Heroina

Okładka książki Heroina Mons Kallentoft, Markus Lutteman
Okładka książki Heroina
Mons KallentoftMarkus Lutteman Wydawnictwo: Rebis Cykl: Zack Herry (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Zack Herry (tom 4)
Heroine
Rebis
2018-10-16
2018-10-16
2017-06-12
Anna Krochmal, Robert Kędzierski
gang gwałt literatura skandynawska literatura szwedzka niebezpieczeństwo policjant porachunki mafijne Szwecja szwedzki thriller thriller wojny gangów wyścig z czasem zabójstwo zagadka kryminalna

Dobrze się czyta, trzyma w napięciu do samego końca. Polecam;)

Dobrze się czyta, trzyma w napięciu do samego końca. Polecam;)

Zupełnie inna niż poprzednie tomy cyklu i można czytać niezależnie. Historia to bardziej sensacja niż kryminał, czyli mało pracy detektywistycznej, a dużo działania.
Gdybym od tej książki zaczęła przygodę z duetem autorów, to chyba nie dołączyliby do do autorów których chcę zapamiętać, ot dobre do poczytania. A może nie? Może też by mnie ujęła? Jestem naznaczona klimatem z pierwszej części i do tego tęsknię...
Zack jest inny, i to nie jest tylko jego przemiana, ale „zapomniał” o pewnych epizodach z poprzednich książek. Chyba w duecie pisarskim inaczej podzielono zadania.

Szybko się czyta, nie znam wcześniejszych części o Zacku, ale przy tej bawiłem się bardzo dobrze. Z wywiadów z osobami które pracują w Szwecji, wiem że obraz miasta przedstawiony w tej lekturze jest bliski prawdy, dlatego ta opowieść jest jeszcze bardziej wciagająca.

Zack niczym Chuck Norris przemierza imigranckie getto na przedmieściach Sztokholmu walcząc ze złem i występkiem.
Bardziej powieść sensacyjna niż kryminał co nie zmienia faktu, iż czyta się z przyjemnością chociaż zakończenie łatwe do przewidzenia.

Wcześniejsze części jakoś bardziej przypadły mi do gustu.

Wcześniejsze części jakoś bardziej przypadły mi do gustu.

"Heroina" opowiada przerażającą historię z wielkomiejskich przedmieść. Choć książkę tę można czytać jako samodzielne dzieło, to należy pamiętać, że jest częścią większej całości i kontynuuje wątki z poprzednich tomów. Ci, którzy poznali Zacka wiedzą, że prowadzi niezwykle intensywne życie. Narkotyki, tragedia rodzinna, utrata bliskich wszystko to miało wpływ na naszego bohatera. Takie książki, aż chce się czytać. Autorzy stworzyli swoją własną wizję skandynawskiego thrillera, mając w nosie obowiązujące konwenanse, Jako całokształt zaprezentowany w książce pomysł broni się bez dwóch zdań.

Jest rewelacyjna. Bardzo realistycznie opisane najciemniejsze bolączki, lęki, koszmary naszej współczesności. Warto przeczytać i uświadomić sobie w jakie rzeczywistości żyjemy, którą my sami sobie ją ukształtowaliśmy :(

Heroina to bohaterska kobieta, która pełni funkcję pracownika socjalnego w najbardziej problematycznej dzielnicy Sztokholmu- Stallhagen. Każdego roku otrzymuje ona kolejne nagrody za skuteczną i efektywną pracę. Jest ceniona za wdrażanie w życie zasad równouprawnienia i walkę o prawa imigrantów zamieszkujących Stallhagen. Wydaje się więc, że to kobieta nieskazitelna, która dzięki swojej pracy może czuć się bezpiecznie w najgroźniejszej dzielnicy miasta. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest takie jak się z pozoru wydaje. Heroina zostaje porwana i brutalnie zgwałcona a jej życiu zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Do rozwiązania sprawy zostaje skierowany Zack Herry z jednostki specjalnej Sztokholmskiej policji. Podejmuje walkę z zagadką, z czasem i z zagrażającymi z każdej strony gangami walczącymi o wpływy w Stallhagen. Jak zakończą się te zmagania? Zdecydowanie warto się przekonać.

Jeśli ktoś, podobnie jak ja, liczy na jakieś smaczki dotyczące rozwoju relacji pomiędzy Zackiem Herry a Hebe to może się nieźle rozczarować. Akcja książki Heroina rozwija się w czasie zaledwie 24 godzin. Czas ten Zack Herry spędza w Stallhagen, problematycznej dzielnicy gdzie dochodzi do zamieszek. Mimochodem poznajemy nieco przeszłości Zacka. Okazuje się, że porwana i przetrzymywana Heroina to właśnie jej część. Część, o której nikt dotychczas nie wiedział. Jednocześnie walcząc z demonami w Stallhagen Zack nadal stara się uporać z żałobą i stratą ukochanej kobiety i nienarodzonego dziecka. Nie pomaga w tym rozwijające się uczucie do Hebe i towarzyszące mu poczucie rozdarcia. Nie jest to jednak dramat psychologiczny. Jest to rasowy thriller, trzymający w napięciu, dający satysfakcję ze śledzenia toczącej się akcji. Cała historia jest dynamiczna i to nie dlatego, że rozgrywa się w przeciągu 24 godzin ale dlatego, że jest napisana iście po mistrzowsku. Pozostaje tylko z niecierpliwością czekać na kolejną część serii i zacierać ręce. Rzadko się zdarza aby cała seria tak długo trzymała stały, wysoki poziom bez zaliczenia choć jednej wpadki w postaci słabszej historii. Mam nadzieję, że Kallentoft i Lutteman sprostają wyzwaniu i utrzymają wysoko zawieszoną sobie poprzeczkę. Zdecydowanie polecam, zarówno Heroinę jak i cały cykl o Zacku Herry.

Pod wrażeniem tego duetu pisarskiego i losów detektywa Zacka jestem od niemal pierwszej części. Nie ukrywam, że z każdą kolejną opowieścią było coraz lepiej. Historie kryminalne były coraz lepsze, strefa obyczajowa rozwijała się coraz ciekawiej, a sam detektyw Zack Herry staje się coraz bardziej ciekawy ze swoimi narastającymi problemami, tragediami i goniącą go przeszłością. Myślę, że to znakomicie dobrany duet autorów, którzy z części na część stają się coraz lepsi, coraz bardziej zgrani, coraz bardziej wymyślni w swoich historiach.
Heroina jest chyba najbardziej dramatyczną i tragiczną częścią cyklu. W dzielnicy Sztokholmu zamieszkanej głównie przez imigrantów dochodzi do brutalnego gwałtu na młodej kobiecie, której zadaniem była pomoc ludziom tam zamieszkującym. Próby jej uratowania oraz odkrycia kto stoi za przerażającym działaniem stanowią główna oś historii. Straszny świat kreślą tutaj autorzy. Skupiają się na ludzkiej podłości, okrucieństwie, wyciągają z ludzi to co w nich najgorsze. Obdzierają młodych z niewinności, sprawiając, że patrzymy na nich z przerażeniem i grozą. Brudny jest to świat.
Heroina to również szalenie dynamiczna część, pełna szybkości i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Nie można się przy niej nudzić. Czyta się ją bardzo szybko, na co ma pewnie wpływ układ rozdziałów, które niekiedy są bardzo krótkie. Powiedziałabym, że książkę można przeczytać na niemal jednym oddechu. Na pewno na emocjonalnym, ale nerwy trzeba trzymać na wodzy.
Przyznaję, że choć można było podejrzewać, że sprawy prywatne Zacka nie będą układały się najłatwiej, to końcówka wbiła mnie w fotel. I nie ukrywam, że bardzo, bardzo obawiam się kolejnego tomu. Tego, co stanie się z głównym bohaterem. Czy będzie w stanie poradzić sobie z tym co spadło na jego głowę.
Polecam, ale koniecznie ze znajomością poprzednich części. Historia warta czasu jej poświęconego.

95/2019

95/2019