Beethoven. Biografia geniusza

Ludwig van Beethoven
typ
papier
Pistacia
6,81 (27 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Ludwig van Beethoven to jeden z najbardziej znanych kompozytorów wszech czasów. Dzięki nowatorskim koncepcjom cieszył się sławą i uznaniem już za życia, a jego muzyka wywarła wpływ nie tylko na twórców epoki romantyzmu – stał się źródłem inspiracji dla wielu późniejszych kompozytorów. W momencie rozkwitu sił twórczych zaczął coraz bardziej odczuwać problemy ze słuchem, które nękały go od czasów młodzieńczych. Nie zaprzestał jednak komponowania. Stracił słuch osiem lat przed śmiercią, a mimo to wciąż poszukiwał nowych rozwiązań muzycznych. George R. Marek w swojej książce dowodzi, że geniusz Beethovena wyrósł i rozwinął się na gruncie współczesnych mu czasów. To właśnie one ukształtowały sposób myślenia i odczuwania kompozytora. Autor kreśli obraz człowieka z pasją, osoby, która musiała podjąć nierówną walkę z kalectwem, by móc spełniać swoje przeznaczenie. George R. Marek w fascynujący i niecodzienny sposób maluje nie tylko obraz artysty, ale i czasów, w jakich przyszło mu żyć.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
margeryta | 2013-03-05
Przeczytana: 07 marca 2013

George R.Marek w sposób przenikliwy i z należnym dystansem właściwym znakomitym naukowcom prezentuje obszerną charakterystykę jednego z największych muzyków, określanych mianem muzyka wszech czasów. Omawia wszystkie ważne aspekty, a więc lata chłopięce i dorastanie, wyjazd do Wiednia, wątek dotyczący kobiet, rodziny i przyjaciół, także zdrowotny. Powszechnie znany jest problem ze słuchem jaki gnębił przez wiele lat Mistrza Beethovena. Nad wszystkim tym natomiast króluje muzyka obecna niemalże na każdym kroku. Autor nie tylko koncentruje się na samej postaci Mistrza, ale daje także doskonały opis epoki przełomu XVIII i XIX w. Przybliża warunki egzystencji niemieckiej i austriackiej elity, umiejętnie ożywia klimat wyjątkowego miasta jakim był Wiedeń czasów Muzyka w którym kwitło europejskie życie kulturalne i towarzyskie.

Biografia zadziwia skrupulatnością zebranego materiału i zachwycającym rozmachem. Wspaniale wyczuwalny jest duch erudcji Autora, który był prawdziwym znawcą...

Ania | 2014-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 lutego 2014

Książka opisuje życie wybitnego muzyka, jego rodziny, znajomych, jego muzykę, chorobę ale również jego charakter, który nie był łatwy.
Książka z pewnością dla wielbicieli muzyki Beethovena oraz epoki romantyzmu, gdyż jest ciekawie o niej napisane.

Marokin | 2014-07-09

Trochę zabrakło mi w tej pozycji jakiejś podstawowej analizy utworów Beethovena. Nie chodzi mi o wiedzę specjalistyczną, bo ta sprawiłaby, że książka stałaby się niestrawna dla niespecjalistów. Ale byłoby fajnie gdyby miłośnicy muzyki będący laikami (jak ja) mogli dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie.
Poza tym jednak biografia warta przeczytania. Po zakończeniu lektury pozostaje nieodparte wrażenie, że rzeczywiście poznało się kompozytora.

masia | 2014-10-31

Lubię wracać do tej biografii Beethovena. Epoka, w której przyszło żyć wielkiemu kompozytorowi, jest tu pokazana jak na dłoni, możemy prawie oddychać powietrzem, którym oddychał Beethoven. Godna polecenia książka.

Robert | 2014-03-05
Na półkach: Przeczytane, Muzyka

Dla zaciekłych wielbicieli Beethovena, innych może znudzić.

Meggi59 | 2015-03-25

Kalendarium literackie
  • Alexandra Adornetto
    23. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jerzy Stuhr
    68. rocznica
    urodzin
    ...nie można z pychą mówić: mam szczęście! Nic mi nie będzie! Ej... A może do wczoraj je miałeś? A już dzisiaj go nie masz? Skąd to wiesz? I za każdy dzień tego szczęścia trzeba podziękować. Bo życie to jest takie pole minowe. Przeszedłeś kawałek? To podziękuj. I zrób następny krok. Jeden. Nie puszc... pokaż więcej
  • Samuel P. Huntington
    88. rocznica
  • Philip Carlo
    66. rocznica
  • Jesper Juul
    67. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, k... pokaż więcej
  • Ryszard Henryk Kordek
    51. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    13. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku