Okładka książki Beethoven. Biografia geniusza

Ludwig van Beethoven
typ
papier
Pistacia
6,77 (22 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Ludwig van Beethoven to jeden z najbardziej znanych kompozytorów wszech czasów. Dzięki nowatorskim koncepcjom cieszył się sławą i uznaniem już za życia, a jego muzyka wywarła wpływ nie tylko na twórców epoki romantyzmu – stał się źródłem inspiracji dla wielu późniejszych kompozytorów. W momencie rozkwitu sił twórczych zaczął coraz bardziej odczuwać problemy ze słuchem, które nękały go od czasów młodzieńczych. Nie zaprzestał jednak komponowania. Stracił słuch osiem lat przed śmiercią, a mimo to wciąż poszukiwał nowych rozwiązań muzycznych. George R. Marek w swojej książce dowodzi, że geniusz Beethovena wyrósł i rozwinął się na gruncie współczesnych mu czasów. To właśnie one ukształtowały sposób myślenia i odczuwania kompozytora. Autor kreśli obraz człowieka z pasją, osoby, która musiała podjąć nierówną walkę z kalectwem, by móc spełniać swoje przeznaczenie. George R. Marek w fascynujący i niecodzienny sposób maluje nie tylko obraz artysty, ale i czasów, w jakich przyszło mu żyć.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

Polecamy

Opinie czytelników
margeryta | 2013-03-05
Przeczytana: 07 marca 2013

George R.Marek w sposób przenikliwy i z należnym dystansem właściwym znakomitym naukowcom prezentuje obszerną charakterystykę jednego z największych muzyków, określanych mianem muzyka wszech czasów. Omawia wszystkie ważne aspekty, a więc lata chłopięce i dorastanie, wyjazd do Wiednia, wątek dotyczący kobiet, rodziny i przyjaciół, także zdrowotny. Powszechnie znany jest problem ze słuchem jaki gnębił przez wiele lat Mistrza Beethovena. Nad wszystkim tym natomiast króluje muzyka obecna niemalże na każdym kroku. Autor nie tylko koncentruje się na samej postaci Mistrza, ale daje także doskonały opis epoki przełomu XVIII i XIX w. Przybliża warunki egzystencji niemieckiej i austriackiej elity, umiejętnie ożywia klimat wyjątkowego miasta jakim był Wiedeń czasów Muzyka w którym kwitło europejskie życie kulturalne i towarzyskie.

Biografia zadziwia skrupulatnością zebranego materiału i zachwycającym rozmachem. Wspaniale wyczuwalny jest duch erudcji Autora, który był prawdziwym znawcą muzyki po...

książek: 2062
Ania | 2014-02-18
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2014

Książka opisuje życie wybitnego muzyka, jego rodziny, znajomych, jego muzykę, chorobę ale również jego charakter, który nie był łatwy.
Książka z pewnością dla wielbicieli muzyki Beethovena oraz epoki romantyzmu, gdyż jest ciekawie o niej napisane.

Marokin | 2014-07-09

Trochę zabrakło mi w tej pozycji jakiejś podstawowej analizy utworów Beethovena. Nie chodzi mi o wiedzę specjalistyczną, bo ta sprawiłaby, że książka stałaby się niestrawna dla niespecjalistów. Ale byłoby fajnie gdyby miłośnicy muzyki będący laikami (jak ja) mogli dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie.
Poza tym jednak biografia warta przeczytania. Po zakończeniu lektury pozostaje nieodparte wrażenie, że rzeczywiście poznało się kompozytora.

Robert | 2014-03-05
Na półkach: Muzyka, Przeczytane

Dla zaciekłych wielbicieli Beethovena, innych może znudzić.

| 2014-07-30
ewelaw1 | 2014-01-10