Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi

2019-08-05
Bartłomiej Pietrzyk
Wojna 1939

Zuchwały opór

Niesposób opisać kampanii wrześniowej 1939 roku w nieco ponad 400 stron,dlatego angielski historyk zrobił to z założeniem popularyzowania dramatycznej historii Polski z tego okresu. Książka reportażowa, z przystępną wciągającą czytelnika narracją,napisana w oparciu o liczne żródła , starająca się przedstawić wydarzenia widziane oczami wszystkich stron konfliktu. Nowa literatura historyczna na nowe czasy.

43/2023

Trzeba mieć świadomość, że nie jest to książka odkrywcza i rzucająca nowe spojrzenie na kampanię wrześniową, ale jednocześnie jest to bardzo ważna publikacja. Autor przybliża czytelnika brytyjskiego (pierwotne wydanie książki) z genezą i przebiegiem polskiej wojny obronnej.

Moorhouse mimo, że jest Brytyjczykiem nie boi się rzucić poważnych oskarżeń, że rządy Francji i Zjednoczonego Królestwa dokonały zdrady swojego sojusznika, któremu jako pierwszemu przyszło przyjąć niszczycielskie uderzenie Wehrmachtu. Na potwierdzenie tych tez przytacza wiele dokumentów i zapisów z rozmów, które biją w oczy naiwnością i tchórzostwem. Wypowiedzenie wojny Niemcom było tylko fasadą za którą nie kryły się żadne poważne plany ulżenia krwawiącej Polsce.

Autor kreśli obraz kampanii wrześniowej w bardzo ciekawy sposób. Opiera się nie tylko na relacjach i wspomnieniach oficerów i polityków wszystkich stron, ale głos mają także zwykli ludzie, którzy byli naocznymi świadkami bestialstwa Niemców oraz Sowietów skierowanego w Polskę i na bieżąco komentowali upadek ich ojczyzny.

Warto mieć na uwadze, że Polska w latach 30 XX wieku znalazła się w objęciu dwóch największych totalitaryzmów w historii świata i niestety nasz los był przypieczętowany na długo przed wybuchem II wojny światowej.

Da się wyczuć ogromną sympatię historyka do narodu polskiego oraz wielką dozę wstydu z powodu polityki Neville'a Chamberlaina, który był jednym z biernych autorów budowy hitlerowskiej potęgi, ponieważ, polityka ustępstw doprowadziła do największej katastrofy w historii świata.

Przez wiele lat kampania wrześniowa była gdzieś na marginesie zainteresowania zagranicznych publicystów, ale km więcej takich publikacji tym lepiej może to rzutować na zrozumienie dzisiejszej sytuacji w Europie i dostrzeżenia racji krajów, które dotychczas były mocno w cieniu „wielkich graczy”.

Paradoksalnie historia, czyli nauka o przeszłości, jest doskonałym narzędziem do zrozumienia teraźniejszości.

43/2023

Wczoraj przeczytałem i uważam że taka pozycja była bardzo potrzebna na rynku.Brakuje kilku ważnych informacji jak np. śmierć generała Wilhelma Fritza von Roettiga zabitego przez naszych żołnierzy 10.IX.1939.Niemiecki generał Waffen-SS i Generalmajor Ordnungspolizei.który zyskał miano kata Śląska.Moim zdaniem pozycja obowiązkowa.

W mojej opinii jedno z najlepszych opracowań przedstawiające kampanię wrześniową 1939 roku. Gdy 1 września 1939 faszystowskie Niemcy zaatakowały II Rzeczpospolitą Polską rozpoczęła się II wojna światowa. W tamtym okresie Nasz kraj posiadał sprzymierzeńców, którzy obiecali nam, że w razie konfliktu udzielą nam zbrojnej pomocy, jednak na samych zapewnieniach się skończyło. Wydaje się, że o początku drugiej wojny światowej powinniśmy wiedzieć prawie wszystko gdyż to nasz kraj został zaatakowany, jednak tak nie jest. Moorhouse w sposób wyczerpujący przedstawia nam ten konflikt od samego początku. Od pozorowanego ataku na stację radiową w Gliwicach, gdzie mieli zaatakować „Polacy” – a tak naprawdę była to prowokacja faszystowska. Następnie opisując największe batalie oraz poszczególne potyczki autor przedstawia dokładnie sytuację polskich wojsk, a także rys polityczny, jak zachowywali się nasi „sojusznicy”. W kolejnych rozdziałach także przedstawiony jest tzw. „nóż w plecy” czyli najazd wojsk sowieckich dnia 17 września 1939 r. Komuniści pod hasłami ochrony ludności Ukrainy i Białorusi chcieli się wywiązać z ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow. A świat dalej milczał. Polakom została jednak odwaga by samemu stanąć do nierównej walki z dwoma potęgami ówczesnych czasów – faszystowską III Rzeszą i komunistycznym Związkiem Radzieckim.
Ta książka jest naprawdę dobra. Czyta ją się bardzo dobrze. Autor w sposób wyczerpujący przedstawia obronę polskich granic przed faszystowskim a później komunistycznym najeźdźcą. Moorhouse także zwraca uwagę na zachowanie żołnierzy Niemiec i Związku Radzieckiego na terenie Polski. Przytacza wiele przykładów znęcania się i mordowania cywilnej ludności polskiej. Autor wiele miejsca poświęca też miejsca na obalenia mitów polskiej obrony, czyli między innymi na „szarże kawalerii na niemieckie czołgi”. Opracowanie naprawdę dobre i wciągające. Miejscami przytoczone są też patriotyczne odezwy prezydenta Warszawy podczas bombardowań stolicy. Książka powinna się znaleźć w kanonie każdej osoby pasjonującej się historią konfliktu II wojny światowej.

Obowiązkowa lektura podstawowa dla wszystkich zainteresowanych tematem II wojny światowej i kampanii wrześniowej. Dodatkowym plusem jest perspektywa człowieka spoza rodzimego kraju i efekt jego badań źródłowych. Książka nie jest przeładowana faktami, przedstawia najważniejsze potyczki, dodając też te niewymieniane przez szkolne podręczniki. Aspektem na minus jest materiał fotograficzny, który wydaje się być tylko dodatkiem do książki, bez szczegółowych opisów/podpisów. Zręcznie prowadzona narracja, wciągająca czytelnika w ten trudny temat początku wojny dla naszego kraju.

Jeśli ktoś szuka szczegółowych opisów bitew to tu takich szczegółów nie znajdzie. Autor, jak sam pisze, pragnie przybliżyć i uzmysłowić osobom którzy nie znają historii kampanii wrześniowej, jak wiele się podczas niej działo i jak ważna była. Dlatego obejmuje dosyć szeroki zakres informacji, jednak nie skupia się mocno na wszystkich szczegółach, co nie zmienia faktu, że z książki można się wiele dowiedzieć. Polecam każdemu, kto interesuje się historią września 1939, a szczególnie tym, którzy dopiero są na początku drogi poznawania tej tragicznej i bohaterskiej historii.

Trudna historia Polski i jej kampani obronnej 1939r spisana przez brytyjskiego historyka to idealny balans między ilością podawanych faktów, a opisami poszczególnych sytuacji. To również pokazanie tragizmu polskich wojsk oraz ludności cywilnej. Oczami wyobaźni można poczuć jak katastrofalny był to czas dla całego polskiego społeczeństwa. Myślę, że w nauczaniu polskiej historii dużo więcej powinno być o latach 20-tych i 30-tych, w których powstawały wszelkiej maści totalitaryzmy i jak powinny postępować polskie elity rządzące byśmy już NIGDY nie zależeli od decyzji lub ich braku ze strony naszych mniej lub bardziej prawdziwych sojuszników.

Bardzo dobra książka. Może dla Polaka bedzie się wydawać że cała kampania wrześniowa jest opisana w skrócie ale wydaje mi się że ta książka będzie dobra dla Anglików i Francuzów aby im przedstawić jak wyglądała pierwsza wojna drugiej wojny światowej. Mam nadzieję że jak ją będą czytać to zaczerwienią się ze wstydu przy fragmentach gdzie jest opisana zdrada aliantów. Duży plus dla książki za dużą ilość przytoczonych wspomnień świadków tamtych wydarzeń. Polecam tą książkę.

Napisana przystępnym językiem, idealna przed zagłębieniem się w bardziej szczegółowe pozycje dot. kampanii wrześniowej. Obala wiele niesprawiedliwych mitów i przekłamań. Pokazuje też skalę zdrady i hańby (słowo idealnie pasujące do postawy Zjednoczonego Królestwa i Francji) naszych sojuszników, dokonanych z absolutną premedytacją. Zastrzeżenia, i to spore, mam nie do samego autora, ale przekładu i wydawnictwa, które firmuje je swoim logiem. Ilość literówek, nieusuniętych lub "zjedzonych" słów, poprzestawianych, co czyni zdania kompletnie niezrozumiałymi, jest sporym minusem. Ciężko mi zrozumieć, jak wydawnictwo o takiej renomie na rynku pozwoliło na publikację książki z tak rażącymi niedociągnięciami?

Wiele lat temu Apoloniusz Zawilski i jego Bitwy polskiego września. Wiele lat później, w 2019 roku pojawia się dzieło, które stanowi doskonałe dopełnienie tego wszystkiego, co znajduje się w przełomowym dziele Zawilskiego. Koszmar września, bezsilność, ale i waleczność żołnierza polskiego. Trudno sobie wyobrazić jaką gehenną był ten miesiąc, jaką krwawą Wigilią tego, co miało nadejść w kolejnych miesiącach i latach okupacji.

• II wojna światowa
  • Do kupienia