Drzewo wspomnień

Cykl: Witia (tom 1)
Wydawnictwo: Genius Creations
9788379951994
słowiańska fantastyka

Źle się dzieje w Daborze. Pozbawione przywództwa Witii i nękane atakami potężnego cesarstwa Hemaru państwo chyli się ku upadkowi. Okradany przez urzędników skarbiec świeci pustkami. Po wielu latach wojny brakuje wiary w to, że nierówna walka z cesarstwem ma jakikolwiek sens. W desperackiej próbie ocalenia Daboru na nową przywódczynię wybrana zostaje Saja – dwunastoletnia wnuczka ostatniej...

W desperackiej próbie ocalenia Daboru na nową przywódczynię wybrana zostaje Saja – dwunastoletnia wnuczka ostatniej Witii. Z pomocą woja Mira, wilka Skry, zielarek, sieci daborskich agentek i wtrącających się we wszystko duchów przodkiń młoda Witia musi wypełnić swoją pierwszą misję – zatrzymać nieuchronną inwazję Żeglarzy z wysp Trogen, bezwzględnych piratów sprzymierzonych z cesarstwem.

Pełna słowiańskiej magii opowieść o dojrzewaniu i kształtowaniu charakteru, o mocy, jaką niesie wierność tradycji.

źródło opisu: https://geniuscreations.pl

źródło okładki: https://geniuscreations.pl

Drzewo wspomnień to naprawdę udany pierwszy tom serii, stanowiący zapowiedź świetnej, wyjątkowej serii. Dałam się porwać fantastycznemu klimatowi tej powieści, zostałam mile zaskoczona i mam nadzieję, że już niedługo będę mogła przeczytać kontynuację. Jeśli szukacie nieoczywistej, wciągającej, fantastycznej powieści, w której na każdym kroku czuć klimat słowiańskiej kultury, to musicie przeczytać Drzewo wspomnień.

Gdyby nie całkowity przypadek, zapewne nie natrafiłabym na informację o tej książce, a jeśli już, to na pewno nie jeszcze przed premierą.
Opis książki zaciekawił mnie tak bardzo, a dodatkowo powieść utrzymana jest w słowiańskich klimatach, które bardzo lubię, że na jej premierę czekałam z ogromną niecierpliwością.

Pierwsze co rzuca się w czytelnicze oczy już od samego początku powieści, to obrazowo i plastycznie przedstawiony świat. Jest na wskroś słowiański, jest dopracowany z dbałością o szczegóły i dopasowaniem do niego języka. Ten świat żyje, jest wielowymiarowy, na wskroś przesiąknięty dawną kulturą Słowian, ich wierzeniami, zwyczajami, tradycją. Czytając „Drzewo wspomnień” nie ma się wrażenia, że autorka opowiada o wymyślonej krainie, czuje się, że przedstawia czytelnikowi świat jaki istniał wieki temu, a który ona po pewnych modyfikacjach przeniosła na karty swojej powieści.
Szybko poznajemy głównych bohaterów i to w dość dramatycznych okolicznościach. Początkowo jest...

Leszy | 2018-11-10

Powiedzmy sobie szczerze,że widać kobiecą rękę w tej książce,delikatny typowo kobiecy język powieści.Jak na debiut nie jest źle,zaczęte zostało parę wątków,które skończą się pewnie w 2 czy 3 tomie.To ,,lekka''książka taka do poduchy,przez świat słowiański dałem wyższą ocenę niż zamierzałem.Nie powiem,że nie interesuje mnie dalszy ciąg bo połknąłem haczyk:).Co do świata,w którym dzieje się akcja to chyba nie muszę pisać,że to analogia do przedchrześcijańskiej Polski i świeżo skatoliczonych Niemiec.Widać,że autorki mają szeroką wiedzę na temat dawnych wierzeń i tradycji chociaż trochę przejaskrawiony matriarchat był nieraz dla mnie zabawny.Czekam na drugą część.

KobieceRecenzje365 | 2018-11-07

Ostatnio na naszym rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek, w których autorzy inspirują się kulturą słowiańską i przybliżają nam dawno zapomniane wierzenia. Bardzo lubię takie historie, bo są one niezwykle klimatyczne, a ich czytanie jest niczym niezapomniana literacka uczta...

Drzewo wspomnień to powieść, która ma dwie autorki. Są to siostry Małgorzata i Magdalena Lewandowskie. Pani Magda jest odpowiedzialna za cudowną treść, a pani Małgosia za piękne wiersze i ilustracje. Książka jest naprawdę pięknie wydana, treść czaruje i w magiczny sposób przenosi czytelnika na karty powieści, a wspaniałe ilustracje pobudzają wyobraźnię do pracy na najwyższych obrotach.

W książce jest sporo bohaterów, jednak główne skrzypce gra Saja i Miro. Dwie naprawdę fascynujące i intrygujące postacie. Nie będę Wam o nich opowiadać, bo uważam, że najlepiej będzie, gdy poznacie ich sami. Ja bardzo ich polubiłam i niecierpliwie czekam na ich dalszą historię. Tak jak wspomniałam wyżej, w...

Marta Daft | 2018-10-20
Przeczytana: wrzesień 2018

-----------------------------
-----------------------------

Życie ma dla nas swój plan. Nie ważne czy wierzymy we własne siły lub powodzenie misji, jaką musimy wykonać. Nasz czas nadejdzie, a nam pozostanie działać, bez względu na, to kiedy to się stanie. Tylko jak walczyć, gdy dookoła dzieje się źle, a zaufanie dawno wymarło, skarbiec świeci pustkami, a ty masz tyle z bohatera co pies sąsiada i w dodatku masz tylko dwanaście lat?

Dabor od lat trawiony wojną musi zmierzyć się również z wewnętrznymi walkami. Brak przywództwa Witii połączone z pustym skarbcem i ciągłymi atakami ze strony cesarstwa Hemaru nie pozostawia miejsca na wybór. Ostatnią deską ratunku może okazać się dwunastoletnia Saja, która jest wnuczką ostatniej Witii. Dziewczyna wraz z pomocą woja, wilka, zielarek, agentów i wszędzie wtrącających swoje dwa grosze duchów przodków będzie musiała zmierzyć się z inwazją Żeglarzy z wysp...

Cerro | 2016-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 lutego 2016

Nic w "Drzewie Wspomnień" nie jest nieskazitelnie doskonałe, nic nie jest złe. W ostatecznym rozrachunku to dobra powieść, zwłaszcza dla fanów słowiańskiej fantasy i długich, podzielonych na części historii. Podchodziłam do niej z nastawieniem mocno sceptycznym, ale szybko przekonałam się do opowieści pomimo wszystkich jej wad.

Kaptur | 2018-10-28
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam