Beethoven. Biografia geniusza

Seria: Fortuna i fatum
Wydawnictwo: W.A.B.
6,87 (30 ocen i 7 opinii)
tłumaczenie
Ewa Życieńska
Beethoven. Biography of a Genius
Ludwig van Beethoven
Pistacia

Ludwig van Beethoven to jeden z najbardziej znanych kompozytorów wszech czasów. Dzięki nowatorskim koncepcjom cieszył się sławą i uznaniem już za życia, a jego muzyka wywarła wpływ nie tylko na twórców epoki romantyzmu – stał się źródłem inspiracji dla wielu późniejszych kompozytorów. W momencie rozkwitu sił twórczych zaczął coraz bardziej odczuwać problemy ze słuchem, które nękały go od czasów młodzieńczych. Nie zaprzestał jednak komponowania. Stracił słuch osiem lat przed śmiercią, a mimo to wciąż poszukiwał nowych rozwiązań muzycznych. George R. Marek w swojej książce dowodzi, że geniusz Beethovena wyrósł i rozwinął się na gruncie współczesnych mu czasów. To właśnie one ukształtowały sposób myślenia i odczuwania kompozytora. Autor kreśli obraz człowieka z pasją, osoby, która musiała podjąć nierówną walkę z kalectwem, by móc spełniać swoje przeznaczenie. George R. Marek w fascynujący i niecodzienny sposób maluje nie tylko obraz artysty, ale i czasów, w jakich przyszło mu żyć.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

• Collide
  • Szturmując niebo
  • Sekret Sonji
  • Ekspozycja
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Widok z nieba

7,75 (4 ocen i opinii)
Ekspozycja
Remigiusz Mróz

8,4 (5 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

6 (3 ocen i opinii)
Inna dusza
Łukasz Orbitowski

8 (37 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
margeryta | 2013-03-05
Przeczytana: 07 marca 2013

George R.Marek w sposób przenikliwy i z należnym dystansem właściwym znakomitym naukowcom prezentuje obszerną charakterystykę jednego z największych muzyków, określanych mianem muzyka wszech czasów. Omawia wszystkie ważne aspekty, a więc lata chłopięce i dorastanie, wyjazd do Wiednia, wątek dotyczący kobiet, rodziny i przyjaciół, także zdrowotny. Powszechnie znany jest problem ze słuchem jaki gnębił przez wiele lat Mistrza Beethovena. Nad wszystkim tym natomiast króluje muzyka obecna niemalże na każdym kroku. Autor nie tylko koncentruje się na samej postaci Mistrza, ale daje także doskonały opis epoki przełomu XVIII i XIX w. Przybliża warunki egzystencji niemieckiej i austriackiej elity, umiejętnie ożywia klimat wyjątkowego miasta jakim był Wiedeń czasów Muzyka w którym kwitło europejskie życie kulturalne i towarzyskie.

Biografia zadziwia skrupulatnością zebranego materiału i zachwycającym rozmachem. Wspaniale wyczuwalny jest duch erudcji Autora, który był prawdziwym znawcą...

Ania | 2014-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 lutego 2014

Książka opisuje życie wybitnego muzyka, jego rodziny, znajomych, jego muzykę, chorobę ale również jego charakter, który nie był łatwy.
Książka z pewnością dla wielbicieli muzyki Beethovena oraz epoki romantyzmu, gdyż jest ciekawie o niej napisane.

Klamm | 2015-08-18

nie jestem w stanie być obiektywny będąc zarówno muzykiem, wielbicielem muzyki beethovena jak i tej książki, ale zwyczajnie nie czytałem lepszej biografii tego artysty - książka jest doskonale wyważona - prowadzi przez kolejne okresy życia kompozytora świetnie pokazując jak w jednym człowieku geniusz może być połączony z zupełnie ludzkimi cechami, jak bardzo skomplikowaną i wewnętrznie sprzeczną osobą był beethoven i jak bardzo to odcisnęło piętno przede wszystkim na jego życiu prywatnym, ale też na jego twórczości - bardzo dobrze oddany duch tamtych czasów, dużo ciekawych historycznych opisów pokazuje jak rzeczy przyziemne, codzienne, wpływają na tak skomplikowaną osobowość - świetny rys psychologiczny, idąc w parze z ogromną szczegółowością, wręcz pietyzmem w badaniu faktów, doskonale 'opowiada' nam beethovena jednocześnie niszcząc wiele głupich mitów o kompozytorze narosłych przez lata - ogromnym plusem jest też brak typowo muzykologicznych analiz utworów, które bądźmy szczerzy,...

Marokin | 2014-07-09

Trochę zabrakło mi w tej pozycji jakiejś podstawowej analizy utworów Beethovena. Nie chodzi mi o wiedzę specjalistyczną, bo ta sprawiłaby, że książka stałaby się niestrawna dla niespecjalistów. Ale byłoby fajnie gdyby miłośnicy muzyki będący laikami (jak ja) mogli dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie.
Poza tym jednak biografia warta przeczytania. Po zakończeniu lektury pozostaje nieodparte wrażenie, że rzeczywiście poznało się kompozytora.

Wojciech | 2015-08-07

Książka w bardzo dobry sposób opisuje postać Beethovena. Nie można autorowi zarzucić braku dokładności, bo widać ją na każdym kroku. Każdy element książki współpracuje ze sobą jak malutkie trybiki w dobrym szwajcarskim zegarku. Polecam wszystkim, którzy chcą lepiej poznać postać tego kompozytora oraz wszystkim miłośnikom muzyki.

masia | 2014-10-31

Lubię wracać do tej biografii Beethovena. Epoka, w której przyszło żyć wielkiemu kompozytorowi, jest tu pokazana jak na dłoni, możemy prawie oddychać powietrzem, którym oddychał Beethoven. Godna polecenia książka.

Robert | 2014-03-05
Na półkach: Przeczytane, Muzyka

Dla zaciekłych wielbicieli Beethovena, innych może znudzić.

AnaStark | 2015-06-13
Meggi59 | 2015-03-25