Niezatapialni i łódź podwodna

Wydawnictwo: Fronda
8 (6 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historia
corn

Wybuch amunicji, który 13 października 1923 r. zmiótł z powierzchni ziemi sporą część Cytadeli Warszawskiej, zniszczył także świeżo wybudowany domek przy ul. Fortecznej 4. Rodowiczowie już nie raz rozpoczynali wszystko od nowa, po kilku latach ich odbudowany dom stał się chlubą Żoliborza. Najciekawsza była jednak piwnica. To tam znajdowała się „Łódź Podwodna”. Komfortowo urządzona, znakomicie...

To tam znajdowała się „Łódź Podwodna”. Komfortowo urządzona, znakomicie ukryta. Niezatapialna. Niemcy poszukiwali jej bezskutecznie. Tę najnowocześniejszą konspiracyjną radiostację Polski Podziemnej wymyślił i skonstruował Stanisław Rodowicz. Po wojnie komuniści skazali go na karę śmierci.

Krystyna próbowała się dowiedzieć, gdzie jest jej Stanisław i dlaczego został aresztowany przez bezpiekę. Po poradę udała się do stryjostwa na ulicę Lwowską. Drzwi mieszkania otworzył Kazimierz Rodowicz, profesor Politechniki Warszawskiej, ojciec legendarnego „Anody”. Starał się opanować. Właśnie otrzymał pismo z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Pokazał je Krystynie. „Zawiadamiam, że syn Obywatela, Jan Rodowicz, w dniu 7 stycznia 1949 r. popełnił samobójstwo wyskakując z okna podczas przeprowadzania go z aresztu”. Łzy same zaczęły jej płynąć. Rozmawiali tylko o Janku.

Stanisław Rodowicz, konstruktor konspiracyjnej „Łodzi Podwodnej”.

Jego młodszy brat, Kazik, dostał się do niemieckiej niewoli. W 1947 r. wyjechał do Wenezueli, zamieszkał wśród Indian.

Najmłodszy z braci, Władek, pomagał Staszkowi w pracy konspiracyjnej. Aresztowany, przeszedł obozy koncentracyjne, Majdanek i Auschwitz.

Byli stryjecznymi braćmi Jana Rodowicza, „Anody”.

Niezatapialni.

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/

Darciatko | 2017-07-27

Świetna książka o wspaniałych ludziach. Radzę przeczytać.

marw | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

Historia Rodziny, historia Miasta Warszawa, historia Polski, nierozerwalnie ze sobą związane. Przedwojnie, koszmar wojny i okupacji, horror komunizmu. Opisane niezwykle lekkim i przystępnym językiem. Czyta się szybko. Więkoszość historii to gotowe scenariusze dla filmów sensacyjnych. Dużo ciekawostek, jak na przykład opis szabru w Warszawie po kapitulacji Powstania. Warto przeczytać.

Renax | 2017-06-26
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Zaintrygowałam się, bo zdaje mi się, że Wołoszański mówił, że II RP nie miała łodzi podwodnych....
Okazało się, że książka jest o czymś innym: o radiostacji radiowej w Warszawie, której nie mogli namierzyć gestapowcy.Co się nie udało Niemcom, udało się UB metodą donosu i szantażu...
Poza tym to dzieje trzech braci i trzech rodzin. Bardzo ciekawa książka.
Dzieje tej rodziny to przykład losów Polaków w XX wieku. Pochodzili z Kresów, z rodziny ziemiańskiej, skąd wygnał ich rok 1919. Przenieśli się do Warszawy i jakoś żyli. Potem była II wojna światowa, Kampania Wrześniowa, Katyń, AK, Powstanie Warszawskie, 'wyzwolenie', więzienie stalinowskie, emigracja itd. Do tego szczegółowo dokonana kwerenda rodzinna, rozmowy z członkami rodziny, wiele zdjęć, fotografie kartek, listów, wycinków gazet itd. Bardzo ciekawe życiorysy, bardzo ciekawej rodziny, która była przykładem niepoddawania się, zachowania godności i przetrwania różnych zawirowań historii.
Książka napisana została stylem...