Beethoven. Biografia geniusza

Okładka książki Beethoven. Biografia geniusza George R. Marek
Okładka książki Beethoven. Biografia geniusza
George R. Marek Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Beethoven. Biography of a Genius
Państwowy Instytut Wydawniczy
1997-01-01
1997-01-01
Ewa Życieńska
muzyka biografie

Autor w Beethovenie wyraźnie zakochany, szczęśliwie jednak uniknął kompletnego braku krytycyzmu, szczególnie w ocenie jego (delikatnie mówiąc, trudnego) charakteru. A niełatwa to sztuka...

Książka jest bardzo dobra, a nawet wyjątkowa, ale życie wybitnego kompozytora ginie w bardzo obszernych, pełnych drobiazgów opisach epoki.
Minusem książki jest mały gęsty druk.
To zaledwie pierwszy tom historii życia kompozytora, a już zmienia mój dotychczasowy pogląd na jego temat znany mi z innych publikacji i filmów. Autor wykorzystuje dostępne dokumenty i materiały.
Polecam szczególnie miłośnikom muzyki kompozytora oraz cierpliwym :)

Minusem książki jest mały gęsty druk.

Przeczytałem jeszcze jako pozycję w serii biografii PIW-u. Pozycja wybitna. Szczegółowa, napisana wspaniałym językiem.

Geniusz był to niebywały. Choć jednako okrutnie nieszczęśliwy.
Niemożebnie ekscentryczny i bardzo samotny. Bolesna i ciężka śmierć dopełnia tego ciężaru smutku.
Kiedy się poznaje biografie słuchając na bieżąco powstałych w danym okresie dzieł - człowiek jest w stanie porzucić w diabły teorie o niezależności dzieła od autora w muzyce, czy autora i podmiotu lirycznego w literaturze (o czym przekonała mnie niedawno zaliczona lektura biografii Tuwima).
Dzieło Marka absolutnie monumentalne.

Geniusz był to niebywały. Choć jednako okrutnie nieszczęśliwy.

Wciągająca lektura, która w swojej treści obok ciekawie scharakteryzowanej osoby Beethovena, zawiera wspaniały opis epoki, w której żył. Mocno działa na wyobraźnię i świetnie tłumaczy przełom, jaki następuje w czasie okołorewolucyjnym: jak zmienia się mentalność człowieka oświecenia na romantyka. Plusem jest to, że nie ma wnikliwych analiz utworów - to nie tego typu lektura. Minus książki - masa błędów tekstowych - jakby korektor książki pracował wybiórczo. Ale i tak warto.

Bardzo dobra biografia. Nie trzeba być znawcą epoki żeby zrozumieć kontekst wydarzeń. Autor bardzo dba o kogoś takiego jak ja i tłumaczy tło historyczne. Inna sprawa to fakt że Beethoven był geniuszem :)

nie jestem w stanie być obiektywny będąc zarówno muzykiem, wielbicielem muzyki beethovena jak i tej książki, ale zwyczajnie nie czytałem lepszej biografii tego artysty - książka jest doskonale wyważona - prowadzi przez kolejne okresy życia kompozytora świetnie pokazując jak w jednym człowieku geniusz może być połączony z zupełnie ludzkimi cechami, jak bardzo skomplikowaną i wewnętrznie sprzeczną osobą był beethoven i jak bardzo to odcisnęło piętno przede wszystkim na jego życiu prywatnym, ale też na jego twórczości - bardzo dobrze oddany duch tamtych czasów, dużo ciekawych historycznych opisów pokazuje jak rzeczy przyziemne, codzienne, wpływają na tak skomplikowaną osobowość - świetny rys psychologiczny, idąc w parze z ogromną szczegółowością, wręcz pietyzmem w badaniu faktów, doskonale 'opowiada' nam beethovena jednocześnie niszcząc wiele głupich mitów o kompozytorze narosłych przez lata - ogromnym plusem jest też brak typowo muzykologicznych analiz utworów, które bądźmy szczerzy, zazwyczaj w komercyjnych biografiach muzyków są sztuką dla sztuki i będąc piramidą zbudowaną na domysłach często irytują sprowadzaniem wybitnych artystów do prostych funkcji matematycznych lub psychologicznych (na zasadzie beethoven napisał smutną sonatę, bo bolał go wtedy brzuch)- marek opisuje utwory beethovena głównie w oparciu o emocje, a muzyczne szczegóły i nomenklatura, dozowane z umiarem, tylko dodają tym opisom charakteru - książka ma też ten plus, że przy swojej objętości czyta się lekko, jest pełna anegdot i historyjek nie tylko o kompozytorze - książka doskonała - polecam każdemu, nie tylko fanowi muzyki

Książka w bardzo dobry sposób opisuje postać Beethovena. Nie można autorowi zarzucić braku dokładności, bo widać ją na każdym kroku. Każdy element książki współpracuje ze sobą jak malutkie trybiki w dobrym szwajcarskim zegarku. Polecam wszystkim, którzy chcą lepiej poznać postać tego kompozytora oraz wszystkim miłośnikom muzyki.

Lubię wracać do tej biografii Beethovena. Epoka, w której przyszło żyć wielkiemu kompozytorowi, jest tu pokazana jak na dłoni, możemy prawie oddychać powietrzem, którym oddychał Beethoven. Godna polecenia książka.

Trochę zabrakło mi w tej pozycji jakiejś podstawowej analizy utworów Beethovena. Nie chodzi mi o wiedzę specjalistyczną, bo ta sprawiłaby, że książka stałaby się niestrawna dla niespecjalistów. Ale byłoby fajnie gdyby miłośnicy muzyki będący laikami (jak ja) mogli dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie.
Poza tym jednak biografia warta przeczytania. Po zakończeniu lektury pozostaje nieodparte wrażenie, że rzeczywiście poznało się kompozytora.

Poza tym jednak biografia warta przeczytania. Po zakończeniu...

• Biografie
  • Muzyka