Snajperki. Dziewczyny z Armii Czerwonej

Tłumaczenie: Dorota Bal
Wydawnictwo: Znak Horyzont
7,2 (41 ocen i 20 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
3
8
6
7
20
6
7
5
1
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324042852
liczba stron
352
kategoria
historia
język
polski
dodał
Pawel Kurach

Godziny wyczekiwania w napięciu, pierwszy zabity wróg, a potem kolejne „punkty na koncie”, śmierć koleżanek, ale też zabawa, zaloty i pierwsze miłości. Tak wyglądało życie Kławy, Marusi, Rozy i innych, znoszących trudy wojny, zahartowanych snajperek, bez wahania naciskających na spust. Jednocześnie bardzo młodych dziewcząt tęskniących za mamą, za domem, za normalnością. Co czuje młoda...

Godziny wyczekiwania w napięciu, pierwszy zabity wróg, a potem kolejne „punkty na koncie”, śmierć koleżanek, ale też zabawa, zaloty i pierwsze miłości. Tak wyglądało życie Kławy, Marusi, Rozy i innych, znoszących trudy wojny, zahartowanych snajperek, bez wahania naciskających na spust. Jednocześnie bardzo młodych dziewcząt tęskniących za mamą, za domem, za normalnością.

Co czuje młoda dziewczyna, gdy kolejna już przyjaciółka ginie na froncie? I gdy to kolega z własnego obozu okazuje się być najgroźniejszym wrogiem? Jak to jest być „frontową żoną”? Czy można wrócić z wojny do domu i znów gotować barszcz, jak mama i babcia?

Luba Winogradowa przeszukując archiwa, studiując wspomnienia naocznych świadków udowadnia, że wojna tylko z pozoru jest męską sprawą. Oddaje sprawiedliwość bohaterkom, których zasługi nigdy nie zostały należycie docenione.

 

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,112196,S...(?)

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,112196,S...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (170)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 570
DomowaKsięgarnia | 2018-06-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Związek Radziecki, obok Wielkiej Brytanii czy Niemiec, pozwolił kobietom na służbę w wojsku. Jednak, to właśnie w armii ZSRR służyło ich najwięcej. I były to nie tylko kobiety sanitariuszki lub łączniczki, ale także pilotki i snajperki, czyli członkinie jednostek biorących bezpośredni udział w walce.

Autorce udało się nie tylko opisać wojenne losy snajperek. Nie umknęła jej uwadze propaganda radzieckich władz. To właśnie dzięki dobrze zbudowanej propagandzie kobiety, z różnych warstw społecznych, tak chętnie zaciągały się do wojska. Wydawało im się, że warto zaryzykować i poświęcić swoje życie dla kraju. Rzeczywistość okazała się dla nich zupełnie inna.


Większość z nich nie miała pojęcia na co tak naprawdę się decyduje. Trafiły do prawdziwego piekła na ziemi. Zmuszone były patrzeć na śmierć, walczyć z insektami, a także ze swoimi kolegami – żołnierzami, którzy mieli czelność je napastować i niewłaściwie traktować. Delikatnie mówiąc.

Snajperki. Dziewczyny z Armii Czerwonej to...

książek: 3422
szczypiorek5 | 2018-09-06
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 06 września 2018

Po rewelacyjnej książce Swiatłany Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" ,"Snajperki" mnie nie porwały ani nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia. Można przeczytać ale Aleksijewicz zdecydowanie lepsza i pokazuje nie tylko snajperki. .

książek: 1127
Elevander | 2018-05-09
Przeczytana: 22 marca 2018

Udana książka poświęcona kobietom służącym w Armii Czerwonej jako snajperki. Ciężar wojny z najazdem hitlerowskim zmusił sowieckich przywódców do poboru milionów kobiet. Pochodziły z różnych narodów i warstw społecznych, ale wszystkie musiały stanąć do największej, decydującej kampanii II wojny światowej. Winogradowa sięga po ich wspomnienia, prowadzi z nimi wywiady, stara się dociec, w jakich warunkach walczyły, z jakimi trudnościami musiały się mierzyć, co pędziło je naprzód. Rzucano je na niezwykle trudne odcinki, musiały zabijać i z drugiej strony oglądać śmierć bliskich.

Dwa najciekawsze wątki tej książki to sowiecka propaganda oraz zachowanie się wojsk radzieckich na terenach III Rzeszy. Snajperki (zwłaszcza Ludmiła Pawliczenko i Zoja Kosmodiemjanska) były sławione przez sowiecką prasę, a ich biografie przeinaczano. Ale najbardziej niesamowite jest zachowanie kobiet z Armii Czerwonej w Prusach Wschodnich. Dokonywane tam gwałty na ludności cywilnej i grabieże na wielką skalę...

książek: 1048
rudarecenzuje | 2018-05-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 maja 2018

U boku mężczyzn, ramię w ramię, przelewały krew. Do walk zgłaszały się jako ochotniczki, wierząc w równość płci i konieczność wypełnienia obowiązku. Tysiącami uzupełniały szeregi armii, licząc na to, że w ten sposób pomszczą rodzinę i odpłacą pięknym za nadobne za wyrządzone krzywdy. A jednak można by odnieść wrażenie, że mówi się o nich niewiele, nie docenia ich cichego bohaterstwa.

W swojej powieści Winogradowa próbuje przypomnieć historie snajperek, sprawić, by to, co zrobiły nie poszło na marne i nie zostało zatarte poprzez upływające lata. Szuka przyczyn, usiłuje znaleźć odpowiedzi. Tę książkę oparła na wiedzy pozyskanej za sprawą wizyt w archiwach i muzeach. Podpierała się znalezionymi zapiskami, wykorzystywała zdjęcia i pamiętniki żołnierek. W tekście widać włożony w niego trud i wysiłek poświęcony upamiętnieniu tych kobiet i ich życia, swoiste podziękowanie za to, kim były i co zrobiły.

Winogradowa nie tylko przedstawia ich historie. Ona także próbuje zrozumieć, co...

książek: 800
Czytalski | 2018-06-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 maja 2018

Armia Czerwona w trakcie II wojny światowej jako jedyna na taką skalę pozwalała na służbę kobiet w jednostkach frontowych. Ich rola nie ograniczała się do typowych roli typu sanitariuszka czy łączniczka. Poznajcie świat radzieckich snajperek.

Dr Luba Winogradowa nie po raz pierwszy porusza temat kobiet w wojsku. Jedna z jej wcześniejszych książek prezentowała zmagania "Nocnych Wiedźm" - pilotek z pierwszej na świecie żeńskiej jednostki bojowej. Również na stronach tej pozycji są one wspomniane.
W czasie lektury podążamy kilkoma szlakami bojowymi, np. na południu śladem 227. Dywizji Strzeleckiej walczącej nad Morzem Czarnym i Azowskim, a na północy obserwujemy postępy wojsk w ramach operacji "Bagration" i zdobywania miast w Prusach Wschodnich (w tym mojego rodzinnego Elbląga). Na każdym z frontów te, w większości młode kobiety, walczyły z Niemcami na równi z mężczyznami, choć może jednak bardziej - oprócz wroga po stronie lunety musiały też uważać na swoich współtowarzyszy, którzy...

książek: 53
NataliaJJ | 2018-07-23
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 lipca 2018

Trudna książka. Dopiero teraz, tyle lat po wojnie, żołnierki odważyły się przemówić. Osobiście jestem pogrążona w wielkim smutku, że te kobiety zamiast stać się bohaterkami dla swojego kraju, były szykanowane, hańbione. Dodatkowo musiały ukrywać to, iż należały do armii i walczyły o lepsze jutro dla swoich rodzin.

książek: 134
Sal | 2018-05-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 maja 2018

W szeregach Armii Czerwonej wg ostrożnych szacunków walczyło nawet ok 800 tys kobiet, niektóre dane mówią o milionie. Nigdy w historii żaden kraj nie wysłał tylu kobiet na front co Związek Radziecki. W szeregach sanitariuszeK, zwiadowczyń ,w obronie cywilnej czy fabrykach, w zaopatrzeniu czy łączności spotykało się kobiety w innych, europejskich wojskach ale nie na pierwszej linii frontu. Tylko radzieckie kobiety stały ramię w ramię z mężczyznami we wszystkich służbach . Dlaczego?
Teoretycznie sowiecka konstytucja gwarantowała równość płci, narodowości rosyjskie wykrwawiły się na froncie w pierwszych miesiącach po ataku hitlerowskich Niemiec i zaszła nagła potrzeba uzupełnienia szeregów armii. Kobiety radzieckie po prostu masowo zgłaszały się do wojenkomatu i potwierdzały gotowość bezpośredniego udziału w działaniach wojennych.

Snajpierki- to dzieło upamiętniające te właśnie niezwykle młode i odważne kobiety, które dzielnie znosiły wszelkie wojenne niedogodności. Luba...

książek: 7
ula | 2018-05-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2018 rok

Temat kobiet walczących podczas wojny nie jest tematem częstym. Książka ta przedstawia losy dziewczyn - dziewczyn, nie kobiet, gdyż większość z nich nie miała więcej niż 25 lat - wcielonych do walki lub ochotniczek do armii rosyjskiej. Ciekawa lektura ukazująca losy dziewcząt w szerszy tle, możemy poznać tło walk toczących się w Rosji podczas II Wojny Światowej.
Najważniejsze jednak są perypetie młodych dziewcząt wrzuconych w świat bezlitosnych walk, okrucieństwa, śmierci czychającej za rogiem. Wojna to także radzieccy oficerowie nastający na cześć dziewcząt,często są to historie bardziej dramatyczne niż wojenne przeżycie...
Lektura trudna, lecz niewiele jest książek o podobnej tematyce.Chociażby z tego względu polecam.

książek: 168
Kulturalna_Pyra | 2018-08-12
Na półkach: Przeczytane

Książka, która pokazuje zupełnie inne oblicze wojny. Przeważnie znamy ją z perspektywy mężczyzn, którzy zostawiają w domu kobiety, dzieci i idą walczyć ku chwale ojczyzny. A tutaj mamy kilkanaście historii kobiet, które najczęściej szły walczyć, bo musiały i radziły sobie z tym na równi z mężczyznami, choć nie było łatwo odnaleźć im się w tej męskiej rzeczywistości.

Jak dla mnie trudno oceniać książkę, która jest złożona z ludzkich wspomnień. Myślę, że po prostu warto ją przeczytać i poznać oblicze wojny od trochę innej, tej damskiej strony.

książek: 41
Zdzisław Ruszkowski | 2018-06-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 07 czerwca 2018

LUBA WINOGRADOWA.
Snajperki. Dziewczyny z Armii Czerwonej.
„Godziny wyczekiwania w napięciu, pierwszy zabity wróg, a potem kolejne „punkty na koncie”, śmierć koleżanek, ale też zabawa, zaloty i pierwsze miłości. Tak wyglądało życie Kławy, Marusi, Rozy i innych, znoszących trudy wojny, zahartowanych snajperek, bez wahania naciskających na spust. Jednocześnie bardzo młodych dziewcząt tęskniących za mamą, za domem, za normalnością. Co czuje młoda dziewczyna, gdy kolejna już przyjaciółka ginie na froncie? I gdy to kolega z własnego obozu okazuje się być najgroźniejszym wrogiem? Jak to jest być „frontową żoną”? Czy można wrócić z wojny do domu i znów gotować barszcz, jak mama i babcia?”
Książka jest zapisem wojennych losów młodych rosyjskich dziewczyn, które los zmusił do zastąpienia poległych mężczyzn do walki z okupantem podczas II wojny światowej. W większości dziewczyny pochodziły z biednych rodzin, małych miasteczek i wsi. Bardzo młode, bez wykształcenia dziewczyny zostały...

zobacz kolejne z 160 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd