Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach

Znak Horyzont
The Third Reich in 100 Objects
historia
Roman Sidorski

Książka z pozoru bardzo ciekawa. Po bliższym poznaniu nużąca. Z racji przyjętej formuły, wszystkie przedmioty opisane bardzo ogólnikowo. Wiem, książka nie jest z gumy, trzeba było jakoś upchać te sto przedmiotów. Moim zdaniem dobór opisywanych przedmiotów też jest dyskusyjny. Ale jak napisałem wcześniej, trzeba było znaleźć te sto przedmiotów.

2037

Bardzo ciekawa książka. Autor przedstawił 100 symboli związanych z Trzecią Rzeszą. Mnie najbardziej zainteresowały te nieco bardziej osobliwe jak np. szczoteczka do wąsów Hitlera, którą zabierał ze sobą w każdą podróż (w czasie I wojny światowej preferował nieco bardziej okazały zarost, ale ponoć skrócił go by maska gazowa lepiej przylegała do jego twarzy), puzderko na...

Książka to zbiór 100 przedmiotów powiązanych z III Rzeszą z 2-4 stronicowym ich opisem.

Można traktować książkę jako ciekawostkę - mimo, iż sporo wiem o III Rzeszy, to o kilku przedmiotach wcześniej nie słyszałem.

Oryginalne przedstawienie historii reżimu hitlerowskiego poprzez przedmioty, budowle, dokumenty, czyli rzeczy materialne. Pokazuje Moorhouse jak wielką rolę przywiązywała III Rzesza do budowy wizerunku za pomocą symboli, mitów, rytuałów. Ilustruje też zapiekłe okrucieństwo oraz zaawansowanie militarne i technologiczne reżimu. Popularyzacja historii w znakomitym stylu....

Bardzo ciekawa książka. Trzecia Rzesza scharakteryzowana na bazie przedmiotów, tych mniej i bardziej oczywistych, zazwyczaj stanowiących tylko przyczynek do omówienia sytuacji. Czyta się szybko i sprawnie, niestety bez zgłębienia poszczególnych zagadnień ale bogata bibliografia może stanowić początek poszukiwań przez tych co chcą wiedzieć więcej.

Nigdzie nie ma dostępnego...

Nie będę rozpisywał się o nazizmie - każdy kto sięga po tę książkę doskonale zdaje sobie sprawę czym była (jest) ów ideologia, więc lepiej przejdę od razu do rzeczy: książka prezentuje 100 przedmiotów tworzących totalitarną machinę III rzeszy, i co ciekawe, nie są to wyłącznie militaria, lecz również przedmioty codziennego użytku oraz takie, które poprzez swój wymowny...

Fascynujące kompendium wiedzy o czasach, ludziach i świecie Trzeciej Rzeszy przedstawionych z tej niekoniecznie najbardziej znanej perspektywy.

Wartość poznawcza tej pozycji jest oczywista, muszę natomiast skrytykować formę w jakiej książka została wydana. Twarda oprawa, dobrej jakości papier i duże ilustracje nie pomagają jeśli tekst wydrukowany jest czcionką wielkości...

Świetnie się czyta, ale raczej osoby posiadające trochę wiedzy o epoce, niewiele dowiedzą się nowego, poza paroma ciekawostkami. Mimo wszystko warto polecić jako przyjemną lekturę

Książka, która pokazuje jak dużo rzeczy jest związanych z Trzecią Rzeszą o których człowiek nie miał pojęcia. Mimo, że o dużej części wiedziałam, że są związane z tym okresem, ale dowiedziałam się/przypomniałam o przyczynach powstania.

100 przedmiotów, również te codziennego użytku, których zazwyczaj nie pokazuje się w związku z ideologią nazizmu. Bardzo zaskakujące jak niektóre z nich zostały na stałe do niej [ideologii] przypisane.

Dyskusje

• 2019