Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Okładka książki Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania Stephen Hawking
Okładka książki Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania
Stephen Hawking Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Brief answers to the big questions
Zysk i S-ka
2018-11-12
2018-11-12
Marek Krośniak

Okładka książki Wielki Projekt Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Wielki Projekt Stephen Hawking, Le...
Okładka książki George i błękitny księżyc Lucy Hawking, Stephen Hawking
George i błęki... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Przewodnik po Wszechświecie Lucy Hawking, Stephen Hawking
Przewodnik po ... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Jak zrobić statek kosmiczny. O bandzie awanturników, zaciętym wyścigu oraz o narodzinach prywatnej astronautyki Julian Guthrie, Stephen Hawking
Jak zrobić sta... Julian Guthrie, Ste...

Wielki umysł i jego odwaga w rozważaniu wielkich pytań

Genialna książka, którą mogę z wielką chęcią polecić. Stephen Hawking stara się odpowiedzieć na pytania, które każdy z nas kiedyś miewał :)

Odpowiedzi sławnego fizyka na pytania związane i nie związane z jego dziedziną nauki. Odpowiedzi czyta się bardzo szybko i przyjemnie mimo rzucania dużymi hasłami z różnych dziedzin nauki. Dodatkowo są one bardzo dobrze i łopatologicznie uargumentowane dzięki czemu nawet przeciętniak, zainteresowany naukami ścisłymi będzie jak najbardziej w stanie zrozumieć treści zawarte w książce. Niestety od drugiej połowy książki treść zaczęła się powtarzać i każde kolejne argumentacje były kopiami z poprzednich rozdziałów, przez co osobiście czułem się jakbym czytał n-ty raz to samo.

Te „Krótkie odpowiedzi” z tytułu to trochę na wyrost, żeby się połapać w niektórych trzeba mieć ponadprzeciętną wiedzę naukową.

super ksiazka, bardzo przyjemnie sie czytalo o tematach ktore czesto sa za trudne do zrozumienia a tutaj w przystepny sposob mozemy odnalezc odpowiedzi na pytania ktore wszyscy w pewnym momencie sobie zadajemy.

Jestem zawiedziona. Nauka świetnym stylem, w przystępny sposób i z ogromnym poczuciem humoru, to u Andrzeja Dragana dają. A jeśli mam ochotę na bardzo już teoretyczne zagadnienia, to u Sagana. Tutaj była albo nuda albo dla specjalistów fizyki czy kosmonautyki. To nie jest - tak jak ją promowano - książka przystępna dla każdego, a naukowo też niczego, czego już nie czytałam wcześniej.

Oprócz trudnych pojęć dotyczących fizyki, książkę czytało się naprawdę szybko, choć były w niej poruszane same trudne tematy. Napewno skłania do refleksji, warto ją przeczytać.

Stephen Hawking, znany fizyk i jedna z największych person współczesnej nauki, zaprezentował swoją książkę - "Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania". To dzieło stanowi istotną skarbnicę jego myśli, wypełnioną osobistymi refleksjami nad sensem istnienia i przyszłością ludzkości oraz zawiera bardzo wartościową dla niemalże każdego pokolenia, wiedzę naukową.
Książka skupia się na tematach takich jak wszechświat, życie pozaziemskie, teorie naukowe, a także sens życia i istota czasu. W swoim charakterystycznym stylu, Hawking pozwala czytelnikom doświadczyć przeprawy przez najbardziej fundamentalne zagadnienia ludzkiej egzystencji. Autor analizuje najnowsze odkrycia naukowe i wszelkie filozoficzne teorie, dając przy tym wyraz swoim osobistym przemyśleniom.
Hawking motywuje czytelnika do samodzielnego rozmyślania i poszukiwania prawdy poprzez kierowanie pytań o równie kluczowym znaczeniu co odpowiedzi. Jest to lektura, która nie tylko edukuje, ale także inspiruje do refleksji nad własnym istnieniem i rolą w kosmosie - “Skąd się wzięliśmy? Czy ostatecznie przetrwamy? Czy postęp techniki uchroni nas przed zagładą? W jaki sposób moglibyśmy w pełni rozwinąć skrzydła?” Książka nie ogranicza się wyłącznie do eksponowania faktów naukowych, rozważa również skutki tych odkryć dla całej ludzkości.
Moim zdaniem, jednym z najbardziej pozytywnych elementów tej książki jest sposób, w jaki autor potrafi tłumaczyć skomplikowane aspekty naukowe w języku zrozumiałym dla każdego czytelnika. Sprawia, że bez trudności danymi tematami może zainteresować się każdy, bez znaczenia czy jest się filozofem, fizykiem czy innego pokroju naukowcem. Hawking w ten sposób udowodnił swój niesamowity poziom dydaktyczny, umożliwiając znacznie większej grupie odbiorców dostęp do istotnych informacji znajdujących się w środku.
Mimo że dzieło porusza tematy często skomplikowane i trudne do zrozumienia, Hawking udowadnia, że nauka może być fascynująca i dostępna tak jak wcześniej było wspomniane - dla wszystkich. Jego entuzjazm i zaangażowanie w badaniach tajemnic wszechświata są jednocześnie motywujące i przenikliwe, co sprawia, że lektura tej książki staje się niezwykle pamiętnym przeżyciem.
Podsumowując, "Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania" to ważna i inspirującą książka, która powinna znaleźć się na półce każdego poszukującego wiedzy, również każdego kto łapie się na momentach, w których bez większego powodu zaczyna zwyczajnie się zastanawiać nad znaczeniem egzystencji. To książka, która nie tylko poszerza horyzonty intelektualne, ale także pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji nad najbardziej istotnymi pytaniami ludzkości.

Książka skupia...

"Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania" autorstwa Stephena Hawkinga to fascynująca podróż po najważniejszych kwestiach dotyczących naszego miejsca i przyszłości we wszechświecie. Hawking pomimo tego, że przez większość dorosłego życia był częściowo sparaliżowany zajmował się z sukcesami fizyką teoretyczną, astrofizyką, kosmologią oraz działał aktywnie jako popularyzator nauki. Książka ta, opublikowana po śmierci genialnego fizyka w 2018 roku, jest swoistym testamentem jego intelektualnej spuścizny i stanowi syntezę wieloletnich badań i refleksji nad fundamentalnymi zagadnieniami nauki.
Hawking, używając prostego i zrozumiałego języka, stara się odpowiedzieć na pytania, które nurtują ludzkość od wieków. Autorem poszczególnych rozdziałów jest nie tylko naukowiec, ale także myśliciel, który nie boi się poruszyć kwestii filozoficznych i etycznych. Książka skupia się na dziesięciu kluczowych pytaniach, takich jak: “Czy Bóg istnieje?”, “Jak to się wszystko zaczęło?”, “Czy są inne istoty rozumne we wszechświecie?”, “Czy da się przewidywać przyszłość?”, “Co jest wewnątrz czarnej dziury?”, “Czy możliwa jest podróż w czasie?”, “Czy ludzkość przetrwa na Ziemi?”, “Czy powinniśmy skolonizować kosmos?”, “Czy sztuczna inteligencja zdominuje ludzką?”, czy “Czy możemy kształtować naszą przyszłość?”.
Stephen Hawking eksploruje te tematy z perspektywy fizyki, astrofizyki, matematyki, ale również zwraca uwagę na społeczne i kulturowe aspekty tych zagadnień. Przedstawia swoje poglądy na świat w sposób logiczny i naukowy, ale jednocześnie z humorem i dystansem do otaczającej go rzeczywistości.
Jednym z najmocniejszych punktów tej książki jest umiejętność Hawkinga tłumaczenia skomplikowanych teorii naukowych na język zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. Autor unika nadmiernego skomplikowania, wykorzystuje przykłady z życia codziennego jednocześnie pozostając wierny naukowemu rygorowi. Przesłanie Hawkinga jest jasne: nauka i zdolność ludzkiego umysłu do zrozumienia świata są kluczowe dla naszej przyszłości.
Dodatkowo, w książce widoczne są refleksje autora na temat własnego życia, jego choroby - stwardnienia zanikowego bocznego, która uniemożliwiła mu normalne funkcjonowanie, a jednocześnie zmusiła do głębszej introspekcji nad sensem istnienia.
"Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania", to nie tylko książka popularnonaukowa, ale także manifest naukowego optymizmu i wiary w potencjał ludzkiego umysłu. To fascynująca lektura, która pozwala zrozumieć, jak funkcjonuje nasz świat i jakie pytania warto sobie zadawać. Książka ta może zainspirować czytelników do refleksji nad sensem życia i roli, jaką odgrywa nauka w kształtowaniu naszej egzystencji. To idealna pozycja dla każdego, kto interesuje się nauką i tym, co otacza nas we wszechświecie.

w połowie lektury dałbym 9/10, niestety pod koniec sporo powtórzeń i lekkiego rozwlekania.

Mimo wszystko pozycja bardzo ciekawa i warta uwagi

Mimo wszystko pozycja bardzo ciekawa i warta uwagi

Jest to "kompletna" książka zawierająca najważniejsze zagadnienia jakimi zajmował się Stephen Hawking. Dodatkowo znajdziemy tutaj nawiązania do lat jego pracy naukowej - także dokonań innych w tej dziedzinie - a zarazem liczne przemyślenia Hawkinga na bardzo popularne tematy i problemy "na czasie". Gorąco polecam dla tych którzy jeszcze nie mieli styczności z literaturą Hawkinga. Jest to idealna zarazem pierwsza i ostatnia książka jaką warto przeczytać, albowiem nawiązuje do wszystkich poprzednich publikacji naukowca, a dodatkowo zawiera całą masę wartościowych refleksji.

• Popularnonaukowe