rozwińzwiń

Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Okładka książki Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania Stephen Hawking
Okładka książki Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania
Stephen Hawking Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Brief answers to the big questions
Zysk i S-ka
2018-11-12
2018-11-12
Marek Krośniak

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Wielki Projekt Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Ocena 7,3
Wielki Projekt Stephen Hawking, Le...
Okładka książki George i błękitny księżyc Lucy Hawking, Stephen Hawking
Ocena 8,2
George i błęki... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Przewodnik po Wszechświecie Lucy Hawking, Stephen Hawking
Ocena 7,8
Przewodnik po ... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Jak zrobić statek kosmiczny. O bandzie awanturników, zaciętym wyścigu oraz o narodzinach prywatnej astronautyki Julian Guthrie, Stephen Hawking
Ocena 7,3
Jak zrobić sta... Julian Guthrie, Ste...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Wielki umysł i jego odwaga w rozważaniu wielkich pytań

1145 220 17

"Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania" autorstwa Stephena Hawkinga to fascynująca podróż po najważniejszych kwestiach dotyczących naszego miejsca i przyszłości we wszechświecie. Hawking pomimo tego, że przez większość dorosłego życia był częściowo sparaliżowany zajmował się z sukcesami fizyką teoretyczną, astrofizyką, kosmologią oraz działał aktywnie jako popularyzator nauki. Książka ta, opublikowana po śmierci genialnego fizyka w 2018 roku, jest swoistym testamentem jego intelektualnej spuścizny i stanowi syntezę wieloletnich badań i refleksji nad fundamentalnymi zagadnieniami nauki.
Hawking, używając prostego i zrozumiałego języka, stara się odpowiedzieć na pytania, które nurtują ludzkość od wieków. Autorem poszczególnych rozdziałów jest nie tylko naukowiec, ale także myśliciel, który nie boi się poruszyć kwestii filozoficznych i etycznych. Książka skupia się na dziesięciu kluczowych pytaniach, takich jak: “Czy Bóg istnieje?”, “Jak to się wszystko zaczęło?”, “Czy są inne istoty rozumne we wszechświecie?”, “Czy da się przewidywać przyszłość?”, “Co jest wewnątrz czarnej dziury?”, “Czy możliwa jest podróż w czasie?”, “Czy ludzkość przetrwa na Ziemi?”, “Czy powinniśmy skolonizować kosmos?”, “Czy sztuczna inteligencja zdominuje ludzką?”, czy “Czy możemy kształtować naszą przyszłość?”.
Stephen Hawking eksploruje te tematy z perspektywy fizyki, astrofizyki, matematyki, ale również zwraca uwagę na społeczne i kulturowe aspekty tych zagadnień. Przedstawia swoje poglądy na świat w sposób logiczny i naukowy, ale jednocześnie z humorem i dystansem do otaczającej go rzeczywistości.
Jednym z najmocniejszych punktów tej książki jest umiejętność Hawkinga tłumaczenia skomplikowanych teorii naukowych na język zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. Autor unika nadmiernego skomplikowania, wykorzystuje przykłady z życia codziennego jednocześnie pozostając wierny naukowemu rygorowi. Przesłanie Hawkinga jest jasne: nauka i zdolność ludzkiego umysłu do zrozumienia świata są kluczowe dla naszej przyszłości.
Dodatkowo, w książce widoczne są refleksje autora na temat własnego życia, jego choroby - stwardnienia zanikowego bocznego, która uniemożliwiła mu normalne funkcjonowanie, a jednocześnie zmusiła do głębszej introspekcji nad sensem istnienia.
"Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania", to nie tylko książka popularnonaukowa, ale także manifest naukowego optymizmu i wiary w potencjał ludzkiego umysłu. To fascynująca lektura, która pozwala zrozumieć, jak funkcjonuje nasz świat i jakie pytania warto sobie zadawać. Książka ta może zainspirować czytelników do refleksji nad sensem życia i roli, jaką odgrywa nauka w kształtowaniu naszej egzystencji. To idealna pozycja dla każdego, kto interesuje się nauką i tym, co otacza nas we wszechświecie.

w połowie lektury dałbym 9/10, niestety pod koniec sporo powtórzeń i lekkiego rozwlekania.

Mimo wszystko pozycja bardzo ciekawa i warta uwagi

Mimo wszystko pozycja bardzo ciekawa i warta uwagi

Jest to "kompletna" książka zawierająca najważniejsze zagadnienia jakimi zajmował się Stephen Hawking. Dodatkowo znajdziemy tutaj nawiązania do lat jego pracy naukowej - także dokonań innych w tej dziedzinie - a zarazem liczne przemyślenia Hawkinga na bardzo popularne tematy i problemy "na czasie". Gorąco polecam dla tych którzy jeszcze nie mieli styczności z literaturą Hawkinga. Jest to idealna zarazem pierwsza i ostatnia książka jaką warto przeczytać, albowiem nawiązuje do wszystkich poprzednich publikacji naukowca, a dodatkowo zawiera całą masę wartościowych refleksji.

Zachwycająca książka. Nie będę udawal, że wszystko zrozumiałem, bo niestety do geniuszu Autora wiele mi brakuje. Ale zadziwiła mnie atmosfera, którą kreuje lektura tej książki. Niemal od początku udziela nam się zachwyt nad tym światem i prawami, które nim kierują. I poczucie te pozostaje w czytelniku także po odłożeniu książki. A zatem to jedna z tych pozycji, które zmieniają świat, bo zmieniają nas. Coś niesamowitego!

No i stało się. Zmierzyłam się z myślami Stephena Hawkinga. Uwielbiam. Niepotrzebnie się go bałam. Można pisać o kosmologii w przystępny sposób. Jak to mówił Richard Feynman jeśli potrafisz odpowiedzieć o czymś prostymi słowami to znaczy, że to rozumiesz. Moi nauczyciele nie rozumieli. Już nie mogę się doczekać kolejnej książki Stephena.

Niektóre fragmenty (jak dla mnie) totalnie niezrozumiałe.
Jednak większość bardzo ciekawa.

Niektóre fragmenty (jak dla mnie) totalnie niezrozumiałe.
Jednak większość bardzo ciekawa.

Bardzo dobra książka, napisana bardzo przystępnym językiem. Choć Hawking stara się odpowiadać językiem przystępnym dla laików to nie sposób się w jego wypowiedziach nieco pogubić z uwagi na niesamowity intelekt autora i niezwykle trudną gałąź nauki jaką się zajmował.

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Hawkinga i muszę przyznać, że mimo geniuszu oraz całej posiadanej wiedzy, nadal potrafił odpowiedzieć na zadane pytania w sposób prosty i zrozumiały, a także ciekawy. Jedynie rozdział dotyczący czarnej dziury sprawił mi trochę więcej wysiłku :)

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z fizyką, astronomią, kosmologią śmiało mogą sięgać po ten tytuł, natomiast osoby bardziej "zaawansowane" raczej nie odkryją w tej pozycji niczego nowego, aczkolwiek dla zasady można przeczytać.

"I zadali ludzie komputerowi pytanie: "Czy Bóg istnieje?"
I rzekł im komputer: "Teraz już tak" i zwarł wtyczkę."

"I zadali ludzie komputerowi pytanie: "Czy Bóg istnieje?"
I rzekł im komputer: "Teraz już tak" i zwarł wtyczkę."

Niezwykle w tej książce jest to, że po jej przeczytaniu można poczuć… wdzięczność. Emocja której zupełnie się nie spodziewałem, książka potrafi niezwykle zmotywować do zmiany sposobu myślenia ale i życia na naszej planecie. Nie jest to łatwa książka, bo nawet krótkie odpowiedzi, mimo iż formułowane w prostym i przystępnym języku, dotykają teorii i praw fizycznych. Te z kolei wymagają nie byle podstawowego poziomu wiedzy i rozumienia. Nie mniej, nawet osobom z minimalną wiedzą, ksiazka będzie świetnym wstępem do wielu zagadnień związanych z wszechświatem. Uważam też, że warto przeczytać tę książkę, zanim zabierzecie się za „Krótką historię czasu”.

2 802
    2 565