Alan Cole nie jest tchórzem

YA!
2018-09-19
2018-09-19
Michał Zacharzewski
LGBT młodzieżowa dorastanie agresja znęcanie szantaż dramat

Historia nastolatka z który zmaga się ze swoimi demonami. Niełatwymi stosunkami z ojcem i bratem, oraz swoją orientacją seksualną, oraz próbuje ocalić w tym wszystkim prawdziwego siebie.
Opowieść o przemocy, tej fizycznej i tej emocjonalnej.
Całkiem mądra opowieść.
Raczej dla nastolatków, ale ja też przeczytałam z przyjemnością.

Opowieść o przemocy, tej fizycznej i tej emocjonalnej.
Całkiem mądra opowieść.
Raczej dla nastolatków, ale ja też przeczytałam z przyjemnością.

Książka Ilustrująca niełatwy los nastolatka, który stara się jedynie wtopić w resztę społeczeństwa. Ktoś by powiedział, że życie za młodziaka nie może być tak złe, no chyba, że ma się takiego brata jakim jest Nathan. Wtedy każdy kolejny dzień w życiu Alana Cole'a jest 100 razy gorszy.
Dla mnie książka była świetna. Okazała się fajną formą rozrywki i oderwania się od tego co tu i teraz.
Jak widać po okładce jest to książka poruszająca kwestię orientacji, ale również przemocy - fizycznej i psychicznej oraz problemów w domu. Ale myślę że najistotniejsze w tej powieści jest ujęcie przyjaźni - tej prawdziwej, która stanie się naszą jedyną pomocną ręką w trudnych chwilach. Alan Cole ma naprawdę prawdziwych i godnych zaufania przyjaciół. Na niektórych momentach i żartach kolegów głównego bohatera głośno się śmiałam. Jeden z wątków był dla mnie naprawdę szokujący i po ludzku przykry, ale o tym dokładniej za moment. A końcówka książki mnie z kolei wzruszyła. Stąd wiecie, że gdy książka potrafi wzbudzić tyle emocji, z pewnością jest spod dobrej pisarskiej ręki. :)
Cała akcja książki polega głównie na konflikcie dwóch braci (z których jeden za wszelką cenę próbował ustalić kto jest lepszym, zupełnie bezcelowo :/) oraz wykonywaniu przez nich 7 zadań mających wyłonić zwycięzcę. Jak przeczytałam o jakie zadania chodzi, sama poczułam lekki stres, więc 'byłam w tym' wspólnie z głównym bohaterem, którego swoją drogą bardzo polubiłam. To przykład typowego ziomka, który jest tym cichym dzieciakiem w szkole, ale jest niesamowicie wartościową osobą.
Dodam jeszcze że na końcówce wzruszyłam się, chociaż nie spodziewałam się że dzieje Alana mnie aż tak poruszą. Książka z wartościowym wnętrzem...
ZAPRASZAM NA IG@azetowa

Domyślam się, że ta książka ma wesprzeć osoby w podobnej sytuacji co Alan, ale czytanie o przemocy psychicznej ojca-tyrana i psychiczno-fizycznej brata, który sam jest ofiarą, nad dwunastolatkiem (!),to był dla mnie koszmar. Pierwszy raz wyrzucę książkę na makulaturę, bo nie chcę się przyczynić do tego, że ktoś ją przeczyta. Uważam, że jest szkodliwa.

W całej historii jestem w stanie doczepić się jednej rzeczy, ale tego nie zrobię, bo zdaję sobie sprawę, że nie jestem docelowym czytelnikiem dla tej książki. Uważam, że jest ona idealna dla młodszej młodzieży, porusza wiele ważnych wątków, jest napisana prosto i bardzo przyjemnie.

📍"Alan Cole nie jest tchórzem" to debiut literacki Erica Bella.📍
Czytając opis książki spodziewać się można lekkiej i przyjemnej książki z motywem LGBTQ , jednak moim zdaniem absolutnie ona taka nie jest, a to za sprawą kilku bohaterów, którzy odpowiadają za szantaż, znęcanie sie, pobicie czy znęcanie się psychiczne.
Jedyny jasny punkt stanowią bohaterowie : sam Alan i jego przyjaciele Madison i Zack.
Motyw LGBTQ , jest tu praktycznie nieobecny, więc jeśli szukając książki kierujecie się tym konkretnym kryterium, to radzę skreślić te pozycje z listy. Przez całą treść książki zamiast odprężenia i przyjemności z lektury towarzyszy
poczucie frustracji i wewnętrznego "wpienienia".
Jeśli lubicie myśleć z radością o wypaleniu kartek książki, byle tylko niektórzy dostali to na co zasługują, to polecam tą książke, jeśli jednak wolicie się odprężać nad lekturą to polecam po nią nie sięgać.

📍"Alan Cole nie jest tchórzem" to debiut literacki Erica Bella.📍
Jedyny jasny punkt stanowią bohaterowie : sam Alan i...

Uwielbiam tą książkę! Zazwyczaj szukam romansów przepełnionych dramatem i romantyzmem, więc nigdy się nie spodziewałem że coming of age, może mnie tak zachwycić.
Świetna dla dorosłych i dzieci, każdy znajdzie coś dla siebie.

P.S książka jak dla mnie jest mieszanką Arystotle & Dante ithe Perks of being a wallflower

Świetna dla dorosłych i dzieci, każdy znajdzie coś dla siebie.

Autentycznie kibicowałam głównemu bohaterowi, co nie zawsze mi się zdarza.

Autentycznie kibicowałam głównemu bohaterowi, co nie zawsze mi się zdarza.

Kocham absolutnie. Wesoła, pocieszna, z cudownymi postaciami

Kocham absolutnie. Wesoła, pocieszna, z cudownymi postaciami

Młodzieżowa historia z potencjałem. Wiem, że jest to książka dla młodzieży, ale elementy "negatywne" mogłyby być odrobinę mroczniejsze. To na pewno uwydatniłoby lepiej przemianę głównego bohatera. Czyta się dobrze ;)

W pierwszej chwili wydaje się, że główną osią
powieści "Alan Cole nie jest tchórzem",
jest sekret Alana, któremu podoba się szkolny kolega.
Ale książka Erica Bella jednak nie kręci się wokół tego tematu.
To wielowarstwowa opowieść o rodzinie, przyjaciołach,
zależnościach, wyzwaniach, dojrzewaniu.
I szukaniu siły.

Czy 7-klasista Alan Cole jest gejem?
To podejrzenie wykorzystuje jego starszy o 2 lata brat Nathan,
by znów wyzwać Alana na pojedynek między braćmi.
Który z nich jest mądrzejszy, sprytniejszy, lepszy?

Alan najchętniej zaszyłby się w jakimś kącie i szkicował, rysował, malował,
ale Nathan co jakiś czas wywołuje go z tego kąta podstępem lub wywleka siłą
i każe stawać w szranki, rywalizować ze sobą, by znów poczuć się zwycięzcą.
Nathan dręczy młodszego brata na różne sposoby.
Czy rekompensuje sobie w ten sposób upokorzenia, które wciąż funduje mu ojciec?
Zresztą ojciec tak naprawdę nikogo nie oszczędza. Dlaczego? Co z tego ma?

Czy Alan znajdzie sprzymierzeńców?
Czy znajdzie przyjaciół?
Czy znajdzie siłę?
Czy wykaże się sprytem?
Czy wygra to głupie wyzwanie?
Czy pokona brata?
Czy postawi się ojcu?

Niesamowita, wciągająca, wartościowa książka!
Autor cudownie dopasował wszystkie puzzle.

Intrygująca fabuła, ciekawy bohater.
Nastolatki, czytajcie!

W pierwszej chwili wydaje się, że główną osią
powieści "Alan Cole nie jest tchórzem",
jest sekret Alana, któremu podoba się szkolny kolega.
Ale książka Erica Bella jednak nie kręci się wokół tego tematu.
To wielowarstwowa opowieść o rodzinie, przyjaciołach,
zależnościach, wyzwaniach, dojrzewaniu.
I szukaniu siły.

Czy 7-klasista Alan Cole jest gejem?
To podejrzenie...

• LGBT