Wiara, Nadzieja, Miłość

Psychoskok
2018-03-26
2018-03-26
9788381191562
dojrzewanie odchudzanie choroba Wiara nadzieja miłość opowiadania Monika Jagodzińska psychoskok

Życie człowieka jest bardzo nieprzewidywalne. Nigdy nie wiadomo co się zdarzy za rok, za miesiąc, a nawet tajemnicą pozostaje kolejny dzień czy nawet następna godzina. Czasami zostajemy postawieni w sytuacji, o której nigdy byśmy nie pomyśleli. Los nie pyta nas, czego chcemy. Często wystawia nas na próbę. Zmusza nas, byśmy nauczyli się być silni. Daje lekcje, bolesne lekcje, które wyciskają piętno na duszy i powodują całkowitą zmianę.
Uwierzcie mi, wiem, co mówię. Sama nie spodziewałam się, że droga, którą podążałam stanie się aż tak zawiła.
Cześć jestem Diana a oto moja historia.
Szara myszka, bojąca się ludzi. Dziewczyna zagubiona w świecie, wyśmiewana, obiekt żartów w końcu nie wytrzymuje. W końcu postanowiłam się zmienić, gdyż zrozumiałam, że wiele zależy ode mnie. I zaczęło się. Na początku wszystko szło dobrze, z czasem przekroczyłam granicę. Im bardziej myślałam, że mam kontrolne nad swoim życiem, tym bardziej ją traciłam. Anoreksja. Odrzucałam wszystkich. Uderzyłam o dno. Odbiłam się. Choć cena tego też nie była niska. Dopiero śmierć otworzyła mi oczy. Zaczęłam się zmieniać. Jeszcze nie raz czułam, jak się rozsypuję, czy to z powodu choroby, czy też zabawy moimi uczuciami. Nie byłam jednak sama. Starałam się walczyć, aż w końcu na mojej ścieżce stanął ktoś inny, niż wszystkie wcześniej spotkane osoby. Nie było łatwo. Czy było warto? Czy się odbudowałam?
"Wiara, Nadzieja, Miłość" zawiera odpowiedz.

Monika Jagodzińska – ur. 1998, dziewczyna z małej miejscowości z dużymi marzeniami i chęciami ich realizacji.

Diana jest uczennicą ostatniej klasy gimnazjum. Nie ma dobrych relacji ze swoją klasą, ponieważ wszyscy naśmiewają się z jej otyłości. Wspiera ją jedyna przyjaciółka Jowita.
W drugim semestrze do Diany klasy dołącza się nowy chłopak o imieniu Mateusz. Podchodzi do niej i umawia się z nią na spotkanie. Chłopak skompromitował ją na portalu społecznościowym. W Dianie coś pękło. Postanawia zmienić swoje dotychczasowe życie. Przechodzi na zdrowy tryb życia – ćwiczy i stosuje dietę. Na początku wydaje się Dianie, że wszystko jest w porządku. Niestety, do czasu. Cały plan wymyka się spod kontroli. Popada w anoreksję i bulimię. Rozpoczyna terapię.
Pewnego dnia najlepsza przyjaciółka Diany ginie w wypadku samochodowym. Główna bohaterka postanawia wziąć się w garść, aby śmierć Jowity nie poszła na marne. Dotychczasowe życie Diany zmienia się diametralnie. Zmienia szkołę i próbuje cieszyć się życiem, bo z każdej sytuacji jest wyjście. Zawsze po burzy wychodzi słońce. Wystarczy mieć w sercu wiarę, nadzieję i miłość.

Książka Moniki Jagodzińskiej jest literaturą młodzieżową. Autorka pochyla się nad problemem hejtu i nietolerancji wśród młodzieży w szkole. Niestety, ten problem trwa nadal nie tylko w ośrodkach oświatowych, ale również w internecie. Młodzież jest dla siebie okrutna, ponieważ poprzez takie działanie stają się nowymi członkami grypy. Nie zdają sobie do końca sprawy, że krzywdzą potencjalną ofiarę.

Książkę czyta się szybko i płynnie. Nie ma problemu ze zrozumieniem treści. Młodszy czytelnik powinien sobie poradzić, aby tę książkę przeczytać. Wystarczy poświęcić jej jeden wieczór.
Cieszę się, że powstają takie książki. Uświadamiają nam, że my dorośli też mamy wpływ na swoje pociechy. Powinniśmy się zainteresować, jak nasze dzieci korzystają ze świata internetu.
Dziękuję autorce, że porusza tak ważne problemy społeczne. Dzięki takim książkom, jesteśmy wrażliwsi na potrzeby innych.
Za egzemplarz książki dziękuję autorce Monice Jagodzińskiej.

Opinia pojawiła się na blogu: www.wksiazkizaklete.wordpress.com

Książka "Wiara, Nadzieja, Miłość" to bardzo krótka opowieść o dziewczynie w wieku nastoletnim przeżywającą naprawdę wiele jak na swój wiek. Przez pierwsze problemy przechodzi wraz ze swoją przyjaciółką Jowitą, zaś w późniejszym czasie potrzebuje ona pomocy specjalistów, po którą sięga właśnie ze względu na nią. Pani Monika Jagodzińska poruszyła tutaj temat zaburzeń odżywiania, straty kogoś bliskiego oraz pierwsze zauroczenia.

Bardzo ciężko jest mi ocenić książkę, gdyż jest bardzo konkretna w swoich środkach. Język nie każdemu przypadnie do gustu o czym myślę, że warto tutaj wspomnieć. Bardzo szybko autorka przechodzi do sedna w swojej historii. Przykładem jest tutaj fakt, że z wątku o zdrowotnych problemach dziewczyny, przechodzimy do kolejnego odnośnie przyjacióki, która ginie w wypadku przez co pcha naszą bohaterkę do zmian. Po zdarzeniu Jowita uświadamia sobie, że straciła jedną z najbardziej podnoszących ją na duchu osób, dla której chciała walczyć ze swoimi kompleksami. Dziewczyna odebrała to jako znak od samej przyjaciółki do rozpoczęcia zmian w swoim życiu.

Osobiście jestem zdania, że książka porusza naprawdę ciężkie tematy, o których bardzo ciężko mi się czyta i które poruszane w książkach osobno nie chwytają mnie za serce. Na samym początku pióro autorki, które jak wspomniałam jest bardzo konkretne, przeszkadzało mi, jednakże książkę wciągnęłam w 2 godziny z przerwami, ponieważ autorka używa bardzo prostego języka, który w żadnym wypadku nie jest skazą na powieści, gdyż historia jest dostosowana dla młodszej młodzieży, która w moim odczuciu powinna sięgnąć po historię poruszającą bardzo ciężkie tematy szczególnie w dzisiejszych czasach ideałów. Poza językiem uważam, że historia mogłaby być punktem zacznepnym do rozwinięcia tematu bulimii, pierwszych nieudanych flirtów oraz kompleksów dotyczących urody, które w obecnym czasie są dosyć poszechnym zjawiskiem występującym nie tylko u młodzieży ale także u dzieci i dorosłych.
Przechodząc do bohaterów uważam, że są jedynie opisami postaci, które nie mają duszy oraz ciała. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie naszej bohaterki, nie wspominając już o postaciach drugoplanowych, gdyż za mało wiem na ich temat, zaczynając od wyglądu kończąc na zainteresowaniach i cechach charakteru. Po odłożeniu książki nikt tak naprawdę nie zastanowi się nad tym, dlaczego bohaterka tak postąpiła, gdyż tak naprawdę jej nie znamy.

Plusem książki jest ciąg przyczynowo-skutkowy. Przyczyny rodzące dane wydarzenia są bardzo realistyczne i logiczne. Znamy powody pewnych sytuacji i zaraz po nich odkrywamy skutek, który nie jest wielką tajemnicą, której musimy się domyślać.
Wiemy, że Diana chce schudnąć ponieważ głównie koledzy z klasy wyśmiewają się z niej i robią sobie żarty z jej uczuć. Powód zachowania jest, ale chciałabym poznać również jej uczucia względem tej sytuacji - złość, smutek, wściekłość. Brakowało mi niekiedy większej ilości tekstu opisującego emocje.
Ogromnym plusem jest wątek przyjaźni, który mogłabym śmiało powiedzieć jest moim ulubionym. Grupa przyjaciółek, która w późniejszym okresie życia towarzyszy dziewczynie to najlepsze rozwiązanie wątku o Jowicie, jakie możnabyło wymyślić i nie mówię tu o zastąpieniu zmarłej przyjaciółki innymi postaciami, tylko wsparcia i radości, którą dały naszej bohaterce, zapełniając dziurę po stracie Jowity.

Mimo, że książka jest cieniutka, zawiera ciekawą i wartościowa historię, o dziewczynie, która ma depresję. Ogromny hejt, który przelewają na nią rówieśnicy, sprawia, że staje się bardzo samokrytyczna, z czasem ustaje jej ochota na dalszą egzystencję. Zdawać by się mogło, że nie da się poradzić sobie z nienawiścią kolegów, to fakt, chociaż mogę was zdziwić, główna bohaterka znajduje najwłaściwsze wyjście z sytuacji. Zamiast puszczać go mimo uszu, bierze sobie wszystkie szyderstwa dotyczące jej wyglądu do serca i wykorzystuje je jako motywację. Po intensywnych ćwiczeniach i diecie, udaje jej się osiągnąć to, o czym marzyła. Ku jej zdziwieniu każdy zauważa jej zmiany na lepsze. Chudnięcie, widoczne efekty stały się jedynym źródłem szczęścia Diany, co nieuchronnie prowadzi ją do zaburzeń odżywiania, anoreksji. Najgorsze jest to, że sama nie zdaje sobie z tego sprawy, pozwolę sobie zacytować "Anoreksja? Że niby jestem anorektyczką? Przecież wszystko ze mną w porządku, to musi być jakiś błąd!". Po wielu wizytach u psychologa i psychiatry, do których pod wielkim naciskiem rodziców i przyjaciółki, udaje się ją wysłać, wszystko wraca do normy. Przynajmniej tak się wszystkim wydaje. Niestety jesteśmy w błędzie.
"Nigdy nie wiemy, co zgotuje nam los. Czasami wydaje się, że z nami pogrywa, ale prędzej czy później odnajdujemy swą oazę..."
Nie zdradzę wam reszty, zachęcam do zasięgnięcia po książkę, jest bardzo interesująca. Pamiętajcie, najważniejsza jest WIARA NADZIEJA I MIŁOŚĆ.

Ta niewielka rozmiarem książka mieści w sobie wiele do przekazania czytelnikom. To jedna z tych książek, o których się nie zapomina. Wyśmienita lektura zarówno dla młodzieży jak i dla rodziców. Co więcej, uważam, że to właśnie ta książka powinna być lekturą obowiązkową w szkołach dla młodzieży.

Historia Diany pokazuje i uświadamia nam rodzicom, jak ważny jest kontakt z dzieckiem, jak ważne są rozmowy oraz wsparcie. Dla mnie bardzo istotną kwestią poruszoną w tej książce był fakt, iż w sytuacjach tego wymagających nie należy bać się wizyt u psychologa i psychiatry. Niestety to ciągle temat tabu, ponieważ dla wielu osób wizyty u "takich lekarzy" to wstyd, bo "co ludzie powiedzą".
Pięknie przedstawione relacje Diany z rodzicami oraz wsparcie prawdziwych przyjaciół to wielka wartość tej książki.

Diana to zwyczajna nastolatka, której życie nie oszczędza. Boryka się ona z problemami dzisiejszych czasów Internetu oraz hejtu. Dziewczyna próbuje sobie radzić na swój sposób, dlatego zaczyna się odchudzać. Chce zmienić się, aby nie być już więcej tematem drwin i plotek. Niestety odchudzanie, którego Diana się podjęła, przekroczyło tę niebezpieczną granicę i przerodziło się w obsesję prowadzącą do choroby jaką jest anoreksja... ale to dopiero początek. Początek drogi, jaką musi przejść Diana. Drogi, która ma wiele zakrętów i nierówności.

"Wierząc", że uda jej się pokonać wszystkie przeciwności losu, ma "nadzieję" na to, że życie w końcu odwróci od niej wszelkie nieszczęścia. Być może dlatego, stawia na tej wyboistej drodze "miłość", która choć z początku wydawać by się mogła niewiele warta - finalnie to światło dające nadzieję na szczęście w przyszłości.

Historia Diany pokazuje i uświadamia nam rodzicom, jak ważny jest kontakt z...

Zdrowy styl życia jest szeroko promowany. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to co je i decyduje się na regularną aktywność fizyczną. Granica pomiędzy byciem fit, a chorobą jest bardzo cienka. Stawianie sobie kolejnych celów może okazać się niebezpieczne. Czy idealne ciało można w ogóle osiągnąć?

Fabuła
Diana kończy gimnazjum. Nigdy nie należała do elity szkoły Kilka kilo za dużo, jedna, ale za to bardzo oddana, przyjaciółka sprawiają, że jest wdzięcznym obiektem do żartów. Dziewczyna postanawia udowodnić sobie i szkolnym dowcipnisiom, że jest wytrwała. Nowa figura ma być receptą na nowe życie. Diana zaczyna regularnie ćwiczyć, rezygnuje ze słodyczy i gotowych dań. Kiedy efekty zaczynają być widoczne słyszy wiele komplementów ze strony kolegów i koleżanek. Uskrzydlona dziewczyna nie zamierza zwalniać. Tylko jeden krok, tylko jeden kilogram dzieli ją od idealnego życia. Wycieńczony organizm nie daje rady. Diagnoza nie jest trudna do postawienia – ANOREKSJA.

"Nie jestem idealna. Nikt z nas nie jest. Czym się wyróżniałam? Tym, że mnie na każdym kroku o tym przypominano."[1]

Książka składa się z trzech rozdziałów.
Tak jak w tytule, wiara, nadzieje i miłość mają w historii Diany swoje miejsce. Nastolatka mocno wierzy, że dzięki ciężkiej pracy zmieni swoją figurę oraz pozycję na drabinie popularności. Kiedy zostają u niej zdiagnozowane zaburzenia odżywiania, ona oraz jej najbliżsi mają nadzieję, ze uda się pokonać chorobę. A co jest najlepszym antidotum na problemy? Miłość. Spotkanie kogoś, kto nas w 100 % akceptuje.

To co napisała Monika Jagodzińska to bardzo dramatyczny monolog. I ja, o dziwo, ten dramatyzm kupuję.
Diana to wrażliwa dziewczyna, która zmaga się z niską samooceną. Bardzo przeżywa wszelkie porażki. Przy pomocy takiej bohaterki Monika Jagodzińska wspaniale pokazuje, ze każdy z nas ma inną wytrzymałość psychiczną. Po jednej osobie, głupi komentarz spłynie jak po kaczce, druga z jego powodu nie będzie spała przez dwie noce. Nie powinniśmy się naszej wrażliwości wstydzić. Możemy głośno mówić, że pewne zachowania sprawiają nam przykrość. Zamknięcie się w skorupie nie prowadzi do niczego dobrego. Trzeba wyjść, podejść do osoby, której ufamy i poprosić o pomoc.

"Brak mi sił na to wszystko. Mam walczyć o siebie, a tak naprawdę walczę ze sobą. Kto wygra? Kto przegra?"[2]

Na koniec
Po przeczytaniu "Wiara, nadzieja, miłość" miałam ochotę napisać do autorki i zapytać, czy opisała prawdziwą historię, jednak stwierdziłam, że nie jest to istotne. Nie ma dla mnie różnicy, czy Monika Jagodzińska przedstawiła własne doświadczenia, czy koleżanki, a może książka powstała w oparciu o literaturę, która ją zafascynowała. Dla mnie liczy się, że podjęła próbę przekazania jakie emocje towarzyszą przy chorobach związanych z zaburzeniem odżywiania. Może mogła napisać nieco więcej o tym jak wygląda sama terapia. Takie informacje mogłyby ośmielić osoby, które się jej boją. Jednak i bez tego Wiara, nadzieja, miłość publikacja króciutka, ale spójna. A jej przesłanie brzmi dla mnie Nie wstydź się być sobą.

[1] Monika Jagodzińska, "Wiara, nadzieja, miłość", wyd. Psychoskok, Konin 2018, s. 8
[2] Tamże, s. 33.

Fabuła
Diana kończy gimnazjum. Nigdy nie należała do elity szkoły Kilka kilo...

Książka porusza bardzo ważną kwestie akceptacji. Brak akceptacji ze strony naszego otoczenia doprowadza do podejmowania różnych decyzji, które mają wpływ na nasze dalsze życie. Wciąż jesteśmy zarzucani zdjęciami i informacjami dotyczącymi zdrowego trybu życia, prezentowane są nam tzw ikony mody i urody, które tak naprawdę niewiele mają wspólnego z prawdziwym życiem. Książka przedstawia determinację z jaką młoda dziewczyna walczy o wpasowanie się w obowiązujące kanony. Jak duży wpływ na jej życie mają rówieśnicy, i jak brak akceptacji z ich strony doprowadza do podjęcia decyzji, która zaważy na dalszym życiu dziewczyny. Strata przyjaciółki, depresja anoreksja bulimia to kamienie na drodze Diany do samoakceptacji i miłości. Książka ta to Wiara w podjęte decyzje, Nadzieja, że wszystko będzie dobrze i Miłość, która wszystko zwycięża.

Wiara nadzieja miłość

Okres dorastania dla każdej nastolatki jest ciężki. Będąc dzieckiem akceptujemy swoje ciało by w czasie dorastania nasz pogląd na nie całkowicie się zmienił. Daria jest raczej przy kości, przez co często jest obiektem kpin rówieśników. Ale to niestety nie koniec jej problemów. Z tego wszystkiego co dzieje się w szkole, wpada w anoreksję. Dziewczyna poddawana jest wielu okrutnym próbom przez los. Jednak w tej książce znajduje się o wiele więcej rzeczy, z którym musi się zmagać. Najważniejsze, by zawsze mieć dużo WIARY i nie stracić NADZIEJI, bo z tymi wszystkimi problemami może nam pomóc MIŁOŚĆ w każdej formie.

Książki o tematyce problemów nastolatków zwykle są napisane w ten sposób, żeby nie tylko czytelnik dobrze bawił się przy czytaniu, ale i zauważył pewne zachowania wskazujące, że u kogoś może dziać się coś niedobrego. Ta pozycja porusza takie zagadnienia, jak: problemy odżywiania, brak wiary w siebie czy żałobę (oczywiście jeszcze wiele innych, ale nie będę Wam zdradzać). Jest coś pięknego w tej historii... daje nadzieje. A dokładniej przypomina, że życie nie jest tylko czarno białe, a po burzy wychodzi słońce. „Wiara, Nadzieja, Miłość” to niewątpliwe książka warta przeczytania i przemyślenia. Ponadto autorka napisała tę książkę bardzo przystępnym językiem. Całość ma około 120 stron, co powoduje, że nawet najwięksi przeciwnicy czytania są w stanie ją przeczytać. Jeżeli miałabym podsumować tę książkę jednym słowem byłoby to „życiowa". Myślę, że ta książka to jedna z tych, które powinny przeczytać nastolatki, ale również ich rodzice. Tak jak już wspomniałam, aby zobaczyć pewnego typu zachowania, które mogą świadczy o problemach dziecka. Niesamowicie realistyczna i mówiąca o problemach, z którymi boryka się niejedna z nas. Cała książka jest bardzo smutna, ale zostawia czytelnika z nadzieją. Tak ja w życiu bywa, jak coś się złego się dzieje, to wszystko naraz. To samo przeżywa nasza bohaterka. Trzy duże rozdziały Wiara, Nadzieja i Miłość. Jeżeli miałabym stworzyć listę książek uświadamiających o problemach nastolatek, to ta na pewno by się tam znalazła. Oceniam ja na 8/10. Szczerze zachęcam do zapoznania się z jej treścią.

Wiara nadzieja miłość

Monika Jagodzińska, jak na swój wiek (ma zaledwie 21 lat) w swoich książkach porusza tematy ważne dla współczesnej młodzieży. Problematyka ta staje się często tabu, niezauważana przez dorosłych bądź udają oni, że ich zupełnie nie ma. To dzięki tego typu literaturze możemy poznać, jak w dzisiejszych czasach odnajdują się młodzi dorośli, z jakimi problemami się zmagają.
W książce Wiara, Nadzieja, Miłość poznajemy historię Diany na przestrzeni kilku lat. Najpierw jako gimnazjalistkę, która nie jest akceptowana przez samą siebie i przez rówieśników. Jest obiektem wyzwisk i pośmiewiska. Jedyną bliską jej osobą jest przyjaciółka, Jowita, która zawsze ją wspiera. W trudnych chwilach Diana szuka pocieszenia w jedzeniu, przez co ma nadwagę. Ukrywa się w kącie, nie chce po raz kolejny być tematem plotek i złośliwych komentarzy. Unika kontaktów z ludźmi. Po kolejnym wyśmianiu jej w Internecie, dziewczyna całkowicie zamyka się w sobie. Zaczyna również zwracać uwagę na swój wygląd – regularnie ćwiczy oraz zmienia sposób odżywiania. Początkowo wspierana jest przez rodziców, co daje jej jeszcze większą motywację. Z czasem zmiana wyglądu jest zauważana nawet przez wścibskie koleżanki. Diana cieszy się z tego, jednak nadal sądzi, że stać ją na większą i bardziej satysfakcjonującą zmianę. Zaczyna wyrzucać jedzenie i więcej ćwiczyć. Obsesyjna chęć zmiany przemienia się w chorobę – nastolatka nie potrafi i nie chce przestać się odchudzać, denerwuje się, kiedy jej najbliżsi zauważają, że jest coraz chudsza. Kiedy wycieńczyła niemalże całkowicie swoje ciało dopiero zauważa, że miała problem. Przy pomocy specjalistów, wsparcia ze strony rodziców oraz przyjaciółki Diana zaczyna wierzyć w siebie, zaczyna siebie akceptować. Jednak to nie koniec problemów nastolatki...
Na jej drodze pojawią się kolejne wzloty i upadki, jak to już bywa w nastoletnim życiu. Aczkolwiek więcej zdradzić już nie mogę – sięgnijcie więc po „Wiarę, Nadzieję, Miłość”, by samemu przekonać się, jak rozwinie się historia Diany.
Książka pisana jest w formie pamiętnika. Główna bohaterka opisuje swoje przeżycia, przez co na bieżąco śledzimy jej poczynania, poznajemy jej najgłębiej skrywane uczucia. Dzięki tej formie czujemy się jeszcze bliżej Diany, stajemy się jej sekretnymi przyjaciółmi. Zanika dystans między główną bohaterką a odbiorcami.
Autorka ukazuje realia panujące w dzisiejszej szkole. Internet jest tak powszechnym źródłem informacji i komunikacji, że niesie za sobą silny przekaz, często nie do końca odpowiedni. Za pomocą mediów społecznościowych można wykreować całkowicie fałszywy obraz siebie, ale również zniszczyć obraz kogoś innego tylko jednym kliknięciem. Dlatego warto starać się, by stał się on miejscem przyjaznym dla wszystkich.
Młody człowiek może łatwo identyfikować się z Dianą. Kreacja tej bohaterki daje czytelnikowi wiele do myślenia, do zastanowienia się nad chorobami takimi jak anoreksja czy bulimia, nad nienawiścią jaka może kryć się w każdym z nas i objawić się w nieodpowiednim momencie. Zaczynamy głowić się nad tym, czy jakiś komentarz, który zostawiliśmy kiedyś w sieci, nie spowodował u kogoś przykrości. Problemy z reguły tak dalekie, a jednak tak bliskie współczesnemu człowiekowi…
Książkę czytało się niezmiernie łatwo i przyjemnie. Zaczynając książkę od razu weszłam w świat Diany i przeżywałam z nią kolejne sukcesy oraz porażki. Ta pozycja wywarła na mnie duże wrażenie, przede wszystkim tematyką – nie mówi się często o tym w książkach, a ja bardzo cenię pozycję o naszym życiu, nawet tym najzwyklejszym...

W...

Piękna, wzruszająca i pouczająca historia o dorastaniu.

Piękna, wzruszająca i pouczająca historia o dorastaniu.

• Recenzenckie
  • Współpraca recenzencka