Szaleństwo katalogowania

Wydawnictwo: Rebis
La vertigine della lista
sztuka, Eco,
Ewa

W całej historii kultury zachodniej wielokrotnie pojawia się zamiłowanie do tworzenia katalogów: spisy świętych, formacje żołnierskie, katalogi roślin leczniczych, inwentarze skarbców i tak aż do parad i pokazów początku XX wieku ogarniających scenę muzyczną i modę. Owo szaleństwo tworzenia katalogów nie jest ani czymś niewinnym, ani przypadkowym. Kultura preferuje zamknięte, stabilne formy,...

Owo szaleństwo tworzenia katalogów nie jest ani czymś niewinnym, ani przypadkowym. Kultura preferuje zamknięte, stabilne formy, kiedy ma pewność co do swojej kulturowej tożsamości – tworzy spisy, kiedy staje w obliczu nieuporządkowanych serii zjawisk, których nie da się zaklasyfikować na podstawie znanych kryteriów. Dlatego właśnie poetyka katalogów przewija się przez całą historię sztuki i literatury. Objawia się nie tylko w prostych formach, jak stare bestiariusze z wykazami baśniowych stworów, XVI-wiecznych kolekcjach fauny i flory, ale też bardziej skomplikowanych realizacjach, np. u Homera i Joyce’a, na onirycznych krajobrazach Boscha i we współczesnych dziełach Warhola i Armana.

Umberto Eco w swojej książce zastanawia się nad tym, w jaki sposób sama idea katalogów zmieniała się w miarę upływu wieków i jak odzwierciedlała ducha czasu.

Oprócz tekstu autora książka zawiera także antologię tekstów literackich oraz ogromną liczbę reprodukcji dzieł sztuki, ilustrujących zawarte tutaj tezy.

źródło opisu: Rebis, 2009

Dariusz Karbowiak | 2011-10-29
Przeczytana: 28 października 2011

Warto posiadać jedyny w swoim rodzaju katalog, napisany przez samego Umberto. Książka zawiera wiele przykładów katalogów występujących w literaturze, do tego bogato ilustrowana. Dla kogoś kto posiada już w swoich zbiorach tegoż autora "Historię piękna" i "Historię brzydoty" wspaniałe uzupełnienie kolekcji bibliofilskiej. Trudno w jakikolwiek sposób oceniać twórczość Umberto Eco gdyż jak w każdej swojej książce niesłychana precyzja i olbrzymia wiedza. Dlatego napisze tylko jeszcze raz Warto posiadać, aby pod ręka w jednym miejscu mieć od opisu Tarczy Achillesa przez spis aniołów po psikusy Gargantuy. Polecam

Agnieszka | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Ta książka to przede wszystkim wspaniała kompilacja. Teksty literackie i towarzyszące im obrazy są jak wizyta w muzeum sztuk na genialnie przygotowanej wystawie. Kustosz Eco prezentuje niezliczone listy, o przepraszam: enumeracje, uzmysławiając nam maluczkim ich piękno, umożliwiając przeżycie cudownego wrażenia uczestnictwa w niewyrażalnym.
Natomiast eseje Umberto Eco, które towarzyszą dziełom sztuki to już inna sprawa. Nie mnie oceniać ich wartość czysto naukową, niemniej zwłaszcza w pierwszych tekstach odnosiłam wrażenie że Eco momentami pisze o niczym, za to w bardzo skomplikowany sposób; nie ma list są enumeracje, nic nie jest spójne tylko koherentne, nic nie jest jednorodne tylko homogeniczne, nie rozrywkowe tylko ludyczne i tak, zgodnie z założeniami tej książki, prawie w nieskończoność. Widziałam też recenzje tak pisane - oto siła oddziaływania mistrza. Tak czy inaczej, brzytwa Ockhama się kłania.
Od połowy książki eseje są coraz ciekawsze, a niektóre idee w nich zawarte...

paulinkalinka | 2014-09-07
Przeczytana: 07 września 2014

"Szaleństwo katalogowania" nie jest lekką pozycją.
Na temat swoich rozważań Umberto Eco wysunął listy i wykazy w literaturze. Już temat nie jest łatwy i trzeba mieć ogromną wiedzę, by mu sprostać. Eco tę wiedzę posiada i w wyczerpujący sposób dzieli się nią z czytelnikiem. Oprócz rozważań teoretycznych o różnych rodzajach list, dla lepszego zrozumienia tematu, autor prezentuje fragmenty dzieł literackich zawierających omawiane rodzaje wykazów. Do tego mnóstwo reprodukcji obrazów. Wszystko to sprawia, że dzieło Eco jest wielowymiarowe i można je czytać na wiele sposobów. "Szaleństwo katalogowania" jest taką pozycją, do której trzeba wrócić. Jednokrotna lektura to za mało, by odkryć wszystko, co autor chciał czytelnikowi przekazać. Ja na pewno do "Szaleństwa" jeszcze wrócę!

Kasia | 2015-01-01

Największym plusem tej ksiązki jest wydanie. Dla mnie jest to bardziej album. Trochę malo w niej tekstu.

Adam Stencel | 2016-11-15
Przeczytana: 03 maja 2010
z_m_I_j_a | 2016-07-20
komestor | 2016-06-21
Ekstremalne wyzwanie czytelnicze

Najbardziej frapującą, inspirującą, ambitną, kontrowersyjną i interesującą publikacją tego rodzaju stało się dla mnie opasłe tomisko „1001 książek, które musisz przeczytać” pod red. P. Boxalla, która stała się podstawą najważniejszej listy czytelniczej i zainspirowała mnie do wymyślenia Projektu „1001 książek, które w życiu przeczytam” , który stanowi realizację czytelniczego planu najbliższą mojemu założeniu przeczytania najważniejszych książek na świecie.