Ruchy heretyckie na Śląsku w XIII i XIV wieku

Wydawnictwo: Fundacja Zamek Chudów
historyczna
corrum

Śląsk był prowincją Królestwa Polskiego, w której najczęściej występował ferment religijny inicjowany w dużej mierze przez niemieckojęzycznych kolonistów. Jednym z jego przejawów było występowanie różnych herezji. Autor niniejszej publikacji opowiada o przemierzających śląskie drogi biczownikach, głoszących swe doktryny waldensach i begardach; w trakcie lektury czytelnik będzie mógł także...

Autor niniejszej publikacji opowiada o przemierzających śląskie drogi biczownikach, głoszących swe doktryny waldensach i begardach; w trakcie lektury czytelnik będzie mógł także poznać historię nieprawowiernych beginek, wśród których pleniły się idee ,,wolnego ducha". Prawdopodobne jest, że na Śląsk dotarli także lucyferianie, przeciwko którym toczył się głośny proces świdnicki w 1315 roku, kiedy to zapłonęły stosy.
Książka ta jest monografią historyczną, jednak została tak skomponowana, by być dostępna przede wszystkim dla szerokiego grona czytelników.

Turms | 2013-03-24
Na półkach: Przeczytane, Wrocław
Przeczytana: 2008 rok
drobnypijaczek | 2015-09-27