Okładka książki Beethoven. Biografia geniusza

Ludwig van Beethoven
typ
papier
Pistacia
6,85 (26 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Ludwig van Beethoven to jeden z najbardziej znanych kompozytorów wszech czasów. Dzięki nowatorskim koncepcjom cieszył się sławą i uznaniem już za życia, a jego muzyka wywarła wpływ nie tylko na twórców epoki romantyzmu – stał się źródłem inspiracji dla wielu późniejszych kompozytorów. W momencie rozkwitu sił twórczych zaczął coraz bardziej odczuwać problemy ze słuchem, które nękały go od czasów młodzieńczych. Nie zaprzestał jednak komponowania. Stracił słuch osiem lat przed śmiercią, a mimo to wciąż poszukiwał nowych rozwiązań muzycznych. George R. Marek w swojej książce dowodzi, że geniusz Beethovena wyrósł i rozwinął się na gruncie współczesnych mu czasów. To właśnie one ukształtowały sposób myślenia i odczuwania kompozytora. Autor kreśli obraz człowieka z pasją, osoby, która musiała podjąć nierówną walkę z kalectwem, by móc spełniać swoje przeznaczenie. George R. Marek w fascynujący i niecodzienny sposób maluje nie tylko obraz artysty, ale i czasów, w jakich przyszło mu żyć.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
margeryta | 2013-03-05
Przeczytana: 07 marca 2013

George R.Marek w sposób przenikliwy i z należnym dystansem właściwym znakomitym naukowcom prezentuje obszerną charakterystykę jednego z największych muzyków, określanych mianem muzyka wszech czasów. Omawia wszystkie ważne aspekty, a więc lata chłopięce i dorastanie, wyjazd do Wiednia, wątek dotyczący kobiet, rodziny i przyjaciół, także zdrowotny. Powszechnie znany jest problem ze słuchem jaki gnębił przez wiele lat Mistrza Beethovena. Nad wszystkim tym natomiast króluje muzyka obecna niemalże na każdym kroku. Autor nie tylko koncentruje się na samej postaci Mistrza, ale daje także doskonały opis epoki przełomu XVIII i XIX w. Przybliża warunki egzystencji niemieckiej i austriackiej elity, umiejętnie ożywia klimat wyjątkowego miasta jakim był Wiedeń czasów Muzyka w którym kwitło europejskie życie kulturalne i towarzyskie.

Biografia zadziwia skrupulatnością zebranego materiału i zachwycającym rozmachem. Wspaniale wyczuwalny jest duch erudcji Autora, który był prawdziwym znawcą...

Ania | 2014-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 lutego 2014

Książka opisuje życie wybitnego muzyka, jego rodziny, znajomych, jego muzykę, chorobę ale również jego charakter, który nie był łatwy.
Książka z pewnością dla wielbicieli muzyki Beethovena oraz epoki romantyzmu, gdyż jest ciekawie o niej napisane.

Marokin | 2014-07-09

Trochę zabrakło mi w tej pozycji jakiejś podstawowej analizy utworów Beethovena. Nie chodzi mi o wiedzę specjalistyczną, bo ta sprawiłaby, że książka stałaby się niestrawna dla niespecjalistów. Ale byłoby fajnie gdyby miłośnicy muzyki będący laikami (jak ja) mogli dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie.
Poza tym jednak biografia warta przeczytania. Po zakończeniu lektury pozostaje nieodparte wrażenie, że rzeczywiście poznało się kompozytora.

masia | 2014-10-31

Lubię wracać do tej biografii Beethovena. Epoka, w której przyszło żyć wielkiemu kompozytorowi, jest tu pokazana jak na dłoni, możemy prawie oddychać powietrzem, którym oddychał Beethoven. Godna polecenia książka.

Robert | 2014-03-05
Na półkach: Przeczytane, Muzyka

Dla zaciekłych wielbicieli Beethovena, innych może znudzić.

Fermina | 2015-02-04

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku