Sztuka cenniejsza niż złoto

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-14301-5
sztuka
sztuka

Kolejne wydanie dzieła, cieszącego się zasłużoną renomą u polskiego odbiorcy, adresowanego do szerokiego kręgu miłośników sztuki.Książka ta to opowieść o historii sztuki europejskiej, od wczesnego średniowiecza do połowy XX wieku. Ukazuje ona najważniejsze style, dzieła i artystów na przestrzeni tego okresu. Napisana przystępnie i barwnie zjednuje sobie czytelnika nie tylko wnikliwym ujęciem problemów dotyczących sztuki, ale też pięknem literackiego stylu.Obecne wydanie zawiera nowy materiał ilustracyjny, składający się z oryginalnych, kolorowych zdjęć dzieł sztuki. Pomimo wielu lat, jakie upłynęły od jej pierwszego wydania, książka nie straciła swojej aktualności, ponieważ jak napisała w słowie wstępnym do obecnego wydania prof. Maria Poprzęcka: czerpiemy z niej nie tylko głęboką wiedzę, ale i głębokie wzruszenie. I chyba temu ta książka zawdzięcza swą nie mijającą wartość.

źródło opisu: Matras

Elevander | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Bardzo trudno jest podsumować dzieło, jakim niewątpliwie jest „Sztuka cenniejsza niż złoto” Jana Białostockiego. Przeszło siedemset stron, ponad sześćset ilustracji, kilkanaście wieków rozwoju sztuki europejskiej. Niezwykle piękny przewodnik po artystycznej spuściźnie naszego kontynentu. Autor omawia najważniejsze dzieła, ich twórców oraz idee tworzące sztukę europejską. Można by rzec, że autorski tekst jest swego rodzaju komentarzem do kilkuset ilustracji. Książka ta stała się wbrew zamiarom Autora swego rodzaju podręcznikiem historii sztuki i z pewnością długo jeszcze za taki będzie uchodzić, gdyż znakomicie wprowadza czytelnika w rozmaite aspekty zagadnienia. Z jej kart przebija głębokie zrozumienie artystycznych problemów wieków minionych. Szkoda tylko, że rozdział nosi na sobie piętno epoki, w której Białostockiemu przyszło pisać. Pomijając jednak ten drobny szczegół trzeba powiedzieć, że „Sztuka cenniejsza niż złoto” to dzieło znakomite i godne polecenia wszystkim, którzy...

Mariusz Brząkalik | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Ciężko w jakikolwiek logiczny sposób zrecenzować tego typu książkę, to tak jakby wystawiać opinię encyklopedii albo jakiemuś specjalistycznemu słownikowi. Niech więc ta krótka opina nie będzie oceną "Sztuki cenniejszej niż złoto" samej w sobie, ale Białostockiego jako jej autora.

Oczywiście nie przyszłoby mi nawet do głowy próbować oceniać zasób wiedzy i merytoryczną zawartość prezentowanej treści. W przeciwieństwie do większości obecnych ministrów i posłów zdaję sobie sprawę z własnej niekompetencji w danym zakresie. Na pewno muszę pochwalić Białostockiego za szacunek jaki ma do swoich czytelników i do ich różnorodności, szczególnie w zakresie posiadanej wiedzy. Tę książkę zrozumie każdy, laik przeczyta ją bez zdenerwowania, a osoba już zaznajomiona z historią sztuki odnajdzie pewną przyjemność w lekturze i być może dowie się kilku rzeczy albo odświeży wiadomości (I jako "odświeżacz wiadomości" ta książka sprawdza się prawie idealnie. Prawie bo jednak część prezentowanych przez...

Nanatei | 2013-06-15

Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika sztuki.

Sama okładka zachęca, by książkę przynajmniej wziąć do ręki. Wnętrze czaruje jeszcze większym bogactwem - zarówno obrazu jak i słowa. Od sztuki wczesnochrześcijańskiej po połowę wieku XX, a to wszystko oparte na misternym szkielecie historii europejskiej.
Opisy są migawkowe, czasem aż żal, że nie zatrzymujemy się na dłużej. Jednakże jak inaczej stworzyć przekrój, który nie byłby przytłaczający? Cieniem kładzie się jedynie rozdział dotyczący czasów nam najbliższych - ciąży na nim piętno systemu, w którego rzeczywistości po raz pierwszy dzieło było wydawane.

Autor głęboko rozumie i przeżywa sztukę, co jest nie bez znaczenia. Inaczej lektura nie byłaby nawet w połowie tak zajmująca. Jakże oszałamiające wrażenie powoduje myśl, że to jedynie szkatułka, a do odkrycia jest jeszcze pełen skarbiec!...

Aleksandra | 2015-04-10
Przeczytana: wrzesień 2009

Znakomite wprowadzenie do świata historii sztuki. Białostocki pisze w sposób cudownie jasny i plastyczny - tak, że nawet dla laika opisy prezentowanych dzieł brzmieć będą jak baśń snuta przy kominku. Nowe wydanie posiada ponadto bardzo bogatą ikonografię, co znacząco ułatwia uważne śledzenie narracji.
Dla osób, które z historią sztuki już styczność miały, będzie to raczej pozycja mało zajmująca. Z pewnością jednak polecić należy ją wszystkim stawiającym pierwsze kroki na tym gruncie.

yoleee | 2014-01-17

Jedna z najlepszych książek z historii sztuki. Białostocki idealnie opisuje epoki, dzieła jak i artystów. Dla osoby interesująca się historią sztuki lub zdającą maturę- polecam!

Marquee | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Ciekawa przeprawa przez historię sztuki Europy. Polecam

GabrielL Kamiński | 2011-02-07
Przeczytana: 18 września 1982

Klasyczne, solidne opracowanie prof. Białostockiego..

Ania | 2012-05-08

Warto przejżeć tę książkę z racji choćby na same ilustracje choć tekst jest równie zajmujący.

paulinannah | 2016-12-03
Przeczytana: 2014 rok