Pod świątecznym niebem

Okładka książki Pod świątecznym niebem Kinga Baran, Anita Gierak, Aneta Grabowska, M. Lulewicz, Małgorzata Manelska, Nina Nirali, Adriana Rak, Meridiane Sage, Angelika Ślusarczyk, Dominika Smoleń, Karolina Staszak
Okładka książki Pod świątecznym niebem
Kinga BaranAnita Gierak Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Seria: Heartbeats literatura piękna
Heartbeats
Wydawnictwo WasPos
2018-12-06
2018-12-06

Książka przeczytana została w jeden wieczór te 12 opowiadań antologii ciekawych autorek,bardzo ładnie napisane,tworzą klimat niepowtarzalny,magiczny Świąt Bożego Narodzenia wkroczyłam,każda historia ciepła,urocza,nietuzinkowe postacie i bardzo świetne.
Cudowna książka,kocham takie antologie poczytać,wzruszająca była pełna uczuć,miłości,o przyjaźni i o dzieleniu się radością w święta.
Oczarowana jestem tą książką.

Część opowiadań dotyczy wcześniejszych lub kontynuacji losów bohaterów z powieści:
1. Anna Grabowska => "Tu i teraz"
2. Małgorzata Manelska => Cykl "Zapach Mazur" => Tom 1 "Zapach Mazur; Tom 2 "Barwy Mazur"
3. Greta Gulsen => "Chłopiec, którego nie było"
4. Meridiane Sage => Cykl "Żywioły Karteru" (Księga 1 "Ziemia", brak tłumaczeń pozostałych części)
5. Dominika Smoleń => "Bieg do gwiazd"
6. Anita Gierak => "Artesan ognia"
7. Kinga Baran => "Nie obrażaj się na Boga"

Opowiadanie "Pod jemiołą i liśćmi mango" Niny Nireli zostało osobno wydane jako e-book pod ty samym tytułem przez wydawnictwo 4generations w 2019 roku

1. Anna Grabowska => "Tu i teraz"
3. Greta Gulsen => "Chłopiec, którego nie było"
5. Dominika Smoleń =>...

#429 - Pod świątecznym niebem - Opowiadania - Wydawnictwo WasPos

#182/52/2020

Tym razem przedstawiam Wam książkę z 2018 roku, jest to zbiór opowiadań zawarty na 296 stronach.

Sięgnęłam po niego, gdyż była to jedyna książka z twórczości Adriana Rak - autorka, której do tej pory jeszcze nie miałam okazji przeczytać.

Jak przystało na świąteczną książkę ma ona 12 opowiadań, napisanych przez 12 autorek.

Książka jest różnorodna - różni bohaterowie, historie i style literackie, które łączy świąteczny czas.

Cieszę się, że dzięki Adriana Rak - autorka mogłam przeczytać tą książkę i bardzo dziękuję za nią autorce.

#429 - Pod świątecznym niebem - Opowiadania - Wydawnictwo WasPos

#182/52/2020

Jak przystało na świąteczną książkę ma ona 12 opowiadań,...

Tak to jest ze zbiorkami - że nie sposób zgromadzić samych dobrych opowiadań. Są takie, za które dałabym 10, są takie na 1 ( no samobójstwo w święta - trochę nie bardzo)

Niestety nie dałam rady przeczytać tego do końca. Upewniłam się, że nie jestem fanką książek składających się z odrębnych opowiadań różnych autorów. W założeniu miały to być opowiadania o tematyce bożonarodzeniowej i były, ale kilka pierwszych było tak przesłodzone tym nastrojem Bożego Narodzenia i cudami, które się wydarzają, że aż do przesady. Z kolei w jednym z następnych pojawia się jakaś historia z samobójstwem w tle, albo jeszcze inne jak dla mnie nie mające wiele wspólnego z tym świętem. Nie często mi się to zdarza, ale nie polecam.

Ja się pytam: co to jest???
Tak okropnego grafomaństwa dawno nie miałam w ręku.
Jedna gwiazdka za okładkę. Ona mnie skusiła.
A najbardziej dziwią mnie opinie. Po 9-10 gwiazdek. Noż kurde!!! Jeśli tak oceniają blogerki, to kim one są i jakie mają przygotowanie???

Ja się pytam: co to jest???
Tak okropnego grafomaństwa dawno nie miałam w ręku.
Jedna gwiazdka za okładkę. Ona mnie skusiła.

Dwanaście polskich autorek nie tylko nakreśliło dwanaście wyjątkowych, klimatycznych opowiadań, ale przypomniało też, że warto pomagać, a dobro zawsze wraca. Cały dochód autorski przekazany zostanie na cele charytatywne, a dokładniej na pomoc dla niepełnosprawnych dzieci z ośrodka wychowawczego ze Szczytna.

Kilka autorek już z pewnością zdążyliście poznać i pokochać za ich niesłychanie przyjemne, przystępne i sugestywne pióro. Dla niektórych pań jest to debiut, o którym niewątpliwie niedługo będzie bardzo głośno. Znajdziemy tu dalsze losy bohaterów doskonale znanych z poprzednich książek pisarek, ale również kilka zupełnie nowych historii, jakie z pewnością rozkochają w sobie wiele czytelniczych serc. W skład tej szlachetnej dwunastki wchodzą: Adriana Rak, Aneta Grabowska, Małgorzata Manelska, Kinga Baran, Greta Gulsen, Meridiane Sage, Karolina Staszak, Dominika Smoleń, Nina Nirali, Anita Gierak, Angelika Ślusarczyk oraz Anna Partyka-Junge. Styl każdej z nich jest nietuzinkowy i sugestywny, dlatego nie mam absolutnie żadnej wątpliwości, że każdy, bez względu na to, w jakim gatunku się zaczytuje, znajdzie na kartach tej Antologii opowiadanie, które skradnie jego serce.

Wszystkie historie mają oczywiście wspólne tło, a są nim Święta Bożego Narodzenia. Jak łatwo się domyślić, to właśnie wigilijne przygotowania stanowią fundament, lecz nie chodzi tu jednak o przyrządzanie posiłków, czy ozdabianie mieszkania. Mowa bowiem o szykowaniu serca i duszy, zrozumieniu, co tak naprawdę liczy się podczas tych wyjątkowych dni.

Każde z opowiadań podkreśla pewne wartości, a wszystkie razem tworzą wspaniałą całość, niezbędną do właściwego obchodzenia świąt, do bycia szczęśliwym i spełnionym. Mowa oczywiście o miłości, przyjaźni, przebaczeniu, rodzinie, zgodzie czy prawdzie. W tym magiczny okresie może przecież zdarzyć się wszystko, dlatego to dobry moment, by załagodzić stare konflikty, wyznać prawdę, przyznać się do winy i zacząć wszystko od nowa.

W wirze obowiązków i przygotowań tak łatwo zagubić istotę Bożego Narodzenia. Żyjemy z dnia na dzień, chcemy robić wszystko perfekcyjnie, wierzymy, że da nam to szczęście i spełnienie, a tak naprawdę zapominamy o tym, co jest najistotniejsze. Ten zbiór opowiadań pozwala nam się zatrzymać choć na chwilę, przysiąść i przypomnieć sobie, w jakim celu żyjemy. Wszystkie historie są nośnikami ogromnych emocji i skłaniają do zadumy, dlatego to idealna lektura świąteczna. Nie tylko działa na duszę jak kojący balsam, ale i pozwala w pełni przygotować się na te wyjątkowe, świąteczne dni, które przez natłok komercyjnych działań zaczęły tracić swą magię. Antologia na szczęście przypomni wszystkim, że przecież owa magia jest w nas, wystarczy ją na nowo rozbudzić i uwolnić od negatywnych, niepotrzebnych emocji, jakie tylko nas wyniszczają.

Należy również wspomnieć o nakreślonych postaciach, bo to właśnie one są fundamentem zbioru opowiadań. Każdy z bohaterów posiada ciężki bagaż doświadczeń życiowych, każdy staje niemal codziennie przed trudnymi wyborami. To ludzie z krwi i kości, tacy jak my, pełni marzeń, ale też wątpliwości czy lęków. Z jednej strony przecież doskonale wiemy, że miłość i rodzina to największe wartości, a jednak tak łatwo się zagubić, dać się porwać tej szalonej gonitwie, która sieje w głowie istny mętlik. Jesteśmy tylko ludźmi, mamy swoje słabości, popełniamy błędy, dlatego potrzebujemy takich historii, które napełnią nasze serca nadzieją, wiarą, że wszystko da się naprawić oraz pewnością, iż razem możemy pokonać każdą przeszkodę. Właśnie dlatego, mimo krótkich form, czytelnik tak szybko utożsamia się z postaciami, chce bowiem jak najlepiej, zarówno dla nich, jak i dla swoich bliskich. Jestem również przekonana, że te szczególnie klimatyczne opowiadania zachęcą wiele osób do sięgnięcia po poprzednie dzieła autorek, gdyż niedosyt po zapoznaniu się z antologią będzie wyjątkowo silny i motywujący.

"Pod świątecznym niebem" to zbiór dwunastu wartościowych, klimatycznych i poruszających opowiadań, które chwytają za duszę, napełniają serce nadzieją i świąteczną atmosferą, a przede wszystkim skłaniają do głębokich refleksji i duchowo przygotowują na nadejście tych wyczekanych, magicznych dni. To również doskonały sposób na zapoznanie się z twórczością dwunastu zdolnych autorek, o których jeszcze na pewno będzie bardzo głośno na polskim rynku. Jeśli kochacie magiczne, świąteczne opowieści i macie ochotę odbyć niesamowitą podróż, podczas której odnajdziecie skuteczny lek na wszystkie, pozornie niemożliwe do pokonania problemy, koniecznie musicie sięgnąć po tę wyjątkową pozycję. Polecam gorąco!

Kilka autorek już z pewnością zdążyliście poznać i pokochać za...

Piękna świąteczna pozycja

Piękna świąteczna pozycja

Wiem, że święta już dawno za nami, ale mam dla Was fajną książkę, którą możecie przeczytać w zimowy wieczór, z kubkiem kakao w ręku. Lubię od czasu do czasu sięgnąć po opowiadania, mają one wiele plusów, jednym z nich jest to, że nie musimy zaczynać od początku ;-) "Pod świątecznym niebem" to zbiór dwunastu opowiadań, dwunastu Autorek. Co ciekawe ich gaża została przekazana na cele charytatywne. Piękny gest. Wielkie brawa dla Pisarek! Kolejną ciekawostką jest to, że możemy przeczytać twórczość tych Autorek, które już znamy, a także debiutujących.
Jeśli chodzi o same opowiadania to każde z nich jest inne, każde wyróżnia się i ma przesłanie. Mają w sobie to "coś", co sprawia, że czytamy z zainteresowaniem. Akcja opowiadań rozgrywa się w grudniu, a spoiwem łączącym je są Święta Bożego Narodzenia. Możemy poczuć niezwykły, magiczny klimat który towarzyszy nam podczas czytania. Zapach choinki, korzennych pierników, słodkich mandarynek, barszczu z uszkami.... Bohaterowie są różnorodni, tacy jak my. Zmagają się ze swoimi problemami i obawami. Każda z Autorek ma inny styl i da się to wyczuć. W książce są opowiadania, które chwytają za serce, jedne bardziej, drugie mniej. Poznamy dalsze losy Majki i Łukasza z powieści "Tu i teraz" Anety Grabowskiej, bohaterów "Nie obrażaj się na Boga" Kingi Bara, mamy również nawiązanie do "Zapach Mazur" Małgorzaty Manelskiej i wiele, wiele innych. Bardzo byłam ciekawa opowiadania "Druga szansa" Angeliki Ślusarczyk, która w świecie blogosfery znana jest z bloga "Tylko magia słowa". Jestem mile zaskoczona. Opowieść o Agnieszce, która dla swej miłości porzuciła rodzinę bardzo mi się spodobała i myślę, że to naprawdę udany debiut. O czym możemy przeczytać w tej antologii? O miłości, rodzicielstwie, drugiej szansie, umiejętności wybaczania, wspomnieniach, codziennym życiu, zagubieniu w świecie, poszukiwaniu siebie, nowym życiu, zwątpieniu. Tak więc, jak widzicie tematyka jest naprawdę różnorodna i każdy znajdzie coś dla siebie. Kto wie? Może nawet uronicie łzy? Nie zrażajcie się tym, że już po świętach. Możecie podtrzymać tą cudowną atmosferę książką. A czyta się ją naprawdę świetnie. Przyjemne zaczytanie dla każdego.

Jedno opowiadanie rewelacyjne, kilka bardzo dobrych, większość niezłych i jedno będące kompletną pomyłką.

• Świąteczne
  • Kupić