Historia antykultury

Okładka książki Historia antykultury
Krzysztof Karoń Wydawnictwo: wydano nakładem autora popularnonaukowa
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
wydano nakładem autora
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395195204
Inne
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
227 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
291
123

Na półkach:

Ta książka jest totalną stratą czasu, ewentualnie można ją czytać dla "beki", jej wartość poznawcza jest żadna.

Jedno należy autorowi przyznać - rzuca nazwiskami i tytułami na lewo i prawo, ale mam wrażenie, że jego research opiera się w dużej mierze na wikipedii... Brak jakiejkolwiek bibliografii, przypisów tylko mnie w tym utwierdza.

Trudno jest napisać analityczną i metodyczną krytykę tej książki, ponieważ większość myśli w niej zawartych nie jest w żaden sposób ustrukturyzowane, ta książka to typowy "strumień świadomości". Można poniekąd wyróżnić jej myśl przewodnią - marksiści począwszy od samego Marksa, kontynuując przez szkołę frankfurcką, kończąc na "ideologii" gender, chcą zniszczyć zachodnią cywilizację, promując wolność (przede wszystkim seksualną), próżniactwo i atakując kościół i tradycję. Najważniejszym dzieckiem kościoła i tradycji jest etos pracy, który prowadzi do wszystkiego co w człowieku dobre - produktywności, inwencji twórczej, itd. Bez etosu pracy ludzie tylko by leżeli i kradli (albo jak mawiał klasyk: żyli i żarli). Człowiek według Karonia jest leniwy z natury, zapewnia sobie byt preferując kradzież zamiast pracy (jeśli kradzież nie jest sankcjonowana) i tylko etos pracy zaszczepiony mu pod przymusem powoduje, że robi coś innego niż żyje i żre. W wyniku zaszczepienia etosu pracy może dojść do "samozapłonu" (pojęcie z książki) jednostki, w wyniku którego zacznie ona pracować i kształcić się z własnej woli. Rozwój kultury jest rozwojem etosu pracy, antykultura zaś chce ten etos zniszczyć, promując rozwiązłość i zasiłki.

Nie trzeba być po kursie filozofii żeby stwierdzić, jak to dzieło jest kuriozalne, począwszy na problemie tego, skąd właściwie wziął się ten etos pracy wśród próżniaków i złodziei (wedle autora pochodzi on z etyki chrześcijańskiej... nie potrafię na poważnie brać kogoś, kto twierdzi że bez boga byśmy tylko leżeli i kradli), skończywszy na zerowym zrozumieniu (podejrzewam że też znajomości poza wiedzą czerpaną z wikipedii i szur literatury przedmiotu) literatury podmiotu. Samo pojęcie "marksizm kulturowy" dla każdego ortodoksyjnego marksisty brzmi jak "mokry ogień" - Marks koncentrował się na analizie bazy, którą były stosunki własności i stosunki ekonomiczne w społeczeństwie, kulturę nazywając nadbudową i twierdząc że jest ona wtórna wobec bazy.

Krytyka czy polemika tej książki byłaby pewnie obszerniejsza niż samo dzieło, ponieważ w zasadzie na każdej stronie stoi chochoł którego trzeba zdekonstruować, ograniczyłem się więc do głównej treści. Jak pisałem na początku - literatura tylko dla "beki", jak ktoś chce przeczytać poważną krytykę marksizmu, niech sięgnie po Kołakowskiego.

Na koniec wspomnę, że książka skłoniła mnie do refleksji, że musi być ze mnie kiepski marksista, ponieważ kiedy pani w kasie wyda mi za dużo pieniędzy to jej zwracam nadmiar, ale może jednak to tylko resztki kultury których nie zdławiła jeszcze antykultura dochodzą we mnie do głosu.

Ta książka jest totalną stratą czasu, ewentualnie można ją czytać dla "beki", jej wartość poznawcza jest żadna.

Jedno należy autorowi przyznać - rzuca nazwiskami i tytułami na lewo i prawo, ale mam wrażenie, że jego research opiera się w dużej mierze na wikipedii... Brak jakiejkolwiek bibliografii, przypisów tylko mnie w tym utwierdza.

Trudno jest napisać analityczną i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    709
  • Przeczytane
    264
  • Posiadam
    88
  • Teraz czytam
    51
  • Ulubione
    11
  • Filozofia
    9
  • Chcę w prezencie
    9
  • Historia
    4
  • 2018
    2
  • Polityka
    2

Cytaty

Więcej
Krzysztof Karoń Historia antykultury Zobacz więcej
Krzysztof Karoń Historia antykultury Zobacz więcej
Krzysztof Karoń Historia antykultury Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne