Płonące pustkowie. Warszawa od upadku Powstania do stycznia 1945. Relacje świadków

Wydawnictwo: Zona Zero
historia
Gabriela

Płonące pustkowie Warszawa od upadku Powstania do stycznia 1945 Relacje świadków Pozbawione mieszkańców miasto widmo zostało skazane na zagładę. Specjalne oddziały niemieckie niszczyły je metodycznie, kwartał po kwartale. Po ich przejściu w milczących ruinach poza zdziczałymi kotami nie było już nikogo. Książka opowiada o dramatycznych miesiącach po kapitulacji Powstania, zbierając relacje...

Płonące pustkowie
Warszawa od upadku Powstania do stycznia 1945
Relacje świadków

w milczących ruinach poza zdziczałymi kotami nie było już nikogo.

Książka opowiada o dramatycznych miesiącach po kapitulacji Powstania, zbierając relacje tych, którzy pozostali w mieście:

X Pielęgniarek opiekujących się rannymi w szpitalach
X Żołnierzy batalionu „Kiliński” osłaniających ewakuację ludności cywilnej i szpitali
X Bibliotekarzy i muzealników starających się w ramach tzw. akcji pruszkowskiej ratować dobra kultury z niszczonej Warszawy
X Warszawskich Robinsonów - ludzi, którzy chcieli lub musieli ukrywać się w ruinach pustego miasta
X Młodych mieszkańców Warszawy wcielonych siłą przez Niemców do komand sortujących i pakujących ocalały dobytek przed wysyłką do Rzeszy.

Przez sześćdziesiąt trzy dni „Jurek” walczył na pierwszej linii. Czasem działo się więcej, czasem mniej, jednak każdy kontakt z Niemcami oznaczał walkę na śmierć i życie. Teraz żandarmi niemieccy zwracali się do nich per Kameraden. Jemu na ich widok palec odruchowo wędrował do spustu. „Przyzwyczaiłem się do tego, że do Niemców się strzela”.

Niemieccy żołnierze z magazynów Domu Towarowego Braci Jabłkowskich powyciągali samochodziki-zabawki, nakręcali je i puszczali po rozoranej jezdni. Bawili się tymi autkami, a na Marszałkowskiej komanda niemieckie systematycznie, dzień po dniu, paliły dom po domu.

Żołnierze Brandkommando zjawili się spalić Bibliotekę Narodową i nie spodziewali się zastać kogokolwiek w budynku. Dyrektor Grycz okazał dokumenty wystawione przez generała SS stwierdzające, że biblioteka ma zostać jednak ewakuowana. Podpalacze wycofali się niechętnie, rzucając na odchodne: „Ale się spieszcie. My nie będziemy długo czekać”.

Marcin Ludwicki. Historie zazwyczaj opowiada, ale czasem też coś napisze. Autor książek „F27. Czy tu jeszcze rosną róże?” – opowieści o losach mieszkańców domu w Kolonii Staszica w Warszawie, „Na koniec świata” – historii sześcioletniego Antka chorego na raka. Nakładem Wydawnictwa Fronda ukazała się jego opowieść o najtajniejszej radiostacji Armii Krajowej „Niezatapialni i Łódź Podwodna”.

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/plonace-pustk...(?)

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/plonace-pustk...»

Stokrotka | 2019-03-05
Przeczytana: 04 marca 2019

„Płonące pustkowie” to książka, na którą czekałam od lat. Wypełnia ona pewną literacką lukę dotyczącą II wojny światowej. Sporo jest publikacji dotyczących powstania warszawskiego, ale tylko nieliczne z nich poruszają kwestię tego, co stało się potem. Zazwyczaj były to po prostu dalsze losy ludności cywilnej czy powstańców, którzy trafili do obozów na terenie Niemiec. „Płonące pustkowie” natomiast poświęcone jest samej Warszawie po upadku powstania. Mamy więc relacje osób, które ukrywały się w ruinach, ewakuowały rannych ze szpitali, ratowały zbiory biblioteczne i muzealne. Ich opisy naprawdę robią wrażenie.

Bardzo skrupulatnie, obrazowo i autentycznie przedstawiono:
- opuszczanie przez ludność cywilną miasta, ich zagubienie, często nierozsądne decyzje odnośnie bagażu,
- misję specjalnie wyznaczonego oddziału powstańców, który miał pozostać w mieście ruin, aby osłaniać ewakuację warszawiaków,
- działalność szabrowników, którzy ryzykowali własne życie, oby tylko się obłowić,
-...

Świetna książka.

Odrzucając własne uprzedzenia co do wydawnictwa i patronatu medialnego przyznaję, że książka jest znakomita.

Może miałabym lekkie zastrzeżenia co do podawania jako autora pana Marcina Ludwickiego, gdyż gros książki to po prostu przytoczenie opowieści z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego, lub cytaty z inych książek które pan Ludwicki połączył w zgrabną całość, ale to w sumie szczegół. Jest bibliografia, są podane źródła cytatów, jest informacja że to relacje świadków.

Interesuję się tematem Powstania Warszawskiego. Przeczytałam mnóstwo publikacji na ten temat. Ale ta książka po raz pierwszy dobitnie i bardzo boleśnie uświadomiła mi co działo się w stolicy po upadku Powstania do stycznie 1945 roku. Wydawałoby się, że to tylko trzy miesiące. Ale to były aż trzy miesiące. Trzy miesiące podczas których miasto i jego mieszkańcy byli dobijani, dopalani i okradani.

Największe wrażenie wywarły na mnie trzy sprawy poruszane w książce.
1. rozmowy...

marw | 2018-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Autor porusza bardzo ciekawy, a częściowo pomijany temat, co po Powstaniu ? Pomimo wrażenia, że poruszono tylko trochę ten temat ( nie jest to zarzut do Autora ), warto zapoznać się z informacjami ile wszelkiego rodzaju dóbr i rzeczy ukradli Niemcy w Warszawie ( kto wiedział, że wywożono nawet kable telekomunikacyjne ? ), oraz to, że Warszawa nigdy nie umarła.

Gabriela | 2019-01-31

Książka Marcina Ludwickiego „Płonące pustkowie” podejmuje tematykę losów Warszawy od upadku Powstania aż do stycznia 1945 roku. Autor zgromadził relacje świadków: pielęgniarek opiekujących się rannymi w szpitalach, żołnierzy batalionu „Kiliński” osłaniających ewakuację ludności cywilnej i szpitali, bibliotekarzy i muzealników starających się w ramach tzw. akcji pruszkowskiej ratować dobra kultury z niszczonej Warszawy, Warszawskich Robinsonów – ludzi, którzy chcieli lub musieli ukrywać się w ruinach pustego miasta oraz młodych mieszkańców Warszawy wcielonych siłą przez Niemców do komand sortujących
i pakujących ocalały dobytek przed wysyłką do Rzeszy.

Publikacja porusza bolesny temat zaplanowanego rabunku mienia Warszawy przez niemieckie oddziały. Dane liczbowe, które przytacza autor, dokładnie pokazują skalę kradzieży i zniszczeń miasta. Tematyka ostatnich miesięcy walk i pierwszych miesięcy po kapitulacji nie jest często spotykana w literaturze historycznej.

Bogaty materiał...

LeniwyCzłowiek | 2019-01-06
Na półkach: Pwr19, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Tłumienie powstania, bombardowania i ostrzeliwanie miasta z różnego rodzaju dział było tylko wstępem do zadania ostatecznego ciosu jakim była ewaporacja (ta Orwellowska) stolicy Polski. Niezrozumiała, z punktu strategicznego, decyzja adolfa o zniszczeniu całej Warszawy pozostawiła ślad w pamięci uczestników tych wydarzeń. Dopiero relacje świadków potrafią obnażyć to co działo się w tamtych dniach w Warszawie - kradzież i dewastacja dóbr kultury na ogromną skalę.

Karolina | 2019-06-04
Na półkach: 2019, Przeczytane