Beethoven. Biografia geniusza (Tom 2)

Okładka książki Beethoven. Biografia geniusza (Tom 2) George R. Marek
Okładka książki Beethoven. Biografia geniusza (Tom 2)
George R. Marek Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biografia, autobiografia, pamiętnik
Beethoven. Biography of a Genius
Wydawnictwo Naukowe PWN
2011-01-01
2011-01-01
Ewa Życieńska

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Biografia niemal kompletna. Po jej przeczytaniu mam wrażenie, że ten wielki twórca nie ma przede mną tajemnic, że każdy zakamarek jego twórczości i życia prywatnego został przetrzęsiony i przebadany. W kontraście najsłabiej przypadają fragmenty, w których autor kreśli tło życia artysty, w szczególności wydarzenia Europy i świata jak wojny napoleońskie opisano tak słabo, że lepiej już gdyby je pominął. Do tego we fragmentach tych można odnaleźć bez liku błędów, jak chociażby ciągłe nazywanie ówczesnej monarchii wiedeńskiej Austro-Węgrami. 50 lat za wcześnie.
Pod tym względem wydaje się mówiąc delikatnie przegadana . Z tego też powodu pierwsza połowa książka, tj. do ok. 1813 r. wlecze się niemiłosiernie, kiedy przychodzi do Beethovena w zenicie, komponującego V. i VII. symfonię narracja staje się bardziej zwarta.
Marek, pomimo nietajonego zachwytu wobec Ludwiga van Beethovena, sporo miejsca poświęca jego niełatwemu i burzliwiemu charakterowi, sporom o kuratelę nad bratankiem, walce o wynagrodzenie i wiecznej ucieczce przed długami. Moim zdaniem taki brak patosu wyszedł jedynie na dobre.

Świetna biografia, omawiająca chyba każdy możliwy aspekt życia kompozytora. Podobało mi się też nakreślenie cech charakterystycznych epoki, w jakiej żył Beethoven oraz opis Wiednia, dzięki temu łatwiej mogłam sobie wyobrazić codzienność muzycznego geniusza i towarzystwo, w jakim się obracał. Autorowi należy się szacunek za przeprowadzenie tak szczegółowego researchu. Polecam serdecznie!

Autor w Beethovenie wyraźnie zakochany, szczęśliwie jednak uniknął kompletnego braku krytycyzmu, szczególnie w ocenie jego (delikatnie mówiąc, trudnego) charakteru. A niełatwa to sztuka...

Książka jest bardzo dobra, a nawet wyjątkowa, ale życie wybitnego kompozytora ginie w bardzo obszernych, pełnych drobiazgów opisach epoki.
Minusem książki jest mały gęsty druk.
To zaledwie pierwszy tom historii życia kompozytora, a już zmienia mój dotychczasowy pogląd na jego temat znany mi z innych publikacji i filmów. Autor wykorzystuje dostępne dokumenty i materiały.
Polecam szczególnie miłośnikom muzyki kompozytora oraz cierpliwym :)

Minusem książki jest mały gęsty druk.

Przeczytałem jeszcze jako pozycję w serii biografii PIW-u. Pozycja wybitna. Szczegółowa, napisana wspaniałym językiem.

Geniusz był to niebywały. Choć jednako okrutnie nieszczęśliwy.
Niemożebnie ekscentryczny i bardzo samotny. Bolesna i ciężka śmierć dopełnia tego ciężaru smutku.
Kiedy się poznaje biografie słuchając na bieżąco powstałych w danym okresie dzieł - człowiek jest w stanie porzucić w diabły teorie o niezależności dzieła od autora w muzyce, czy autora i podmiotu lirycznego w literaturze (o czym przekonała mnie niedawno zaliczona lektura biografii Tuwima).
Dzieło Marka absolutnie monumentalne.

Geniusz był to niebywały. Choć jednako okrutnie nieszczęśliwy.

Wciągająca lektura, która w swojej treści obok ciekawie scharakteryzowanej osoby Beethovena, zawiera wspaniały opis epoki, w której żył. Mocno działa na wyobraźnię i świetnie tłumaczy przełom, jaki następuje w czasie okołorewolucyjnym: jak zmienia się mentalność człowieka oświecenia na romantyka. Plusem jest to, że nie ma wnikliwych analiz utworów - to nie tego typu lektura. Minus książki - masa błędów tekstowych - jakby korektor książki pracował wybiórczo. Ale i tak warto.

Bardzo dobra biografia. Nie trzeba być znawcą epoki żeby zrozumieć kontekst wydarzeń. Autor bardzo dba o kogoś takiego jak ja i tłumaczy tło historyczne. Inna sprawa to fakt że Beethoven był geniuszem :)

nie jestem w stanie być obiektywny będąc zarówno muzykiem, wielbicielem muzyki beethovena jak i tej książki, ale zwyczajnie nie czytałem lepszej biografii tego artysty - książka jest doskonale wyważona - prowadzi przez kolejne okresy życia kompozytora świetnie pokazując jak w jednym człowieku geniusz może być połączony z zupełnie ludzkimi cechami, jak bardzo skomplikowaną i wewnętrznie sprzeczną osobą był beethoven i jak bardzo to odcisnęło piętno przede wszystkim na jego życiu prywatnym, ale też na jego twórczości - bardzo dobrze oddany duch tamtych czasów, dużo ciekawych historycznych opisów pokazuje jak rzeczy przyziemne, codzienne, wpływają na tak skomplikowaną osobowość - świetny rys psychologiczny, idąc w parze z ogromną szczegółowością, wręcz pietyzmem w badaniu faktów, doskonale 'opowiada' nam beethovena jednocześnie niszcząc wiele głupich mitów o kompozytorze narosłych przez lata - ogromnym plusem jest też brak typowo muzykologicznych analiz utworów, które bądźmy szczerzy, zazwyczaj w komercyjnych biografiach muzyków są sztuką dla sztuki i będąc piramidą zbudowaną na domysłach często irytują sprowadzaniem wybitnych artystów do prostych funkcji matematycznych lub psychologicznych (na zasadzie beethoven napisał smutną sonatę, bo bolał go wtedy brzuch)- marek opisuje utwory beethovena głównie w oparciu o emocje, a muzyczne szczegóły i nomenklatura, dozowane z umiarem, tylko dodają tym opisom charakteru - książka ma też ten plus, że przy swojej objętości czyta się lekko, jest pełna anegdot i historyjek nie tylko o kompozytorze - książka doskonała - polecam każdemu, nie tylko fanowi muzyki

Książka w bardzo dobry sposób opisuje postać Beethovena. Nie można autorowi zarzucić braku dokładności, bo widać ją na każdym kroku. Każdy element książki współpracuje ze sobą jak malutkie trybiki w dobrym szwajcarskim zegarku. Polecam wszystkim, którzy chcą lepiej poznać postać tego kompozytora oraz wszystkim miłośnikom muzyki.

• Biografie
  • Muzyka
  • Biografie
  • Biografie i wspomnienia
  • Oświecenie

Dodaj cytat z książki Beethoven. Biografia geniusza (Tom 2)