Jak zaznacza Weiss: „Człowiek, który był w piekle, a jednak przeżył, nigdy nie pożegna się ze swą pamięcią”.
Właśnie dlatego bohater opowieści (bo za bohatera w sensie dosłownym Weiss wcale się nie uważa) często podejmuje bolesny i trudny temat stosunków polsko-żydowskich na przestrzeni wieków. Skupia się, co oczywiste, przede wszystkim na dwudziestym i obecnym stuleciu, jednak odwołuje się też do dalekiej przeszłości, aż do renesansu.

Powracającym motywem, który szczególnie zapisał się w mej pamięci, jest też obraz dwóch stodół – tej, w której, dzięki bezinteresownej dobroci Polaków, mały Szewach ukrywał się z rodziną podczas wojny, i tej, w której podczas pogromu żywcem spalono mieszkańców Jedwabnego.
To niejeden wstrząsający i dający do myślenia obraz. Przy lekturze książki „Pamiętam...” nieraz trzeba się zatrzymać, by otrząsnąć się z tego, co właśnie się przeczytało, nawet jeśli dobrze zna się tę problematykę.

Weiss dużo mówi o pojednaniu, wybaczaniu, ale i o podtrzymywaniu i kultywowaniu pamięci. Tylko dzięki niej bowiem wciąż mogą żyć w świadomości ludzi ofiary nazizmu, tylko dzięki niej historia może być nauczycielką życia (chociaż z tego ostatniego politycy i władcy nie zawsze wyciągają mądre wnioski).

Sporo jest też w tym wywiadzie rozważań o antysemityzmie i nacjonalizmie, również tym współczesnym, który po Holokauście jest przejawem prymitywizmu i głupoty – temat szczególnie ważny i aktualny w świetle ostatnich wydarzeń (odradzanie się w Europie ruchów nazistowskich, w Polsce – marsze narodowców i nowelizacja ustawy IPN w sprawie „polskich obozów śmierci”).

Weiss pięknie i wzruszająco mówi o swojej rodzinie, przypominając, że nie jest tylko politykiem, pisarzem, działaczem, ale i ojcem dumnym ze swych dzieci, mężem wciąż tęskniącym za zmarłą żoną, bratem, synem, wnukiem, prawnukiem tych, którzy zostali bestialsko zamordowani w czasach Zagłady...

Wywiad porusza wiele ważnych problemów. W krótkim tekście trudno wszystkie wymienić. Najlepiej po prostu sięgnąć po tę lekturę i poznać jej treść. Zapewniam, że zapisuje się ona w świadomości i pamięci czytelnika, nie pozwalając o sobie zapomnieć nawet po odłożeniu książki na półkę.

• Biografie
  • II wojna światowa