Wyzwanie czytelnicze LC

Proxima

Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
Cykl: Proxima/Ultima (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7,2 (75 ocen i 22 opinie) Zobacz oceny
10
2
9
5
8
26
7
27
6
10
5
1
4
1
3
3
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Proxima
data wydania
ISBN
9788381164535
liczba stron
560
język
polski
dodał
Fidel-F2

Nominacje: Campbell (2014)

XXVII wiek. Przyszłość ludzkości w tej galaktyce wydaje się niemal nieograniczona… Są w niej setki milionów czerwonych karłów, które posiadają planety nadające się do zamieszkania przez ludzi. Taki właśnie jest świat Proxima Centauri. Dla ludzkości może oznaczać nadzieję na przetrwanie, bo toczące nieustanne wojny między sobą przeludnione kolonie na Marsie i Merkurym z pewnością tego nie...

XXVII wiek. Przyszłość ludzkości w tej galaktyce wydaje się niemal nieograniczona…
Są w niej setki milionów czerwonych karłów, które posiadają planety nadające się do zamieszkania przez ludzi. Taki właśnie jest świat Proxima Centauri. Dla ludzkości może oznaczać nadzieję na przetrwanie, bo toczące nieustanne wojny między sobą przeludnione kolonie na Marsie i Merkurym z pewnością tego nie gwarantują.
Ale najpierw nowy świat musi zostać skolonizowany, a brakuje chętnych, by zostać osadnikiem. Wyprawa na surową planetę nie zapewni splendoru ani żadnych gratyfikacji, a oferuje tylko trud, samotność, pustkę… Yuri Jones wraz z tysiącem innych przymusowych kolonistów niebawem dowie się, jak to jest żyć w nieprzyjaznym pustynnym świecie, którego połowa skrywa się w wiecznej ciemności.
"Proxima" opowiada niesamowitą historię kolonizacji surowego nowego Edenu, a tajemnica, którą skrywa ten świat, na zawsze zmieni postrzeganie naszej roli we wszechświecie.

 

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: strona www wydawcy książki

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (269)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1353
Heisenberg | 2019-01-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Niezłe, choć z kilkoma małymi wyjątkami. Powieść zaczyna się jak coś w stylu filmu „Obcy. Przymierze”, a więc wyprawa ochotników (raczej przymusowych) na niezbadaną planetę; przyznam się szczerze że jako wielki fan filmów z serii „Alien” liczyłem że tak się to dalej potoczy. Aż się prosiło o coś w stylu xenomorpha, z którym przyjdzie zmierzyć się osadnikom na owej planecie… Niestety, tak się nie stało. W następnych fragmentach powieść robi się jak kosmiczny „Robinson Crusoe”, po czym – piszę to trochę na wyrost – staje się taką (wciąż kosmiczną) wersją serialu „Lost” , który z kolei przeradza się w „Gwiezdne wojny” – zamiast Imperium i rebeliantów mamy ONZ i Chiny jako strony konfliktu. To wszystko oblane jest sosem polityki - na szczęście nie za dużo tego sosu było! - i jak dla mnie to są najmniej ciekawe fragmenty powieści. Całość oceniam jednak pozytywnie, a byłoby jeszcze lepiej gdyby książka liczyła sobie nieco mniej stron. Koniec lektury przyjąłem z ulgą, bo końcowe fragmenty...

książek: 5273
Wkp | 2018-10-26
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

LUDZKOŚĆ NIC SIĘ NIE ZMIENIŁA

Stephen Baxter nie jest autorem, który zasłynąłby solową karierą. Wręcz przeciwnie, sławę przyniosła mu seria Długa Ziemia, napisana wspólnie z nieżyjącym już mistrzem fantastyki, jakim bez dwóch zdań był Terry Pratchett. Pytania, jak poradzi sobie bez z niego i co będzie warte jego dzieło, były w tym wypadku jak najbardziej uzasadnione. Na szczęście wszystkie wątpliwości, jakie miałem zasiadając do lektury, szybko rozwiały się już po dwóch, trzech rozdziałach i cała reszta była już tylko czystą przyjemnością. I chociaż Proxima nie jest lekturą wybitną, na tle współczesnych, najczęściej miałkich i nijakich czytadeł wybija się jednak bardzo wyraźnie i warta jest polecenia każdemu miłośnikowi dobrego science fiction.

Przyszłość nie zawsze maluje się w pięknych barwach. Najczęściej jeśli już jakieś one są, stanowią wszelkie odcienie czerni i szarości. I taki jest też XXVII wiek, czas podboju kosmosu i powtarzania błędów, które ludzkość masowo popełniała...

książek: 1400
Sylwka | 2018-11-05
Na półkach: Papier, Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2018

Stephen Baxter brytyjski pisarz hard science fiction znany jest szerokiej publiczności głównie ze współpracy ze znakomitym Terry Prtachettem. Cykl Długa Ziemia napisany wspólnie z mistrzem przyniósł autorowi potrzebny rozgłos i splendor. I od razu w takich momentach nasuwa się pytanie. Czy samodzielnie również autor jest w stanie odnieść sukces? Odpowiedzi na to pytanie dostarczy nam Proxima. :)

Proxima Centauri.
XXVII wiek. Yuri, który ostatnie sto lat spędził w kapsule hibernacyjnej, budzi się na Marsie. Można pomyśleć, że miał trochę szczęścia, bo przespał ekspansję ludności, powstałe konflikty i teraz gdy tak wiele się zmieniło, będzie mógł korzystać z dobrodziejstw techniki i wieść spokojne życie. Niestety, rosnące przeludnienie nie pozwala podzielonej i jątrzącej problemami ludzkości spać spokojnie. Do tego ONZ za wszelką cenę chce udowodnić Chinom swoją potęgę. Postanawiają jako pierwsi skolonizować odległą Proximę Centauri. Chętnych jednak do dalekiej podróży brak. Dlatego...

książek: 591
Rose | 2018-10-12
Przeczytana: 10 października 2018

Przyznam szczerze, kiedy zaczęłam tę książkę, miałam obawy, czy nie będzie ona bardzo podobna do "Długiej Ziemi", którą Baxter napisał w duecie z Pratchettem. Jednak około 50 strony akcja niesamowicie mnie wciągnęła, a obawy uleciały w niepamięć!

Cała akcja rozgrywa się właściwie wokół dwóch głównych bohaterów: Yuriego Edena oraz Stef Kaliński. Oboje są charakterystyczni, mają swoje ciemne i jasne strony. Inne postacie także zostały przedstawione ciekawie, a moimi faworytami były definitywnie sztuczne inteligencje: ColU i Earthshine!

Ta książka wzbudziła we mnie wiele emocji i to takich nieoczywistych. Często czułam lęk. Ale nie taki lęk, jaki odczuwamy przy horrorach. Losy bohaterów siłą wysłanych na odległą planetę, pozostawionych samych sobie, którzy czasem nie widzieli przed sobą nic poza samotnością albo śmiercią... wywoływało to we mnie lęk egzystencjalny. Czułam w kościach te nieznane połacie nieznanej ziemi. Było to niesamowite uczucie!

Książka obudziła we mnie także...

książek: 2227
Janusz Szewczyk | 2018-12-02
Na półkach: Przeczytane, E-booki ILL
Przeczytana: 02 grudnia 2018

"Proxima" zebrała sporo pozytywnych opinii i recenzji. Zjawisko to wydaje mi się trudne do wytłumaczenia, bo nie oferuje ona czytelnikom niczego nowego a wszystkie trzy (czy może raczej dwa i pół) główne wątki pojawiały się w książkach SF dziesiątki razy. Nie podzielam również opinii głoszących, że autor dobrze się przygotował od strony naukowej. Liczba bzdur i niekonsekwencji, zwłaszcza w dziedzinie nauk biologicznych jest imponująca.

Jednym z dwóch głównych wątków książki jest smętna przyszłość Ziemi jako planety zniszczonej ludzką głupotą i tu akurat autorowi trudno coś zarzucić, bo zapewne ma rację, że tak się to skończy. Ucieczka ludzkości na inne planety i planetoidy też nie do końca pomogła ograniczyć konflikty a strefy podziału wpływów nadal funkcjonowały w kosmosie i prowadziły do wojen międzyplanetarnych. W roli głównych czarnych charakterów występowali w powieści chińscy komuniści, ale trzeba przyznać, że druga strona konfliktu (umownie ONZ) w niczym im nie ustępowała w...

książek: 180
CorvusCorax | 2019-01-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Punktem wyjścia dla treści tego dzieła jest dość standardowa wizja przyszłości. Mamy więc tutaj międzygwiezdne podróże, kolonizację innych planet, obce życie i technologię kwantową, wyrafinowaną sztuczna inteligencję oraz zagadkowy umysł o nieznanej naturze. Wszystkie te elementy zostały spięte w ramach stosunkowo prostej choć wielowątkowej fabuły z dynamiczną i przejrzystą narracją oraz nasyconą gorzkim i pesymistycznym klimatem. Mówiąc krótko jest to powieść w klasycznym, rasowym stylu fantastyki naukowej z wyczuwalnymi odniesieniami do „Odysei kosmicznej” czy potomnej „Odysei czasu”. Jednak jej właściwa wartość ukaże się w powiązaniu z jej kontynuacją, gdzie okaże się jaki będzie punkt docelowy, w który zostanie spożytkowana treść tej wizji.

książek: 778
Hrosskar | 2018-10-27
Przeczytana: 25 października 2018

Twórczość Petera Baxtera miałem już okazję wcześniej poznać za sprawą cyklu Długa Ziemia współtworzonego z Terrym Pratchettem. Była to ciekawa i dobra seria science-fiction, którą miło wspominam, mimo że nie czytałem wszystkich części. Dlatego z dużym entuzjazmem usiadłem do lektury Proximy.

Akcja książki rozgrywa się w XXII wieku. Z powodu przeludnienia Ziemi, jak i kolonii na Marsie i Merkurym, zostaje opracowany plan wysłania załogowej misji na odległą planetę Proxima Centauri, celem jej kolonizacji. Jednak brakuje chętnych do tego - na kolonistów czeka bowiem surowa planeta, samotność i misja zbudowania cywilizacji praktycznie od zera, co skutecznie wszystkich odstrasza... Jednak ONZ chce za wszelką cenę skolonizować tę planetę, zanim zrobią to Chiny, więc urządzają łapankę. Yuri jest jednym z takich kolonistów i wraz z tysiącem innych osób niedługo dowie się jak to jest żyć na obcej planecie, z obcą biosferą i dość niecodziennymi warunkami. Sama zaś planeta skrywa tajemnice,...

książek: 57
Rocy7 | 2018-11-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 listopada 2018

Nowy dom dla ludzkości

Motyw walki o przetrwanie na niegościnnym, obcym świecie od dawna mnie fascynuje. W Proximie autor zabiera nas w przyszłość w XXVII wiek, czas podboju kosmosu. Z uwagi na przeludnienie układu słonecznego nadzieją wydaje się nadająca się do zamieszkania planeta w układzie Proxima Centauri. Wyprawa na surową planetę nie zapewni splendoru ani żadnych gratyfikacji, a oferuje tylko trud, samotność, pustkę…

Z braku chętnych na misje zdobycia nowego przyczółka zostaje wysłanych 1000 przymusowych kolonistów.

Trudy nowego świata

Sam wątek kolonizacji został zrealizowany dość ciekawie. Nowa planeta to nowe problemy jak chociażby wieczny dzień z uwagi na inną prędkość wirowania planety, czy konieczność uprawy roli na planecie, gdzie gleba nie istnieje i trzeba ją niejako stworzyć. Początkowe rozdziały związane z odkrywaniem nowego środowiska niosą w sumie pewną nutkę odkrywania nieznanych lądów. Niestety ten motyw szybko się kończy o na pierwszy plan wychodzą typowe...

książek: 1059
Maja | 2018-10-13
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 października 2018

XXVII wiek. W galaktyce tworzą się nowe kolonie, które mogą być nadzieją dla ludzi żyjących w przeludnionych miejscach. Jednak nowy świat musi zostać skolonizowany, a brakuje chętnych, by zostać osadnikiem. Wyprawa do nowego miejsca jest nie tylko trudna, ale i okupiona wieloma wyrzeczeniami. Yuri Jones wraz z tysiącem innych przymusowych kolonistów niebawem dowie się, jak to jest żyć w nieprzyjaznym pustynnym świecie, którego połowa skrywa się w wiecznej ciemności.

Sięgając po tę książkę, kompletnie nie wiedziałam, czego mam się po niej spodziewać. Nie jestem wielką fanką tego typu literatury, to raczej domena mojego męża. Ja po takie powieści sięgam bardzo rzadko. Stephen Baxter jednak podbił moje serce.

Ok, nie od początku wciągnęłam się w tę historię. Początek był dla mnie dość trudny i zaczęłam zastanawiać się, czy nie porwałam się z motyką na słońce. Jednak po przeczytaniu około 40 stron przepadłam na dobre.

Ta powieść jest dopracowana pod każdym względem. Zarówno jeśli...

książek: 731
brzanka | 2018-09-16
Na półkach: 2018, Przeczytane

Prawa sztucznej inteligencji, terraformowanie a integralność innych światów, ograniczenia wynikające z prędkości światła, rozgrywki polityczne, w których nikt nie zwraca uwagi na ludzkie życie... Baxter wziął to wszystko, wymieszał i stworzył naprawdę wyjątkową powieść. Bardzo strawnie napisana, z wyrazistymi postaciami z krwi i kości (i metalu). Jedna z ciekawszych SF, na jakie trafiłam.

zobacz kolejne z 259 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd