Niezatapialni i łódź podwodna

Wydawnictwo: Fronda
historia
corn

Wybuch amunicji, który 13 października 1923 r. zmiótł z powierzchni ziemi sporą część Cytadeli Warszawskiej, zniszczył także świeżo wybudowany domek przy ul. Fortecznej 4. Rodowiczowie już nie raz rozpoczynali wszystko od nowa, po kilku latach ich odbudowany dom stał się chlubą Żoliborza. Najciekawsza była jednak piwnica. To tam znajdowała się „Łódź Podwodna”. Komfortowo urządzona, znakomicie...

To tam znajdowała się „Łódź Podwodna”. Komfortowo urządzona, znakomicie ukryta. Niezatapialna. Niemcy poszukiwali jej bezskutecznie. Tę najnowocześniejszą konspiracyjną radiostację Polski Podziemnej wymyślił i skonstruował Stanisław Rodowicz. Po wojnie komuniści skazali go na karę śmierci.

Krystyna próbowała się dowiedzieć, gdzie jest jej Stanisław i dlaczego został aresztowany przez bezpiekę. Po poradę udała się do stryjostwa na ulicę Lwowską. Drzwi mieszkania otworzył Kazimierz Rodowicz, profesor Politechniki Warszawskiej, ojciec legendarnego „Anody”. Starał się opanować. Właśnie otrzymał pismo z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Pokazał je Krystynie. „Zawiadamiam, że syn Obywatela, Jan Rodowicz, w dniu 7 stycznia 1949 r. popełnił samobójstwo wyskakując z okna podczas przeprowadzania go z aresztu”. Łzy same zaczęły jej płynąć. Rozmawiali tylko o Janku.

Stanisław Rodowicz, konstruktor konspiracyjnej „Łodzi Podwodnej”.

Jego młodszy brat, Kazik, dostał się do niemieckiej niewoli. W 1947 r. wyjechał do Wenezueli, zamieszkał wśród Indian.

Najmłodszy z braci, Władek, pomagał Staszkowi w pracy konspiracyjnej. Aresztowany, przeszedł obozy koncentracyjne, Majdanek i Auschwitz.

Byli stryjecznymi braćmi Jana Rodowicza, „Anody”.

Niezatapialni.

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/

Renax | 2017-06-26
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Lubię tematykę historyczną, więc co jakiś czas sięgam do oferty wydawnictwa Fronda, żeby sprawdzić co nowego wydali w tym zakresie. Tym razem zaproponowano mi książkę o intrygującym tytule 'Niezatapialni i łódź podwodna'. Zaintrygowałam się, bo zdaje mi się, że Wołoszański mówił, że II RP nie miała łodzi podwodnych....
Okazało się, że książka jest o czymś innym: o radiostacji radiowej w Warszawie, której nie mogli namierzyć gestapowcy.Co się nie udało Niemcom, udało się UB metodą donosu i szantażu...
Poza tym to dzieje trzech braci i trzech rodzin. Bardzo ciekawa książka.
Ukazała się już dwa miesiące temu, bo 24 kwietnia 2017 roku w wydawnictwie Fronda. Na razie, nie wiem jakim cudem, na LubimyCzytać, nikt jej nie przeczytał. Jestem pierwsza. I mam nadzieję, że zachęcę wiele osób.
Książka jest pięknie wydana, okraszona zdjęciami. Dzieje tej rodziny to przykład losów Polaków w XX wieku. Pochodzili z Kresów, z rodziny ziemiańskiej, skąd wygnał ich rok 1919. Przenieśli się do...

Kominek | 2017-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

Nazwisko - Rodowicz - może poza Marylą, najlepiej kojarzone jest z jakże barwną postacią okresu okupacji, Janem Rodowiczem „Anodą”, o którym swego czasu pisałem w ten sposób:

'(...) Od dłuższego czasu dostrzegam pewną szczególną alegorię. Umęczony „Rudy” i jego dzielna Matka, która stała się z czasem Matulą Polskich Harcerzy. Określone biblijne skojarzenie wydaje się jakże proste, ale też wyjątkowo wymowne. „Zośka”, „Rudy”, „Alek”, dalej „Anoda” i kilku innych stojących na piedestale. Jeszcze za życia za sprawą Aleksandra Kamińskiego opisywani piękni, bohaterscy, walczący.

„Rudy” stał się symbolem, męczennikiem za sprawę. Słowo „męczennik” może odrobinę jest na wyrost, ale jakże trafnie odnajduje się w tym kontekście. I to jego imiennik, Janek Rodowicz „Anoda” pierwszy rzucał butelki w akcji pod Arsenałem. Akcji, która również stała się symbolem, która odcisnęła swoje piętno na okupacji. „Anoda” po akcji odszedł spod Arsenału swobodnym krokiem, jakby nic się nie stało, jakby...

marw | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

Historia Rodziny, historia Miasta Warszawa, historia Polski, nierozerwalnie ze sobą związane. Przedwojnie, koszmar wojny i okupacji, horror komunizmu. Opisane niezwykle lekkim i przystępnym językiem. Czyta się szybko. Więkoszość historii to gotowe scenariusze dla filmów sensacyjnych. Dużo ciekawostek, jak na przykład opis szabru w Warszawie po kapitulacji Powstania. Warto przeczytać.

Darciatko | 2017-07-27

Świetna książka o wspaniałych ludziach. Radzę przeczytać.

Renegi Grene | 2017-09-28
Małkinia | 2018-02-17